Rodina

„Bezdětný život“ versus mateřská - kdo s koho?

Maminka Katka z blogu MAMA LIVE vtipně a s nadsázkou srovnala životní situace ve fázi před mateřstvím s nynějším období s dětmi. Rodičovství vlastně vyhrává na celé čáře. Nevěříte?

Před mama a mama období - „Kdo s koho“

Stát se rodičem je rozhodnutí na celý život. To víme. Někdo má jasno hned, někdo zvažuje pro a proti, nechce nic uspěchat. Často míváme pocit, že děti jsou komplikace. Slýcháme typické: „Už se nikdy nevyspíš!“, „Musíš přežít, dokud nepůjdou na vysokou!“ apod.

mama live

Nene, vážení! Děti život úžasně zjednoduší, usnadní. Pořád jsme stavěni před nutnost nějak se rozhodnout, vybrat z více možností… S dětmi je to tak snadné. Mrkejte! Vyhlašuji „souboj“ mezi životem před dětmi a životem s dětmi! 

 • Objednání se k lékaři, kadeřnici, na úřad:

PŘED MAMA: Cože? Vy nemáte už jediný volný čas před osmou ráno? A druhé cože – vy nepracujete, když já skončím v práci?

MAMA: Můžu kdykoli, ale přijdu s dítětem, nevadí? Jasný vítěz!

 • Výběr restaurace, baru…: 

PŘED MAMA: Miláčku, četla jsem recenzi na skvělý podnik. Já taky jednu četl a kolega říkal…A taky si dlouho plánujeme tamtu, pamatuješ? 

MAMA: Jdeme tam, kde se dobře parkuje (beztak jeden nebude pít), kam se dobře vejde s kočárkem a vevnitř kočár neva, kde mají dětské menu a pastelky, kde není personál hned nervní. Vychází z toho pizzerie za rohem. Prostě ušetříme spoustu času, nevybíráte! 

 • Jste pozváni „kamkoli“ a nechce se vám:  

PŘED MAMA: Něco na mě leze, nezlob se. Že jsem to tvrdila i minule? OK, přijdu. Blééééééé

MAMA: Promiň, ale malej má rýmu/první až dvacátý zub/blbou náladu… Podtrženo, sečteno „mám dítě“. Nebo se taky stane, že po dvou letech od porodu dostane pozvání kamkoli, a to pak nehledáte výmluvy, ale jste nalíčená týden dopředu a na místě nadšeně o dvě hodiny dřív! Dítě je skvělé alibi, no neberte to!

 • Komplimenty: 

PŘED MAMA: Buď jste v před mama období byla vždy šik a hezky upravená a nikoho to nepřekvapilo, nebo jste byla hydra odjakživa… ať tak nebo tak, nikdo vás nechválí, nikdo nelichotí. 

MAMA: Jste máma a upravená? „Ty vogo, tobě to strašně sluší, jak to zvládáš?“ – stále platí, že máma je trochu cuchtička  Ale nešokujte upraveným vzhledem mámy moc často, okoukáte se a bude po lichotkách!

 • Na recepci hotelu, kam jste přijeli na dovolenou: 

PŘED MAMA: Dobrý den, tady máte klíče od pokoje. Když se vám nebude líbit, máte smůlu, jiný nemáme nebo vám ho nechceme dát.

MAMA: Dobrý den paní Osičková, konečně se poznáváme! (vyměnili jste si dvacet mailů) A ty budeš ta Barborka, pro kterou jsme nachystali postýlku. Nebojte, máte krásný a klidný pokoj na konci chodby, nikdo by neměl rušit. Kdyby byl jakýkoli problém, neváhejte se na nás obrátit. Osobní vztahy jsou základ!

 • Nákupy oblečení: 

PŘED MAMA: Nesháníte nic, ale už potřetí v tomto týdnu bloumáte po obchoďáku a nad osmým latté zvažujete, jestli tu sukýnku se zlatými flitry opravdu nevyužijete. Stačilo by přece dokoupit top, botky, kabelku a sáčko a máte komplet. No ještě to promyslíte.

MAMA: Jste v obchoďáku a během deseti minut, kdy dítě spí v kočáře, než si uvědomí, že jste ho obelstili a netrajdáte po parku a je mu vedro, máte dvě tašky plné oblečení z pěti obchodů. Vše vyzkoušeno, vše sedí a vše se hodí. Není čas ztrácet čas! Taška plná oblečení, které vám sedí? Já slyším znít rolničky.

