Bulvár

Bere vaše dítě drogy?

Když někomu něco říkáte a on s tím nesouhlasí, nepokoušejte se ho přesvědčit rozumovými důvody. Nijak neargumentujte, poslouchejte jen jeho námitky tak dlouho, až je on sám shledá mylnými.

Dógen

 

 

Na nebezpečí ve formě drog je třeba se připravit.

Myslete si co chcete, ale pravda je taková, že pro děti ve věku 15-17 let není marihuana a v některých případech ani pervitin neznámý pojem.

 

Samozřejmě, že svým dětem říkáte, aby si na drogy daly pozor. A ony vám odpovídají, že zajisté ano. Ale vzpomínáte si ještě, co jste dělali vy ve své pubertě a co z toho jste vašim rodičům sdělovali?

 

Na stránkách Žena-in.cz pro vás připravujeme sérii článku s touto tematikou. Jsme v kontaktu s předními odborníky a jejich rady a zkušenosti vám přineseme v našich článcích.

Pro dnešek jsme vyňali části velmi zajímavých textů pana Evžena Kloučka, který je vedoucím programu Centra následné péče, společnosti Drop-in.

 

Pokud problém s drogami v rodině již existuje a vy se rozmýšlíte, zda to zvládnete sami, anebo navštívíte odborníky, přečtěte si následující slova předního odborníka na drogovou problematiku:

 

Dopředu říkám, milí rodiče, boj s drogou je bolestivý proces bez zaručeného úspěchu, ale je nutný, pokud budete chtít něco efektivního v dané situaci dělat.

Vy jste těmi, kteří volí mezi tím, zda budete spoléhat jen na sebe a svojí představu, jak dál, nebo přijmete nabízenou pomoc a přizvete někoho z nás, odborníků k poradě, spolupráci nad nastalými ději.

Vím, že je to těžké a nikdo z nás, ale pozor ani z Vás, nemá na novou situaci patent, který vyřeší vše a rychle. Ale jsme pro Vás možností, kterou byste mohli alespoň vyslechnout. Pokud v rodině nastane situace, kdy Váš syn nebo dcera okusí nelegální drogu, a vy se to (ke svému štěstí nebo smůle ?) dovíte, je dobré zachovat klid. Zachovat klid a zkusit vnímat tuto situaci jako křižovatku, jako signál, který k Vám mluví o stavu vztahů uvnitř Vaší rodiny.

Signál, který je třeba nejprve slyšet a pochopit, než je možné přikročit k jakémukoli činu.

 

Proč vlastně fetují?

 

Není to pravidlem, ale velmi často se stává, že syn nebo dcera žije jen pro to, aby své matce dokázal, že její moc nad ní, ním je nulová.

Ve skutečnosti však tento boj dítěte s rodičem je důkazem, že rodičovská moc má stále dosah, i když v této podobě vztahu vysoce negativní. Dítě se vymezuje antipostoji k očekávání a přání rodičů.

I zde se dá vysledovat do určité míry absence vztahu k sobě. Činy a vlastně celé chování je jen reakce na činy, slova, myšlenky druhého. Vztah sám k sobě je většinou dosti pustý, nenahlédnutý. Vztek zachvacuje jakékoli pokusy o vzájemnou komunikaci. Výčitky jsou pokusy, jak se dostat druhému pod kůži, aby pochopil, jak moc mně ublížil a i nadále ubližuje.

Rodič stejně jako dítě je používán tím druhým jako prostředek k řešení své nespokojenosti, vzteku. Vzteku, který pramení z toho, že ten druhý, špatný, mě nechápe, nerozumí tomu, co já pro sebe od něj potřebuji.

Vztah mezi matkou a dospívajícím je v kruhu vzájemného osočování, které je krycím pláštěm vlastní nemohoucnosti vypořádat se se svou existencí, se svými pocity.

 

 

Často si lidé myslí, že na své problémy stačí sami.

A ještě častěji je zaskočí, že tomu tak není. Do té doby se ale problémy prohloubí a mohou se stát skutečně velmi špatně řešitelnými. Neříkám, že máte hned běžet na Drop-in. Ale pro všechny případy se o drogovou problematiku zajímejte. Nepřála bych vám to, ale může se to hodit.

