Bulvár

Bezdomovec jako literární postava

Mám velký problém, když potkám žebrajícího bezdomovce na ulici. Nejsem tak bohatá, abych mohla rozdávat po hrstech, ale ani tak chudá, abych nedala vůbec nic. Je to pro mne otázka srdce a soucitu, a tak to řeším nahodile. Když mám čas se zastavit a nějaké drobné v peněžence, něco dám. Když ne, jdu dál. Díky tomu, že jsem žila a pracuji v Praze, mám s bezdomovci poměrně hodně zážitků. Jeden z nejsilnějších se datuje z doby, kdy jsem měla prvního syna ještě jako malé mimino a tlačila jsem kočárek vestibulem metra. Přitočila se ke mně ženština s miminem v děsných hadrech v náručí a žebrala o peníze. Nedala jsem jí nic, ale vyšla jsem z metra, v nejbližší lékárně koupila dvě krabice Sunaru a vrátila se zpátky do metra. Těch nadávek, co se na mne sesypalo, to si neumíte představit. I tak se dá rozpoznat skutečný bezdomovec od bezohledného citového vyděrače.
 
Podstatně delší zkušenost jsem získala, když bylo mým dětem asi tak 5 a 9 let. To mi zavolal můj kamarád, který byl aktivně činný v charitě. Věděl, že provádíme rekonstrukci bytu, a nabídl mi, že zná šikovného a inteligentního bezdomovce, který by nám mohl s rekonstrukcí za bydlení, stravu a nějaký ten menší peníz pomoci. Když jej přivedl, byla jsem mile překvapena. Byl to docela štramák, prošedivělý chlapík s chytrýma očima. Zůstal u nás celý měsíc. Spal v obývacím pokoji na gauči, večer si s námi povídal u kafe nebo u vína. Kromě stavebních úprav občas uvařil (a výborně), někdy dokonce srovnal do latě mé synky, kteří dělali pěkný čurbes.
Na ten měsíc se z něj stala sloučenina hospodyně a stavebního dělníka (hospodyni dělal zcela dobrovolně a ze své vůle :-)). Už po dvou týdnech začaly menší problémy. Začal být nepříjemný, rozčiloval se, vyvolával hádky. Prostě jakoby ho pálilo dobré bydlo. Nicméně měsíc nějak uběhl, rekonstrukce byla hotová a náš milý bezdomovec šel o dům dál. I přes to jeho střečkování jsme se rozloučili v dobrém. Ještě asi dvakrát mi pak zavolal a popovídali jsme si. Občas jsem se pak poptávala u svého kamaráda, jak se náš bezdomovec má, a dozvěděla jsem se, že se mu podařilo sehnat našemu bezdomovci už několik zaměstnání s bytem, ale vždycky se tam rozhádal a nikde nevydržel, odevšud utekl. Nedokázal dlouhodobě vydržet s lidmi. Teď už nevím, kde je, a můj kamarád, který nás tenkrát seznámil, vloni umřel. Ale, co je určitě zajímavé, tohohle človíčka bez domova jsme měli společného se spisovatelem Ivanem Klímou. U něj totiž taky nějakou dobu bydlel a Klíma o něm dokonce píše v jedné ze svých knih. Takže jsme doma vlastně měsíc žili s literární postavou.
 
Kadla
Milá Kadlo,
děkuji za pěkný příspěvek a omlouvám se za jeho dočasnou neviditelnost.
   
30.11.2006 - Společnost - autor: Dana Svobodová

Komentáře:

 1. avatar
  [9] bonda [*]

  Možná někdo napíše o našem legendárním městském bezdomovci Žáčkovi, kterého nedávno prý klepla pepka. Měl sice od města holobyt, ale ten byl daleko od centra a hospod a obchodů, kde za nalezené a odevzdané flašky dostal pár korun na krabicové čúčo. V zimě se nám cpal do chodby našeho vchodu a spal na rohožce, ráno jsem přes něho musela přeskakovat, když jsem chtěla jít do práce. Občas ho překračovali lidi na ulici, protože upadl do alkoholického deliria právě na tom nejnevhodnějším místě. Leckterá ženská mu mohla závidět, že byl opálený jak z Kanárů, protože od března se opaloval vysvlečený na schodech kašny na náměstí. Figurka, proti které byli městští policajti bezradní a sociální pracovnice, která ho dostala na starost, z něho zešedivěla. A když se dlouho po náměstí neproducíroval, tak lidem chyběl a vyprávěly se legendy, co se s ním asi stalo.

  superkarma: 0 30.11.2006, 15:45:23
 2. avatar
  [8] gerda [*]

  tohle je samo na nějakou knížku! Zajímavé a hezky napsané.

  superkarma: 0 30.11.2006, 12:17:04
 3. avatar
  [7] _zelvicka_ [*]

  Pěkný článek

  superkarma: 0 30.11.2006, 11:57:11
 4. avatar
  [4] Kadla [*]

  Úúúúž

  superkarma: 0 30.11.2006, 11:12:30
 5. avatar
  [2] Kadla [*]

  To je tím, že já píšu zásadně neviditelné články.

  superkarma: 0 30.11.2006, 11:07:55

Profil uživatele
Registrace nového uživatele | Zaslat heslo

Komerční tipy

Novinky

Dnešní vydání

Nové v rubrice

Nejčtenější články

Poslední komentáře

Fotogalerie

Partner rubriky

Ankety

Anketa na téma: Zubní zdraví

Náš tip

Doporučujeme