Zdraví

Bílá nemoc existuje

vintigo

Trpí jí asi jedno procento světové populace a její příčiny dosud nikdo neobjasnil. Jmenuje se vitiligo a krásně vybělila i zpěváka Michaela Jacksona.

Tuhle nemoc určitě znáte, v okolí se vždy vyskytne někdo, u koho si všimnete na rukou nebo na obličeji výrazných bílých skvrn. My máme takovou sousedku. Je to už starší žena, která si na parádu příliš nepotrpí, takže si ze svého estetického handicapu nic moc nedělá. Lze si ale všimnout, že se jí skvrny na rukou stále rozšiřují, řekla bych, že je už víc bílá než béžová. A v létě, kdy jezdí na chalupu, je to nejhorší, protože její původní kůže je hezky opálená do hněda a skvrny září jako padlý sníh. Ta paní v té době trochu připomíná (nezlobte se) českou stračenu, ale co s tím nadělá. Ale kdyby chtěla, něco se přece jen dělat dá.

Vitiligo je kožní onemocnění, vznikající absencí pigmentových buněk melaninu, který se ztrácí, a nikdo neví proč. Ví se jen to, že nemoc je z jedné třetiny dědičná a pravděpodobně vzniká chybou v autoimunitním systému těla. Vliv na její vznik má stres a může být i jako doprovodný příznak cukrovky či nemoci štítné žlázy. Většinou se objevuje do 20 let věku postiženého, ale jásat nemůžete nikdy – klidně na sebe dá čekat déle.

Vitiligo se zcela vyléčit nedá, ale u pětiny nemocných spontánně zmizí. Jak přišlo, tak odejde. Jeho stav lze zhoršit poraněním kůže nebo chemickým peelingem, takže nemocným není doporučován žádný zákrok plastického chirurga a musí si dát pozor, aby se nezranili.

Jak se poprat s vitiligem?

 • Maskováním

Bílou nemoc lze zamaskovat speciálním make-upem, který koupíte v lékárnách i s atestem. Špatné nejsou ani samoopalovací krémy, ale zde je třeba přesné práce a nepřetáhnout okraje skvrny.

 • Repigmentací

To je obnovení kožního zabarvení, ke kterému se používá světloléčba ultrafialovým světlem. Záření se zaměřuje pouze na bílé skvrny, aby se nezvyšoval kontrast mezi postiženou a zdravou kůží a zamezilo se riziku vzniku nádorů. Kombinuje se s kortikosteroidy. Tato metoda je vhodná pro nemocné, kteří mají vitiligo v rozsahu do 20 % povrchu těla.

 • Depigmentací

Depigmentace není nic jiného než zbavení se vlastního zbylého pigmentu a sjednocení barvy kůže do barvy té nemocné. Tento zásah je vhodný pro pacienty s postižením 80 % a více své pokožky. Kůže se bělí pomocí vysoké koncentrace hydrochinonu, který zastavuje vlastní tvorbu melaninu, použít jde i laser. Touto metodou se z černého zpěváka Michaela Jacksona stal běloch bělejší než švédská blondýna. Vybělená kůže také nesnáší sluneční paprsky, takže proto jeho úporná snaha se slunci vyhnout.

Trpíte vy nebo někdo z okolí touto nemocí? Jak to snáší (te)?

   
12.02.2010 - Nemoci - autor: Simona Škodáková

Komentáře:

 1. avatar
  [11] Pimpa M [*]

  Můj starší syn (15) tím trpí asi od čtyř let. Naštěstí to nemá moc rozsáhlé, hlavně na kloubech - kolena, lokty, taky na nártech nohou a na očních víčkách. Ve škole se mu smáli, že se maluje. Na slunci mu to vadí hlavně na těch nártech, tam mu to třeba u moře vždy zrůžoví a jakoby se to nafoukne a bolí to. Jinak se opaluje dobře, je to kontrast s těmi bílými místy. Že by to před ním někdo v rodině měl, netuším.

  superkarma: 0 14.02.2010, 23:18:58
 2. avatar
  [10] átéčko [*]

  Vivian — #9 Hm, tak to jsme dvěSml30

  superkarma: 0 14.02.2010, 20:12:56
 3. avatar
  [9] Vivian [*]

  Aha, a já myslela, že Čapek psal o malomocenství... :-))

  1. na komentář reaguje átéčko — #10
  superkarma: 0 13.02.2010, 19:27:09
 4. avatar
  [8] sjuu [*]