 

Více informací o drogové problematice najdete ZDE

 

Zdroj: Evžen Klouček, vedoucí programu Centrum následné péče, Drop-in.

   
16.02.2005 - Společnost - autor: Jindřiška Kleknerová

Komentáře:

 1. avatar
  [33] Kytka [*]

  X-Bella: Já mu to taky v podstatě toleruju, co mi taky zbývá, že? Taky jsem nebyla (a nejsem)svatá, i jointa jsem kdysi párkrát zkusila, ale už jako dospělá - na nějakém mejdanu a navíc v kombinaci s alkoholem, takže účinky byly asi značně zkreslené .

  superkarma: 0 16.02.2005, 15:19:02
 2. avatar
  [31] Kytka [*]

  james006: Taky si říkám, že těžko někdo vykouří 20 jointů denně, jako leckterý kuřák...Takže plíce asi tolik netrpí, ale co to dělá po x letech hulení s osobností, psychikou člověka? Slyšela jsem, že spousta lidí kouří trávu(nemyslím denně, ale třeba o víkendu místo sobotní sedmičky vínka s přáteli) léta a normálně fungují, úspěšně pracují, vychovávají děti. U nás se marihuana asi taky trochu démonizuje, bude to asi tím, že s ní zde po letech totality není oproti Západu tolik zkušeností. Nejšťastnější bych ale byla, kdyby moje pracně vypiplané dětičky nezkoušely vůbec nic samozřejmě...Ale koho z nás rodiče uchránili?

  superkarma: 0 16.02.2005, 13:17:02
 3. avatar
  [28] Lotka [*]

  jaska: no to právě neví, kdyby to věděla, tak by pro rady nechodila přece

  superkarma: 0 16.02.2005, 12:52:23
 4. avatar
  [26] Kytka [*]

  Jeden z mých synků/19 let/ si taky moc rád dá občas jointa. Jsem z toho dost nervozní, ale je fakt, že dnes je občasné hulení mezi mladými lidmi naprosto běžné. Mám obavy z toho, aby neměl potřebu zkoušet něco těžšího...Často o tom mluvíme, ale on (ale i jeho 20 letý brácha, který naštěstí nehulí, neboť je mu potom zle )mi tvrdí, že kouřením trávy nevzniká v žádném případě větší pravděpodobnost,že se začne s něčím těžšího kalibru. Že není šílený a v životě by si nic nevzal. I někteří odborníci jsou toho názoru, četla jsem někde, že třeba k perníku sklouzli mnohem častěji mladí alkoholici než kuřáci trávy...
  Každopádně bohužel nějaký ten víkendový joint patří k životnímu stylu mého synka tak, jako k mé generaci patřilo poveselení s pivečkem, čůčo (pro mladší ovocné víno za pár šupů), nebo cola s rumem. Podotýkám, že jinak je synek normální fajn kluk , do školy chodí, vede skauty, paří na PC, žongluje. Mám o něj ale stejně strach.

  superkarma: 0 16.02.2005, 12:44:01
 5. avatar
  [25] Lucimo [*]

  Chameleonka: No ale on dneska trávu hulí fakt skoro každej...

  superkarma: 0 16.02.2005, 12:17:26
 6. avatar
  [24] Lotka [*]

  Rikina: já taky

  superkarma: 0 16.02.2005, 12:10:28
 7. [23] Rikina [*]

  Tak na tuhle otázku ( nadpis článku ) dneska můžu odpovědět "Už ne."

  superkarma: 0 16.02.2005, 11:54:54
 8. avatar
  [20] Chameleonka [*]

