.

Bezproblémový návrat plodnosti po vysazení antikoncepce? Odborníci tvrdí, že ano

Rodina

Bezproblémový návrat plodnosti po vysazení antikoncepce? Odborníci tvrdí, že ano

Pokud položíte náhodně vybraných lékařům otázku, zdali antikoncepce ovlivňuje plodnost ženy, pravděpodobně dostanete rozdílné odpovědi. Jeden z novějších názorů však zní velmi logicky a navíc je podpořen výsledky odborných studií. A co je tedy momentálně „trendy“ podpořeno výzkumy v oblasti plodnosti? Jednoduše řečeno, že si naše tělo umí poradit.

 • Plodnost se podle této teze po vysazení hormonální antikoncepce vrací tam, kde by byla i bez let strávených na pilulkách. Což znamená, že se rozhodně nevrací k původnímu stavu ani k perfektní plodnosti – schopnost reprodukce tedy utrpěla v průběhu let okolním světem a roky, nikoliv hormony.
 • Studie ukazují, že 80 % žen se podaří do jednoho roku po vysazení každodenní ochrany otěhotnět, což je číslo shodné s procentem v běžné populaci.

Dámy se často bojí, že celá jejich hormonální osa odpovědná za ovulaci je kvůli hormonální antikoncepci hluboce utlumena, nicméně obvykle je návrat k plodnosti skutečně velmi rychlý. Většina případů tzv. post-pill amenorey (což znamená, že žena nemenstruuje několik měsíců po vysazení pilulek) jde na vrub jiným faktorům: například věku, tělesné váze a dalším fyziologickým, tedy „normálním“ vlivům.

pills

Dobře načasovaný start

Problém může být, pokud dívka začne brát hormonální antikoncepci brzy, tedy v době, kdy její cyklus ještě nebyl pravidelný. Při užívání pilulek se tato potíž upraví, avšak po jejich vysazení se může opět navrátit nepravidelnost, dokonce i spolu s neplodností. To však neznamená, že na vině jsou prášky. Jde pouze o to, že hormonální antikoncepce může skrýt příznaky některých onemocnění, jež mohou vést k neschopnosti reprodukce.

Pozitiva antikoncepce? Také existují

Pravdou je, že pilulky mohou plodnosti i pomoci:

 • především jsou ochranou proti rakovině dělohy a vaječníků;
 • snižují též příznaky endometriózy, což také může být jedna z příčin neplodnosti;
 • hormonální antikoncepce je využívána i pro nastavení pravidelnosti menstruačního cyklu.

Lékaři se možná ne vždy v otázce dopadu antikoncepce na plodnost shodnou. Je proto především na každé ženě, aby se zamyslela nad tím, čemu uvěří a čemu nikoli. Stejně tak je to s rozhodnutím, zda hormonální antikoncepci užívat, nebo neužívat.

Zdroj: www.zenska-neplodnost.cz

   
09.06.2014 - Těhotenství a porod - autor: U lékaře

Komentáře:

 1. avatar
  [2] L_B [*]

  paníliška — #1 a ja znam zase hodne devcat (vcetne sebe), ktera po dlouhodobem uzivani (ja konkretne 10 let) otehotnela jako nic...Sml80

  - asi holt zalezi na vic faktorech, jako u vseho...Sml24

  superkarma: 0 09.06.2014, 13:51:08
 2. avatar
  [1] paníliška [*]

  No, znám hodně děvčat, která po dlouhodobém užívání HA prostě otěhotnět nemohla a nepodařilo se ani po umělém oplodnění.

  1. na komentář reaguje L_B — #2
  superkarma: 0 09.06.2014, 11:58:45

Profil uživatele
Registrace nového uživatele | Zaslat heslo

Komerční tipy

Novinky

Dnešní vydání

Nové v rubrice

Nejčtenější články

Poslední komentáře

Fotogalerie

Partner rubriky

Ankety

Dětský pokoj - zařizování, rekonstrukce

Náš tip

Doporučujeme