.

Bílé pláže Černého moře

Cestování

Bílé pláže Černého moře

Skvělé ceny a pláže ideální pro rodiny s dětmi. Perfektní servis. Bratrská slovanská vstřícnost. Nováček Evropské unie – Bulharsko, spolu s Rumunskem jediná země, kam se za totality dalo jezdit k moři za sluncem, se opět stává hitem!

„Předzahrádka ráje“ – tak nazývají pravověrní Bulhaři své milované pobřeží Černého moře. Ale i turisté jsou z balkánského souseda Rumunska, Srbska a Makedonie, Řecka a Turecka nadšení. Nejoblíbenějšími letovisky jsou Zlaté písky a Slunečné pobřeží s krásnými novými hotely, širokými plážemi zalitými všudypřítomným sluncem – a to vše za relativně velmi nízké ceny.

Průzračné moře mezi Varnou a Burgasem se hodí hlavně pro rodiny s dětmi. Ať už se vypravíme na Zlaté písky nebo na jižnější Slunečné pobřeží, je zřejmé, že Bulharsko se řadí k nejlepším dovolenkovým lokalitám vhodným na koupání a dovádění u moře.

Vyberte si!
Historický klenot – Nesebar – leží na poloostrově, který je s pevninou spojen 400 m dlouhou pevninskou šíjí. Nachází se asi 30 km severně od Burgasu. Za městskou branou, kterou vstupujeme do Starého města, se ocitáme v jiném, téměř pohádkovém světě. Nesebar je úžasnou kombinací historických památek, čistého moře, velmi levného stravování a spousty možností pro volný čas. Pečlivě udržované domky z 19. století a malebné dlážděné uličky dodávají městečku nenapodobitelné kouzlo. Když se dostatečně pokocháme skvosty, jakým je například bývalý klášter Christos Pantokrator, můžeme vyrazit na trh, na nákup rozmanitých suvenýrů (Nezapomeňte na „růžový olej"!). K popularitě Nesebru přispívá i fakt, že je vzdálen pouhé 3 km od Slunečného pobřeží.

Balčik je jedním z nejstarších měst na černomořském pobřeží Bulharska. Leží 35 km severně od Varny a 7 km jihozápadně od hotelového letoviska Albena. Je umístěn v kopcích nad malým zálivem a vytváří stupňovité terasy. Již římský básník Ovidius obdivoval jeho krásu a nazval Balčik „Bílým městem“. Tato charakteristika platí i dnes díky mnoha domům postaveným z bílého kamene, a také díky unikátním bílým pískovcovým skalám, mezi kterými se město rozkládá.

Další městečko, jehož návštěvu si nesmíte nechat ujít, je Sozopol. Malebné historické městečko leží 35 km jižně od Burgasu. Sozopol má jedinečnou atmosféru, jejíž unikátnost způsobuje mimo jiné fakt, že zde žije i významná řecká komunita. Dříve bylo městečko známé pod názvem Apollonia Antika, pojmenované podle boha námořníků Apollóna. Dnes městečko připomíná několik pohostinných domů z přelomu století. Jsou rozestavěny po předhoří uprostřed sadů a zahrad. Městečko Sozopol má svou historickou i moderní část a najdete tu dostatek pláží s pozvolným vstupem do moře, což ocení především rodiny s dětmi.

Moderní hotelové středisko Albena leží 40 km od přístavu Varna. Hotelový komplex se rozkládá v přírodní chráněné rezervaci a je charakteristický zvláštní terasovitou architekturou, svažující se k moři. Albenu si oblíbili hlavně turisté z Německa, severských zemí a Velké Británie. Hotely prošly důkladnou rekonstrukcí a nabízejí vysoký komfort. Esem v rukávu Albeny je slavná písečná pláž, která je podle odborníků jedna z nejkrásnějších v Evropě.

Zlaté písky jsou světově známým přímořským letoviskem ležící na severním pobřeží Černého moře asi 40 km od letiště ve Varně. Městečko bylo vystavěno na úpatí hor strmě se svažujících k nádherné písečné pláži. Místu dává kouzlo překrásná příroda, zalesněné rozsáhlé vrcholky, krásné zlatavé pláže a azurově modré moře. Podle pověsti piráti kdysi na břehu Černého moře zahrabali své naloupené poklady, ale zem se rozhodla lupiče potrestat a zlaté mince rozložila na písek, který tak zezlátl.

Slunečné pobřeží je největší rekreační oblastí Bulharska. Rozlohou s ním lze srovnávat pouze Zlaté písky u Varny. Sluneční pobřeží leží 30 km severně od Burgasu. Hned za písčitou pláží vede první linie nejupravenějších a nejdražších hotelů. Oblast přilehlá k pláži, je dobře udržovaná s množstvím obchodů a kolonád. Dál od pláže najdete i krásné parky a zahrady zavlažované vodotrysky.