 • Jít do baru s kámoškami: 

PŘED MAMA: Jdete na dvojku a přijdete dlouho po dvojce, spíš k šestce ranní. Hlava jak střep, ztratila jste šálu, máte mozol na patě (ty lodičky nejsou, jednou pro vždy, na nic jiného než k sezení, rozhodně ne k tanci!). Přemýšlíte, co jste na sebe opile práskla a na co se v práci vymluvíte. 

MAMA: Jdete s kamarádkami na víno, víte, že si jich dáte víc, ale taky, že pojedete nejpozději posledním metrem domů. Proberete všechno podstatné, lodičky nemají ošoupaný podpatek a na Instagramu není ani jedna zostuzující fotka, která v opilosti vypadala vtipně, leč je jen a pouze trapná. Bez morální kocoviny a bolehlavu a přesto s perfektním pocitem z prodrbaného večera se vstává do dne s dětmi vyloženě lehce!

 • Na sobotním obědě v restauraci:

PŘED MAMA: Jdete na obídek s přáteli, dáváte jednu karafu vína za druhou a je z toho večeře a pak i s přídavkem. Obsluha je ráda, když vypadnete. 

MAMA: Jdete na oběd s kamarády, co mají taky děti. Sice vybíráte baby friendly podniky, ale žádný není tak friendly, jak se tváří. Objednáte, sníte, jdete na procházku uspat děti. Obsluha je ráda, když po hodině vypadnete. Tady nevím, no. Pojďme si říct na rovinu, že s dětmi nejsme úplně VIP hosté.

 • Hluk v domě nebo kdekoli, který rve uši a týrá vás: 

PŘED MAMA: Pokud to není v době nočního klidu, můžete vypiskovat, jak chcete. Máte smolíka. 

MAMA: Čapnete dítě do náruče, štípnete do nožičky, a to se rozeřve. Vy jdete bušit na hlučila. „DÍTĚ NEMŮŽE SPÁT, JAK DLOUHO JEŠTĚ???!!“  Dost často hluk ukončíte. Hluk není žádná výhra nikdy a často dělníky ani uplakánek nezlomí, aby začali vrtat tiše, ale vy se aspoň uklidníte

 • Víkendové dopoledne: 

PŘED MAMA: A v sobotu si přispím a… stane se tak! Jedině snad, že ti šílenci s dětmi o patro výš zase nechali tu svou divou zvěř řvát už od 6.

MAMA: Nikdy si nepřispíte a v sobotu už vůbec ne. Pouze někdy se vám povede, že vaše divá zvěř si vystačí chvilku sama a vy nemusíte z pelechu hned v 6. Ignorujete jejich řev i bušení od těch singláčů zezdola a jste v kómatu. Je mi líto, ale jak jde o spánek, život s dětmi je na tom trochu hůř.

Trochu „prodětská“ agitka, co?

O autorce blogu MAMA LIVE

Jmenuje se Katy a je už skoro tři roky mámou, nyní již dvojnásobnou. A píše o tom blog, Mama LIVE. O tom, jak si to užívá, jak ji to naplňuje, ale přesto nezačala používat mateřský plurál. Snaží se být dobrou mámou a neztratit nadhled a šmrnc.

Čtěte také další Katčiny články:

   
27.01.2016 - Děti - autor: Vendula Kubalíková

Další příspěvky

Komentáře:

 1. avatar
  [48] SNÍŽEK [*]

  Katy je dvojnásobná dobrá máma-i své druhé dítě štípá do nožičky,aby se rozeřvalo a ona mohla jít bušit na hlučné sousedy,že děti nemohou spát?Sml68

  superkarma: 0 08.02.2016, 13:04:46
 2. [47] gazdina [*]

  Materská je fajn...

  superkarma: 0 01.02.2016, 09:47:36
 3. avatar
  [46] Eva_CZ [*]

  * je to hlasovani

  superkarma: 0 28.01.2016, 16:20:53
 4. avatar
  [45] Eva_CZ [*]

