Strach ze tmy je známý problém malých i starších dětí. Takzvaná  Nyktofobie ale pronásleduje i celou řadu dospělých. Pokud se s tímto problémem aktivně nebojuje, a to od samého počátku jeho výskytu, může se z něj stát celoživotní hendikep. Strach, ať už jakýkoliv, vyvolává stres a paralyzuje. Jedinci trpící Nyktofobií jsou v dospělosti nedůvěřiví, více nejistí, straní se okolí a snadněji podléhají stresu.

xComfort

A čeho že se ve tmě děti vlastně bojí? Je to strach z neznáma, z absence světla či z bytostí, které tmu obývají v pohádkovém světě?  U každého je to jiné. Rodiče s tímto problémem bojují různými metodami a s různou úspěšností. Někteří se snaží děti uklidnit a vysvětlovat jim, že se skutečně nemají čeho bát, ukazují, že pod postelí opravdu není žádné strašidlo, a dodávají jim pocit jistoty. To jsou případy maminek vysedávajících dlouhé hodiny v dětských pokojíčcích, dokud jejich ratolest neusne. 

Jiní rodiče sázejí na pomoc odborníků či na praktické pomůcky. Dětští psychologové disponují řadou postupů, jak se se strachem vypořádat, aniž by dítě bylo vystaveno ještě většímu stresu. Například pokud máte doma psa či kočku, dítě může nabýt jistoty už jen tím, že váš domácí mazlíček bude spát ve stejné místnosti. Pokud dítě ví, že není zcela samo, postačí mu k uklidnění i zvířecí kamarád. Další cestou může být i rozumná cenzura televizních pořadů a pohádek, ke kterým mají ti nejmenší přístup.

Příjemnou a snadnou metodou, jak bojovat se strachy svých ratolestí, je světlo. Ať již necháte otevřené dveře pokojíčku a rozsvíceno ve vedlejší místnosti, nebo zakoupíte speciální lampičky, vašeho benjamínka to pomůže uklidnit.

xComfort

Zajímavou možností jsou i speciální druhy chytrých bezdrátových vypínačů, které umožňují nastavení vlastních světelných programů, takže bez problému nahradí i dětské lampičky.  Například vypínače prodávané společností Eaton Elekrotechnika je možné umístit kamkoli, na zeď, dřevo, sklo, vanu nebo noční stolek. Jsou snadno přenosné a dítě je tedy může mít skutečně na dosah.  Má tak možnost ovlivnit osvětlení pokojíčku, aniž by opouštělo teplo a bezpečí postýlky. Vypínač pracuje na principu vysílání a příjmu radiofrekvenčního signálu a je zcela nezávislý na běžných kabelových rozvodech. Často postačí i jednoduchý světelný bod, například zásuvky či vypínače vybavené LED diodovým světlem. Ty sice místnost nenasvítí, ale dítě neusíná ani se neprobouzí do naprosto temného prostředí. Vždy má na očích záchytný bod, který je mu známý. Tito domácí pomocníci jsou součástí systému inteligentní elektroinstalace xComfort

Strach ze tmy nebo z neznáma mohou pozitivně ovlivnit i kolektivní aktivity. Někdy jsou to dětské tábory a školy v přírodě, jindy různé outdoory, hry, noční bojovky, občas zafunguje vliv odolnějších vrstevníků, občas první lásky či potřeba ukázat se. A někdy dítě se svým strachem žije dlouhodobě a pracně se ho zbavuje až v dospělosti.

Pokud chce člověk se strachem pracovat, pomáhá koučování, někdo sáhne třeba k terapii, jiný to řešit nebude a pouze si zachová zvyk usínat v osvětleném pokoji.

Reklama