Marie Dočekalová je původním povoláním dietní sestra, ale jejím životním posláním je něco zcela jiného. Betlémy z celého světa a z nejrůznějších materiálů. Má jich stovky a stále přibývají další. A to nejen proto, že je také sama vyrábí. Jeden z takových zdobí například kostel v Africe, ale k vidění jsou i mnohem blíž. Pořádá totiž pravidelné výstavy.

Betlémy vyrábíte i sbíráte. Kolik jich doma vlastně máte?

Kdybych měla odpovědět na vaši otázku, kolik mám „doma“ betlémů, musela bych říci, že jen čtyři až šest. To proto, že betlémy, které sbírám, doma nemám. Jsou uložené u mých dobrých kamarádů, protože domů se mi nevejdou. Vzhledem k tomu, že jich ve své sbírce mám přes 340, to lze i pochopit. Jsou uložené v krabicích a čekají, až zase přijde vánoční doba a budou vybaleny a vystaveny.

docekalovamarie

Jaký betlém byl vlastně ten vůbec první?

Doma jsme měli papírový, skládací. Potom nám poslala vzdálená příbuzná z Rakouska sice krásný, ale malý betlémek z plastu, asi 4 cm vysoký. Ten pod stromečkem nebyl skoro ani vidět.

A které patří k vašim nejoblíbenějším nyní?

Vážím si všech betlémů, ale přece jen jsou některé, které mi přirostly k srdci více. Třeba jen proto, že je někdo s láskou dělal, některé jsou staré, u jiných zase vím, že už bych je znovu nezískala. Například docela velký alabastrový betlém z Malty – tam bych si troufla říci, že to byl jediný exponát. Ale nevím, třeba ho vyrobili znovu…

betlem2Má některý z betlémů ze světa zajímavý příběh?

Téměř ke každému betlému se nějaký příběh váže. Už jen třeba proto, jak se mi ho podařilo získat. Nebo jak přišel nápad na materiál, ze kterého jsem chtěla betlém vyrobit atd. Dcera mi říká: „Mami, měla bys to ke každému betlému napsat.“. Má pravdu, jen si myslím, že musím honem stačit jiné věci, a toto nějak odsouvám. Asi je to chyba.

Zajímavý je třeba právě příběh již zmíněného alabastrového betlému. Manžel mě na Maltě zavedl do prodejny a říkal: „To je krásný betlém, viď?“ Odpověděla jsem mu, že je opravdu krásný. Jenže jsme koukali každý na úplně jiný betlém, aniž bychom to tušili. Došlo mi to, až když ho koupil. Já to ale nekomentovala, i ten druhý betlém byl úžasný a byl i levnější. Jenže nakonec to dopadlo tak, že jsem z té velké touhy po alabastrovém betlému dostala teplotu. A tak mi pro něj manžel nakonec dojel. Ten den, kdy jsme měli odjíždět domů. Byly to však velké nervy, protože se stačil vrátit na letiště 30 minut před odletem.

Vozíte si betlémy z každé dovolené?

Pokud jsem jezdila na dovolenou, tak jsem se snažila vždycky nějaký betlém sehnat. V létě to jde velmi těžko, ale někdy to vyjde. Teď už jsem ale na dovolené nebyla asi 8 let.

betKdo všechno vám betlémy vozí a posílá?

Některé jsme si koupili sami, jiné vozí známí nebo kamarádka, která hodně cestuje. Jednou na mou výstavu betlémů přišli studenti z Etiopie. Byli úplně nadšení. Tak, že mi časem jeden z nich nečekaně poslal malý betlém z mramoru. Nemohla jsem mu ani poděkovat, protože neuvedl zpáteční adresu. Velmi mě před dvěma lety překvapili také jakýsi pan Kolář s manželkou. Přišli na mou výstavu s tím, že byli v létě na dovolené v Mexiku, vzpomněli si tam na mě a dovezli mi betlém. Loni byli v Barmě, a tak jsem od nich dostala další přírůstek. Je to velice milé a prožívám tak spoustu radosti, že dobří lidé ještě žijí…

Prý máte betlém i z motýlích křídel. Je to vůbec možné?

