.

Bez reflexních prvků brzy už ani krok! Policejní tiskový mluvčí hovoří o nové povinnosti chodců

Domácnost

Bez reflexních prvků brzy už ani krok! Policejní tiskový mluvčí hovoří o nové povinnosti chodců

Už brzy nás, chodce, čeká povinnost nosit za snížené viditelnosti reflexní prvky. Co přesně to znamená v praxi a na co se připravit, nám prozradil tiskový mluvčí Policejního prezidia České republiky kpt. Bc. Jozef Bocán. 

Od kdy jsou chodci povinni nosit reflexní prvky?

Novelu zákona číslo 361/2000 Sb. o provozu na pozemních komunikacích, která toto upravuje, již schválila Poslanecká sněmovna i Senát Parlamentu ČR a podepsal prezident ČR. Úprava tedy bude účinná po jejím zveřejnění ve sbírce zákonů.

bocanKde všude by měli chodci reflexní prvky používat?

Pohybuje-li se chodec mimo obec za snížené viditelnosti po krajnici nebo po okraji vozovky v místě, které není osvětleno veřejným osvětlením, je povinen mít na sobě prvky z retroreflexního materiálu umístěné tak, aby byly viditelné pro ostatní účastníky provozu na pozemních komunikacích.

Existují nějaké výjimky?

Podmínky jsou stanoveny ustanovením výše.

Vztahuje se povinnost označení reflexními prvky i na zvířata?

Zákonná úprava se týká chodců, nikoliv zvířat.

Je dané, kdy je chodec povinen nosit reflexní prvky? Například od určité hodiny? Pokud ne, nemůže se stát, že dojde ke sporům, že například ještě není tak moc snížená viditelnost?

Podmínky jsou stanoveny tak, jak je uvedeno výše. Tato úprava má za cíl především působit preventivně na chodce a pozitivně tak přispět ke zvýšení bezpečnosti silničního provozu. Chodci jsou tak motivováni přijmout zodpovědnost za své chování a svou vlastní bezpečnost.

Na které části těla je nejlepší reflexní prvky nosit?

Ideální je umístění například standardního reflexního pásku buď na zápěstí ruky na straně přivrácené do vozovky, nebo například na nohu, ideálně nad kotník nohy na straně přivrácené do vozovky.

Je dané, jaké reflexní prvky musí chodec mít?

Konkrétně toto stanoveno není. Je důležité, aby byl splněn účel této zákonné úpravy a chodec byl tedy v provozu pro ostatní jeho účastníky dostatečně viditelný.

led

Reflexní oblečení a takzvané čelovky, ideální vybavení pro běžce i chodce. Zdroj foto: Led Lenser

Jak je to s dětmi? Kdo nese zodpovědnost, případně jaký hrozí rodičům trest za dítě bez reflexních prvků?

Analogicky tak, jako v jiných případech, je zodpovědnost na straně rodičů. Tato úprava nemá primárně za cíl sankcionování chodců. Samozřejmě, pokud zákon stanoví nějakou povinnost, musí nutně stanovit i sankci za její porušení. Chodci, který tuto povinnost nesplní, může být v blokovém řízení uložena pokuta až do 2000 Kč.

Bude existovat doba „hájení“, respektive řešení domluvou?

Jak již bylo několikrát řečeno, primárně skutečně nejde o udělování pokut.

Policisté se problematice viditelnosti věnují již několik let velice intenzivně v rámci běžného výkonu služby i v rámci preventivních aktivit bez ohledu na zákonnou úpravu. V loňském roce jsme ve spolupráci s oddělením BESIP Ministerstva dopravy spustili preventivní projekt nazvaný „Vidíme se“. Máme 250 tisíc reflexních pásků, kterými jsou policisté vybaveni a které rozdávají během běžného výkonu služby chodcům. Podařilo se nám také ve spolupráci s partnery zajistit reflexní tašky určené pro seniory a v rámci dopravně bezpečnostních akcí ve spolupráci s Českou kanceláří pojistitelů rozdáváme reflexní vesty spolujezdcům ve vozidlech.

