.

Bílá, bělejší, nejbělejší!

Cestování

Bílá, bělejší, nejbělejší!


„Chci být bílá, bělejší, až budu nejbělejší na celém světě!“ tak tuto větu si denodenně říká většina dívek a žen na Taiwanu.

V zemi, kde po většinu roku dosahuje teplota 30 stupňů a slunce pálí od rána do večera, se totiž opaluje jen málokdo. Navíc všichni, tedy všechny ženy, nosí deštník. Ať prší, nebo praží slunce. „Asiati si myslí, že bílá kůže je pěkná. Když je tmavá a hnědá, tak je to ohavné,“ vysvětluje mi 27letá Lin Chuei-Mei, proč se Taiwanky snaží vystavovat paprskům co nejméně.

Povídali jsme si v restauraci, byl čas oběda a kolem nás sedělo mnoho mladých slečen většinou oděných v tričku a krátké sukni. Rukávy ale měly dlouhé a stejně tak i černé silonky zakrývající nohy od kolene dolů. A deštníky? Ty zcela zaplnily regály u vchodu. „Koukám, že tě ty deštníky hodně zaujaly?“ ptá se mne Lin a dodává: „Dokonce tu máme specializované obchody na deštníky s UV filtrem chránícím před slunečním zářením. Každá žena proto má nejméně dva.“

Neopálit se ale zdaleka nestačí. Kůže musí být co nejbělejší, a to zajistí jen kvalitní krém. Anglické slovo „whitening“, tedy bělící, znám především ve spojení se zubní pastou. Na Taiwanu jsou „whitening“ téměř všechny krémy plnící regály v obchodech s drogerií. Patří k nežádanějšímu zboží a majitelé kosmetických firem si mnou ruce! Ovšem pozor! S nápisem „whitening“ tu seženete už jen onu zubní pastu, krémy jsou minimálně „double whitening“, dvojnásobně bělící!

„Já používám jen ty regulérní, s UV filtrem, abych se neopálila. Vyloženě bělící, ty ne,“ říká Lin, která je ovšem výjimkou. Poptávky po bělicích prostředcích vydatně využívá i reklama. Šotů na zaručeně účinný krém jsem za svůj pobyt ve východní Asii viděl hodně, nejpůsobivější byly dva. V tom prvním vychází mladá slečna z otáčivých dveří banky, když v tu chvíli spatří svůj vysněný idol. Oba, odění, jak jinak, v bílých oblecích, se na sebe usmívají a zdá se, že sympatie jsou vzájemné. Náhle se ale vše kazí. Oslnivý elegán spatří pod jejíma očima tmavá místa a zamračí se. Žena téměř omdlévá zoufalstvím a beznadějí. Reklamy však mají šťastný konec, a tak muž vytahuje bělicí tyčinku, tmavé pruhy přetře a po chvíli už oba, ruku v ruce, kráčejí k spokojeným či spíše bílým zítřkům.

I druhá reklama, která mne zaujala, je postavena na partnerském vztahu. Zamilovaný pár od sebe nemůže oči odtrhnout. Až do chvíle, kdy dívka představí milému svou sestru-dvojče, která, na rozdíl od ní, používá bělicí krém. Na obzoru je tak milostná krize, přebrání kluka vlastní sestrou. Rodinné vztahy jsou však rodinné vztahy a „bělejší“ sestra té „tmavší“ poradí, jak to napravit. A tak když příště chlapec zazvoní u domovních dveří, objeví se obě dívky společně a jsou – k nerozeznání.

Vzpomněl jsem si, jak se česká děvčata ráda opalují. Na koupališti, u moře, na soláriu, a pokud nemají možnost, používají samoopalovací krémy. Taiwanky dělají vše opačně. A když nemají dost peněz na drahé krémy, existují podle Lin Chuei-Mei i levnější možnosti: „V Yangminshan (čti jangminšan) je Mléčné jezero, které je veřejnosti nepřístupné, mnozí si ale do vany nalévají různá chemická bělidla, myjí se bělicími mýdly, šampony apod.“