  Ted uz to hlasovani za 10 minut po dvanacte.Sml24 A redakci je vas presila.Sml8

  superkarma: 0 28.01.2016, 16:20:37
 5. avatar
  [44] Eva_CZ [*]

  gerda — #43 vezu si s sebou nastesti VONa, ten je tady jeste dyl. Sml57

  Taky na meho syna v Cesku koukaji jak na Martana. On je totiz slusnej, milej, uctivej a laskavej. Ale taky rika hovno, kdyz mysli hovno. Sml30 Jeho 1.setkani s urednici : rvala na nej, ze si mel vyridit obcanku uz z USA. Nevim, jak, kdyz si pro ni musis osobne. No a baba stekala a stekala a Adam se nenechal vyvest z miry a porad byl laskavej a daval ji za pravdu, az baba nakonec vymekla, vyloudila usmev a jeste ho osobne zavedla do kanclu, kde se vyrizovaly pasy. Sml52Sml52Sml52Sml52Sml52

  superkarma: 3 28.01.2016, 16:18:07
 6. avatar
  [43] gerda [*]

  Eva_Fl — #42To máš holka pravdu. Jenže zde se bere kritika rovnou jako urážka a už vůbec to není důvod k zamyšleníSml33. Je vidět, že jsi léta žila tam, kde to líp funguje a lidi jsou schopni nezávisle a svobodně uvažovat. Budeš koukatSml2. Ale ber jako pozitivum to, že tady máš malou průpravu k tomu, jak to u nás chodíSml30

  1. na komentář reaguje Eva_Fl — #44
  superkarma: 1 28.01.2016, 15:46:58
 7. avatar
  [42] Eva_CZ [*]

  gerda — #40 kdyby nekdo kritizoval mou praci, sakra se zamyslim nad tim, co delam blbe. Sml80

  1. na komentář reaguje gerda — #43
  superkarma: 3 28.01.2016, 15:22:50
 8. avatar
  [41] Eva_CZ [*]

  gerda — #40Kasli na to, mluvis s bohy. Na ty proste nemame. Sml23 Maji vzdycky opravdu.

  superkarma: 0 28.01.2016, 15:22:00
 9. avatar
  [40] gerda [*]

  [35 Čtenost a oblíbenost jsou dvě různé věci. To nelze směšovat. Číst můžu i to, proti čemu jsem maximálně zaujatá a s čím bytostně nesouhlasím. Kliknutí na článek ještě není názor. Ale už toho opravdu nechám, kdo chce, pochopí.

  1. na komentář reaguje Eva_Fl — #41
  2. na komentář reaguje Eva_Fl — #42
  superkarma: 3 28.01.2016, 14:05:41
 10. avatar
  [39] gerda [*]

  Vendula Kubalíková — #36Takže anketa nebude. ŠkodaSml80, bylo by to jasné a bez dlouhých řečí.

  superkarma: 0 28.01.2016, 13:45:11
 11. avatar
  [38] Eva_CZ [*]

  ...... a kdyz se mi neco libi, pochvalim. Kdyz nelibi, napisu, ze to stoji za hovno. Myslim, ze je to vystiznejsi nez psat, ze to stoji za starou backoru. Jak se chovaji na netu mladsi rocniky, se muzete podivat v diskusich na Miminu apod. Otresny. Sml31

  superkarma: 5 28.01.2016, 13:37:22
 12. avatar
  [37] Eva_CZ [*]

  S ruznymi blogy se roztrhl pytel a blogu, ktere pisi matky na materske, je vic, nez dost. Ze si nekdo clanek precte, jeste neznamena, ze se mu libi. Tenhle blok je bez vtipu, bez napadu a je vic, nez podprumerny.

  superkarma: 5 28.01.2016, 13:35:25
 13. [36] Vendula Kubalíková [*]

  Tím jsem jen chtěla říct, že negativní komentáře rozhodně nevypovídají nic o reálné oblíbenosti článku.

  1. na komentář reaguje gerda — #39
  superkarma: 0 28.01.2016, 13:20:05
 14. [35] Vendula Kubalíková [*]

  gerda — #34 Článek oblíbený byl, dokonce nejčtenější ze včerejšího vydání. Podle webové analytiky ho četly nejčastěji ženy ve věku 25 - 34, což je nejsilnější demografická skupina našeho webu. Ač se to nezdá. Mladší ženy ale nekomentují a chovají se na internetu jinak. A to je fakt. Já sama komentuji článek asi popáté v životě.

