Rodina

Bezplenková komunikační metoda

 

Už jste slyšeli o dětech, které na sobě nenosí svůj "záchod"?

Pro dítě v podstatě nepotřebujete plenky, protože od svého narození vykonává potřebu na nočník či na dospělácké WC. Úspěch věci tkví v komunikaci mezi dítětem a matkou – matka vesměs umí vycítit a vypozorovat signály svého dítěte, že se blíží vykonání některé potřeby. A podle toho jednat. Dítěti vyhovujeme naprosto stejným způsobem jako při potřebě jídla. Taky si řekne, kdy chce nakojit.

 

Kořeny komunikační bezplenkové metody jsou v tradičních kulturách v Africe a Asii. Matky tam nosí své děti v šátku a v případě potřeby je vytáhnou a nechají je vyčurat na zem. V civilizovaném světě maminky nabídnou dítěti klasické WC, nočník nebo umyvadlo. Signály, na které musí být taková matka citlivá, jsou: náhlé ztichnutí, nebo naopak zrychlené pohyby, otřepání se, hlasité tlačení anebo přestávka v kojení. Dítěti můžeme pomoci například slabikou ššššššš, která  mu dá najevo, že „teď může“. Místo plenek nosí dítě klasické dětské kalhotky.

 

 

Zastánkyně této metody vyvrací teorii o křivení dětské páteře, protože je při vyprazdňování neustále podpírána. Miminko lze držet nad mísou podepřené v klubíčku. Když je větší, tak si ho maminka sedící na míse může poloposadit mezi své nohy.

 

Dále tvrdí, že dítě navzdory lékařským názorům si už v novorozeneckém věku uvědomuje ovládání svěračů, takže pár sekund potřebných k doběhnutí s miminkem na toaletu či přisunutí nočníku prý vydrží. Bezplenková komunikační metoda využívá schopnosti novorozence svěrače v dané poloze UVOLNIT, schopnost zadržovat se postupně vyvíjí, díky této metodě ji lze někdy dosáhnout dříve.

 

A některé maminky dokonce zvládají bezplenkovou komunikaci se svým dítětem bezmyšlenkovitě a jaksi intuitivně natolik, že ani nepotřebují výše uvedené jasné signály. Dítěti to navíc pomáhá psychologicky, protože je těsněji spjato se svojí matkou, oba lépe vnímají vzájemné signály svých těl.

 

Používání plenek považují za nehygienické, dítě ležící ve vlastních výkalech nemůže být spokojené. Navíc vykonávat potřebu vleže není příliš pohodlné a zhoršuje to problémy s kolikami, nemluvě o různých infekcích pohlavního ústrojí u děvčátek. O ochraně životního prostředí a menšího množství miminkovského odpadu ani nemluvě.

 

****

 

Odpůrkyně této metody se obvykle děsí – blázniví rodiče a chudák děcko!

Rodiče patrně nemají nic jiného na práci, než pozorovat svoje dítě a běhat s jeho odhaleným zadečkem po bytě. Takový život je pak spíše terorem a většina maminek si ani tuhle „zbytečnou a vyčerpávající“ práci neumí v prvních hektických týdnech s miminkem představit. Navíc argumentují neadekvátní zátěží pro páteř při všech těchto manévrech.

 

Zvláště v prvních týdnech vylučuje miminko téměř neustále a přerušovat kojení kvůli vykonání potřeby se jim zdá nelogické. A dost často je problém poznat, kdy se k této události schyluje.

 

Občasné nehody je stejně třeba zlikvidovat pracím práškem, čističem na koberec, nemluvě o spotřebě vody na omytí zadečku – takže o nějakém šetření životního prostředí nemůže být ani řeč.

Prostě žádný návrat do afrických chýší…

 

 

Bezplenková odbornice pro www.diaperfreebaby.org,  překladatelka literatury o přirozeném porodu a přirozené výchově dětí a také maminka Mgr. Bora Berlinger mi odpověděla na pár otázek:


1. Jak dlouho už tuhle metodu používáš a proč ses rozhodla právě pro ni?

 

Na komunikační metodu jsem narazila během prvního těhotenství, před šesti lety. Při mých rešerších ohledně plenek jsem na internetu narazila na článek "Jednorázové, nebo látkové? Nejlépe žádné". Přišlo mi to docela logické, můj muž se nad tím vůbec nepozastavil, a čím víc jsme o ellimination communication (komunikace o vylučování) nebo také natural infant hygiene četli, bylo nám jasné, že to prostě musíme vyzkoušet. Během třetího těhotenství jsem se dokonce stala oficiální kontaktní osobou organizace podporující rodiny, které komunikační metodu využívají, DiaperFreeBaby. Zkušeností mám dost a jsem přesvědčená, že bych na existenci tak přirozené péče o novorozence měla upozornit i rodiče, kterým cizojazyčné informace moc nepomůžou.