  Jasně že vitiligo existuje, bohužel Majklovi to nikdo nevěřil Sml31. no z černocha na bělocha to jde nejvíc vidět. Tuto nemoc má i můj děda, má bílé ruce a pokožku hlavy (vlasů). On to neřeší, ale u žen to je asi problém, přece jenom zamaskovat to asi uplně nepůjde, ta kůže je úplně bílá a i kůže bělocha se zdá krásně opálená.

  superkarma: 0 13.02.2010, 16:01:32
 5. avatar
  [7] Bugy [*]

  Já jsem měla v dětství kamarádku, kterou touhle nemocí trpěla. Ano, přímo trpěla. Šly jsme se koupat a během krátké chvíle se na bílých místech spálila.

  Byla hezká, ale tohle byl velký handicap.

  Vzpomínám si, že jsme byly spolu někdy v pubertě na procházce  a nějací kluci na nás pokřikovali a jeden zvolal - Kdo chcete chodit se žirafou!

  Dost drsný, ale já jsem v té době byla hodně štíhlá, tak jsem v první chvíli myslela, že je to na mě.

  superkarma: 0 12.02.2010, 17:07:50
 6. [6] mafca [*]

  Trpím touto nemocí od 6 let. Děti si nesměly se mnou hrát ,aby se nenakazily.Mám to okolo očí na rukách, ve vlasech a všude kde se škrábnu teď už mám ,ale i skoro celé rty bílé. Ano v zimě to není tak hrozné,ale v létě to je růžové. Někdy to i strašně bolí a praská. Žádný krycí krém to neschová ani samoopalovací krém. Okolo očí to není tak hrozný když se namaluji .Mám vlastně ještě štěstí ,že to nemám po celém obličeji.  Maluji se celý život,tak si na to okolí zvyklo, myslí,že to mám úmyslně Vnímají však ty ostatní fleky . Občas se odváží optat jestli jsem se tak opařila nebo co to mám.Dnes je mě 53 let a bohužel nezbývá než se naučit s tím žít. Dnešní mladí lidé to však mají horší, vrstevníci jsou kritičtější .

  superkarma: 0 12.02.2010, 16:59:31
 7. avatar
  [5] Tulinka [*]

  Znám,chodila jsem s jednou takovou do školy.V pubertě z toho byla dost nešťastná.Měla to dost na obličeji,takže pudrovala jak se dalo.

  superkarma: 0 12.02.2010, 13:12:00
 8. avatar
  [4] ToraToraTora [*]

  delfi.na — #3 ke ztrátě melaninu na takhle malém místě mohlo dojít traumatem, rozuměj úrazem. kolikrát stačí i málo, objevuje se to i u zvířat.

  superkarma: 0 12.02.2010, 11:51:10
 9. avatar
  [3] delfi.na [*]

  mám kámošku, je docela tmavší typ a jen na zadní straně stehna má takovou malou bílou skvrnu ... naštěstí nic většího. A už vím, proč. Sml22 Jinak nikoho neznám.

  1. na komentář reaguje ToraToraTora — #4
  superkarma: 0 12.02.2010, 09:18:24
 10. avatar
  [2] blanca [*]

  ILONESA — #1 Já měla s touto nemocí kolegu v práci, a pak mám kamarádku, ta tuhle nemoc má ve spojitosti s cukrovkou, je z toho dost nešťastná Sml15 snaží se to maskovat samoopalovacím krémem, hlavně tedy v létě, teď v zimě to vidět tolik není. Jasně, že to není nic hrozného, ale která ženská se nechce líbit, že jo?? Sml58

  superkarma: 0 12.02.2010, 08:43:05
 11. [1] ILONESA [*]

  Nikoho s touto nemocí neznám, ovšem maskovat si třeba půl těla makeupem nebo samoopalovákem, mi přijde dost nereálné. A i tak to musí být určitě vidět Sml59. Nejspíš se s tím člověk musí naučit žít, není to nic tak hrozného.

  1. na komentář reaguje blanca — #2
  superkarma: 0 12.02.2010, 06:58:35

Profil uživatele
Registrace nového uživatele | Zaslat heslo

Komerční tipy

Novinky

Dnešní vydání

Nové v rubrice

Nejčtenější články

Poslední komentáře

Fotogalerie

Partner rubriky

Ankety

Výzkum žena-in.cz – téma bolest, horečka a nachlazení
Trápí vás exém? Zapojte se do testování RadioXar

Náš tip

Doporučujeme