  Vážíme si všech čtenářek - mladších i starších. A kritiku bereme. Ale je opravdu nepříjemné každý den číst jen dehonestující poznámky. Ty ale chodí od stále stejných nicků...

  superkarma: 1 28.01.2016, 13:18:30
 15. avatar
  [34] gerda [*]

  Eva_Fl — #19Možná by nebylo od věci uspořádat anketu líbí/nelíbíSml58. A bylo by. Já vím, že je vždycky nepříjemné, když se vymyslí nějaký projekt a ono to nějakým způsobem nevychází. Tady je dost hlasů, že je to nepříliš zdařilé, jiným se to naopak líbí. V anonymní anketě mají lidé větší odvahu. Nechat zaznít hlas čtenářek všech věkových kategorií, a mohlo by být jasněji. Bez vzájemných invektiv a napomínání redakcí. Já svůj názor na všechny blogy napsala níže, ale to neznamená, že musím mít pravdu. Taky by mě zajímalo, kolik je pro a kolik proti.

  1. na komentář reaguje — #5
  2. na komentář reaguje Vendula Kubalíková — #35
  superkarma: 1 28.01.2016, 12:51:41
 16. avatar
  [33] gerda [*]

  Vendula Kubalíková — #30Slušnost nebývá jen v tom, že se používá vybraná mluva.Sml58 Dámu jen pěkná slovíčka nedělají. Mně zas přijde "přes čáru" rádoby vtipná pasáž o štípání do dítěte. Tohle ani v žertu!!! Sml31 Eva reagovala přiléhavě. A dostala za to ode mne karmu.

  superkarma: 4 28.01.2016, 12:45:45
 17. avatar
  [32] Eva_CZ [*]

  Vendula Kubalíková — #30jo?Sml14

  superkarma: 0 28.01.2016, 12:42:11
 18. [31] Baletka10 [*]

  Já Kačce fandím, článek je skvělý. Klidně více takových, mám malé dítě a vždy si ráda něco podobného přečtu. Co mě teda zaráží, jak zlé ženské tady jsou, vás mít doma musí být "radost". Ženský, zamyslete se nad sebou

  superkarma: 0 28.01.2016, 12:32:41

Další příspěvky

Z předchozí stránky:

 1. [30] Vendula Kubalíková [*]

  Eva_Fl — #25Paní Evo, pokud chcete být zlá a sprostá, komentujte, prosím, články na jiném serveru. Mladším ročníkům se článek i blog líbí.

  1. na komentář reaguje Eva_Fl — #32
  2. na komentář reaguje gerda — #33
  superkarma: 1 28.01.2016, 12:25:10
 2. [29] Janea [*]

  Eva_Fl — #19 Evo...snad se takto tady bavit nebudeme. Jsme snad damy.

  superkarma: 1 28.01.2016, 11:01:09
 3. [28] Janea [*]

  Vtipny pohled. Zatim mam obdobi Pred Mama, ale tesim se, jak se to vsechno bude vyvijet a kdo vi, treba take o tom jednou pisnu. Katko drzim palce at to vse zvladate a nadale s vtipem.

  superkarma: 1 28.01.2016, 11:00:08
 4. [27] Rikina [*]

  Tady teda nevyhrál nikdo, a vtipnost i nadsázka brečí v koutě. Sml80

  superkarma: 2 28.01.2016, 00:46:09
 5. avatar
  [26] peetrax [*]

  Ty pojmy "mama" a "před mama"... Sml43To mi fakt stačilo. Sml68

  superkarma: 1 27.01.2016, 23:32:51
 6. avatar
  [25] Eva_CZ [*]

  SNÍŽEK — #23 bych ji stipla do rite, kachnu. To ma byt jako vtipny?