 

2. Jak to praktikovat v zimě, ve městě, kde není v dosahu vhodná nádoba? To mám s sebou nosit nočník?

 

Komunikační metodu lze praktikovat buď s použitím plen, nebo bez, podle toho, co dané rodině vyhovuje. My máme plenu skoro pořád, ale chápeme ji jako jistý druh více savého a případně vodotěsného prádla. Takže mám v přebalovací tašce (čínský) nočník i několik málo plen.

 

V zimě je důležité oblečení, které umožní odhalit jen to nejnutnější, tedy kombinéza s knoflíčky v rozkroku a pod ní tzv. splitpants. Ve městě to opravdu jednoduché není, ale horší to je s většími dětmi, které už plenu nemají a jsou zvyklé chodit na záchod. Miminko prostě použije plenu.

 

3. Lze i při této metodě vypozorovat známky dozrávání nervového systému dítěte a fakt, že si uvědomí, „že se mu chce“?

 

Ale samozřejmě. Už od narození lze vypozorovat, že si miminko uvědomuje, že musí, začne být nespokojené, nebo dokonce plakat. Postupně se díky zesílené komunikaci s rodiči naučí používat signály, které jsou jednoznačněji interpretovatelné, a naučí se hlásit dříve, tak, aby se včas dostalo na záchod.

 

Komunikační metoda není zaměřená na urychlení dozrávacího procesu. Je jedním ze způsobů, jak se k vylučování stavět, než dítě bude tuto akci zvládat samostatně. Tak byl náš nejstarší "suchý" okolo druhého roku, jeho mladší sestřička to zvládla stoprocentně až kolem třetích narozenin. Výhodou komunikační metody je její flexibilita, zaměření na cestu, ne na cíl.

 

4. A co vylučování ve spánku. To se kvůli tomu budí, nebo na noc dáváš plenku?

 

Jak už jsem psala, my plenku nosíme, ale spíš jen jako pojistku :-). Čurání ve spánku se děje pouze v tzv. REM fázi, tedy ve fázi lehkého spánku, která se pozná podle zvýšené aktivity a změněné dechové frekvence. Jelikož praktikujeme rodinnou postel, jsme s (pětiměsíční) Viktorií natolik sehrané, že míváme i suché noci. Mele sebou prostě tak, že mě vzbudí, já ji dám čurat a pak opět uléháme. Pokud spím tvrdě, což se po dnu se třemi dětmi taky stává, a nestihnu se vzbudit včas, vzbudí mě taky, protože v mokrém se špatně spí.

 

5. Není to pro africké maminky taková znouzecnost? Nic jiného jim nezbývá, nemají obchody s papírovými plenkami a o látkových asi taky neslyšely.

 

Maminky, které s touto metodou vyrůstají, považují často naše evropské způsoby za nehygienické. Plenky ale známy byly i u přírodních národů, buď kožešinky, mech nebo látky. Současný trend používat jednorázovky, který je docela znatelný v čínských velkoměstech, je způsoben přáním být moderní, podobat se Západu, demonstrovat svou finanční situaci.

 

V USA je podle mého názoru trend využívat komunikační metody proto tak silný, protože průměrný věk ukončení hygienické výchovy dosahuje až ke třetímu roku života a začínat s hygienickou výchovou před druhým rokem je skoro tabu. V Evropě je situace lepší.  

 

Podle mě je vylučování podobné krmení. Pokud vím, že má moje miminko hlad, nabídnu mu prso, a pokud vím, že musí kakat, podržím ho nad nočníkem. Tedy žádná věda.

 

 

Pokud chcete vědět víc, pak najdete základní texty v češtině na http://members.aon.at/komunikace

 

 

A co vy? Slyšely jste už o této metodě a šly byste vůbec do toho?

