Bulvár

Bezohlednost všude kolem nás aneb Kdo je tady vlastně dobytek?

Tím dobytkem je myšlena konkrétně kráva, kterou jsem byla nezávisle na sobě několikrát titulována, když jsem se pozastavila nad určitými věcmi, které mě nenechaly lhostejnými. Copak jsme my lidé opravdu tak bezohlední?

Vždyť je na čerstvém vzduchu

První příhoda se stala v létě, když jsem byla s dcerou na koupališti. Vedle nás měla deku mladá maminka s moc roztomilým, asi dvouletým chlapečkem. Ještě jsem si dcerku dobírala, že bych už ráda takového vnoučka. A po chvilce bych toho chlapečka za svého vlastního nejraději i přijala.
Neznám nic horšího než bezohlednost vůči vlastnímu dítěti. Mladá matka vytáhla cigáro a kouř vydechovala chlapečkovi přímo pod nos. Když jsem jí v dobrém úmyslu nabídla, že se s dekou posuneme, aby si ji mohla dát tak, aby nešel kouř po větru přímo na její dítě, řekla mi, že nebude s dekou šaškovat. Celou dobu pak ten kouř vydechovala střídavě na nás a na malého. S dcerou jsme nekuřačky, tak už jsme to nevydržely a posunuly se o kus dál. Přitom jsem si neodpustila utrousit polohlasitě poznámku, jak je to vůči tomu chlapečkovi bezohledné.
Jeho matka mě samozřejmě slyšela a reagovala: „Starej se o sebe, ty krávo! Je kluk je na čerstvém vzduchu? Je.“
Dcerka se mě zastala: „Nevím, kdo je tady kráva, ale moje mamka to určitě není.“

Staré báby nepouštím

Druhá příhoda je stará asi týden. Šla jsem domů z práce, ale začalo pršet, tak jsem naskočila do tramvaje. Byla přeplněná, zamlžená okna, nedalo se dýchat. Vedle mě stála starší paní a třesoucí se rukou se držela za madlo tramvaje. Bylo na ní vidět, že jí není dobře. Všechna sedadla byla obsazena, včetně těch pro zdravotně postižené, nad kterými jsme s paní stáli. Na těch se ale rozvalovali teenageři, jedoucí ze školy.
„Oni vás pustí,“ špitla jsem paní.
„Ale nechte je,“ řekla odevzdaně.
To teda nenechám. Nesnáším bezohlednost vůči starým lidem.
„Mohli byste tu paní pustit sednout?“ spustila jsem na kluky.
„Staré báby nepouštím,“ reagoval jeden z nich, přičemž sklidil velké ovace smíchu a uznání od svých spolužáků. Jednomu se to ale přece jen rozleželo v hlavě a paní sednout pustil.
To už jsem ale vystupovala, a jen jsem za zády směrem ke své osobě zaslechla: „Kráva!“
No, jestli já jsem kráva, tak ten kluk byl pěkný vůl.

Je za to snad placená, ne?

A poslední příhoda se stala teď o víkendu.
Stála jsem s nákupním košíkem v nekonečné řadě u pokladny nákupního centra. Přede mnou bylo snad dvacet lidí, vedoucí provozovny se ani nenamáhal, aby nechal otevřít další volné pokladny, a prodavačky dvou jediných otevřených pokladen už pomalu omdlévaly. Nezáviděla jsem jim a chápala jsem jejich čím dál unavenější pohledy a pomalejší tempo. Nechápal to však pán stojící dvě místa přede mnou.
Paní pokladní vypadla z rukou při účtování nějaká paštika a chlap se na ni rozkřičel, ať mu jde okamžitě pro jinou.
„Ale vždyť se jí nic nestalo, je to jen konzerva,“ bránila se prodavačka. Chlap však trval na svém.
Zvedla se tedy od pokladny, u které stála nekonečná řada lidí, a šla milostpánovi vyhovět.
„To bylo zbytečné, pane,“ řekla mu paní přede mnou.
A já jsem se přidala: „Taky jste si pro ni mohl dojít sám, když vidíte, jaká je tu řada, ne?“
„Je za to snad placená, ne?“
„Za dělání poskoka placená není“.
„Starej se o sebe, ty krávo,“
ukončil chlap debatu, vzal nově donesenou paštiku i s nákupem a odkráčel ke svému fáru na parkovišti.
Nesnáším bezohlednost z pozice moci. A ten chlap se tak určitě chová k mnoha lidem.

