Sympatická tmavovláska Betka (Alžběta) Stanková, původem ze Slovenska, si získala srdce diváků také u nás, v Čechách. Před několika lety by byla vlastně herečkou československou, a tou je de facto i dnes. Její největší rolí je však role mateřská.

bs

Herečka Betka Stanková je maminkou roztomilé, rok a půlleté holčičky Alžběty, kterou má se svým partnerem Janem Seidlem. Když jsem se o její dcerce vyjádřila jako o panence, se smíchem reagovala: „To je taková panenka lumpík.
A panenkou lumpíkem náš rozhovor i začneme.

lumpik

s dcerkou Alžbětkou a partnerem Janem Seidlem

Do mateřské role jste vstoupila takřka v rozjeté kariéře, bylo to těhotenství plánované, nebo neplánované?
To je takové divné spojení – vstoupit do mateřství. Kdy je vlastně ta správná nebo vhodná chvíle? Kdo to ví? Kdo to určuje? Podle mě je nejlepší, když si to to děťátko určí samo, a to se stalo i u nás.

Dá se definovat, co vám mateřství vzalo, a co vám naopak dalo?
Vzhledem k tomu, že jsem ještě poměrně čerstvou maminkou, žádné dítě jsem nevychovala a nemám proto tolik zkušeností, netroufnu si s určitostí říct, co mi mateřství vzalo, nebo dalo. Ale ano, určitě jsem více zodpovědnější, více si vážím obyčejných věcí… a taky jsem zranitelnější. Nemůžu se třeba dívat na filmy, ve kterých se objevuje násilí, což mi dříve nevadilo. A také nemůžu s kamarádkou jen tak na kafe, protože teď musím všechno plánovat a já jsem plánování vždycky nenáviděla. Prostě celý život se vám najednou obrátí naruby, ale to je dobře, ne? Jinak by to byla nuda.

Bez dětí určitě.
Jaká jste byla jako dítě Vy?

Strašná! Byla jsem opravdu zlobivé dítě a myslím, že jsem dávala mamce pěkně zabrat. Trochu se bojím, že bude Alžbětka po mně…

vevesticce

…a že Vám to vrátí.
Ano. Ona už mi to vlastně pomalu vrací. (smích)

Ve vašem životopise mě zaujalo, že jste studovala německé gymnázium.
Ano, byla jsem ve třídě, kde byla hlavním jazykem němčina.

To musíte umět dobře německy.
Už tolik ne, přece jen je to dávno, co jsem studovala střední školu. Když to člověk nepoužívá, tak spoustu věcí zapomene. Ale kdybych byla v německy mluvící zemi a byla bych odkázaná jen na němčinu, určitě bych se do toho zase dostala. Ale teď by mi asi dělalo problém říct správně jednu souvislou větu. Mateřství mě mentálně vypatlalo. (smích)

Vraťme se z Německa zpátky k nám, třeba do bývalého Československa. V době rozdělení republiky vám bylo sice teprve 14 let, ale vnímala jste to nějak?
Nevnímala. Já jsem měla hodně bezstarostné dětství a u nás se to ani nějak extrémně neřešilo. V té době jsem se navíc hodně tančila a přišlo mi, že nic jiného kromě školy a tance neexistuje. Ono ve čtrnácti letech máte úplně jiné zájmy.

rebel

fotografie z divadelního představení Rebelové

To je pravda. Já jsem se na to ptala proto, že celá ta doba před a po - byla skvěle vylíčena ve scénáři Tv seriálu Vyprávěj, kde jste měla jednu z hlavních rolí. Vzpomeňte krátce na natáčení tohoto seriálu.
Krátce, to bude těžké. Bylo to pět krásných let mého života a někdy si tak říkám, že tam člověk spíš chodil za kamarády než vyloženě pracovat, i když práce to samozřejmě byla. A moc krásná. Za příležitost hrát v tomto seriálu jsem moc vděčná, našla jsem tam spoustu kamarádů, těžko budu vyjmenovávat jednotlivce. Sešla se tam prostě skvělá parta lidí, a co si budeme nalhávat, člověk měl také po celou dobu zajištěnou stabilní práci, protože v dnešní době to herci nemají jednoduché.

vypravej

fotografie ze seriálu Vyprávěj

Budou se točit další díly?
Na to se ptá hodně lidí, jak na Slovensku, tak i v Čechách. Ale nebudou. Už to bohužel skončilo, a ono by stejně už ani nebylo kam jít dál.

To už by bylo o budoucnosti.
Ano, to už by byla budoucnost, a tu už jsme viděli v seriálu Návštěvníci. To myslím stačí. (smích)

V seriálu Vyprávěj se sešla skvělá parta lidí

Hodně lidí si vás vybaví také ve spojitosti s rozvernou Buginou v muzikálu Filipa Renče Rebelové. To byla vaše první významná role u nás?
Jé, to už je dávno. Ano, to byla moje první významnější role.

Betka Stanková / Rebelové

Významná a také nezapomenutelná. Řekněte mi, nepociťovala jste někdy žárlivost ze strany českých kolegyň? Přece jen, jak známo, Slovenky jsou takové více otevřenější, temperamentnější…
Víte co, otevřeně mi to do očí nikdo neřekl, spíš z legrace: „No jo, Slovenko jedna, bereš nám tady práci, vrať se, odkud jsi přišla.“ Ale bylo to míněno opravdu s nadsázkou a já jsem to tak i brala. Naše profese je stejně taková česko-slovenská, mám spoustu kamarádů českých i slovenských, nikdy jsem to nějak neoddělovala.

