Vaření

Bezlepková dieta

Pacienti trpící celiakií, nesnášenlivostí lepku nebo duhringovou dermatitidou (kožní projev celiakie) jsou nuceni dodržovat celý život bezlepkovou dietu - stravu, z níž jsou vyřazeny veškeré potraviny obsahující lepek.

Lepek je směs bílkovin obsažená v obilných zrnech. Právě na jednu z těchto bílkovin vzniká u určitých lidí nesnášenlivost. Proto tito lidé musí ze své stravy vyloučit pšenici, žito, ječmen a oves. Samozřejmě také výrobky z těchto obilovin. Nevhodné jsou zejména klasické druhy pečiva, mouka, domácí pečivo z běžné mouky, pizza, těstoviny, kroupy, krupice, vločky z nevhodných obilovin, müsli, atd.  

Člověk, který drží bezlepkovou dietu může bez obav kupovat potraviny označené přeškrtnutým obilným klasem. Ten je mezinárodním symbolem pro potraviny neobsahující lepek. U ostatních, běžných, potravin si musí VŽDY dávat pozor na složení. I potravina, která se zdánlivě tváří jako bezlepková, může lepek obsahovat. 

Pozor si musíte dávat především na sáčkové polévky, kupované omáčky, zmrzlinu, cukrovinky, pudinky a kypřící prášky, uzeniny, konzervy, kečupy, majonézy, hořčice, dresinky, atd. Vždycky je lepší si u všech potravin důkladně pročíst složení výrobku.

Na stránkách www.coeliac.cz můžete najít prohlášení výrobců, které jejich výrobky jsou bezlepkové, i když nejsou přednostně určeny pro lidi držící bezlepkovou dietu. Tady: http://coeliac.cz/prohlaseni-vyrobcu

Potraviny, které jsou zaručeně bezlepkové: brambory, rýže, pohanka, sója, kukuřice, amarant, proso, luštěniny, ořechy, semena, mléko a mléčné výrobky, čistá šunka, maso, vejce, ovoce a zelenina.

Lidem, kteří dodržují bezlepkovou dietu chybí nejvíce asi klasické pečivo. Pečivo z mouky bez lepku není nikdy úplně stejné jako to lepkové. Ovšem, při troše cviku, i vy časem vytvoříte výborné domácí pečivo. Pomoci vám při tom může domácí  pekárna, která přípravu bezlepkového pečiva velice ulehčí. Ve větších městech je možnost objednání a zakoupení bezlepkového pečiva, které je k dostání ve speciálních obchodech se zdravou výživou nebo v některých pekárnách. Tento chleba bývá většinou "jako normální". 

Pokud si chcete ulehčit práci s vařením, vymýšlejte taková jídla, kdy se dá základ rozvařit společný pro celou rodinu a pro vašeho celiaka oddělíte jeho porci, kterou upravíte speciální moukou nebo jinými přísadami. Ostatním členům rodiny dodělejte jídlo běžným způsobem.

U bezlepkové diety je dost velkým problémem finanční stránka. Bezlepkové potraviny jsou dost drahé a v současné době už také neexistuje celoplošná dotace 2000 Kč na rok.                

   
   
01.06.2004 - Sezona - autor: elly

Komentáře:

 1. [8] jithule [*]

  ivory — #7 taky nemusím řešit

  superkarma: 0 24.12.2012, 21:15:46
 2. avatar
  [7] ivory [*]

  naštěstí u nás nikoho takového nemáme...

  1. na komentář reaguje jithule — #8
  superkarma: 0 14.11.2012, 11:28:01
 3. avatar
  [6] hubajda [*]

  nikdo u nas netrpi

  superkarma: 0 07.11.2012, 21:37:50
 4. avatar
  [3] sunnynka [*]

  ValinaK, Emea: vznikla nová kategorie v receptech, do které budou recepty přibývat postupně. Tento týden bude celý věnovaný bezlepkové stravě.

  superkarma: 0 01.06.2004, 11:39:25
 5. avatar
  [2] ValinaK [*]

  já taky

  superkarma: 0 01.06.2004, 09:51:46
 6. avatar
  [1] Emea [*]

  Uvítala bych nějaký ten recept

  superkarma: 0 01.06.2004, 07:56:10

Profil uživatele
Registrace nového uživatele | Zaslat heslo

Komerční tipy

Novinky

Dnešní vydání

Nové v rubrice

Nejčtenější články

Poslední komentáře

Fotogalerie

Partner rubriky

Ankety

Výzkum žena-in.cz – téma bolest, horečka a nachlazení
Trápí vás exém? Zapojte se do testování RadioXar

Náš tip

Doporučujeme