K vyhledávaným atrakcím pobytu v Bulharsku bezesporu patří návštěva delfinária ve Varně a skvělá show, která je mistrovským kouskem tamních drezérů. Synonymem Bulharska jsou i relativně nízké ceny (na jak dlouho?) v restauracích, které jsou i v plné sezoně víc než přijatelné. Nenechte si ujít plážovou restauraci Old Lighthouse (Starý maják) na Slunečném pobřeží.

Bulharská kuchyně
Určitě jste už někdy jedli šopský salát, čevapčiči čí ovčí sýr kaškaval. Co se týče kuchyně, Bulharsko má opravdu co nabídnout.

Bulharská kuchyně – podobně jako středomořská – je velmi rozmanitá a zdravá. Bulhaři konzumují velké množství zeleniny a ryb, ale také vepřové, hovězí a skopové maso na různé způsoby. K zkladním ingrediencím pro přípravu bulharských jídel jsou sýr feta (balkánský sýr), kiselo mljako (řidší jogurt) a směs koření – čubrica. U žádného pokrmu nesmí chybět bílé pečivo.

* Tarator – je osvěžující studená polévka z kyselého mléka, nastrouhané okurky, kopru, někdy vlašských ořechů a případně česneku.
* Musaka – vypadá trochu jako francouzské brambory. Kromě brambor se přidává zelenina, případně maso, ale díky specifickému koření a způsobu přípravy je přece jenom jiná a zajímavější.
* Šopský salát – vás může i překvapit, protože kromě syrových paprik a rajčat a bílého sýra se do něj přidávají i pečené paprikové lusky a cibule. Celý salát se před podáváním zalije zálivkou z octa, oleje a soli.
* Keftě, kebabče – jsou bochánky, karbanátky či válečky z mletého masa, osmažené nebo připravené na roštu. Podávají se se zeleninovými saláty nebo s hranolky, které jsou v Bulharsku oblíbenou přílohou.
* Kaškaval – je o ovčí, kozí, kraví či smíšený sýr. Občas se podává i jako dezert po jídle nebo k vínu.
* Škembe čorba – je hustá dršťková polévka, která často nahradí hlavní chod a jí se s chlebem.

Co si dáme k pití?
V Bulharsku se nachází spousta minerálních pramenů, proto jsou různé kyselky a minerální vody běžnou součástí stolování. Samozřejmě se však setkáte i s dalšími specifickými nápoji jako je například rakija, pálenka z peckovitých plodů nebo vinných hroznů, nebo mastika, což je destilát s příchutí lékořice podobný řeckému ouzu.

Bulharsko je ve Evropě uznáváno jako jedna z nejlepších vinařských oblastí. Vinařství v Bulharsku má neobyčejně dlouhou tradici. Příhodné klima a vynikající půdy způsobily, že již od antických dob se zde víno pěstovalo a vyrábělo, o čemž svědčí i starobylé vinařské sklepy. Nejstarší doložení vinaři byli Thrákové.

V Bulharsku lze vymezit několik vinařských regionů: Podunajská nížina je domovem gamzy, setkáte se však i s tradičními druhy vín jako je třeba merlot, muskat, ottonel nebo cabernet sauvignon. Vinná réva se hojně pěstuje i v Černomořská oblast, v Údolí růží, v Thrácká nížině a v Údolí Strumy. Každá oblast je něčím specifická, nicméně jedno mají všechny oblasti společné: Nabízí výborná vína.

Největším lákadlem pro návštěvníky Bulharska je bezesporu moře. Ale na své si přijdou i milovníci hor.

Pohoří Pirin (2582 km²) leží v jihozápadní části Bulharska. Své jméno získalo podle boha hromů Peruna. Na jeho území je, díky více než 230 minerálním pramenům, 186 krásných jezer. Národní park Pirin byl pro své unikátní přírodní bohatství zařazen pod ochranu organizace UNESCO. Nejvyšším vrcholem pohoří Pirin a zároveň třetím nejvyšším vrcholem balkánského poloostrova je hora Vichren (2 914 m). Sněhová pokrývka pohoří Pirin v období od ledna do konce dubna dosahuje 2,5 metru, což zajisté potěší všechny milovníky zimních sportů. Nejznámějším lyžařským střediskem pohoří Pirin je Bansko. V létě zas budete nadšeni místní překrásnou panenskou přírodou, která je bydlištěm více než 1100 druhů savců, mezi něž patří i medvědi a divoké kozy.

