Domácnost

Bez autosedačky ani kilometr

 

Nevím, nakolik je Vám znám zákon o pozemních komunikacích týkající se povinnosti užívat dětskou autosedačku, ale rozhodně vězte, že její užívání není zbytečnost. Podle odborníků a statistik mají děti sedící v autosedačce až sedmkrát vyšší šanci na přežití při případné autonehodě. A to není zrovna zanedbatelné číslo, co myslíte?

 

Většina maminek by dnes bez autosedačky ani nikam nevyrazila. A co si budeme povídat, třeba takové „vajíčko“ je mnohem pohodlnější, než se třeba k lékaři rvát s kočárkem. Pojďte se s námi podívat, jaké možnosti dnešní trh s autosedačkami nabízí.

 

Autosedačky pro kojence

-          K dostání v hmotnostní kategorii od 0 do 13 kg
-          Jsou to tzv. vajíčka, ve kterých je dítě připoutáno v pololeže, a v autě se umisťují proti směru jízdy. A to  zejména proto, že novorozenci a kojenci ještě nemají zcela pevné držení hlavičky a při nárazu se tak celým tělem přitlačí na sedačku. Sedačka může být umístěna na zadním sedadle i sedadle spolujezdce, tam ovšem jen za předpokladu, že není na tomto místě airbag.
-          Výhodou těchto autosedaček je i snadné přenášení dítěte, praktická rukojeť i stříška chránící dítě před deštěm i sluncem.
-          Některá „vajíčka“ už bývají rovnou součástí kočárků. Takže můžete mít kočárek a jednoduchou manipulací zase hned autosedačku. Dnešní trh je opravdu nasycen dostatečným množstvím nejrůznějších verzí autosedaček pro kojence. Stačí si jen vybrat. 

 

Autosedačky pro batolata a předškolní děti

  

-          Jediným předpokladem je, že dítě musí umět samostatně sedět.
-     Váhová kategorie 9-25kg  
-          Autosedačky se upevňují po směru jízdy a může být upoutána tříbodovým i dvoubodovým (prostřední zadní sedadlo) bezpečnostním pásem.
-          Jsou vybaveny pohodlným postranním polstrováním, které má chránit dítě proti nárazu z boku.
-          Sedačky mívají několik poloh pro větší pohodlí dítěte při cestování.
-          Také bývají vybaveny pultíkem, na kterém si může dítko hrát, malovat i pohodlně jíst během jízdy.

 

Autosedačky pro starší děti

-          Jediným typem autosedaček pro starší děti je zvýšený sedák, který nemá vlastní bezpečnostní pásy. Používá se bezpečnostní pás umístěný v autě a to tak, aby vedl přes klíční kost a v oblasti pánve.
-          Nepoutejte starší dítě jen pásem v autě. Pás se může zaříznout do měkkých částí břicha dítěte a smrtelně jej poranit.
-     Váhová kategorie 22-35 kg

 

Neriskujte život svého dítěte jízdou bez autosedačky či sedáku, a to ani na krátké vzdálenosti.  Vyberte mu vhodnou sedačku odpovídající velikosti i váze dítěte a správně ji v autě umístěte. Dbejte také na její dostatečné připevnění.

 

Tak teď už jen zbývá popřát spoustu šťastných kilometrů…

 

 

 

   
10.06.2005 - Dům a byt - autor: Eliška

Komentáře:

 1. avatar
  [37] saruz [*]

  souhlasím, bez autosedačky s dítkem nevyjíždět Sml22

  superkarma: 0 28.11.2012, 10:49:55
 2. [32] Dadla [*]

  jezdíme hodně a bez autosedačky bych nikam nevyrazila. Když byl malý, měli jsme autosedačky dvě, abychom na sobě nebyli s manželem závislí. Teď po roce jsme koupili větší a syn je v ní mnohem víc spokojenější než ve vajíčku, protože vidí ven a nevadí mu ani velké vzdálenosti.
  Známá mě odsuzovala, že jsem starší děti nevozila v autosedačkách do 12 let, ale přivažte 10 leté, 160cm a 50kg vážící dítě do autosedačky.

  superkarma: 0 11.06.2005, 09:10:17
 3. [31] Jana 01 [*]

