Čtenářka Gerda nám připomenula slavnou mystifikaci a přidala jednu, kterou sama stvořila. Klobouk dolů, milá Gerdo a děkuji Vám za příspěvek. Úplně jsem viděla, jak tam ten Váš šéf stojí a kouká…

Zdravím všechny, co si dovedou hrát! Co jiného vlastně mystifikace je? Svět chce být klamán, a pokud je to laskavou formou, nic proti.

Příkladem tragicky pochopené mystifikace může být rozhlasová inscenace hry H. G. Wellse Válka světů. Orson Welles se své role v této hře zhostil tak geniálně, že byla pochopena jako nejskutečnější skutečnost, v Americe vypukla při vysílání v roce 1938 velká panika, při které lidé i páchali sebevraždy. Tolik se báli invaze z kosmu a konce naší civilizace.

Dnes už snad tak lehkověrní nejsme, ale přesto rádi uvěříme.

Cimrmany mám ráda, protože ani v jedné jejich hře jsem nenašla zákeřnou ironii, sprostotu nebo krutost. Pokud je použito nějaké to ostřejší slovo, pak je velmi dobře volené - např. šrapnel při rozhovoru s Mayerem:) Jen mě mrzí, že herci divadla J.C. stárnou, odcházejí a s náhradníky - co si budem líčit - už to není ono.

Mám taky ráda mystifikaci, ke které můžu přispět i já, vybavuju si, jak jsem si před lety vzala 3 týdny dovolené, ve které jsem se stihla vdát tak, aby nikdo nic nevěděl. Ani v práci ani doma.

Když jsem pak první den nástupu do práce vzala stranou šéfa, důvěrně jsem mu sdělovala: „...jsem v jiném stavu“. Ten úlek v jeho obličeji bych měla ráda na fotce, podlomila se mu kolena a musel se posadit.

A já pokračovala „...v jiném stavu, než jsem byla před dovolenou, to jsem byla rozvedená a teď jsem tedy vdaná a jmenuju se tak a tak“.

To bylo totiž v době, kdy bylo plno zpráv o šedesátiletých rodičkách (to jsem proti nim byla ještě mladice), takže se mi o den později přiznal, jak naletěl a v hlavě mu vířily myšlenky na postižené děti starších rodičů:).

Bylo to pěkné, takhle ho vyděsit. Žertíky jsem byla pověstná a snažím se smysl pro humor neztratit. Bez něj se život přežít nedá!!
Gerda
Text nebyl redakčně upraven


Jaký je váš vztah k mystifikacím?

 

  • Máte ráda Cimrmany?
  • Vymyslela jste nějakou mystifikaci, na kterou ostatní skočili?
  • Byla jste obětí mystifikace?
  • Znáte nějaký zajímavý příběh na téma mystifikace?
  • A mají ženy smysl pro humor, nebo nemají?
  • Získávají ho, nebo časem ztrácí…
  • A co přejete hercům DJC k výročí?

Vaše příběhy, fotografie, videa i úvahy směřujte na redakční e-mail

redakce@zena-in.cz

Jednu z vás dnes kolem 16. hodiny odměním za příspěvek krásnou květinou. Tak se těším na vaše příspěvky a na příjemnou zábavu.

Reklama