Rodina

Bezpečné cestování s dětmi

babyDěti jsou to nejcennější, co máme, a proto je chceme ochraňovat - a to bez kompromisů!

Aby se cesta na dovolenou s naším potomkem nestala katastrofou, rozhodně je potřeba, abych děťátko sedělo v bezpečné dětské autosedačce. Každopádně nejen na dovolené. Myslete na bezpečí svého dítěte pokaždé, když budete společně nasedat do automobilu. V tomto případě totiž neplatí: „Jedu jenom za roh, nebudu ho poutat, je to zbytečné. Cestu znám zpaměti, tak co by se mohlo stát!". Umístit dítě do dětské autosedačky správného typu by se pro každého řidiče mělo být naprosto samozřejmou součástí každé cesty.

Jak vybrat správnou autosedačku

Základním kritériem při výběru vhodné a hlavně bezpečné autosedačky je váha a výška dítěte, které v žádném případě nesmí autosedačku přerůst. Dále je potřeba dbát na to, aby byla technologicky a tvarově vhodná právě do vašeho automobilu. Existuje několik skupin sedaček pro různě velké děti. Pro jakou skupinu je sedačka určena, poznáte snadno podle zkušební značky, která je na ní umístěna.

Zkušební značka

 • babyobsahuje jméno výrobce a jméno produktu
 • značení Universal znamená, že schválená sedačka je použitelná téměř v každém autě
 • 9 kg - 25 kg udává váhový rozsah a rozsah použití
 • E 4 v kroužku je zkušební symbol a kód země (E8 - ČR, E1- Německo, E4 - Itálie...)
 • 03301074 je číslo zkušební značky (první dvojčíslí udává současnou verzi normy / 03/- sériové číslo

Bude sedačka vhodná pro váš automobil?

Na zkušební značce je také údaj o možnostech použití. Většinou je uvedeno označení „Universal", což znamená, že taková sedačka je vhodná pro všechny vozy. Přesto ji před nákupem ve svém voze raději vyzkoušejte, protože montáž a používání, jsou u každého typu vozu velmi odlišné.
Stále víc nových automobilů je dnes vybaveno úchytkami pro tzv. ISOFIX-sedačky. Při této technice je speciální sedačka jednoduše zasunuta do uložených západek ve voze. Montážní chyby při této technice jsou prakticky vyloučeny. Je-li to ve vašem autě možné, měli byste ISOFIX-sedačku používat.

Při montáži dětské sedačky do automobilu vždy dbejte na návod k použití! Sedačka musí být uchycena bezchybně.

Tři hlavní chyby při používání autosedaček

baby1. Nedostatečné upevnění
Dětská sedačka se nehodí k typu vašeho auta nebo k dítěti. Toto je jasné znamení, že při nákupu nebyla vyzkoušena nebo doporučení bylo špatné.
2. Chybná montáž
Velmi často spočívá tato chyba ve špatném postupu při montáži. Vždy postupujte přesně podle návodu.
3. Příliš volně montované sedadlo, příliš volně připoutané dítě
Tento problém se nejčastěji vyskytuje u dětských lehátek (ošatek) a u systému „kalhotových šlí". Na jedné straně není dětské sedadlo uchyceno popruhem ke karoserii co možná nejpevněji a na druhé straně je dítě upoutáno sedadlovými popruhy příliš volně.

Užitečné rady

- Chraňte své dítě používáním správné dětské autosedačky, která poskytuje standardní zabezpečení a je vhodná pro váhu a výšku vašeho dítěte.
- Když umísťujete dětskou sedačku do auta, vždy se řiďte přiloženým návodem.
- Ujistěte se, že dětská sedačka je správně umístěna vždy, když ji chcete použít. Určitě si ponechte kopii návodu pro umístění autosedačky v autě. Pokud je sedačka správně připoutána, nedá se s ní téměř pohnout.
- Vždy se přesvědčte, že dítě je správně připoutané (popruhy těsně přiléhají k tělu, jen plochou dlaň lze protáhnout), že neproklouzne pod pády a že pásy nevedou přes krk. Vyvarujte se silného navrstvení oblečení.
- Nikdy nevozte dítě bez správné sedačky, i když jedete na krátkou vzdálenost.
- Dávejte sami dobrý příklad tím, že používáte bezpečnostní pás.

Rady při nákupu

Při nákupu sedačku vyzkoušejte i s dítětem a nechte si odborně předvést, jak ji umístit do automobilu. Žádejte návod v češtině.
- Sedačka musí být pro dítě bezpečná i pohodlná a příjemná.
- Pokud kupujete sedačku z druhé ruky, ujistěte se, že nevykazuje mechanické poškození a že je plně funkční. Opět žádejte český návod k použití

Autosedačky, které každoročně vyhrávají testy bezpečnosti jsou např. značky Cybex a Römer. Obě najdete v portfoliu prodejen Babystar. Více na www.babystar.cz.

   
03.08.2010 - Děti - autor: Komerční článek

Komentáře:

 1. avatar
  [2] LadyZa [*]

  No přátelé, řeknu vám, nechtěla bych v téhle době cestovat s malým dítětem autem. Za mého mládí jsme jezdili bez autosedaček, dítě buď leželo na zadní sedačce, nebo v pozdějším věku sedělo a hrálo si nebo stálo mezi sedačkami a radilo "maminko rozpeckuj se". Nikdy se nic nestalo a nebyla to náhoda, dneska je tomu dítěti čtyřicet. Nedávno jsem jela s neteří s dvouletým děckem, přikurtovaným v autosedačce a nikdy, nikdy v životě bych už takovou cestu nechtěla absolvovat, jinak bych to dítě musela přerazit. Jako babička jsem několikrát absolvovala cestu na Moravu s vnučkou a jejími rodiči. Já s dítětem na zadním sedadle jsme podle potřeby (bez autosedačky) hodnotily projíždějící auta, kolem ubíhající přírodu a různé blbosti, ale pohybovaly jsme se a cesta v klidu a pohodě ubíhala. Nevím, asi jsem na to moc stará, ale přikurtované dítě může jenom malovat nebo ho neumím zabavit.Sml15

  superkarma: 0 03.08.2010, 15:19:28
 2. avatar
  [1] JankaAnna [*]

  Koupili jsme pro našeho tenkrát 13ti měsíčního raráška Storchenmühle Starlight v kategorii III., tedy 9-36kg. Je dokonalá a můžu jedině doporučit všem, kdo o této kategorii uvažují.

  Jelikož máme zadní sedačku skoro rovnou, i s úhlem "lehu" sedačky, rarášek spíš sedí (rozhodně se tomu leh říkat nedá), ale díky super zabezpečení hlavy mu ani tak hlavička neklimbá ze strany na stranu.

  Storchenmühle a Römer jsou prakticky jedna společnost (dle přímo člověka od výrobce obě značky mají stejné komponenty), tedy i testy dopadly v téže kategorii stejně, ale v ceně je znatelný rozdíl.

  Nicméně vím, že rarášek je v bezpečí (dost a daleko cestujeme). Doporučuji:)

  superkarma: 0 03.08.2010, 11:23:49

Profil uživatele
Registrace nového uživatele | Zaslat heslo

Komerční tipy

Novinky

Dnešní vydání

Nové v rubrice

Nejčtenější články

Poslední komentáře

Fotogalerie

Partner rubriky

Ankety

Anketa na téma osteoporóza
Anketa na téma: Zubní zdraví

Náš tip

Doporučujeme