 

   
19.01.2006 - Těhotenství a porod - autor: Markéta Breníková

Další příspěvky

Komentáře:

 1. [69] Margherita.bianca [*]

  Moc bych vam vse doporucila knizku Koncept kontinua! Prave ze je moc dulezite nosit dite co nejvice v satku. Pokud jeste v dnesni dobe, kdy o tom clovek muze nacist spoustu info, nekdo tvrdi, ze se tim diteti nici zada, je to fakt smutne. Koukate nekdy na atletiku? Jaka rasa tam prevlada? Ti vsichni byli noseni, ocividne jim to neuskodilo:-D, s satkem muzeme prat, varit atd., samozrejme, ze kdyz cely den dite nekde lezi, nedej boze v jine mistnosti nez jsme, tak nemuzeme uhlidat nejake signaly na curani :-). Spat v posteli s detmi to same, je to naprosto prirozene, zvysuje to mimo jine jejich imunitu atd. Me zase prijde na hlavu odbihat na kojeni k postylce, ale jednoduzsi proste se prevalit na bok a nakojit. Bezplenkova metoda mi prijde uzasna hlavne kvuli financni uspore a ekologii.

  superkarma: 0 25.08.2017, 11:53:04
 2. [68] kristinah

  Ja praktikuji bezplenkovou metodu od tri tydnu zivota nasi dcery, mohu jen doporucit, nebojte se, je to uzasne!

  Pri prvnim zdarnem pokusu jsem div radosti netancovala :-)

  Krasny den, Kristina

  superkarma: -1 19.05.2009, 09:46:13
 3. [67] veverika

  Milé dámy, vy které praktikujete tuto metodu, nechápu jak můžete stíhat domácnost a hlídat své dětátko, kdy se mu bude chtít čůrat a případně další děti, je mi to záhadou a navíc hlídání při odpolenim spánku, protože která z nás má čas každé odpoledne spát se svým dítětem či být jen s ním... já při odpol. spaní jsem do 2let nechávala syna spát v jakékoli počasí při otevřeném okně, spal a stále spít 3-4 hod ve vedlejším pokoji, balkon nemáme.
  vezměte si, že ženy v Africe to mají v tomto směru jednoduší a ani se nedivým, že poznají kdy jejich malé potřebuje čůrat, když je mají 24 hod u sebe či na sobě, vždyt je nosí neustále v šátku na sobě, tak to je jedoduché poznat, ale my evropanky nemusíme tahat své děti celý den v šátku na sobě, máme kočárky a postýlky kam své prcky odkládáme, aby měli pohodlíčko a neničili si svá zádíčka...
  My jsme žádnou takovou to metodu nepraktikovali, ale udělali jsme toto: když sen náš prcek naučil sedět sám cca 6 měs., šoupli jsme ho na nočník a začali učit, neměl problémy na něm sedět, takže to bylo bez křiku, v roce a půl si začal občas říkat sám, občas si i nočník donesl a od té doby už plínky prakticky nenosí, ani když někam razíme. Ted ve dvou a půl letech chodí na nočník pravidelně, sám si ho přinese, svlékne kalhoty, sedne a vykoná potřeby. Občas se nám samozřejmě stane nějaká ta malá nehodička, ale jen v okamžiku, kdy je do něčeho hodně zabraný…
  ale na spaní plínky jedště má, spí už rok ve vlastním pokoji a ráno má vždy tak nacucanou plínku, že myslím, že musel neméně 3x.takže ještě nevím jak bych to vychytala.
  Takže tato vaše bezplínková metoda, je dobrá pro africké matky, které mají své prcky neustále na sobě, ale nikoliv pro evropanky, které mají okolo ještě mnoho jiné práce a nepozorují 24hod své dítě, protože ho nenosí na sobě…
  Ono se říká čím dříve, tím lépe a asi je to pravda, ale zase se to nesmí přehánět, jak vidíte jde to i když začnete o něco později a jak vidíte jsme nejspíš na stejné úrovni jako autorka tohoto článku… která praktikuje mě záhadnou metodu.