  My auto nemáme, občas si půjčíme od bráchy Favorita, ale to tak jednou za rok a nejedeme daleko. Kluk bude mít 6, takže asi ten sedák. Ale když v autě nejsou pásy, tak k čemu by mi byl? Jinak jsem rozhodně pro autosedačky. Kdybych měla uto, stoprocentně bych si koupila i autosedačku pro dítě.

  superkarma: 0 11.06.2005, 09:04:41
 4. avatar
  [30] šája [*]

  *Kotě*: taky jsme měli sedačku dřív než auto

  superkarma: 0 10.06.2005, 20:24:32
 5. avatar
  [29] SARI [*]

  Autosedačky jsou super!Bez ní ani ránu!A vajíčko je taky dobrý.Když byla malá malá, tak jsme ji v práci jednou rukou houpali na stole a u toho dělali a krásně spinkala.....Metál pro toho, kdo to vymyslel.....

  superkarma: 0 10.06.2005, 14:51:36
 6. avatar
  [26] *Kotě* [*]

  Žábina: takovou máme ale já do ní dítě doma nedávám, máme lehačku s hrazdičkou, kde má záda na rovném.

  superkarma: 0 10.06.2005, 14:27:12
 7. avatar
  [25] Žábina [*]

  *Kotě*:
  pro mimi existuje takový ten typ vajíčko s držákem které se dá využít i jako sedačka pro v bytě, myslím krátkodobě...já tam malýho dávala aby na mě viděl anebo jsem ho v tom i nosila na kratší vzdálenosti

  superkarma: 0 10.06.2005, 13:49:42
 8. avatar
  [24] *Kotě* [*]

  Bez autosedačky bych dítě snad nedala do auta, ani když stojí. Bohužel můj muž je (byl) poněkud v tomto smyslu lehkomyslný - jelikož auto nemáme a vozíme se jen s tchánovci nebo mými rodiči, měl pocit, že je pro nás autosedačka zbytečná investice. Když jsem se ho otázala, jak tedy povezu dítě z porodnice, odvětil, že ho přece můžu držet v náručí a zapnout nás oba pásem!

  Naštěstí už díky mé soustředěné ideové masáži takovéhle nápady pozbyl.

  superkarma: 0 10.06.2005, 13:01:06
 9. avatar
  [23] zn0uz4 [*]

  bez autosedacky nejede Kuba ani do skolky, a to je to neco pres kilometr. nechapu, jak lidi na dalnici muzou jet s detma bez sedacek, vidavam tam deti, jak si hrajou nebo stoji na stredovym tunelu.. a policie to evidentne prehlizi :(

  superkarma: 0 10.06.2005, 12:33:20
 10. avatar
  [22] peguša [*]

  Ještě bych měla jednu poznámku a to k pultíku, na kterém, jak píše autorka může dítě kromě hraní také jíst. To bych rozhodně neuváděla jako důvod mít pultík. Nebo vám připadá normální, aby dítě za jízdy jedlo a pilo? Mě to přijde maximálně nebezpečné. Co když dítěti zaskočí a začně se dusit, není vždycky možnost ihned zastavit (například v koloně nebo na dálnici)a dítěti pomoci. Za chvíli může být pozdě. Rozhodně jsem při delších cestách zastáncem častejších přestávek, kdy je možno se napít a nasvačit a trochu se projít a "vyvenčit". Ta chvilka mi za zdraví dítěte rozhodně stojí. A kratší cesta se dá vydržet i bez konzumace čehokoliv, včetně bonbonů a žvýkaček.
  A ještě něco, pokud bývá dítěti v autě špatně, nemělo by v autě dělat nic jiného, než koukat dopředu. Více činností zatěžuje nadměrně mozek a ten to nezvládá. Dítěti se pak snadněji udělá špatně. To znamená, že i koukání do strany, kdy se před očima rychle všechno míhá, může vadit. Čtení, kreslení a jiné činnosti jsou stejně zatěžující. Mám to vypozorované na své dceři.

  superkarma: 0 10.06.2005, 12:06:05
 11. avatar
  [21] peguša [*]

  Pidulina: Taky máme něco podobného, o čem mluvíš. Starší dceři už jsme záda odmontovali, takže zůstal jen podprdelník. Ale má k tomu takový kšírek, který se upne na sedák, nahoře má průvlek na pás, který se dá posunout taky na tu správnou výšku. Takže i na podprdelníku může sedět dítě různé výšky a naštelovat si to, jak potřebuje. Menší dcera to má ještě se zádama, ale taky se dají oddělat.