Mluvíte velmi dobře česky, bez jakéhokoliv akcentu.
Já už jsem taková pražská Slovenka. (smích)

A cítíte se coby „pražská Slovenka“ více doma v Čechách, nebo na Slovensku?
Doma je jenom jedno. To je na Slovensku, to je jasné. Člověk, čím je starší, tím více si to uvědomuje. Kořeny se prostě nedají vyrvat, ty tam jsou, vždycky tam budou a zůstanou. I kdybych žila kdekoliv na světě, na Slovensku je doma.

Teď ale žijete v Praze.  
Ano, teď žiju v Praze a nemám zatím ani tendenci vracet se zpátky. Ale vím, a cítím to hned, jak přejedu slovenské hranice, že doma jsem tam.

Měla jste možnost hrát na českých i slovenských divadelních scénách. Je rozdíl mezi slovenským a českým divákem?
Je. Hlavně, co se týče humoru. Je třeba zajímavé pozorovat, jak se slovenské publikum směje na úplně jiný druh humoru než české. A i ta celková odezva…, vy jste to sama řekla, že Slovenky jsou temperamentnější, a opravdu jsou. Je to prostě jiné, ale všichni lidé na světě nemohou být stejní, mít stejné povahové rysy. Myslím, že je to tak správně.

bstankovaNarodila jste se ve znamení berana, jdete hlavou proti zdi?
Jdu. (smích) I když teď už ne tak často jako dřív.

Dřív jste si ji narazila víckrát?
Milionkrát. Byla jsem mladé tele, teď už jsem klidnější. Věkem a zkušenostmi se musí hrany obrousit, už nejsem takový ten hysterický beran. Jinak moje dítě je také beran, a já si myslím, že budu asi jediný beran, který jí bude rozumět.

Máte nějakou touhu nebo sen si zahrát něco… někoho?
Mám touhu i sen hrát pořád, tak dlouho, dokud to jen půjde. A nejlépe nepřetržitě. Kdyby tak šel herec z role do role a měl pořád práci, možnost seberealizace, to je můj sen.

Za každou cenu?
To zase ne. Dřív, když jsem byla sama, tak jsem hodně pracovala, teď je pro mě prioritní rodina. Kdyby tak šlo nějak skloubit práci i rodinu. Já nejsem nijak extrémně náročná.

(smích). Myslím, že jste. Jít z role do role a přitom se i dostatečně věnovat rodině, to nejde asi ani v Hollywoodu.
(smích) Máte pravdu. Ale bylo by to fajn, ne?

Bylo.
Vraťme se ještě krátce do období před… vy máte vystudovanou konzervatoř, hudebně-dramatický obor?

Ne, na té škole jsem byla jenom rok. Vzhledem k tomu, že mě to tam nebavilo, tak jsem odešla a pokračovala ve studiu na Vysoké škole ekonomické.

Je Vám bližší herectví než zpěv?
Ano, je. A úplně nejvíc mě baví kombinace herectví, tance a zpěvu.

tanec

nejvíc mě baví kombinace herectví, tance a zpěvu... / Jack Rozparovač, divadlo Kalich

Tedy muzikály, ostatně v těch i často účinkujete. To je těžký žánr.
Muzikál je jeden z nejtěžších žánrů, pokud ho tedy děláte dobře a poctivě. Skloubit herectví, zpěv a tanec není jednoduché. Já jsem se nikdy za žádnou extra zpěvačku nepovažovala a opravdu mám ten zpěv vydřený, nemám dar od Pána Boha. O hodně bližší jsou mi parkety taneční a herecké. Ale zpěv k tomu prostě patří a já k tomuto uměleckému oboru chovám velký respekt.

betkazpev

zpěv mám opravdu vydřený... / Jack Rozparovač, divadlo Kalich

Míváte před představením trému?
Takovou tu zdravou. I když před premiérou trochu větší. Zajímavé je, že jako mladší jsem trému vůbec nemívala, až teď.

To je ta životní zodpovědnost. Tu máte nejen na jevišti, ale i vůči vaší holčičce. Vy jste na mateřské, nebo už vás můžeme někde vidět a slyšet?
Vyloženě na mateřské nejsem. Vlastně jsem i nejsem, protože i pracuji. Momentálně mě můžete vidět třeba ve slovenském seriálu Panelák, účinkuji také v divadle Kalich a v hudebním divadle Karlín.

Tak ať se vám v práci i v mateřství daří a vše se vám podaří skloubit podle vašich představ :)
Děkuji a zdravím všechny čtenářky Žena-in z Čech i ze zahraničí. :)

Betka Stanková v Show Jana Krause

Vizitka:

 • Betka Stanková se narodila 31. března 1979 v Bratislavě.
 • Účinkovala např. v muzikálech Pomáda, Starci na chmelu, Jack Rozparovač.
 • Před filmovou kamerou se objevila v úspěšném celovečerním filmu Rebelové.
 • Tři sezony hostovala v Radošínském Naivním Divadle v Bratislavě
 • Účinkovala také v řadě televizních seriálů, jak v Čechách, tak na Slovensku.
  Za všechny jmenujme: Škriatok, Přešlapy, Panelák, Rodinná pouta, Vyprávěj… ad.
 • Vidět jsme ji mohli také ve filmu Doktor od jezera hrochů, Peklo s princeznou ad.
  Byla také hostem pořadu Show Jana Krause.
 • Její prioritu jsou muzikály (Divadlo Kalich, hudební divadlo Karlín)
 • S partnerem Janem Seidlem má rok a půlletou holčičku Alžbětku.

www.alzbetastankova.com
poskytnuté fotografie: Vojtech Resler, RVV studio, Divadlo Kalich, www.alzbetastankova.com

Přečtěte si také:

Reklama