   

  superkarma: -1 18.04.2009, 02:00:43
 4. avatar
  [65] Vivian [*]

  Uvědomila jsem si, že přesně tohle praktikuju se svým morčetem Když se spolu mazlíme, tak podle změny v jeho chování vždycky přesně poznám, kdy se mu chce čůrat a je potřeba ho dát zpátky do klece
  No ale dítěti dám asi radši plíny, přece ho nebudu 24 hodin denně pozorovat... Přirozenost jo, ale "vocaď pocaď"...
  A kelímek na menstruační krev taky dík-nechci, zlatý tampóny

  superkarma: 0 23.01.2006, 16:55:55
 5. avatar
  [64] domeček2 [*]

  Chtěla bych dotyčnou matku vidět, jak by to dělala mít takové dítě ako já....10 měsíců kojení po hodině - ve dne v noci - do dvou let jsme vstávali tak 5x - 8x za noc. A k tomu ještě vstávat na čurání....to by mi asi fakt jeblo

  superkarma: 0 21.01.2006, 14:08:40
 6. avatar
  [63] Kupcovka [*]

  no,to jsou věci.chtěla bych vidět takovou maminu v praxi!

  superkarma: 0 20.01.2006, 14:41:28
 7. avatar
  [61] Lesana [*]

  Lesana: oprava - co pět let, to je nejstarší holce, takže i s prvním těhotenstvím skoro šest...

  superkarma: 0 19.01.2006, 20:53:37
 8. avatar
  [60] Lesana [*]

  Vivian: Nevím, já už pět buď těhulím nebo kojím, sotva se červená ohlásí na pravidelné návštěvy, zbaběle rychle zabřeznu, tudíž mě novinky z této oblasti míjí Zkus kouknout sem:
  http://www.vbavlnce.cz/index.php?height=578&width=1024&kat=5&cln=15

  nebo sem:
  http://www.rodina.cz/diskuse3221.htm

  superkarma: 0 19.01.2006, 20:51:48
 9. avatar
  [59] Vivian [*]

  Lesana: a v čem spočívá výhoda toho kalíšku?


  Mně by docela zajímalo, jak se ta bezplenková metoda praktikuje v civilizaci, když matka musí vedle péče o dítě třeba ještě pracovat, chodit na nákupy, starat se o domácnost, nebo třeba chodit s dítětem na procházky... to mu věnuje neustálou pozornost, pořád hlídá, zda dítě nedá najevo, že se mu chce...?

  superkarma: 0 19.01.2006, 19:50:56
 10. avatar
  [58] Lesana [*]

  terkabaterka: látkovky i kalíšek se dá koupit i v Čechách, už jsem viděla několik českých internetových obchodů, které je prodávaly

  superkarma: 0 19.01.2006, 19:46:36
 11. avatar
  [56] danca79 [*]

  Nevim nevim, pokud jedno dite bylo suche kolem druheho roku zivota a nejmladsi az ve trech, tak mi jaksi unika pointa - neni 2-3 roky obvykly cas pro to, aby se dite naucilo na nocnik????

  superkarma: 0 19.01.2006, 17:46:27
 12. avatar
  [54] Meander [*]

  Nyotaimori: To si piš, že to napadlo skoro každého

  superkarma: 0 19.01.2006, 16:35:31
 13. avatar
  [52] Dedida [*]

  Emili25: Ovšem nevím, kdy bude prát, protože bude muset sledovat, jestli se malé nechystá vykonat svoji potřebu....

  superkarma: 0 19.01.2006, 16:25:20
 14. avatar
  [51] Pentlička [*]

  Bože, bože, to je jedna z největších hloupostí, které jsem kdy slyšela! Vždyť schopnost ovlivňovat své vlastní vylučování u kojence vůbec není vyvinuta, vyvíjí se až po 1.roce života! To je podle mě přímo mučení toho dítěte, vždyť ho matka nenechá chvilinku v klidu. A kdy dělá domácí práce a co si s ním počne na procházce? Neřkuli, že se v noci téměř nevyspí a ještě má dítě u sebe v posteli, to se mi taky nezdá správné.

  superkarma: 0 19.01.2006, 16:04:57
 15. avatar
  [48] Dedida [*]

  Jane11: Ty to vážně chceš zkoušet? Zřejmě čekáš za 2 měíce mimíska, gratuluji!!!

  superkarma: 0 19.01.2006, 15:49:36
 16. avatar
  [47] Dedida [*]

  Opět jsem se ujistila, že v Americe jsou fakt asi křáplí!Začala jsem vzpomínat na třeba na první měsíc mojí holčičky a chvilku jsem si zkoušela představovat, jak uplatňuji bezplenkovou metodu. Děkuji, nechci!!!!!!!!