  superkarma: 0 10.06.2005, 10:57:38
 12. [20] Pidulina [*]

  jen taková malá technická poznámka autosedačka pro větší děti existuje, není k mání pouze tzv. "podprdelník" (jemnější povahy prominou ten název ). Mám už 5let pro dceru autosedačku typ CONCORD lift - je do 36kg a mám pevná záda s posuvným nastavením postranních chráníčů hlavy. Podle výšky sedícího dítěte se nastaví výška chráničů a držák pásu, který pás drží ve správné výšce vzhledem k výsšce dítěte. Vím, že podobnou autosedačku dělá ještě minimálně jedna firma - myslím že BEBE COMFORT, ale to si nejsem jistá.
  Takže to jen malá poznámka k článku
  Jinak naprosto souhlasím, nepřivázáné dítě v autě a ještě poskakující v díře mezi předními sedačkami to je na

  superkarma: 0 10.06.2005, 10:53:18
 13. avatar
  [19] peguša [*]

  JanaVi: Přesně jsi to vystihla. když je v sedačce dítě zvyklé odmala, nepřijde mu to. Kámoška má dvouletého synka a teprve teď ho učí sedět v sedačce. Dosud byl zvyklý sedět nebo stát mámě na klíně vzadu. Pochopitelně teď, když ho přikšírujou, řve jako pardál a vzteká se. A tak ho opět, když jede s nimi táta, vyndá a vezme na klín.

  Nedávno jsem viděla v TV reportáž, kdy na trenažeru dali ženě do náruče mědvěda (vážil asi deset kilo jako roční dítě). Každý by řekl, že 10 kg hravě udrží, ale chyba lávky. Při nárazu ve 30 (myslím, že ve 30) se váha znásobí 30x a 300 kg nemá šanci udržet ani trénovanej kulturista. Takže té paní, co to na tom trenažeru zkoušela, medvěd vylítnul z náruče, ani nevěděla jak. Kdyby to bylo dítě v autě, letí jako střela předním oknem ven. Co se týká sedaček, jsem naprosto nekompromisní a i když jedeme jen kousek, dcery připoutaný být musí. Už jsou tak zvyklé, že když já sama náhodou zapomenu, upozorní mě. A když byly menší a zapoměla jsem je zapnout, hned mě sprdly.

  superkarma: 0 10.06.2005, 10:53:06
 14. avatar
  [18] Haňulinka [*]

  Děti ještě nemám,ale vím, že až je mít budu tak bez autosedačky s dítětem do auta nesednu. Tolik maminek,ale i tatínků si řekne jedeme nakoupit a je to jen tady kousek po městě, tak na co brát autosedačku,ale vždyť právě ve městeh je nejvíce nehod.

  superkarma: 0 10.06.2005, 10:26:39
 15. avatar
  [17] monuška [*]

  Děti ještě nemám, ale až je mít budu, tak budu mít i autosedačky.
  Potkávám dost šílenců na silnicích, někdy už jsem tak vytočená, že bych a chci i přestat jezdit.

  superkarma: 0 10.06.2005, 10:13:43
 16. avatar
  [16] JanaVi [*]

  Dašenka: Kdysi jsme měli 4 autosedačky, abychom je nemuseli stále přehazovat z auta do auta. Teď už je synovi víc než 12 a je velký jako já, takže jsme 2 sedačky dali příbuzným. Děti byly na autosedačku zvyklé od malička (a před 13ti lety nebylo jednoduché jí sehnat), takže jsme nikdy neměli problém s připoutáním, je to pro ně automatické po nasednutí do auta.

  superkarma: 0 10.06.2005, 09:19:56
 17. avatar
  [15] Křeček [*]

  S tímhle mě neskutečně štve moje jinak úžasná tchýně. Je z malé vesnice a zvyklá šetřit, na čem se dá (to chápu), Takže taky mají (s rodinou švagrové) ve zvyku se narvat všichni do jednoho auta a sedačku vyhodit, protože tam překáží.

