S tím, že bez koření není vaření, naprosto souhlasím. Mluvím totiž z vlastní zkušenosti. Vařím ráda a často a jelikož jsem velký gurmán, na to pravé dochucení potřebuji velké množství koření a bylinek.

Miluji všelijaké saláty od zeleninových až po těstovinové a právě takové koření dává velký rozsah mojí fantazii a chuti. Stačí, když něčeho přidáte málo, něčeho hodně a něco vynecháte a hned to má úplně jiný šmak. Proto díky koření si mohu uvařit nebo připravit jeden a ten samý pokrm, avšak s úplně jinou chutí.

Také používám bylinky nejen k vaření. Ne že bych byla nějaký znalec, ale většinou, teda alespoň když to šlo, poradila babička. Tak že před maturitou místo kávy pomáhal odvar z máty, při onemocnění průdušek pomáhala neředěná bezová šťáva, při velkém stresu odvar z meduňky a například zrovna nedávno po vytrženém zubu odvar z heřmánku. No, ne vždy to zrovna chutnalo, ale musím říct, že to vždycky zabralo.
Asi na těch bylinkách opravdu něco bude.

A nakonec přidávám recept s mým oblíbeným salátem.

Těstovinový salát s tuňákem a jogurtovo-bylinkovou zálivkou

Ingredience:
15 g čerstvé máty (nebo bazalky, kopru)
15 g čerstvé petrželky
10 g čerstvé pažitky
200 ml bílého jogurtu
šťáva z 1/2 citronu
1/2 lžičky papriky
sůl, pepř, špetka cukru
těstoviny podle libosti
1 konzerva tuňáka (nejlépe Rio-Mare)

Postup:
Bylinky rozmixujeme s půlkou jogurtu, pak vmícháme druhou polovinu jogurtu, citronovou šťávu, papriku, cukr a podle své libosti dochutíme. Poté do připravené zálivky přidáme uvařené těstoviny a vmícháme rozdrceného tuňáka. Poté znovu dochutíme solí, citronovou šťávou nebo cukrem (podle toho, co má kdo rád).

Dobrou chuť


Reklama