Jak velký je rozdíl ve viditelnosti pro řidiče mezi chodcem s reflexními prvky a bez nich?

Rozdíl ve viditelnosti je dobře patrný v sekci věnující se této problematice na stránkách BESIP Ministerstva dopravy na www.ibesip.cz. Záleží například i na barvě oblečení, nicméně obecně lze říci, že se pohybuje v desítkách až stovkách metrů.

Pokud doteď srazil řidič za snížené viditelnosti chodce, kterého viděl až na poslední chvíli, jak se tento čin posuzoval a co řidiči hrozilo? Byl vždy pouze řidič viníkem?

Každá dopravní nehoda je posuzována přísně individuálně. Vždy je nutné posoudit konkrétní okolnosti dopravní nehody. I případný hrozící trest pro řidiče je mimo jiné závislý na míře zavinění a také způsobené škodě a případné újmě na zdraví.

Mění se nějak posuzování viny a trestu u takové nehody s novou povinností chodců nosit reflexní prvky?

Samozřejmě, pro chodce zákonem stanovená povinnost být za snížené viditelnosti v konkrétních případech (viz výše) označen reflexním prvkem, přenáší část zodpovědnosti na samotné chodce. Ale každá dopravní nehoda se posuzuje individuálně.

Čtěte také:

   
10.02.2016 - Technika - autor: Julie Hájková

Komentáře:

 1. [16] Otazníček [*]

  Plno žen nosí reflexní pásek na kabelce již teď. Vidím v tom jedině plus. Když jsme šli na zábavu, reflexní prvky jsme u sebe neměly. Mezi dědinama tma. Když jsme viděly, že naproti jede auto zapnula se v rámci pudu sebezáchovy baterka a když byla možnost, vlezlo se na trávu. Na povinně zapnuté pásy se taky nadávalo. Ten chodec ve tmě neohrožuje jen sám sebe. Řidiči musí svítit, vozí reflexní vesty.... pokud je chodec na silnici, tak musí taky dodržovat určitá pravidla. Sml80 Extra buze*aci v tom nevidím.

  superkarma: 0 14.02.2016, 16:53:15
 2. [15] cilani [*]

  hyenka — #11 a chodec má být vidět. Nevidím důvod, proč by měl mít řidič popotahování a výčitky kvůli nějakému hlupákovi, co je mu líto dát 15 kč za blbý reflexní náramek, aby byl vidět.. Sml80 Myslící člověk s reflexními prvky chodí sám, blbci to musí být nařízeno pod hrozbou pokuty.. Sml80

  superkarma: 0 11.02.2016, 08:04:02
 3. avatar
  [14] vodilulu [*]

  klidne i pokutovat to maji. auta taky musí svítit, aby byla vidět. několikrat jsem chodce a cyklisty neosvetlene potkala a fakt je to strasny se leknout a spravne zareagovat protoze cuknuti volantem muze znamenat srazku s protijedoucim autem popr naraz do nejake prekazky(stroma atd) . lide k sobe musí být ohleduplní ať už jde o koureni na verejnosti tak i viditelnosti ve tme

  superkarma: 1 10.02.2016, 21:55:06
 4. [13] Boros [*]

  SandraAbigail — #10 na mne už párkrát někdo zatroubil, že nejedu po cyklostezce, ale po silnici (svítím a mám helmu). jenže naše cyklostezky jsou součástí chodníků a chodci chodí všude. nejhorší je, když jde chodec po chodníku a na řeminku má psa, který jde po trávě a ten řemínek je přesně přes tu stezku- nedávno jsme si opravdu všimla na poslední chvíli a rozbila si ústa o řídítka,jak jsem prudce zastavila. tak co teď- po silnici a nebo po stezce?

  superkarma: 0 10.02.2016, 19:33:45
 5. avatar
  [12] OlgaMarie [*]

  hyenka — #6 Když to někomu nedá selský rozum, musí se mu to nařídit.

  superkarma: 4 10.02.2016, 17:59:08
 6. avatar
  [11] hyenka [*]

  cilani — #9 Řidič má předvídat- to je v silničním zákoně.

