Čtenářka eli.emanuela zná mnoho způsobů, jak lenošit, a ne všechny jsou pozitivní.  Ty pozitivní, dle jejího názoru, však nutně potřebujeme. Děkuji eli.emanuelo za příspěvek.

Lenošit se dá mnoha způsoby

Když jsem přemýšlela nad dnešním tématem, uvědomila jsem si, že jsou různé druhy lenošení, respektive nicnedělání.

Třeba takové, kdy člověk neodolá lákadlu, ale pak cítí výčitky. Například počítač - obrovský žrout času. Člověk si k němu sedne a může hrát hry, pročítat si články na internetu, povídat si s přáteli, komentovat články, ...

Hodně mých známých tráví čas na počítači jen tím, že komentují články a sdělují si, co nového doma (jdu vařit oběd, jdeme na procházku, ...), a pak si stěžují, jak skoro nic nestíhají. To je dokonalý zabiják času. Člověk v podstatě nic neudělá, stráví u počítače někdy i hodiny (tuhle pět minut, vzápětí 20 minut u kafíčka, ...).

Na jednu stranu je to fajn, povídat si se známými, ale na druhou stranu se ozývají výčitky, že místo čtení drbáren typu „kdo kde s kým“ mohlo být pověšené prádlo, umytá zem, ...

Takovéto nicnedělání nemám ráda a snažím se mu vyhýbat.

Další nicnedělání bývá na dovolené. Málokdo se umí odreagovat a nehnutě proležet celé dny na pláži. Já třeba potřebuji aktivní dovolenou, výlety po okolí, poznávání nových míst. Nejhorší je, když jste na dovolené, počasí nepřeje a celé dny trávíte s dětmi zavření v budově.

To, že nic nedělám, mě v takovém případě ubíjí. Hlavou mi běží, že kdybych byla doma, mohla bych třeba zašít tu hromadu prádla, kterou už tak dlouho odkládám, až bude čas, nebo udělat jinou práci, na kterou normálně nebývá čas.

Naštěstí existuje i krásné lenošení. Takové, které člověka dobíjí. Třeba procházka do přírody, kochání se mnoha odstíny zelené, vdechování čistého svěžího vzduchu, užívání si ticha, které je v městě nedostatkovým zbožím, ...

Člověk sice neudělá žádnou práci, ale to nevadí. Pokud neumíme odpočívat a dopřát tělu i duši, aby získala ztracenou energii, nevydržíme dlouho fungovat. Ztratí se úsměv ze rtů, ve tváři se usadí uhoněný, vystresovaný výraz a časem se to podepíše na zdraví.

Čas od času by si každý měl dopřát nějaké to lenošení, kdy se zastaví a zklidní, lenošení, které ho naplní radostí a novým elánem - ať už je to procházka, plavání či štupování ponožek u televize. ;)

eli.emanuela
Text nebyl redakčně upraven


Umíte lenošit?

  • Jak nejraději lenošíte?
  • Umíte proflákat celý den?
  • Toužíte po lenošení a nemůžete?
  • A když si představíte prolenošený den, jak by vypadal?
  • Znáte nějakého lenocha?

redakce@zena-in.cz

Jednu z vás odměním. Knihami „Bratři sestry a jiná neštěstí“ od autorky Václavy Moravcové, kočičí krimi „Kočka s houslemi“ od Lydie Adamson a Diářem na rok 2013 s citáty Paula Coelho nazvané „Proměny“. To abyste si čas na lenošení mohly naplánovat.

Reklama