Co spojuje dlouhodobý pocit únavy, nápadně pobledlou tvář a často i suché lámavé vlasy a nehty či rozpraskané koutky úst? Zaprvé to, že si přejeme, aby se nám tyto projevy vyhnuly. Zadruhé skutečnost, že se jedná o často přehlížené signály, jimiž nám tělo říká, že potřebuje doplnit železo – stopový prvek, bez něhož se neobejde, ale neumí si ho samo vytvořit.

železo

Proč vlastně železo tolik potřebujeme?

Předně přispívá k normální funkci imunitního systému a hraje významnou roli při tvorbě červených krvinek a hemoglobinu, jehož hlavní funkcí je transport kyslíku z plic tepnami do všech tělesných tkání. Železo se jako enzymová složka podílí také na různých metabolických procesech, které jsou nezbytné pro udržení dobrého zdravotního stavu. V těle dospělého člověka se nachází přibližně 3,5 až 5 gramů železa. Jeho zásoba se však trvale snižuje. Zatímco u dospělého muže jde každý den o ztrátu přibližně 1 mg železa, u žen v produktivním věku jsou to přibližně 2 mg denně. Železo tedy musíme soustavně přijímat.

Patříte ke skupinám ohroženým nedostatkem železa?

Existují skupiny, které mají v určité životní fázi vyšší nároky na množství železa. Patří k nim například těhotné a kojící ženy, ženy s problematickým menstruačním cyklem, ale také dospívající a starší lidé. Nedostatek železa je spojen i se ztrátou krve, a týká se tedy dárců krve a lidí po operacích. V menší míře se ztráta železa pojí také s intenzivním pocením, a tak by doplnění železa měli věnovat pozornost i sportovci. Pokud k některé z těchto skupin patříte, můžete vyzkoušet tekuté železo obsažené spolu s dalšími tělu prospěšnými látkami v doplňku stravy Floradix® Železo+.

5 tipů, jak předcházet nedostatku železa

1.       Jednou až dvakrát týdně si dejte porci libového masa. Na železo jsou obecně velmi bohatá játra, dále pak tzv. červené maso, tedy například hovězí. Maso obsahuje tzv. hemové železo, které je pro naše tělo lépe vstřebatelné.

2.       Cenným zdrojem železa jsou také celozrnné výrobky a luštěniny, jako čočka nebo fazole, které dodávají tělu i další cenné minerály. Ze stravy rostlinného původu jsou na železo dále bohaté například ořechy všeho druhu, ale třeba také sušené hřiby.železo

3.       Dbejte na to, aby vaše strava obsahovala ovoce a zeleninu bohaté na vitamín C, který přispívá k lepší vstřebatelnosti železa. Může jít například o červené a zelené papriky, růžičkovou kapustu, kyselé zelí, ale také brambory. Zdrojem vitamínu C může být i sklenice pomerančového džusu, kterou si k jídlu dopřejete.

4.       Nepijte čaj ani kávu s pokrmy, které jsou bohaté na železo. Vždy počkejte alespoň půl hodiny. Tanin, který obsahují, totiž snižuje biologickou dostupnost železa.

5.       Pokud pociťujete některé z projevů nedostatku železa nebo patříte do skupiny, která je nedostatkem železa ohrožena, přidejte k vyvážené stravě jedinečný tekutý doplněk stravy Floradix® Železo+, který obsahuje dobře vstřebatelné organické železo doplněné navíc vitamínem C a výtažky z ovocných šťáv, které vstřebatelnost dále podporují. Nechybí v něm ani vitamíny skupiny B a výtažky z bylin aktivující metabolismus a posilující organismus. Tekutá forma a unikátní technologický postup zaručují výjimečnou kvalitu a stabilitu tohoto přípravku se železem, a to i bez použití konzervačních a přídatných látek a barviv.

Více na www.salushaus.cz

Reklama