.

Bezpečná, pohodlná a klidná jízda těhotných žen na předních i zadních sedadlech automobilu

Cestování

Bezpečná, pohodlná a klidná jízda těhotných žen na předních i zadních sedadlech automobilu

„Pás“ BeSafe Pregnant iZi FIX nově s možností instalace přes systém ISOFIX chrání matku i plod při jízdě autem od prvních dnů těhotenství

BeSafe PregnantJedinečná pomůcka do automobilu v období těhotenství, kterou již měla možnost vyzkoušet celá řada nastávajících maminek, nese název BeSafe Pregnant. Jedná se o speciální „pás“ zajišťující bezpečné, pohodlné a klidné připoutání těhotných žen řidiček a spolujezdkyň. Spodní automobilový pás je skrze BeSafe Pregnant veden pod břichem těhotné ženy a významně tím snižuje riziko poranění plodu v případě prudkého zabrzdění či nárazu. Již tak jednoduchou instalaci této pomůcky na sedačku automobilu nyní zdokonaluje nově představený „pás“ BeSafe Pregnant iZi FIX, který nabízí alternativní možnost instalace přes systém ISOFIX. Kromě instalace pomocí tříbodového automobilového pásu tak lze využít kotvícího systému ISOFIX, normovaného systému pro spolehlivé ukotvení dětských autosedaček v automobilech. Inovovaný model moderního vzhledu je navíc komfortnější díky fixní poloze spony, která zůstává vpředu a spodní/boční automobilový pás vede bez možnosti vychýlení ze správné pozice. Novinku Pregnant iZi FIX od norského specialisty na dětské autosedačky značky BeSafe na český trh dováží firma Babypoint s.r.o.

BeSafe PregnantOdborníci zabývající se bezpečností těhotných žen v automobilech se shodují, že poutání se za jízdy je nezbytně důležité i v období těhotenství. „Ačkoli jsou dopravní nehody odpovědné za 70 % všech těžkých poranění a ztrát plodu, těhotné ženy stále ještě podceňují používání bezpečnostních pásů, přestože jsou v silničním provozu ČR ze zákona povinné,“ informuje MUDr. Jiří Kepák, CSc., gynekolog a porodník Úrazové nemocnice v Brně, a doplňuje: „Přitom nejméně polovině fatálních ztrát při dopravních kolizích může být zabráněno právě správným použitím bezpečnostního pásu.“ Spodní/boční automobilový pás musí vést co nejníže pod těhotnou dělohou a ramenní pás zase pohodlně nad vrcholem bříška přes hrudník mezi prsy ženy. Aby v případě prudkého pohybu způsobeného zabrzděním či dokonce nehodou, kdy na ženu může působit extrémně silný tlak bezpečnostního pásu srovnatelný s váhou až kolem 4 tun, bylo riziko poranění dítěte a potažmo i matky minimalizováno. A právě riskantnímu samovolnému vyklouznutí spodního/bočního pásu z pod bříška směrem nahoru dokonale zabrání pomůcka BeSafe Pregnant iZi FIX. „Pás“ Pregnant drží po celou dobu jízdy automobilový pás pod úrovní bříška i plodu a brání jeho pohybu. Navíc dává nastávající matce pocit spokojené, klidné a bezpečné jízdy. Spona, která drží spodní/boční automobilový pás, je navržena tak, aby zůstávala vpředu a poskytovala komfortnější sezení a jízdu.

Inovovaný „pás“ BeSafe Pregnant FIX je kompatibilní s mezinárodně uznávaným kotvícím systémem ISOFIX

Jelikož povinným mezinárodním standardem ve výbavě nových osobních automobilů je na zadních sedadlech integrovaný kotvící systém ISOFIX, který zajišťuje spolehlivé napojení dětské autosedačky k automobilu jednoduchým zakliknutím, rozhodl se výrobce autosedaček pro děti značky BeSafe původní „pás“ Pregnant rozšířit o možnost instalace právě přes ISOFIX. Kromě zadních sedadel není výjimkou ani přítomnost systému ISOFIX v krajích přední sedačky spolujezdce, kde bývá součástí volitelné výbavy (u automobilů s možností deaktivace airbagu u spolujezdce kvůli umístění dětské autosedačky). Nastávající maminka si tak může libovolně vybrat, kam se v automobilu posadí. I u nového „pásu“ Pregnant iZI FIX zůstává ponechána možnost instalace tříbodovým automobilovým pásem. Připevnění je jednoduché v obou případech. Při instalaci tříbodovým pásem automobilu se pomůcka Pragnant položí na sedadlo, páska s přezkou se ovine kolem opěradla a zapne. Následně se žena posadí na sedadlo i „pás“ Pregnant a klasicky se připoutá. Důležitým je pak krok následující, který spočívá ve stažení bočního/spodního pásu pod bříško a zacvaknutí do spony „pásu“ Pregnant. Instalujete-li pomůcku přes systém ISOFIX, stačí jej položit na sedačku a zakliknout do konektorů ISOFIX integrovaných v sedačce automobilu. Inovovaný Pregnant je takto rychle a jednoduše připravený k použití, přičemž další kroky se shodují.