  superkarma: 0 19.01.2006, 15:47:58
 17. avatar
  [46] Šupitopresto [*]

  Na tohle bych neměla ani nervy ani trpělivost

  superkarma: 0 19.01.2006, 15:47:11
 18. [45] Hanule [*]

  Já myslím, že je dost rozdíl mít dítě v Africe, Asii (teplo) a u nás (krom pár dnů v létě dost zima). Nevím - s největší pravděpodobností bych to nezkoušela.

  superkarma: 0 19.01.2006, 15:07:39
 19. avatar
  [44] zrza [*]

  Olka: proboha

  superkarma: 0 19.01.2006, 14:44:59

Další příspěvky

Z předchozí stránky:

 1. [41] Katka [*]

  Tak takovou metodu nebudu zkoušet.
  Mám z toho pocit, jako by někdo nevěděl co roupama vymyslet.
  Zůstanu u plínek, děkuji vývoji, že papírových.

  superkarma: 0 19.01.2006, 12:58:17
 2. avatar
  [40] gerda [*]

  Olka: angličtinou nevládnu, asi v tomto případě naštěstí. Potvrzuje se, že Amerika je země neomezených možností - i novorozeňátka používají splachovací WC!

  superkarma: 0 19.01.2006, 12:51:25
 3. avatar
  [39] Kelly [*]

  Stonožka1: ... já se mrkla na kalendář, jestli není apríla ...
  O tomhle jsem nikdy neslyšela, až dnes to tady čtu. Podle mne je to békárna na entou. To bych chtěla vidět tu domácnost u čerstvě narozeného mimina bez plenek . To bych nedělala nic jiného, než pozorovala a byla věčně v zákleku a připravena k běhu s ním na WC, kdy náhodou se zavrtělo ...
  Stačí v období, kdy dítě začíná sedět, jej učit nějaké časové pravidelnosti při vyprazdňování. Kdo má štěstí, chodí mu dítko v roce a půl bez plenek. Ale i tak se do 4 let může, i když je dostatečně inteligentní, počůrat.
  Jo, kdybych bydlela v buši, je mi to lautr jedno ...

  superkarma: 0 19.01.2006, 12:49:53
 4. avatar
  [37] Olka [*]

  *Kotě*: A to ses nepodívala na odkaz, ty stránky opravdu existují, najdeš na nich i návod, jak si ušít vlastní vložky, aby ses mohla těšit na menstruaci.
  Taky jsem tam zahlídla něco o nedávání dětí očkovat a do školy.
  Asi ani nemá smysl se nad tím rozčilovat.

  superkarma: 0 19.01.2006, 12:41:36
 5. avatar
  [36] Kelly [*]

  ... a já furt četla "Bezlepková komunikace"

  superkarma: 0 19.01.2006, 12:38:08
 6. avatar
  [35] gerda [*]

  *Kotě*: to bude tím, že nežiješ v Emeryce.

  superkarma: 0 19.01.2006, 12:00:41
 7. avatar
  [33] *Kotě* [*]

  gerda: cožpak větší děti, tam by to možná šlo, ale novorozeně, které čůrá prakticky furt? To bych jako měla trávit svůj den na záchodě? Nemluvě už o tom, že když se dítě kojí, tak odtrhnout od prsa, hodit na záchod a pokračovat? Nebo vzhledem k tomu, že novorozeně 20 hodin denně prospí, ale přitom furt čůrá, tak budit a běhat s ním na záchod?

  Krom toho, jsem asi totálně necitlivá, otupělá matka, ale já u svého dítěte netrávím hodiny a hodiny bez přestávky, nesleduji ho, když spí, a tedy ani nepoznám, zda náhodou zrovna nechce čůrat či nečůrá

  superkarma: 0 19.01.2006, 11:59:13
 8. avatar
  [32] gerda [*]

  Ťapina: však v létě jsem je mívala taky nahaté, jenom s plínkou pod zadečkem, aby to neproteklo, ale ani mě nenapadlo posazovat je na nočníček. Po roce na něj beztak chodili. Dcerka se v noci do tří let počurávala, s tím se nedalo nic dělat. S plenkami i bez nich. Neumím si představit co by dělala, kdybych ji každou chvilku tahala z postýlky, že musí na nočník. Nehledě k tomu, jak bych vypadala já po celonočním bdění. Suma sumárum - zdá se mi to hodně praštěné.