To je pravda, mám i z motýlích křídel, ale nejen z nich. Také z rybích šupin, vyřezaný na pštrosím vejci, z čiroku, uhlí, z akátového, ebenového, mahagonového, santalového, zeleného, hruškového, lipového, ale i voňavého kafrového dřeva. Dále betlém z uhlí, lastur, malovaný na kamenech, polínkách, na listu chlebovníku, z vosku, z mramoru. Vyšívaný betlém, kde paní, která ho vytvořila, udělala více než 40 000 stehů. Mám i betlémy malované a vyřezané na překližce, z lávy, cínu, hliníku, křišťálu, porcelánu, šustí, v plodu tykvičky, z peří…betlem1

Liší se nějak betlémy z různých koutů světa?

Betlém je samozřejmě Maria, Josef, Ježíšek, dále pak tři králové a darovníčci. Hloubka nebo smysl toho je narození Ježíška, Spasitele světa. To je ten základ, to jsou ty Vánoce. Pak už záleží na tom kterém výtvarníkovi, jak scénu pojme. Někdo je obklopen horami, tak je betlém v horách. V Mexiku je v betlémě např. i lama a Svatá rodina má na hlavě čepičku, která se nosí v Mexiku. Z Filipín mám intarzovaný barevný dřevěný betlém. Z Chorvatska zase betlém z lastur, který mi tam nechal manžel vyrobit při jedné služební cestě.

Z čeho vy sama tvoříte betlémy?

Byly doby, kdy jsem se snažila vytvořit betlém z toho, co mi přišlo pod ruku – sláma, perník, těsto, modurit, sádlo, čokoláda... Nyní vyrábím betlémy z keramiky.

Jak vypadají vánoce u vás doma, který betlém máte vystavený?

Pokud byly ještě děti doma, vypadaly Vánoce jinak než v současné době. Dětem jsem dělala betlémy převážně perníkové, nazdobila jsem okna, byt. Šli jsme všichni odpoledne na Štědrý den do lesa nakrmit zvířátka. Dnes už mají všichni svoje rodiny a my chodíme na Štědrý večer k nim.

Doma mám betlém z čínského porcelánu. Někdy si nazdobím betlém, který jsem si udělala z keramiky, někdy si vystavím zase jiný. Prostě podle nálady. Jinak prožívám vánoční svátky na výstavě, kde jsem mezi svými betlémy a jsem tam ráda. Jednou za rok je vidím zase rozbalené a těším se z nich. A nejen já, ale i návštěvníci.

betlemek

Kde jsou vaše betlémy k vidění?

Betlémy vystavuji pravidelně v době vánočních prázdnin dětí v gymnáziu Jana Keplera v Parléřové ulici, v Praze na Pohořelci. Letos je výstava otevřena od 23. 12. 2015 do 2. 1. 2016. Mimo této výstavy jsem půjčovala betlém do Senátu, do muzea Karlova mostu, do muzea v Benešově u Prahy a mini výstava mých prací je také na Chvalském zámku v Praze - Počernicích. Občas vystavuji také v zahraničí. Ale kde všude jsou betlémy ode mne, které si lidé koupí, vystaveny, se většinou se ani nedovím. Jednou ke mně domů přišel cizinec a nesl v rukou fotografii mého betlému, který je umístěn v Africe v kostele. Krásně ho naaranžovali, vyrobili mu chýši ze slámy a mě to opravdu potěšilo. Ani jsem nevěděla, že tam je. Bylo to velice milé překvapení.

Máte nějaký sen, co se betlemářství týče?

Sen tedy opravdu mám, ale moc veliký a nejspíš nedosažitelný. Chtěla bych mít muzeum, kde by byly betlémy celoročně vystavené. Každý by měl svoje místo a já velkou radost, že je nemusím stále balit a rozbalovat…

Kam za betlémy Marie Dočekalové?

Od 23. 12. 2015 do 2. 1. 2016 jsou vystaveny v Gymnáziu Jana Keplera, Parléřova 2, Praha 6.

Otevřeno je každý den od 10 do 17 hodin, s výjimkou těchto dnů:

24. 12. a 31. 12. 2015 od 10 do 14:30

1. 1. 2016 od 13 do 17 hodin

2. 1. 2016 od 10 do 14:30

Více informací na www.betlemy.eu.

Čtěte také:

Reklama