Kde se to v těch lidech jen bere?

Kde se bere v lidech tolik nenávisti a bezohlednosti vůči druhým? Bylo tomu tak vždycky? Je jen otázkou času, kdy se začneme bát vycházet ven? Kdy se začneme bát promluvit, zestárnout...?
Bezohlednost je vlastnost, se kterou se člověk nerodí, je to stav, ke kterému dochází během let. Výchovou, prostředím, ve kterém žijeme, lidmi, kterými se obklopujeme.
Kéž by to byl stav, který se bude v naší společnosti vyskytovat co nejméně.

Téma dnešního dne: Bezohlednost

 • Setkáváte se ve svém okolí s bezohledností?
 • Byl někdo bezohledný vůči vám samotným?
 • Byla jste i Vy sama někdy bezohledná?
  (a pak jste toho třeba litovala)
 • Napište nám nějaký příběh, který se vás dotkl.
 • Myslíte, že bezohledné chování společnosti je v dnešní době větší než dejme tomu v době našich babiček?
 • Co považujete za největší lidskou bezohlednost?
  Vůči komu? Vůči čemu?

Jsou to jen záchytné body, o bezohlednosti můžete psát samozřejmě svými vlastními slovy. Těším se na vaše příspěvky.

Pište na redakční e-mail: redakce@zena-in.cz

Jednu z pisatelek odměníme pěkným dárkem: luxusní dámskou kosmetikou Planet spa / pleťovým mlékem na obličej, krk a dekolt a na ruce.

darek

   
23.09.2013 - Společnost - autor: Alexandra Stušková

Komentáře:

 1. avatar
  [20] Mickey Mouse [*]

  enka1 — #6 Ono to spolu souvisí. Jak má být poslanec morálním velikánem, když před tím poslancováním byl jedním ze zapšklých čecháčků...?

  Už delší dobu si myslím, že to souvisí se sociálním státem. Slušné mravy si lidé vymysleli a dodržovali je proto, aby se navzájem nepozabíjeli. Protože to slušné chování pro ně bylo to nejlepší z hlediska přežití.

  Dnes se ale o vše stará sociální stát. Nikdo nepotřebuje být slušný k rodičům, k dětem, k sousedům - protože nepotřebuje jejich pomoc, stát ji přece nahradí. Nikdo se nebojí být hrubý a drzý k okolí - stát přece ohlídá, aby nedostal přes hubu. Silný sociální stát je příčina, proč dnes nikdo nectí morálku a slušnost. Stát se totiž postará lépe o ty nemorální a neslušné!

  superkarma: 1 24.09.2013, 12:35:51
 2. avatar
  [19] Eva_CZ [*]

  Alenka0010 — #9 vsichni Cesi taky nejsou hulvati. Kolikrat jsi tady byla? Lidi se tady k sobe chovaji uzasne. Sml22 Letos byla moje mila kamaradka na tomto kontinentu a psala : a ti lidi, jak se krasne k sobe chovaji... To mi doma bude chybet. 

  Dudlajlama — #17 Sml58Sml22

  superkarma: 0 23.09.2013, 22:06:47
 3. avatar
  [18] hary [*]

  Zlo nemá argumenty,proč je zlem, proto jen zastrašuje. Pravidlo: nedělej druhým, co nechceš aby činili tobě, zřejmě u zlých nefunguje.Ovšem boj se zlem nelze vzdávat,jinak zaplaví celý svět.Bohužel lze zlo ničit zase jen zlem....Sml80Sml15

  superkarma: 0 23.09.2013, 21:43:30
 4. avatar
  [17] Dudlajlama [*]

  Eva_Fl — #1 Sml58, zlata KanadaSml67.

