Umíte si představit, že se jednou prostě rozběhnete a nechce se vám zastavit? Tak běžíte dál. Ano, takhle nějak vypadá jedna z ústředních scén filmu Forrest Gump. Český běžec Miloš Škorpil se rozhodl myšlenku podobného běhu realizovat.

Běh není jen náročný sport. Je to i projev svobody a radosti z pohybu. Během se dá i pomáhat – právě tahle myšlenka se zalíbila Miloši Škorpilovi. Vtýčil si za tím účelem nesnadnou trasu z Aše až do Košic...

Běh z Aše do Košic, to je pořádná dálka – co vás to napadlo? Inspiroval jste se filmem Forrest Gump?
Forrest Gump je mi často podsouván (směje se), ale beru to spíše jako mediální zkratku, jak čtenáři přiblížit, o co se pokouším. Ten nápad je starý již 20 let, od chvíle, kdy se z jedné Česko-Slovenské republiky staly republiky dvě - Česko a Slovensko. Vloni jsem se pak zúčastnil MMM v Košicích (Mezinárodný maratón mieru – pozn. red.), zúčastnil jsem se i slavnostního zapálení maratonského ohně a v tu chvíli ten dvacetiletý nápad dostal konkrétní podobu. Doběhnu si na to slavnostní zapálení maratonského ohně v Košicích z Aše. Spíše než Forrestem Gumpem jsem inspirován starým Řeckem – Feidippidem, který měl nést zprávu o vítězství Athéňanů nad Peršany do Athén. Moje poselství, které v sobě nesu celý život a které svým životem demonstruji, bude: „Pohyb je lék, který vám pomůže z každé životní svízele a běh je jeho nejpřirozenějším vyjádřením.“ Tím chci říct, že člověk může v životě zvítězit nad vším, pokud zvítězí nad svou leností či nechutí se hýbat. Tak proto běžím. A pak taky běžím proto, abych upozornil na transformaci sociálních služeb pro lidi s postižením, což je věc, o níž se u nás vůbec nic neví, a vědět by se mělo.

Tak když jste to nakousl, o jakou transformaci konkrétně jde?
V tomto případě mluvím o tom, že mezi námi žijí lidé s mentálním postižením, které jsme ze společnosti vyřadili a přesunuli je do zařízení, kde je sice o ně dobře postaráno, ale tak, že o nich většina lidí neví a v životě se s nimi nesetká. Jako by prostě nebyli. Přitom řada těchto lidí je schopná se plně začlenit do společnosti, jsou jen trošku jiní, ale kdo z nás není? Transformace, o níž mluvím, si dala za úkol umožnit těmto lidem žít mezi námi, abychom se naučili vzájemně respektovat a také, abychom si vzájemně rozšířili své obzory.

beh

Pojďme zpátky k samotnému běhu. Na jak dlouho máte běh rozplánovaný a kolik vlastně uběhnete kilometrů?
Vlastní běh mám naplánovaný od 26. září, do 5. října, tedy na 10 dní a na mapě to dělá 985 km, kolik to bude ve skutečnosti se teprve uvidí.

Už jste někdy dřív absolvoval takhle dlouhou trasu?
Něco podobného jsem absolvoval již 4x. 3x při oběhu České republiky a jednou, když jsem Českou republiku přebíhal z Hodonína do Aše.

Co taková akce vyžaduje po organizační stránce?
Hlavně si připravit zázemí – kde budu spát. Připravit plán trasy, abychom já i doprovod věděli, kde se můžeme čekat. Sehnat někoho, kdo to s vámi celé bude jako doprovod absolvovat. Vypadá to velmi jednoduše, když si řeknete, vždyť ten doprovod v autě se jen veze. Ale tak to není, protože kromě toho, že vám veze občerstvení, věci na převlečení, tak musí být celou dobu po ruce a když není a vy toho máte zrovna plné zuby… Proto moc oceňuji, že se do toho moje žena Dana pouští a tenhle servis mi po celou dobu běhu zajistí.

Miloš a Dana

Poběžíte sám?
Celé ano, ale jinak to vypadá, že míst, kdy na trati budu opravdu sám, bude velmi málo, protože mám kolem sebe samé skvělé lidičky, kteří mi pomáhají celou akci zviditelnit. A čím víc se o běhu bude vědět, tím více se lidi dozví, o transformaci sociálních služeb, ale hlavně, tím víc se nám podaří vybrat prostředků právě pro ty, co budou v jejím rámci integrováni mezi nás ostatní.

Když si vezmu, že asi budete muset někde přespávat, že budete potřebovat kvalitní vybavení, že vaše žena propálí spoustu benzínu... na kolik vás celá akce přijde?
Kdybych si měl tohle všechno platit sám, tak kolem 50 tisíc korun. Naštěstí věci na běhání (boty, oblečení) mi poskytnou sponzoři, ubytují mě kamarádi, cestovní výlohy uhradí také kamarád. Takže po této stránce je to naštěstí pro mě bez nákladů.

Pochopil jsem, že běh je pro vás náplní života. Je potřeba se na takovou trasu dopředu nějak víc připravit, nebo je to pro běhajícího člověka vlastně „pohoda“?
No pohoda je to vždycky až když to hodnotíte zpětně. Co se týče přípravy, na akce podobného druhu se člověk připravuje celý život a to jak po fyzické, tak po mentální stránce. Klasickou formou se na to natrénovat nedá. Jen pro ilustraci, kdybych použil model přípravy jako je běžný na maraton, tak bych musel tak půl roku běhat kolem 1000 kilometrů měsíčně a to by mi fakt běh otrávilo.

Na co při dlouhých tratích myslíte? Člověk je každý den mnoho hodin jen sám se sebou...
Tohle je otázka, kterou dostávám nejčastěji. Věřte nebo ne, ale při běhu na dlouhou vzdálenost na nic nemyslím, nebo myslím na všechno dohromady. Hlavně si však užívám to, že jsem, že jsem člověk a že mám v životě takové ohromné štěstí, že svým během můžu být prospěšný jiným. Tím jiným myslím jak potřebným, tak těm, kteří se chtějí naučit běhat tak, aby to pro ně byl naprosto přirozený způsob pohybu, naprosto přirozený způsob vyjádření života běhu.


Pokud vás, milé čtenářky, myšlenka běhu pana Škorpila zaujala, můžete se k němu přidat na jeho trase. Kudy přesně povede se dozvíte zde:

Přečtěte si také...

Reklama