  superkarma: 0 19.01.2006, 11:34:31
 9. avatar
  [31] Meander [*]

  Hele, lidi, tohle je fór nebo to někdo myslí vážně?

  superkarma: 0 19.01.2006, 11:28:54
 10. avatar
  [30] Ťapina [*]

  gerda: To se sice zpívá, ale na obrázcích je většinou nahatej, když to dobová morálka období tvorby umožňovala

  superkarma: 0 19.01.2006, 11:26:35
 11. avatar
  [28] gerda [*]

  vždyť i o tom Ježíškovi se zpívá, že je "zavinutý v plenčičkách" - když to vydrželo stejné 2 tisíce let, nemůže to být tak špatné!

  superkarma: 0 19.01.2006, 11:11:58
 12. avatar
  [26] Ťapina [*]

  Mně se to docela líbí, i když to musí být pro matku dost záhul. Ale líbí se mi ten přístup, že dítě není průtokový ohřívač, do kterého se z jedné strany lije a z druhé to teče. Navíc ten způsob, že se plenka dává jako pojistka a matka se snaží, aby na ni pokud možno nedošlo, ten je Ani počůrané koberce, ani ležení ve vlastních těchdle.

  superkarma: 0 19.01.2006, 10:48:04
 13. avatar
  [25] Olka [*]

  medved: 40 x denně určitě, chlapečkové možná i častěji. Tak proč nestrávit prvních pár měsíců na záchodě? Můžeš tam kojit, přidržovat dítě jednou rukou, a druhou směrovat čůrání rovnou do záchoda, ne? Ani sebe nemusíš oblíkat, když se stejně ze záchoda nezvedneš, ušetříš nejen za plíny, ale i za oblečení. Jídlo ti můžou nosit, to bys jistě nestihla mezi čůráníma připravit nebo sníst.

  Já jsem celý článek původně měla za apríl, ale když se toho všichni tak chytli, tak jsem si to zkusila představit.

  superkarma: 0 19.01.2006, 10:46:07
 14. avatar
  [24] Ada1 [*]

  Baris: jedno z mnoha deleni matek je na matky, co deti muci casnym sezenim na nocniku a na matky, co se zase o to vubec nestaraji
  myslim, ze vzajemna nelaska je patrna....

  superkarma: 0 19.01.2006, 10:40:20
 15. [22] Krbi [*]

  To moje obě dvě děti jsem naučila již od 6 týdnů do nočníku se vykadit. Vyloženě jim to vyhovovalo. Potřebu jsem na nich poznala a později se to stalo v určitou dobu pravidlem a jim se do nočníku velice dobře ulevovalo. Samozřejmě jsem měla nočník položený na klíně a děti opřené o hrudník. Můžu potvrdit, že od té doby jsem nepoznala pokaděné pleny.

  superkarma: 0 19.01.2006, 10:10:14
 16. avatar
  [21] zrza [*]

  Ada1: , MMCH taky mám pocit, že tohle se opravdu dá provozovat v tropických zemích, já jsem i při jednom byla vděčná za papírovky a trochu klidu...

  superkarma: 0 19.01.2006, 10:08:59
 17. avatar
  [20] medved [*]

  dyt novorozene cura tusim 40x denne a i vetsi deti curaji docela huste...prakticky mi to prijde neproveditelne a v noci nevim, jak kdo...ale ja jsem docela hotova z nocniho vstavani kvuli jidlu...vstavat jeste kvuli curani tak skocim z okna
  ale pokud to nekomu vyhovuje a dokaze byt s ditetem v tak tesnem kontaktu ...proc ne ja za sebe rikam, ze to proste nedokazu

  superkarma: 0 19.01.2006, 09:57:37
 18. avatar
  [19] Vicki [*]

  Tak to si opravdu nedovedu představit , jsem šťastná, že někdo vynalezl papírové pleny a tohle tedy rozhodně zkoušet na svojí dceři nebudu

  superkarma: 0 19.01.2006, 09:50:07
 19. avatar
  [18] gerda [*]

