.

Bezmála třetina pracujících Čechů trpí depresí

Novinky

Bezmála třetina pracujících Čechů trpí depresí

Tři z deseti pracujících Čechů a Češek od 25 do 65 let trpí depresí. Hrozbu vyhoření cítí 34 procent lidí. S takovými výsledky výzkumu od agentury STEM/MARK přišla psychiatrická klinika 1. lékařské fakulty Univerzity Karlovy. Zapojila se do něj víc než tisícovka lidí. Že jsou deprese, stres a vyhoření v Česku poměrně časté, potvrzují i odborníci! Vše prý souvisí také s pasivním životním stylem a nadměrným pitím alkoholu. Jsou na tom hůře muži, nebo ženy?

deprese

Deprese se projevuje dlouhodobě smutnou náladou, ztrátou energie, plačtivostí, nižší výkonností. Nejvážnější stavy končívají sebevraždou. Vyhoření představuje silné vyčerpání, způsobuje ho neustálý stres, časový tlak a emoční napětí. Takové projevy mělo 22 procent žen a 15 procent mužů.

 • Mírné projevy deprese v posledním měsíci mělo 13 procent lidí, střední příznaky každý devátý člověk a závažné sedm procent dotázaných.
 • Nejvíc se vyskytovaly u lidí mezi 35 a 44 roky a nad 51 let.
 • Devět procent dotázaných se přiznalo k myšlenkám o ukončení života. Každý stý člověk řekl, že o sebevraždě uvažuje vážně.

Třetina lidí cítí, že by jim mohlo hrozit vyhoření. U pětiny z nich se už objevily konkrétní projevy. Častěji postihuje ženy a mladší lidi.

 • Tento syndrom se nejvíce vyskytuje v Moravskoslezském kraji.
 • Nejméně vyhořením trpí lidé na Vysočině.

Nadměrnou únavou trpí 31 procent Čechů a Češek. Téměř třetina má problémy se spánkem, polovina lidí se ale snaží chodit spát ve stejnou dobu.

 • Čtyři z pěti osob spí aspoň šest hodin denně.
 • Léky na spaní užívá 16 procent respondentů. Téměř pětina bere pravidelně léky na uklidnění a 11 procent na zlepšení nálady. Většinou si je nechávají předepsat od praktického lékaře.
 • Víc než čtyři pětiny dotázaných nikdy nevyhledali psychiatrickou či psychologickou pomoc.

Podle lékařů je pro zachování duševního zdraví důležité zdravě jíst, nekouřit, přiměřeně se hýbat, nepít příliš alkoholu a věnovat se koníčkům. Podstatnou roli hraje také dobré citové zázemí a spokojenost v zaměstnání. Se svou prací je však spokojeno jen 62 procent lidí.

   
30.04.2015 - Redakční novinky - autor: (red)

Komentáře:

 1. [7] Rikina [*]

  Hm. Tak to abych vzala provaz a šla se zastřelit do rybníka. Sml80 Zdravě jíst - bagety asi nebudou to nejzdravější, že jo. A koblihy a čínské polévky z pytlíku... a hambáče u Mekáče. Nekouřit - se myslí cigarety? Poněvadž jinak "kouřit", to já můžu Sml57 Přiměřeně se hýbat - minulý víkend mě turistický pochod zdéli 25 km odrovnal na tři dny, a ještě dneska mě pobolívá achilovka na pravé noze. To asi tedy nebylo přiměřeně. Sml15 Nepít příliš alkoholu - tss, jedna sedmička rosé z jižní Afriky za večer není příliš, přece. No tak dobře, tak ještě dvě sklenky rozlévaného vína, no, a návrat domů v půl druhý, dejme tomu, že se to dá zkorigovat a příště přijít do půlnoci... Věnovat se koníčkům - jo, to je zanedbáno. Kolo ještě nikdo nepostavil na kola, nenapumpoval gumy, nepromazal řetěz. Foťák leží tak, jak jsem posledně přišla z nějaké výpravy za fotkama a ještě ty fotky ani nikdo nestáhl do PC. A domácnost je plná kytek, co by se měly přesadit do zeminy, páč z čeho žijou, není jasno. Asi z prány. Sml80 Spokojenost v zaměstnání? Když mi šéf už dva měsíce nedal vejplatu? Jestli tohle všechno není slušný základ pro aspoň maličkou depku, tak už nevím. No nic, jdu sehnat někoho, kdo mě políbí pod třešní, deprese bude muset počkat. Sml32

  superkarma: 2 01.05.2015, 10:04:28
 2. avatar
  [6] Pentlička [*]

  Mně se teď asi na týden připomněla deprese, kterou jsem trpívala předtím, než se mi podařilo najít tu správnou kombinaci AD. Z důvodu nemoci jsem jsem si nemohla jít pro nový recept a asi 14 dní jsem byla bez prášků. Najednou jsem zase cítila to, jak je celý svět hnusný, všecko mi připadalo jako v pokřiveném zrcadle, všichni lidé vypadali pomalu jako nějaké kreatury. Měla jsem pocit, že nic nemá smysl, všecko se mi hnusilo i já sama sobě, nic mě netěšilo, ani moje milované knížky. Naštěstí jsem už věděla, z čeho to mám, a že to zas přejde. Deprese je fakt nemoc a hrozná!

  superkarma: 1 01.05.2015, 09:17:24
 3. avatar
  [5] Léthé [*]

  Jak já jsem ráda že jsem konečně uklizená v důchodu....hlavně ať nějaký unuděný statistik nenapíše další článek, jak důchodci trpí depresemi Sml30....to by mě hodilo do depreseSml52

  superkarma: 3 01.05.2015, 09:02:57
 4. avatar
  [4] Eva_CZ [*]

  http://www.reflex.cz/clanek/zpravy/63816/depresi-a-pocitem-vyhoreni-trpi-az-tretina-dospelych-cechu-stejny-pocet-chce-zmenit-praci.html

  superkarma: 0 01.05.2015, 04:47:03
 5. [3] Le44 [*]

  Přesně tak, u nás nepřidávají práci, ale zvyšují kompetence - hned to jinak zní a výsledek je stejný. A když yse ozvem, je nám řečeno, že za bránou stojí davy dalších zájemců - ve skutečnosti tam není nikdo, jenže práce je v našem regionu málo a dojíždět kamsi daleko se chce jen málokomu. Sml80Sml80

  superkarma: 2 30.04.2015, 20:24:48
 6. [2] akna [*]

  Nedivte se,přidávají práci,ubírají hodiny a když se ozvete,tak řeknou,že na vaší práci čeká 10 jiných.

  superkarma: 3 30.04.2015, 17:31:26
 7. [1] Roland [*]

  Depresí trpí také ti, co jsou bez práce, nejen pracující.

  superkarma: 5 30.04.2015, 15:21:26

Profil uživatele
Registrace nového uživatele | Zaslat heslo

Komerční tipy

Novinky

Dnešní vydání

Nové v rubrice

Nejčtenější články

Poslední komentáře

Fotogalerie

Partner rubriky

Ankety

Výzkum žena-in.cz – téma bolest, horečka a nachlazení

Náš tip

Doporučujeme