BeSafe Pregnant

Pohled odborníka

Zádržné systémy, jak airbagy, tak zejména bezpečnostní pásy, snižují výskyt úrazů a jsou pro těhotné ženy řidičky i spolujezdkyně považovány za bezpečné. Ani airbagy tedy není moudré během těhotenství vypínat, dle doporučení dopravních expertů je však třeba dodržovat nejméně 25cm vzdálenost mezi hrudní kostí, resp. klenoucím se břichem těhotné a palubní deskou nebo dolním okrajem volantu, a to samozřejmě v kombinaci se správným připoutáním bezpečnostním pásem.Povyroste-li bříško, nezbývá než poposunout sedačku směrem dozadu. Doplnění standardního automobilového pásu o vtipný a efektivní systém BeSafe Pregnant iZi FIX je dokonalý způsob, kterým v případě nečekané čelní či zadní dopravní kolize účinně zamezíte vysunutí pásu vzhůru do oblasti těhotné dělohy, kde vzniká riziko poškození plodu,“ doplňuje MUDr. Jiří Kepák, CSc. Dle slov MUDr. Kepáka může dokonce i zdánlivě malý náraz a tlak na dělohu způsobit odloučení placenty, což je nejčastější příčina ztráty plodu při dopravních nehodách. Dojde-li k odloučení placenty, plod odumře a ženě hrozí, že vykrvácí. Odloučení placenty nastane v 1 - 5 % malých dopravních úrazů, u těžkých havárií se pak podíl rapidně navyšuje na 20 ‑ 50% (přičemž riziko smrti těhotné je v takovém případě 10%, riziko nitroděložní smrti plodu až 100%).

 Důraz na prevenci a projekt „Chraňte sebe a své dítě, vždy se připoutejte“

Většině závažných dopravních úrazů u těhotných žen lze předejít preventivními opatřeními. Základem je informovanost nastávajících matek hned v těhotenských poradnách, kde by výchova ke správnému používání bezpečnostních pásů v automobilech měla být standardní součástí každého prenatálního programu. Proto gynekolog Úrazové nemocnice v Brně MUDr. Jiří Kepák, CSc. v roce 2004 uvedl do praxe dnes již celostátně využívaný projekt „Chraňte sebe a své dítě, vždy se připoutejte“. Zdánlivě jednoduchý instruktážní obrázek se stručným popisem se umisťuje do těhotenského průkazu a těhotnou ženu upozorňuje na důležitost a správný způsob poutání se v automobilech. Použití pásů minimalizuje vymrštění z vozidla, snižuje míru poranění matky a rovněž snižuje riziko ztráty plodu. Pravděpodobnost nepříznivého účinku havárie na plod je u připoutané těhotné ženy méně než 20%, u nepřipoutané však více než 60%. Přitom míru postižení plodu značně ovlivňuje závažnost dopravní kolize, která úzce souvisí s rychlostí bourajícího vozidla. Při kolizi již v rychlosti 20 až 30 km/hod. je riziko postižení plodu u připoutaných žen 5%, resp. 12%, u nepřipoutaných však 40%, resp. 70%. Riziko smrti plodu při havárii je u nepřipoutaných žen obecně 2,8x vyšší než u připoutaných. Důležité je připoutat se správně! Nesprávné připoutání těhotné řidičky nebo spolujezdkyně zvyšuje pravděpodobnost těžkého poúrazového mateřského krvácení 2x (oproti správně připoutané těhotné) a 3x zvyšuje nebezpečí smrti plodu. Kromě přímého nárazu těhotného břicha na dolní okraj volantu je výrazně nebezpečným nesprávně vedený ramenní automobilový pás, který v případě dopravní kolize zvyšuje přenos tlaku a může způsobit závažné poranění dělohy a ohrozit plod. Nemluvě pak o fatálních dopadech vymrštění nepřipoutané těhotné z pohybujícího se automobilu.