  superkarma: 0 10.06.2005, 09:15:35
 18. avatar
  [14] Žábina [*]

  nechápu lidi co riskujou život dětí i svůj...nedávno byla nehoda, ve které se zabili oba rodiče...děti měly sice těžká zranění, ale přežily to...měly autosedačky...rodiče nebyli připoutání.....neměli šanci

  superkarma: 0 10.06.2005, 08:43:04
 19. avatar
  [13] Dašenka [*]

  my měli autosedačky dvě pro 2 děti.Každý se na nás koukal jak na exoty,protože to v tu dobu nebylo běžné. Navíc nejen,že děti byly v relativním bezpečí, ale také lépe viděly z okének,měly co pozorovat a cesta jim nepřipadala nikdy tak dlouhá.Teď už jsou velké, ale opět bez pásů ani ránu. Navíc každá sedačka se dneska dá lehce přesunout z auta do auta,takže není problém ji dát babičce s dědečkem. Hodně rodičů své děti opečovává a pak je vystaví takovému nebezpečí bez sedačky v autě. Měli by vidět všichni povinně odstředivou sílu, která v případě nárazu katapultuje dítě předním oknem ven.

  superkarma: 0 10.06.2005, 08:40:20
 20. avatar
  [12] Juana [*]

  Pro holku mám 2 sedačky, různě je přehazujeme z auta do auta, často jezdí s dědečky, takže je pořád šíbujeme, aby nejela bez ní. Zcela výjimečně ji nechám nepřipoutanou u nás v ulici, když jedu od pošty - je to na vesnici a rovně asi 300 m, tak na ten kousek ji už nepřipoutám. Ale jinak ne. Problém ale je, že ona se umí sama odpoutat - to je pak frmol, když hledám nejbližší možné místo k zastavení a mám strach, aby se něco nestalo.
  Ale sedák pro kluka už nepoužívám, je mu 9 je dost velký, pásy máme takové, že ho nijak neohrožují, nejdou mu přes krk. Na tom sedáku se pěkně blbě sedí. Navíc na dálnici nejezdím, nemám ani známku, stejně bych se s mým malým autem bála jezdit rychle, je to tam samý magor co frčí 150km.

  superkarma: 0 10.06.2005, 08:35:52
 21. avatar
  [11] Lesana [*]

  Občas potkávám auta, kde mamina na sedadle spolujezde drží dítě na klíně Minulý víkend mi ale mohly oči vypadnout - potkala jsem auto, kde mamina vepředu měla na klíně děti DVĚ Jinak v autosedačkách je můj manžel na zabití - po ránu vozí holku do školky, většinou dřív, než se stihnu vyplácat z postele... a já pak kolikrát zjišťuju, že ji jenom šoupnul na sedadlo. Autosedačka, kterou mu nevnutím do rukou, jako by neexistovala

  superkarma: 0 10.06.2005, 08:28:29
 22. avatar
  [10] zla_ticko [*]

  Já bych své dítě do auta bez autosedačky neposadila...možná by to mohli začít dávat do výbavy auta

  superkarma: 0 10.06.2005, 08:15:18
 23. [9] kat [*]

  jo jo pochopila jsem to špatně, pod jíný článek to jméno už je prost ě pátek

  superkarma: 0 10.06.2005, 08:07:45
 24. [8] kat [*]

  Petra Makoliová je autorka článku
  tak ted nevím jestli jsem tu soutěž správně pochopila

  superkarma: 0 10.06.2005, 08:06:03
 25. avatar
  [7] RenataP [*]


  přesně tak.
  Nechápu lidi, co vozí stojící dítě šprajcnuté mezi předními sedačkami a vejrající skrz přední sklo a přitom patrně "bavící" rodiče.....nezodpovědnost.

  superkarma: 0 10.06.2005, 08:05:34
 26. [6] kat [*]

  My taky bez sedačkay nehezdíme, člověk nikdy, my jezdíme opatrně,ale nějaký blbec ti muže změnit život ve vteřině

  superkarma: 0 10.06.2005, 08:05:24
 27. avatar
  [5] grice [*]

  Já mám taky strach,po tom co jsem viděla v TV jak to může dopadnout bez sedačky už nejedu bez sedačky ani nakoupit. Když jedou moji rodiče s dcerou někam na návštěvu nebo na výlet,tak musej taky sedačku do auta předělat,Teˇˇd používáme podsedák,ale dřív jsme měli velkou sedačku a moc se jim to nelíbilo,ale měli smůlu.Bez sedačky ani kilometr

  superkarma: 0 10.06.2005, 08:03:28

Profil uživatele
Registrace nového uživatele | Zaslat heslo

Komerční tipy

Novinky

Dnešní vydání

Nové v rubrice

Nejčtenější články

Poslední komentáře

Fotogalerie

Partner rubriky

Ankety

Náš tip

Doporučujeme