Bulvár

Bezdomovcům nepomáhám, nemám co dát

píše mimo jiné čtenářka s nickem malinke-kote a má hned dva příběhy, které se dnešního tématu týkají. Sama má z bezdomovců spíš strach a věří, že se nikdy neocitne v podobné situaci.

Přeji všem pěkný den i když dnes již smutné téma, dlouho jsem přemýšlela, zda napsat, ale po přečtení pár zveřejněných článků jsem se rozhodla, že to udělám. V dnešní době hodně bezdomovců nejeví zájem o žádnou pomoc a raději budou mrznout venku, až umrznou. Jsou lidé, kteří by rádi bezdomovcům pomohli, ale jsou tu také ty, co bezdomovce odsuzují. Existují bezdomovci, kteří se ocitli na ulici svojí vinou, ale také jsou i lidé, kteří se na ulici ocitnou, ani neví jak. Je pravda, že já jim nepomáhám, ale není to proto, že bych nechtěla, ale prostě nemohu. Všichni už mě dost dobře znáte a já jako student bez příjmu bych těžko mohla jen tak rozdávat milým lidem, kteří to potřebují.

Znám dvě příhody, kdy jeden se na ulici ocitl a jeden se tam málem ocitl i s rodinou. Ten první, který se na ulici ocitl byl přítelúv příbuzný. Ocitl se ale svojí vinou. Bydlel celý život u své matky, nevycházel z domu a pořád jenom pil pivo. Byl to vlastně přítelův strýc. Jeho matka byla už tak stará, že nebyla schopna si dojít ani nakoupi, tak ji dali do domova důchodců. Nevím jak to úplně přesně bylo, ale prodal se její byt a on nebyl schopen si najít svůj vlastní. Ona zemřela a přítelův taťka se mu snažil pomoc. Bydlel alespoň v azylovém domě, ale tam nechodil, jenom tam měl svoje věci a tak se ocitl na ulici. Po nějaké době zjistili, že zemřel. Asi umrzl, to se už nezjistilo.

Druhá příhoda se týká mého strejdy. Už před vánocemi jsem tady psala o tom, jak shořela střecha panelového domu v Jirkově. Bydlel tam můj strejda, ale v podnájmu. Po veškeré opravě a vyhození promočených a nepoužitelných věci se dozvěděli, že se musejí bohužel vystěhovat. Že je tam nechtějí, ale kam?

Vemte si, že vlastně za vyhoření panelového domu a zničení věcí oni nemohou, ale přesto je vyhodí na ulici. Nebýt jeho nejstarší dcery, která se jich ujala, tak se ocitli i se dvěmi malými dětmi na ulici. Bohužel k nám by se nevešli a k druhému strejdovi asi také ne. Když to člověk nezjistí na vlastní kůži, neví jaké to pro bezdomovce doopravdy je a jak se jen tak z ničeho nic můžou ocitnout na ulici i bez své vlastní viny. U nás na ulici se jich potuluje dost, ale já se jich spíše bojím. Ze všech těch, co se tu potulují, jde strach.

Přeji všem příjemný zbytek dne a doufám, že v takové situaci se nikdy neocitnu, není to nic příjemného

malinke-kote

Z jakého důvodu se nemohou vrátit? Píšete, že bydleli v pronájmu, to znamená v bytě, který někomu patřil. Proč se tedy nedohodnou opět s majitelem? Nebo snad jim dává za vinu zničení zařízení? Neplatili snad řádně nájem? Tomu nerozumím. Kromě toho, nabídek bytů k pronájmu je všude dost.