Zdroj: MUDr. Jiří Kepák, CSc., gynekolog-porodník Úrazové nemocnice v Brně

BeSafe Pregnant

BeSafe PregnantBeSafe Pregnant iZi FIX byl v souladu s požadavky evropské směrnice ECE R16 podroben pečlivým kolizním testům. Zmiňovaná směrnice řeší problematiku bezpečnostních pásů a zádržných systémů v dopravních prostředcích. Zdokonalenou pomůcku do automobilu pořídíte u firmy Babypoint s.r.o. a v partnerských internetových i kamenných prodejnách. Doporučovaná prodejní cena „pásu“ BeSafe Pregnant iZi FIX je 1.640,- Kč. Původní BeSafe Pregnant s instalací výhradně pomocí tříbodového pásu je stále v nabídce, rovněž ve vylepšeném designu.

Pro více informací navštivte www.babypoint.eu nebo www.autosedacky-besafe.cz.

   
26.03.2013 - Tipy - autor: Komerční článek

Komentáře:

 1. avatar
  [13] Mopsička [*]

  To jsou dneska pomůcky o)) tak to má být, bezpečí je důležité

  superkarma: 0 07.04.2013, 22:00:04
 2. [12] telelot [*]

  kobližka — #4 no asi bys potřebovala podsedák, abys byla výš...Sml30

  superkarma: 0 26.03.2013, 17:25:18
 3. [11] FAXÍK [*]

  dcera už má v autě jen podsedák

  superkarma: 0 26.03.2013, 16:50:02
 4. avatar
  [10] tajnostii [*]

  Jo,dobrá věc Sml22

  superkarma: 0 26.03.2013, 14:15:35
 5. [9] Trefa [*]

  Trefa:jeste vice takovych peknych veci pro budouci maminky.

  superkarma: 0 26.03.2013, 12:27:48
 6. avatar
  [8] heligona [*]

  Mohl by mi někdo vysvětlit, proč by spodní pás při autonehodě "vyskakoval" nahoru a ještě dopředu přes těhotné břicho? Jsem si celkem jistá, že věci jdou cestou nejmenšího odporu, v tomto případě tedy dolů a dozadu.

  superkarma: 0 26.03.2013, 12:08:49
 7. [7] doginka [*]

  Sml22 moc dobrá věcSml67

  superkarma: 0 26.03.2013, 10:39:51
 8. avatar
  [6] ekleinovka [*]

  Jen dobře, pamatuju se, jak jsem jezdí vzala já......

  superkarma: 0 26.03.2013, 09:36:51
 9. avatar
  [5] hubajda [*]

  pro maminky dobra vec

  superkarma: 0 26.03.2013, 09:11:20
 10. avatar
  [4] kobližka [*]

  Nevím,co bych potřebovala já,netěhotná,ale asi blbě rostlá Sml30,jakmile zapnu pas,mám ho na pravé straně krku a při představě,že dojde k jeho použití je mi jasné,že mi asi odřízne krk....Sml16

  1. na komentář reaguje telelot — #12
  superkarma: 0 26.03.2013, 09:10:07
 11. avatar
  [3] Jindriska8 [*]

  Pro nastávající maminky a jejich bezpečnost to je dobrá věc.Sml22

  superkarma: 0 26.03.2013, 09:07:50
 12. avatar
  [2] marde [*]

  To je dobrý nápadSml67

  superkarma: 0 26.03.2013, 08:21:57
 13. avatar
  [1] Milea [*]

  O tom jsem se dozvěděla, o hodně později, když už jsem děti měla. Sml73

  superkarma: 0 26.03.2013, 08:09:41

Profil uživatele
Registrace nového uživatele | Zaslat heslo

Komerční tipy

Novinky

Dnešní vydání

Nové v rubrice

Nejčtenější články

Poslední komentáře

Fotogalerie

Partner rubriky

Ankety

Hledáme čtenářky, které rády čtou knihy
Anketní otázky pro čtenářky, které chtějí testovat Canesten Intim Gel
Anketa: Bolí vás záda?

Náš tip

Doporučujeme