  1. na komentář reaguje Eva_Fl — #19
  superkarma: 0 23.09.2013, 20:24:36
 5. avatar
  [16] Lukáš Čejka [*]

  Suzanne — #13 Sml22  za stahovani z kuze - v sedmnactem stoleti  - mohlo se to trochu lisit, kazde mesto melo sveho kata, ale zhruba tolik to bylo

  superkarma: 0 23.09.2013, 14:16:28
 6. avatar
  [15] daska59 [*]

  Občas si taky říkám "nepleť se do toho, ještě ti jednu fláknou". Ale to se prostě nedá . A nechápu rodiče, kteří nechají své děti růst jak dříví v lese a pak se diví,  když je třeba vykradou (v lepším případě). Jsem moc ráda, že nejsem učitelka - už bych asi byla zavřená Sml57

  superkarma: 0 23.09.2013, 13:57:21
 7. avatar
  [14] enka1 [*]

  Suzanne — #13 Lukáš Čejka — #11 za králičí kůže to bylo asi míň, co?

  superkarma: 0 23.09.2013, 13:25:49
 8. avatar
  [13] Suzanne [*]

  Lukáš Čejka — #11 tolik činil katova odměna?

  1. na komentář reaguje enka1 — #14
  2. na komentář reaguje Lukáš Čejka — #16
  superkarma: 0 23.09.2013, 13:10:13
 9. avatar
  [12] pajda [*]

  Člověk se rodí jako sobecké a bezohledné hovado a slušný a společenský tvor se z něj stává teprve výchovou. To je bohužel vědecky podložený fakt. Držme se tedy toho, že bezohlední jedinci jsou ti, kterým se jejich okolí dostatečně nevěnovalo...

  superkarma: 1 23.09.2013, 13:06:46
 10. avatar
  [11] Lukáš Čejka [*]

  Suzanne — #7 stazeni z kuze bylo celkem lacine - cca v dobe tricetilete valky za 8 kop misenskych gorsu ( 1 kopa mis. grosu je cca 70 prvorepubl. korun)  - celkem lace Sml57Sml80

  1. na komentář reaguje Suzanne — #13
  2. na komentář reaguje enka1 — #14
  superkarma: 0 23.09.2013, 12:09:41
 11. avatar
  [10] diblice [*]

  no asi jako rodiče dáváme špatný příklad, já teď bojuju se zdravením, každé ráno potkávám spolužačky své dcery a oni dělají, že mně nevadí, tak já hezky nahlas "dobrý den", ale už se mi dvakrát stalo, že ani neodpověděly a jen se chechtaly, no a to jsme malá vesnice a holkám je 10 a 11, co budou dělat až budou velký

  superkarma: 0 23.09.2013, 11:54:18
 12. avatar
  [9] Alenka0010 [*]

  Taky si myslím, že lidstvo se nemění, je to pořád stejné, jen jste na ty nepříjemné lidi narazila holt v kratším časovém úseku Sml80. Hodně slýchávám, že za socíku byli lidi slušnější, nebo že tady na severu slýchávám, že na jihu jsou lidi vstřícnější a milejší...není to pravda, všude je to stejné a za socíku lidi například taky udávali, tak jako dnes. A troufám si tvrdit, že ani v Americe nejsou všichni miliusové, Evo. 

  1. na komentář reaguje Eva_Fl — #19
  superkarma: 3 23.09.2013, 10:12:54
 13. avatar
  [8] enka1 [*]

  Suzanne — #7 Sml59Sml59Sml59

  superkarma: 0 23.09.2013, 09:44:58
 14. avatar
  [7] Suzanne [*]

  Ale ano, lidstvo je z podstaty zlé a bezohledné. Je to zvěř, která bojuje o život co svět světem stojí. Stačí si přečíst historický román, podívat se na dobové rytiny. Lidi se mordují, nadávají si, stahují se z kůže obrazně i doslova. Je to tak napříč časem, napříč světem. Z toho vycházím. Právě proto se v životě soustřeďuji na pozitivní okamžiky a nevyhledávám konflikty, které nemají řešení (Sašo, ruku na srdce, diskuse s kuřačkou fakt nemá smysl a je to předem zabitá věc - tímto názorem v žádném případě neschvaluju její výrok).

  Už jsem se přestala rozčilovat nad tím, jak je lidstvo špatné. Naopak, důsledně vyhledávám a přitahuji situace, které můžu chválit. Zajímavé je, že to funguje. Já jsem přesvědčená, že na světě je krásně, zřejmě to nějak přitahuje dobré lidi a dobré situace. Když jsem se párkrát v životě zastala šikanovaného, velmi, velmi jsem se snažila, aby se mnou necloumal hněv a volila jsem slova, protože tam je docela nabíledni, že ten, kdo šikanuje, je nepříčetný a zřejmě mi i řekne, že jsem kráva či něco peprnějšího. To není bezohlednost, to je JEHO boj, JEHO nasrání, JEHO ubohý přístup k životu. A já se nedám, nebudu se jeho hry na zlo účastnit.

