Rodina

Bezproblémový návrat plodnosti po vysazení antikoncepce? Odborníci tvrdí, že ano

Pokud položíte náhodně vybraných lékařům otázku, zdali antikoncepce ovlivňuje plodnost ženy, pravděpodobně dostanete rozdílné odpovědi. Jeden z novějších názorů však zní velmi logicky a navíc je podpořen výsledky odborných studií. A co je tedy momentálně „trendy“ podpořeno výzkumy v oblasti plodnosti? Jednoduše řečeno, že si naše tělo umí poradit.

 • Plodnost se podle této teze po vysazení hormonální antikoncepce vrací tam, kde by byla i bez let strávených na pilulkách. Což znamená, že se rozhodně nevrací k původnímu stavu ani k perfektní plodnosti – schopnost reprodukce tedy utrpěla v průběhu let okolním světem a roky, nikoliv hormony.
 • Studie ukazují, že 80 % žen se podaří do jednoho roku po vysazení každodenní ochrany otěhotnět, což je číslo shodné s procentem v běžné populaci.

Dámy se často bojí, že celá jejich hormonální osa odpovědná za ovulaci je kvůli hormonální antikoncepci hluboce utlumena, nicméně obvykle je návrat k plodnosti skutečně velmi rychlý. Většina případů tzv. post-pill amenorey (což znamená, že žena nemenstruuje několik měsíců po vysazení pilulek) jde na vrub jiným faktorům: například věku, tělesné váze a dalším fyziologickým, tedy „normálním“ vlivům.

pills

Dobře načasovaný start

Problém může být, pokud dívka začne brát hormonální antikoncepci brzy, tedy v době, kdy její cyklus ještě nebyl pravidelný. Při užívání pilulek se tato potíž upraví, avšak po jejich vysazení se může opět navrátit nepravidelnost, dokonce i spolu s neplodností. To však neznamená, že na vině jsou prášky. Jde pouze o to, že hormonální antikoncepce může skrýt příznaky některých onemocnění, jež mohou vést k neschopnosti reprodukce.

Pozitiva antikoncepce? Také existují

Pravdou je, že pilulky mohou plodnosti i pomoci:

 • především jsou ochranou proti rakovině dělohy a vaječníků;
 • snižují též příznaky endometriózy, což také může být jedna z příčin neplodnosti;
 • hormonální antikoncepce je využívána i pro nastavení pravidelnosti menstruačního cyklu.

Lékaři se možná ne vždy v otázce dopadu antikoncepce na plodnost shodnou. Je proto především na každé ženě, aby se zamyslela nad tím, čemu uvěří a čemu nikoli. Stejně tak je to s rozhodnutím, zda hormonální antikoncepci užívat, nebo neužívat.

Zdroj: www.zenska-neplodnost.cz

   
09.06.2014 - Těhotenství a porod - autor: U lékaře

Komentáře:

 1. avatar
  [2] L_B [*]

  paníliška — #1 a ja znam zase hodne devcat (vcetne sebe), ktera po dlouhodobem uzivani (ja konkretne 10 let) otehotnela jako nic...Sml80

  - asi holt zalezi na vic faktorech, jako u vseho...Sml24

  superkarma: 0 09.06.2014, 13:51:08
 2. avatar
  [1] paníliška [*]

  No, znám hodně děvčat, která po dlouhodobém užívání HA prostě otěhotnět nemohla a nepodařilo se ani po umělém oplodnění.

  1. na komentář reaguje L_B — #2
  superkarma: 0 09.06.2014, 11:58:45

Profil uživatele
Registrace nového uživatele | Zaslat heslo

Komerční tipy

Novinky

Dnešní vydání

Nové v rubrice

Nejčtenější články

Poslední komentáře

Fotogalerie

Partner rubriky

Ankety

Anketa na téma osteoporóza
Anketa na téma: Zubní zdraví

Náš tip

Doporučujeme