Dalším významným horským masivem je pohoří Rila, zasahující jihozápadní část Bulharska. Je součástí Rilsko-rodopského masívu. Jeho nejvyšší vrchol Musala (2 925 m) je zároveň nejvyšší horou Bulharska i celého Balkánského poloostrova. Rila je šestým nejvyšším pohořím Evropy. Ústřední lokalita pohoří o rozloze 810 km² je chráněna jako Národní park Rila.

Nezbývá než popřát: Šťastnou cestu!

   
28.05.2008 - Zahraničí - autor: Marie Šrámková

Komentáře:

 1. [24] Izzy [*]

  Dovolená Slunečné pobřeží, Bulharsko poskytne každému, co hledá. Já tam miluji ty písečné pláže, jsou přímo stvořené k relaxaci.

  superkarma: 0 04.05.2015, 08:14:51
 2. avatar
  [23] saruz [*]

  krásné, tady hnusně sněží

  superkarma: 0 23.02.2013, 10:31:25
 3. avatar
  [22] átéčko [*]

  Viděla jsem

  superkarma: 0 28.05.2008, 14:49:57
 4. avatar
  [21] femme [*]

  kareta: kdepak max. tak se živou hudbou

  superkarma: 0 28.05.2008, 14:13:52
 5. avatar
  [19] Ch.Z. Kochanská [*]

  kareta: On bude v zimě v rakouských Aplách, lyžař...

  superkarma: 0 28.05.2008, 12:09:29
 6. avatar
  [18] kareta [*]

  Ch.Z. Kochanská: pařit v Athénách nebo lyžovat na Olymp, chodit lovit do hor vlky a zvěř...

  superkarma: 0 28.05.2008, 11:56:54
 7. [17] eslezakova [*]

  tak nevim, mam opacne zkusenosti :-(
  Druhym rokem manzel pracuje v Bukuresti, pres leto jsem s detma bud v Rumunsku nebo v Bulharsku u more. Musim rict, ze v Rumunsku tedy vubec neni lacino a sluzby jsou silene (20 let zpatky...), take o vstricnosti lidi vuci cizincum by se dalo vypravet...Bulharsko je trosku lepsi, ale pomer ceny, kvality a poskytovanych sluzeb je stale tristni. Pres cestovky je uroven asi odlisna (byla jsem pres ceskou cestovku v Nesebaru a bylo to moc fajn)......
  Letos sjedeme vic dolu, do Recka, na Thassos, myslim, ze to je porad daleko lepsi alternativa...

  superkarma: 0 28.05.2008, 11:56:48
 8. avatar
  [16] Ch.Z. Kochanská [*]

  kareta: Co tam taky v zimě...

  superkarma: 0 28.05.2008, 11:53:07
 9. avatar
  [15] kareta [*]

  Ch.Z. Kochanská: no, takové ty tradiční barabizny na Krétě jsem viděla za cca 1,8mil Kč To není nerálné, a na léto plně dostačující- v zimě je tam hnusně

  superkarma: 0 28.05.2008, 11:47:15
 10. avatar
  [14] Ch.Z. Kochanská [*]

  Můj šéf má v plánu se pomalu učit řecky a v důchodě si tam koupit domek u moře. Pěknej plán...

  superkarma: 0 28.05.2008, 11:41:00
 11. avatar
  [13] kareta [*]

  femme: internetovou?

  superkarma: 0 28.05.2008, 11:36:26
 12. avatar
  [12] femme [*]

  kareta: no když jsme už u těch dětských lásek tak já jsem se někdy kolem osmého roku věku zamilovala do řeckých bájí ale do Řecka jsem se dostala až po tzv. sametce, bohužel od té doby tam jezdím, s jednou nucenou přestávkou, každý rok a baví mě to víc a víc asi se tam na starý kolena odstěhuju a pořídím si tavernu

  superkarma: 0 28.05.2008, 11:27:22
 13. avatar
  [11] alko [*]

  Já byla taky v Kitenu a maximální spokojenost. Dokonce jsem prohlásila, že bych tam jela znovu i když raději poznávám nová místa. Nejela bych ale na Zlaté písky ani na Sluneční pobřeží. Je to tam už hodně megalomanské a předražené. Projížděli jsme Slunečním pobřežím a hotely jsou tam stavěné několik kilometrů do vnitrozemí. Bulharský průvodce nám říkal, že kdosi spočítal, že kdyby všichni hosté z těch hotelů chtěli být současně na pláži, museli by stát.