  Někdy je dobré si prohlédnout pár fotek či zpráv z jiných částí země. To si pak říkám, jak krásná a malá je ta naše bezohlednost a to, na co tady nadáváme. Sml24

  1. na komentář reaguje enka1 — #8
  2. na komentář reaguje Lukáš Čejka — #11
  superkarma: 5 23.09.2013, 09:39:32
 15. avatar
  [6] enka1 [*]

  Netvrdím, že by se na občasné bezohlednosti nemělo poukázat, ale tohle je malý kalibr a takový všeobecný. Jó, to takový seriozní, sprostě nemluvící lump důchodce (nejen) ošidí při nabídce výhodné smlouvy, koupě..., poslanci, kteří odhlasují snížení příspěvků handicapovaným..............příkladů by se našlo neurekom, do takových bezohledností by se mělo bušit.

  Jinak s bezohledným chováním v MHD, obchodech, společenských zařízeních se setkávám tak asi ze 2 % a jsem už docela dlouho na světě. Takže "ohledné" chování vyhrává, jen si ho méně pamatujeme

  1. na komentář reaguje Mickey Mouse — #20
  superkarma: 3 23.09.2013, 08:51:34
 16. avatar
  [5] v.poho [*]

  Já bych to neviděla tak tragicky, pár blbečků se vždycky najde (a pak mi ani nevadí občas tou krávou býti), ale že by to byl obecný jev, bych neřekla. Děcka sice vesměs sama v autobuse sama nevstanou, ale když mi bylo špatně a požádala jsem o puštění, nikdy se mi nestalo, že by mě nějaký puberťák nepustil.Sml23

  superkarma: 3 23.09.2013, 08:16:33
 17. avatar
  [4] hyenka [*]

  Je to hlavně o výchově. Z mladého drzého spratka vyroste starý drzý spratek.

  superkarma: 0 23.09.2013, 07:41:10
 18. avatar
  [3] gerda [*]

  Zakomplexovaní lidé se většinou chovají hůř než ti vyrovnaní. Oni to totiž nemají zapotřebí. Buran se chovat nedovede, ví to o sobě a tím víc zuříSml30 Kluci z tramvaje nemuseli být tak špatní, jen se před sebou vytahovali. Jeden přece nevydržel a věděl, že dělá něco špatně. Kráva bylo jen zachování vlastní "důstojnosti" před klukama.

  superkarma: 0 23.09.2013, 06:55:20
 19. avatar
  [2] Eliana [*]

  ...zase se vytíplo to negativní, ale to pozitivní, to je u nás škoda psát nebo ne?...Jak by se ráno začínalo článkem, který by každý den oslavoval to pozitivní..když jsem si ráno pouštěla na dovče německé zprávy, v pěti minutách s lítostí v hlase shrnuli co se špatného přhodilo, aby to posléze zaniklo ve výčtu těch báječných a radostných a pozitivních zpráv....Sml24

  Jestli někdo doufá, že silně závislá nekuřačka se po přečtení chytne za nos a přestane kouřit, když má potřebu, o tom silně pochybuji. Hulvát a psychouš, který nepouští sednout seniory a ještě drzuje...to je v něm, do "polepšovny" sám nepůjde a je mu je jedno, co si o něm kdo myslí. Nakrklý zákazník  tak to je ošemetné téma...má právo na kvalitní zboží, které si zaplatí..takže tady je jen problém s interpretací jeho chování jak měl požádat o výměnu nepoškozeného zboží.... a je to...

  superkarma: 5 23.09.2013, 06:25:54
 20. avatar
  [1] Eva_CZ [*]

  Zlata Amerika. Sml67Sml22

  1. na komentář reaguje Dudlajlama — #17
  superkarma: 0 23.09.2013, 02:45:02

Profil uživatele
Registrace nového uživatele | Zaslat heslo

Komerční tipy

Novinky

Dnešní vydání

Nové v rubrice

Nejčtenější články

Poslední komentáře

Fotogalerie

Partner rubriky

Ankety

Výzkum žena-in.cz – téma bolest, horečka a nachlazení
Trápí vás exém? Zapojte se do testování RadioXar

Náš tip

Doporučujeme