   
13.02.2012 - Příběhy - autor: Dana Haklová

Komentáře:

 1. avatar
  [11] ekleinovka [*]

  S podnájmy bývá dost problém,záleží,na koho narazíte - ať už pronajímatel aneba nájemnce - sázka do loterie

  superkarma: 0 13.02.2012, 20:00:40
 2. avatar
  [10] j.a.n.a. [*]

  malinke-kote — #7 město může vystěhovat při porušení nájemní smlouvy a ne jen tak ..

  superkarma: 0 13.02.2012, 19:34:01
 3. avatar
  [9] peetrax [*]

  malinke-kote — #3 proč bys nikdy nešla do podnájmu? Jenom kvůli tomu, že máš jistotu vlastního bytu, nebo je v tom něco jiného?

  superkarma: 0 13.02.2012, 19:00:19
 4. [8] jithule [*]

  je to těžké

  superkarma: 0 13.02.2012, 18:28:16
 5. avatar
  [7] malinke-kote [*]

  magic11 — #6 možná to jsou byty městu já nevím ... a město může kdykoliv kohokoliv vystěhovat bez nějaké smlouvy ...

  1. na komentář reaguje j.a.n.a. — #10
  superkarma: 0 13.02.2012, 18:04:33
 6. [6] magic11 [*]

  Trošku nerozumím druhému příběhu, snad mělinějakou nájemní smlouvu, v tomto kraji je nouze spíš o nájemníky než o bydlení..

  1. na komentář reaguje malinke-kote — #7
  superkarma: 0 13.02.2012, 17:11:25
 7. avatar
  [5] malinke-kote [*]

  řinka — #4 to máš pravdu, ale nedokázala bych si představit bydlet v podnájmu .. lepší mít svůj vlastní byteček, který naštěstí máme a doufám že mít budeme Sml16

  superkarma: 0 13.02.2012, 16:31:53
 8. avatar
  [4] řinka [*]

  malinke-kote — #3 nikdy neříkej nikdy,to je zrádné slovíčkoSml16

  1. na komentář reaguje malinke-kote — #5
  superkarma: 1 13.02.2012, 16:27:31
 9. avatar
  [3] malinke-kote [*]

  dadma — #2 spíš byli hloupé, že si ten byt nekoupili za pár tisícovek když jim to bylo nabídnuto ... kdyby tak udělali, nemuseli řešit nějaké bydlení ... do podnájmu bych já osobně nikdy nešla Sml23

  1. na komentář reaguje řinka — #4
  2. na komentář reaguje peetrax — #9
  superkarma: 0 13.02.2012, 16:12:20
 10. [2] dadma [*]

  Myslím, že v Jirkově a nebo v Chomutově je bytů k pronájmu hodně.Jestli mohou platit,tak by to neměl být problém.

  1. na komentář reaguje malinke-kote — #3
  superkarma: 0 13.02.2012, 16:05:47
 11. avatar
  [1] malinke-kote [*]

  milá redakce, máte spoustu otázek ... aby to vyšlo vše na správnou míru tak se pokusím zodpovědět na ně ...

  Nemohou se vrátit, protože je tam majitel toho domu už nechce, ale důvod neudali. Buď jim to dávají zavinu i když zato nemohou, nebo netuším. Prostě jim po měsíci řekli aby se vystěhovali. Jak to vše přesně bylo a proč je tam nechtějí jsem se dopodrobna raději nepídila. Nájem platili bezproblému a ano máte pravdu nabídek je hodně, ale to by museli být nato peníze. Veškeré peníze které v bytě měly vyhořeli, promočili se a já nevím co s nimi. Schánějí si bydlení ale přeci někomu nedá nikdo bydlení z hodiny na hodinu a hlavně vím jak je složité získat půjčku ... netrvá to jeden den a ani týden :-)

  superkarma: 0 13.02.2012, 15:28:04

Profil uživatele
Registrace nového uživatele | Zaslat heslo

Komerční tipy

Novinky

Dnešní vydání

Nové v rubrice

Nejčtenější články

Poslední komentáře

Fotogalerie

Partner rubriky

Ankety

Výzkum žena-in.cz – téma bolest, horečka a nachlazení

Náš tip

Doporučujeme