Doobědvali jsme, já se rozloučil a vyrazil domů. Slunce pálilo a po chodnících se mihotaly pestrobarevné deštníky, pod nimiž se skrývaly jejich majitelky. Náhle jsem spatřil drogerii a ze zvědavosti jsem do ní vešel. Jak jsem zjistil, vývoj pokročil mílovými kroky i v přípravě bělicích krémů. Na polici stály vedle těch „double whitening“ už i „triple“, tedy trojnásobně bělící...

z časopisu Lidé a Země

   
14.06.2006 - Zahraničí - autor: Markéta Breníková

Komentáře:

 1. avatar
  [16] Vivian [*]

  Neřeším. Jsem prostě taková, jaká jsem. Když je zima, jsem světlá, když začne pálit slunce, zhnědnu... Na hnědící krémy a pilule se*u z vysoka

  superkarma: 0 14.06.2006, 18:36:56
 2. avatar
  [15] átéčko [*]

  Všera jsem si pořídila denní krém s ochranným filtrem 30

  superkarma: 0 14.06.2006, 16:56:05
 3. [12] Tobbi [*]

  Yanina: Já taky. Naštěstí jen velmi mírnou formou. Jednu obvzláště vypečenou skvrnku mám v oblasti žeber, kde by se vůbec dělat neměly A plus jsem si k tomu pořídila částečnou chudokrevnost, takže jsem jako smrt.
  Dokonce i prodavačka v drahém krámu, kam jsem si šla s velkou nechutí koupit šaty na svatbu (ne mojí , kámoška se vdává, na svatbu se těším, ale nerada nakupuju) Do mě začala hustit, že se musím opálit, nebo mi ty světlé šaty nebudou slušet. Takže jsem tak bílá, až to ničí i prodavačky a ty zapomínají, že mají stále říkat: Ovšem, že vám to sluší.
  Asi se napajcuju nějakým samoopalovacím sajrajtem.

  superkarma: 0 14.06.2006, 12:11:15
 4. avatar
  [11] Yanina [*]

  Já bych byla extra in!!! Jsem bílá jako stěna. Opalovat se moc nesmím, trpím kožní nemocí - vitiligem, takže vždycky ochranný faktor 30 a hůrá se koupat!!!!

  superkarma: 0 14.06.2006, 10:42:03
 5. [9] Macek123 [*]

  já bych se tam taky hodila. Vůbec se cíleně neopaluji. jen když chodíme v podvečer na procházky a denně do práce...tak něco chytím. Do solária chodím jen několikrát na jaře..ohřát se na 5-10 min....je to velmi příjemné, doporučuji.Manžel slunce vůbec nemusí.....

  superkarma: 0 14.06.2006, 10:33:35
 6. avatar
  [8] Lostris [*]

  Já bych se tam hodila..

  superkarma: 0 14.06.2006, 10:00:29
 7. avatar
  [5] Angelika.Devil [*]

  já mám problém se opálit... bych tam byla hit sezony

  superkarma: 0 14.06.2006, 09:04:52
 8. avatar
  [4] algidda [*]

  Jsou šílený,dobrovolně se vzdát požitku ze sluníčka.

  superkarma: 0 14.06.2006, 09:04:08
 9. avatar
  [3] Beruška1 [*]

  Nejlepší je zlatý střed. Hodně bílá kůže vypadá nezdravě a hodně opálená zase dělá tak starší o 10 let a hodně zvýrazňuje vrásky. Na sluníčko vylezu, když to jde, ale jinak solárko nee nikdy.

  superkarma: 0 14.06.2006, 09:00:16
 10. avatar
  [2] Linde [*]

  to je síla, my se tu smažíme pro hnědší, nejhnědší a oni se tam bělí Lidi už neví, co by roupama dělali.
  Nevím, jestli je horší rakovina kůže ze sluníčka, nebo z bělících přípravků

  superkarma: 0 14.06.2006, 06:52:53

Profil uživatele
Registrace nového uživatele | Zaslat heslo

Komerční tipy

Novinky

Dnešní vydání

Nové v rubrice

Nejčtenější články

Poslední komentáře

Fotogalerie

Partner rubriky

Ankety

Výzkum žena-in.cz – téma bolest, horečka a nachlazení
Trápí vás exém? Zapojte se do testování RadioXar

Náš tip

Doporučujeme