  1. na komentář reaguje Vendula Kubalíková — #30
  superkarma: 5 27.01.2016, 18:53:21
 7. [24] bobani [*]

  Sml80

  superkarma: 0 27.01.2016, 18:35:05
 8. avatar
  [23] SNÍŽEK [*]

  MAMA: Čapnete dítě do náruče, štípnete do nožičky, a to se rozeřve.

  fuj,použít dítě k tomu aby se sousedé ztišili a ubližovat mu Sml31

  1. na komentář reaguje Eva_Fl — #25
  superkarma: 1 27.01.2016, 17:47:01
 9. avatar
  [22] ToraToraTora [*]

  gerda — #16To je asi nějaká nová posila redakce....třeba se ještě rozjede...a nebo už dojelaSml80

  superkarma: 0 27.01.2016, 15:16:12
 10. avatar
  [21] kobližka [*]

  Tenhe styl psaní se mi absolutně nelíbí.Najednou se s tím roztrhnul pytel a píše takhle kde kdo Sml68

  superkarma: 5 27.01.2016, 13:42:57
 11. avatar
  [20] hašlerka [*]

  Pentlička — #9 ne, čtvrtý. Sml22

  "Kdo s koho" je takový prubířský kámen češtiny. Sml30 (I když poslední dobou mám na internetu, v tisku, v televizi... pocit, že kamenem úrazu jsou i češtinské základy.) Sml30

  superkarma: 0 27.01.2016, 12:45:37
 12. avatar
  [19] Eva_CZ [*]

  Jo - a ten blog stoji za hovno.

  1. na komentář reaguje Janea — #29
  2. na komentář reaguje gerda — #34
  superkarma: 7 27.01.2016, 11:46:00
 13. avatar
  [18] Eva_CZ [*]

  Ferdicek — #17 Sml79

  superkarma: 0 27.01.2016, 11:45:42
 14. [17] Ferdicek [*]

  Bez dětí by bylo smutno.

  1. na komentář reaguje Eva_Fl — #18
  superkarma: 0 27.01.2016, 11:27:44
 15. avatar
  [16] gerda [*]

  ToraToraTora — #14 cilani — #15Jojo, je to taková slovní vata, klišé, nic objevného - ale když jí to dělá radost a někdo to bude rád číst, ať klidně píše. Mně tyhle všudepřítomné blogy nebaví vůbec.Všichni píšou o věcech, které jsou samozřejmé, nemá to břink, nemá to pointu, jsou strašně užvaněné a nevím, k čemu jsou vlastně dobré.Sml80 Tak, jak má televize čudlík a dá se vypnout, tak ani blogy nejsem povinna číst, tady to bylo dáno do novinek, tak se k tomu vyjadřuju. Jinak by mi to za řeč nestálo.

  1. na komentář reaguje ToraToraTora — #22
  superkarma: 6 27.01.2016, 11:26:43
 16. [15] cilani [*]

  Mně u toho chybí humornost, je to takové suché, ale nezáživné.. Už jsem četla více rodičovských blogů, tak asi očekávám vtipnost, nadhled.. Tady jsem to nenašla

  1. na komentář reaguje gerda — #16
  superkarma: 2 27.01.2016, 11:14:20
 17. avatar
  [14] ToraToraTora [*]

  Chybí tu vtip a nápady. Nevyhrál nikdo. MAMA, Před MAMA ani čtenářky

  1. na komentář reaguje gerda — #16
  superkarma: 6 27.01.2016, 10:53:56
 18. avatar
  [13] Eva_CZ [*]

  prababka — #10

  Shlédli jsme z rozhledny na krajinu pod námi.

  Mám pocit, že na mě shlíží spatra.

  Zhlédli jsme mimořádně zajímavou výstavu.

  Jakmile ho zhlédla, okamžitě se za ním vydala.

  Zhlédl jsem se ve fotografování.

  Zhlédla se v hrdince svého oblíbeného románu.

  Dodatek ke tvaru „schlédnout“

  Kromě záměn předpon ve výrazech shlédnout/zhléd­nout se občas objeví ještě podivuhodný novotvar –schlédnout. Pro jistotu tedy dodáváme, že takto zapsané slovo není pravopisně v pořádku za žádných okolností.