  superkarma: 0 28.05.2008, 11:21:09
 14. avatar
  [10] kareta [*]

  femme: u mě to byla dětská láska - poprvé jsem tam byla s rodiči v r. 1978 a pak v až v 1990- 1999 každoročně - pak mám pauzu a naposledy jsem byla před 3 lety . Letos potřebuju vypadnout- tam si vždy srovnám v hlavě myšlenky a odpočinu si. Chceme s kamoškou po vlastní ose a autama

  superkarma: 0 28.05.2008, 10:58:11
 15. avatar
  [9] Lilinka [*]

  Já jsem byla s kámoškou loni v Kitenu. Hotel byl perfektní, snídaně formou švédských stolů, každodenní úklidy, čisté ložní prádlo a ručníky, milý personál, pěkný bazén i moře. Já jsem byla moc spokojená

  superkarma: 0 28.05.2008, 10:30:17
 16. avatar
  [8] Odemětobě [*]

  Byla jsem vloni s Čedokem v Sozopolu.Čistý hotel s bazénem,denně převlečené postele a vyměněné ručníky,o úklidu ani nemluvím,snídaně formou švédských stolů.Denně čistá upravená pláž,moře čisté a teplé.Pak byla někde bouřka,tak se objevily chaluhy-2 dny jsme strávili jen u bazénu.Večer jsme chodili na jídlo do hospůdek-nemám ani jednu výhradu.Delegátka nám hned na letišti řekla,že jejich voda má trochu jiné parametry a nemáme ji pít napřímo.Tak jsme si vodu na pláži kupovali.Jinak jsem neshledala velký rozdíl v cenách,některé ovoce bylo i dražší než u nás na Moravě.Binec na ulici najdete v Bulharsku i v Řecku,jsou to jižní národy s trochu jiným životním tempem.Není nad osobní zkušenost,každý máme o dovolené jiné představy,ale Bulharsko (hlavně jih) určitě nezklame.Naše účetní byla třeba zklamaná ze Zlatých písků-označila je za fabriku na turisty.

  superkarma: 0 28.05.2008, 10:16:37
 17. avatar
  [7] blesksoft [*]

  ty delfíni nejsou z Varny tam jsou ve vnitř

  superkarma: 0 28.05.2008, 10:15:20
 18. avatar
  [6] femme [*]

  kareta: tak vítej do klubu u mne to byla láska na první pohled

  superkarma: 0 28.05.2008, 09:31:51
 19. avatar
  [5] Kacule [*]

  je fakt, že jsem byla minulý rok na Krétě a je mi jasný, že do Řecka budu jezdit s nadšením. Ale, kdo prostě chce k moři a za přijatelné ceny - Bulharsko fakt doporučuji

  superkarma: 0 28.05.2008, 09:30:15
 20. avatar
  [4] fialinka [*]

  Kacule: my jsme tam byli o rok později, cenově je to supr, nejlepší bylo levné jídlo ve všech restauracích v městečku, pokud člověk nesrovnává bulharský standart s něčím jiným, tak si to fakt může příjemně a levně užít. Moře se mi líbí kvůli tomu, že jsou tam vlny a písek, ale zase moc čisté a krásné se mi to tam nezdálo...

  superkarma: 0 28.05.2008, 09:22:35
 21. avatar
  [3] kareta [*]

  femme: taky miluju řecko

  superkarma: 0 28.05.2008, 09:18:11
 22. avatar
  [2] femme [*]

  do Bulharska jsem za rudejch jezdívala každý rok s našima, ale nevzpomínám na to zrovna s nadšením moře bývalo špinavé, dost často samá chaluha, jídlo všude špína a Bulhaři........škoda mluvit, líní, nepříjemní, neochotní hned po revoluci jsem začala jezdit do Řecka a to byl, po těch všech bulharských dovolených, šok moře paráda , jídlo bez chyby a hlavně Řekové pokaždé, když tam přijedu, mám pocit, že jedu domů

  superkarma: 0 28.05.2008, 08:55:51
 23. avatar
  [1] Kacule [*]

  Byli jsme v roce 2004 v Kitenu - jižně od Burgasu. Mohu jen doporučit, perfektní hotel, dobré jídlo. Na pláži různé aktivity, diskotéky...perfektně jsme si to užili, mohli jsme si všelico dovolit a nemuseli počítat peníze. Ale průjmu jsme se nevyhli

  superkarma: 0 28.05.2008, 07:43:58

Profil uživatele
Registrace nového uživatele | Zaslat heslo

Komerční tipy

Novinky

Dnešní vydání

Nové v rubrice

Nejčtenější články

Poslední komentáře

Fotogalerie

Partner rubriky

Ankety

Výzkum žena-in.cz – téma bolest, horečka a nachlazení

Náš tip

Doporučujeme