  Stonožka1: nechtěla jsem být tak otevřená , ale přiláním se k tvému názoru. Asi tomu tak bude! ... ach ti odborníci

  superkarma: 0 19.01.2006, 09:37:09
 20. avatar
  [16] Ada1 [*]

  hlídat takhle svá dvojčata, tak nestihnu vyčůrat ani sama sebe ..
  a matky trojčat nejspíš na záchodě bydlí

  superkarma: 0 19.01.2006, 09:30:13
 21. avatar
  [14] Stonožka1 [*]

  Mě to přijde jako neuvěřitelná volovina.

  superkarma: 0 19.01.2006, 09:08:56
 22. avatar
  [11] Aja [*]

  No to je zase kravina! To chce určitě aplikovat v našich luzích a hájích někdo bezdětný!

  superkarma: 0 19.01.2006, 08:54:42
 23. avatar
  [10] grice [*]

  Já bych do toho nešla, mám dost práce s dětma i domácností a myslím si že bych ani nepoznala kdy se dítku chce,asi nejsem tak pečlivá matka,ale plenky jsou pro mě pohodlnější a dětem vůbec nevadí. Ve dvou letech byla dcera taky bez plíny a syn se učí ted a jde mu to dobře,takže na tom bude asi stejně.

  superkarma: 0 19.01.2006, 08:42:37
 24. avatar
  [9] gerda [*]

  mno, asi jsem staromódní - tohle mi připadá trošičku jako pokus. Jak moc je tahle metoda prověřená? Co na to naši pediatři? Nebude se za pár let právě toto zatracovat?

  superkarma: 0 19.01.2006, 08:41:25
 25. [8] balilin [*]

  Metoda neni špatná. Jen mě překvapilo, že takové dítě je 100% suché až kolem 2-3 roku. Můj starší syn nosil ještě látkové pleny a ve dvou letech byl dávno bez plen a nepočůrával se. Nikdy se nám taky nestalo, že by měl opruzený zadeček. Používala jsem "Ondřejovku". U nás se říká co na zadek to na pusu. Jednorázové pleny jsou bezvadné na cestování, ale nenutí dítě chodit čůrat na nočník či záchod. Náš kluk nechtěl tahat ten balík látkových plen mezi nohama a tak je sundával. Proto jsme ho dávali v pravidelných intervalech na nočník. Je to o trpělivosti a PRAVIDELNOSTI.

  superkarma: 0 19.01.2006, 07:55:50
 26. avatar
  [7] kačinka [*]

  Ač jsem o té metodě neměla ani páru, zdálo se mi, že u kluka poznám, kdy se mu chce (i čůrat), a dost to fungovalo, v roce měl plíny už jen na noc a cca od 18 měs. jsme to zkoušeli poměrně úspěšně bez plen i přes noc. Tehdá papírové pleny teprve začínaly a byly dost drahé, takže to byla pohoda.

  superkarma: 0 19.01.2006, 07:45:47
 27. avatar
  [6] Kačena1 [*]

  Nešla bych do toho ani omylem, nedělala bych prvního půl roku nic jiného, než číhala s mimčem v náručí u dveří WC.
  Naštěstí, tramtadadáá, máme to 20 let za sebou .

  superkarma: 0 19.01.2006, 07:11:45
 28. avatar
  [5] Eva_CZ [*]

  Sla, ale moje deti uz chodej samy. To jste mi meli rict pred 30ti lety.

  superkarma: 0 19.01.2006, 00:52:23
 29. avatar
  [4] voldriska [*]

  A co mám dělat, ksyž mám dvojčata? Měla jsem sedět při kojení na WC? Každé ztichlo v jinou chvíli

  superkarma: 0 19.01.2006, 00:47:25
 30. avatar
  [1] Lesana [*]

  O BKM jsem už slyšela a vcelku mi nic neříká Nejsem ani odpůrkyně, ani zastánkyně, ani to nehodlám zkoušet... a proto mi v anketě chybí možnost hlasovat pro "je mi to putna"

  superkarma: 0 19.01.2006, 00:06:39

Profil uživatele
Registrace nového uživatele | Zaslat heslo

Komerční tipy

Novinky

Dnešní vydání

Nové v rubrice

Nejčtenější články

Poslední komentáře

Fotogalerie

Partner rubriky

Ankety

Anketa na téma osteoporóza
Anketa na téma: Zubní zdraví

Náš tip

Doporučujeme