  Příklad obvyklého spojení:

  zhlédnout film zdarma (nikoli shlédnout film zdarma ani schlédnout film zdarma)

  superkarma: 0 27.01.2016, 09:54:07
 19. avatar
  [12] Eva_CZ [*]

  gerda — #4 vy tady a par prispevku na FB je muj jediny kontakt s cestinou. Navic se spousta veci zmenila. Ale tim neomlouvam svou tupost. Doufam, ze se to mirne zlepsi, az znovu zacnu cist, vic jazyk pouzivat a vubec. Ale mozna uz jsem na to stara.

  superkarma: 0 27.01.2016, 09:51:29
 20. [11] Vendula Kubalíková [*]

  *Lefff* — #6 Jsem na tom stejně! Hezky napsané, že?

  superkarma: 0 27.01.2016, 09:09:28
 21. [10] prababka [*]

  Česky už neumí pořádně nikdo , ani učitelé - češtináři.Prý je to moc těžký jazyk. Předložka s, se patří k 7. pádu , ale jsou / nebo byly ? / dvě výjimky - právě z titulku : kdo s koho a jsem s to = být schopen. Mně osobně vadí chyby v předponách , ještě jsem snad neviděla , že by někdo napsal správně zhlédnout ve významu uvidět , spatřit / film , inscenaci , utkání , sebe v zrcadle / , shlédnout je totiž jen pro : shora dolů / z okna / .

  1. na komentář reaguje Eva_Fl — #13
  superkarma: 0 27.01.2016, 08:56:08
 22. avatar
  [9] Pentlička [*]

  Eva_Fl — #2 Až na to, že kdo z koho je snad druhý pád a ne čtvrtý? Z koho, čeho a ne s koho co? Nebo už taky neumím česky!

  1. na komentář reaguje hašlerka — #20
  superkarma: 0 27.01.2016, 08:26:58
 23. avatar
  [8] RenataMor [*]

  Sml67

  superkarma: 1 27.01.2016, 08:16:02
 24. [7] Maria28 [*]

  Ta gramatika je fakt průser. Myslím si, že mateřství je fakt jiná liga. Dítě si pořizuji proto, že je to pro mě naplněním života. A pokud někdo uvažuje viz nadpisy (dál jsem nečetla), tak ať je raději bez dětí.

  superkarma: 3 27.01.2016, 08:10:10
 25. avatar
  [6] *Lefff* [*]

  Coby trojmatce se mi článek líbí. Pěkně a vtipně napsáno Sml67

  1. na komentář reaguje Vendula Kubalíková — #11
  superkarma: 2 27.01.2016, 07:23:48
 26. avatar
  [5] gerda [*]

  Je vidět, že maminkám čas na psaní nechybí, ani jsem to nedočetla, jak je to dloooouuuuhéééééééSml52

  superkarma: 3 27.01.2016, 06:23:51
 27. avatar
  [4] gerda [*]

  Eva_Fl — #2Nic si z toho nedělej. Nežiješ tady leta a česky umíš pořád dobře. A nejsi redaktorka. Některé, ač české národnosti, se s češtinou potýkají dodnes a hlavu z toho utrápenou nemají.Sml52

  1. na komentář reaguje Eva_Fl — #12
  superkarma: 1 27.01.2016, 06:22:58
 28. avatar
  [3] Eva_CZ [*]

  Mela bych znovu absolvovat zakladku. Sml22

  superkarma: 2 27.01.2016, 01:08:34
 29. avatar
  [2] Eva_CZ [*]

  Vzal jsem si tedy k ruce pravidla českého pravopisu a dozvěděl se následující: je pravdou, že předložka “z” se pojí s druhým pádem, ale v tomto případě se jedná o pád čtvrtý “koho, co” a tudíž je správně předložka “s”. Doslova se tam píše:

  Se 4. pádem se pojí předložka s; vyskytuje se pouze v knižních výrazech být s to, kdo s koho.Sml6[/i]

  1. na komentář reaguje gerda — #4
  2. na komentář reaguje Pentlička — #9
  superkarma: 1 27.01.2016, 01:07:54
 30. avatar
  [1] Eva_CZ [*]

  Sml22 S koho ceho! Vyborne!

  „Bezdětný život“ versus mateřská - kdo s koho?

  superkarma: 0 27.01.2016, 01:03:51

Profil uživatele
Registrace nového uživatele | Zaslat heslo

Komerční tipy

Novinky

Dnešní vydání

Nové v rubrice

Nejčtenější články

Poslední komentáře

Fotogalerie

Partner rubriky

Ankety

Výzkum žena-in.cz – téma bolest, horečka a nachlazení
Trápí vás exém? Zapojte se do testování RadioXar

Náš tip

Doporučujeme