  1. na komentář reaguje cilani — #15
  superkarma: 0 10.02.2016, 17:14:20
 7. avatar
  [10] SandraAbigail [*]

  Když už je to takhle, ještě by to chtělo nějak pořešit cyklisty, protože často se mi stává, že nemůžu předjet skupinu cyklistů, protože jich jede několik vedle sebe, což vyhláška přímo zakazuje. A ploužit se několik kilometrů za nimi je opravdu velmi otravné a je zakázáno si cestu prorazit, i když je auto silnější :-)

  Osobně ale spíše vidím problém v chybějící slušnosti a toleranci vůči druhým...

  1. na komentář reaguje Boros — #13
  superkarma: 4 10.02.2016, 14:33:02
 8. [9] cilani [*]

  hyenka — #6nj, jenže ten neviditelný chodec na krajnici ohrožuje i toho řidiče, když se mu nečekaně zjeví před autem, protože není vidět z dálky..

  1. na komentář reaguje hyenka — #11
  superkarma: 2 10.02.2016, 14:31:29
 9. [8] bobani [*]

  to mělo být už dávno

  superkarma: 0 10.02.2016, 13:44:26
 10. avatar
  [7] kobližka [*]

  hyenka — #3 Já bych to neviděla jako špatný tah a jsem ráda,že k tomu konečně došlo.Nejsem sice řidič,ale když jezdíme s manžele,bývám velmo obezřetná,co se týče ježdění za tmy.A mohu prohlásit,že chodce v tmavém oblečení,navíc s kapucí na hlavě,řidič uvidí opravdu na poslední chvíli.Zato,když má na sobě nějaký reflexní prvek,svítí už na dálku.Nikoho těch pár korun,které stojí ten pásek,nezabije a nosit ho pro případ v kapse taky nikoho nemůže obtěžovat.

  superkarma: 5 10.02.2016, 11:45:44
 11. avatar
  [6] hyenka [*]

  cilani — #5 Ale jo, vždyť já pokud jdu třeba se psem do polí, taky si beru pásku na rukáv, ale přijde mi hlloupé, dát to povinně, a když ne, tak pokuta. To mi na tom vadí.

  1. na komentář reaguje cilani — #9
  2. na komentář reaguje OlgaMarie — #12
  superkarma: 1 10.02.2016, 11:20:45
 12. [5] cilani [*]

  hyenka — #3 já jsem pro, vždyť ve městě na chodníku to člověk mít nemusí, ale já to nosím. Už za šera je člověk špatně vidět, natož v noci. Jít bez jakéhokoliv osvětlení, reflexních prvků po krajnici je slušný hazard

  1. na komentář reaguje hyenka — #6
  superkarma: 3 10.02.2016, 11:17:48
 13. [4] Ferdicek [*]

  Jsem pro.

  superkarma: 0 10.02.2016, 10:19:01
 14. avatar
  [3] hyenka [*]

  Děsím se, s čím přijdou příště. Povinná helma při chůzi ve městě, aby někomu něco nespadlo na hlavu, chrániče pro jízdu v MHD, a ještě možná povinná lékárnička v kabelce ....Sml15

  1. na komentář reaguje cilani — #5
  2. na komentář reaguje kobližka — #7
  superkarma: 3 10.02.2016, 10:00:55
 15. avatar
  [2] jazuzinka [*]

  jsme vybavení

  superkarma: 0 10.02.2016, 05:05:28
 16. [1] manislava [*]

  Uz jsem nakoupila

  superkarma: 0 10.02.2016, 04:33:20

Profil uživatele
Registrace nového uživatele | Zaslat heslo

Komerční tipy

Novinky

Dnešní vydání

Nové v rubrice

Nejčtenější články

Poslední komentáře

Fotogalerie

Partner rubriky

Ankety

Anketa na téma osteoporóza
Anketa na téma: Zubní zdraví

Náš tip

Doporučujeme