  No, hlavně jsou všechny tyhle rádoby pomáhající spolky k ničemu.. když jsem chtěla poradit s tu a tam hulícím synkem, tak mi sdělili, že oni řeší až feťáky, který jedou ve tvrdejch drogách.. skoro mi to přišlo, co jako otravuju, že trávu přece hulí každej
  No a tak lze jen doufat, že hošan jednou dospěje a zjistí, že to k životu nepotřebuje.. pokud do tý doby nespadne do jiný kategorie.. ale zas mám výhodu.. kdyby si začal například šlehat perník, už by se o něj v Dropinu zajímali

  superkarma: 0 16.02.2005, 10:27:32
 9. avatar
  [15] Ivana. [*]

  quaternio: celkem pravda, ale nevim jestli pubertální výrostek má právo nebo rozum nato, aby rozhodoval o tom jak si zničí život.

  superkarma: 0 16.02.2005, 09:16:09
 10. avatar
  [12] zlato [*]

  svetluszka:

  superkarma: 0 16.02.2005, 07:11:01
 11. avatar
  [11] svetluszka [*]

  zlato: To je fakt, tady to nevyřešíme. , můžem jenom všem držet palce, aby je to nepotkalo.

  superkarma: 0 16.02.2005, 07:04:32
 12. avatar
  [10] zlato [*]

  svetluszka: Drogy vladnou svetem.....je to moc tezke.

  superkarma: 0 16.02.2005, 06:57:36
 13. avatar
  [9] svetluszka [*]

  Ano, něco do sebe to má, ale myslím že takovej pubertální mozeček si přebere po svým - " je to špatný, jistě, neměl bych to dělat. Ale když už začnu, tak se pak přihlásím do odvykacího programu a oni mě z toho dostanou. Tak jako tu holku/kluka co nám tu o tom povídá".

  superkarma: 0 16.02.2005, 06:54:27
 14. avatar
  [8] zlato [*]

  Ty prednasky jsou proste prevence,pak uz zalezi na detech,zda zkusi nebo nezkusi.....tomu proste nikdo nezabrani,je to o tom,ze je to tak trochu ukazka,aby vedeli predem do ceho jdou....a pak je jim dana rada,kam se maji obratit o pomoc.....

  superkarma: 0 16.02.2005, 06:48:43
 15. avatar
  [7] zlato [*]

  svetluszka: Myslis,ze je ucinejsi?Nechci se s tebou dohadovat,ja jsem prosla peklem a vim o cem mluvim.....

  superkarma: 0 16.02.2005, 06:45:39
 16. avatar
  [6] svetluszka [*]

  zlato: Slyšela i viděla, a mám pocit, že to moc velkej přínos není, když fetují stále menší děti. Moje dcera měla takovou "přednášku" nedávno ve škole- a prý jim říkali, jak je to hrozný, co všechno vytrpěli. A končilo to tím, že když už začnou, tak kam se mají obrátit pro pomoc. Tak má tohle nějakej smysl?? Snad jde o to nezačít vůbec - a promiň- ale pohled na fetáka v konečné je určitě účinější.

  superkarma: 0 16.02.2005, 06:30:01
 17. avatar
  [5] zlato [*]

  svetluszka: A slysela jsi nekdy,jak tezce se z toho dostavali,co prozivali,co to je abstak?Myslim,ze jejich zkusenost je jen prinosem.....ty trosky jim uz toho moc nereknou....

  superkarma: 0 16.02.2005, 05:58:05
 18. avatar
  [4] svetluszka [*]

  No, já bych v první řadě zrušila návštěvy vyléčených feťáků ve školách- jenom prohlubujou u dětí dojem, že ať se zapletou s čímkoliv, jde se z toho dostat. A naopak bych je občas zavezla někam do "odmašťovny" podívat se na úplný trosky.

  superkarma: 0 16.02.2005, 05:38:25
 19. avatar
  [2] Lotka [*]

  Na Drop-in nechoďte. Většinou jsou tam bývalý feťáci a ti akorát řeknou to, že mají vaše děti marihuanu omezit FAkt. Ani můj mladej tam podruhý nešel

  superkarma: 0 16.02.2005, 01:05:53

Profil uživatele
Registrace nového uživatele | Zaslat heslo

Komerční tipy

Novinky

Dnešní vydání

Nové v rubrice

Nejčtenější články

Poslední komentáře

Fotogalerie

Partner rubriky

Ankety

Výzkum žena-in.cz – téma bolest, horečka a nachlazení

Náš tip

Doporučujeme