Je docela klidně možné, že za pár let bude mnoho vozů tankovat do nádrží a čile projíždět - moč. Vyrobit vodík z močoviny je totiž mnohem jednodušší než jiné způsoby, tvrdí seriózní vědecký výzkum.

car

Teoreticky by k provozu takového auta bylo potřeba jen pořádně dodržovat pitný režim.

Při spotřebě 4 litry moči, nebo spíše roztoku močoviny na sto kilometrů, je to model velice úsporný. Dospělý člověk totiž vyprodukuje denně dva až tři litry, takže na cestu do práce – na Karlák a zpátky by to mně osobně bohatě stačilo, a ještě bych cestou mohla klidně zajet po nákupech.

Zdá se vám to utopické?

Až takové sci-fi to rozhodně není. Prý už za rok...

Dokladem jsou výsledky vědeckého týmu americké vědkyně Garardine Botteové. A princip je v zásadě velice jednoduchý.

Z moči, která je prakticky vodným roztokem močoviny (NH2)2CO) by elektrolytický katalyzátor prvně získal vodík, a potom by posloužil jako palivový článek pro výrobu elektrické energie, která by jednoduše poháněla motory.

První palivový článek, který spotřebovává močovinu a v tuto dobu je pečlivě podrobován testům, vydá pouze 500 miliwattů výkonu, ale rozhodně je to slibný začátek.

Vědecký tým slibuje, že je do roka schopen vyvinout dostatečně výkonný článek, který zvládne bez problémů pohánět automobil!

Proč na moč?

Tak hlavně prý kvůli úspoře.

Výroba vodíku z vody je energeticky velmi náročná, zatímco výroba z močoviny spotřebuje daleko méně energie, shodují se vědci.

Močovina by dále také mohla odstranit problémy, které souvisí se skladováním, přepravou a tankováním zkapalněného vodíku. Palivový článek si vyrobí z močoviny přesně tolik vodíku, kolik bude potřebovat.

Moč není problém tankovat do běžných nádrží, zatímco vodík se musí uchovávat ve speciálních tepelně odstíněných nádržích, dozvídáme se také ze studie.


No, nezní to slibně?

Co sním, to vydělám …a co vydělám, to projezdím.

Geniální!

Počkáme si tedy rok, s čím týmy vědců přijdou a jak se poperou s emisemi z takového motoru.

Veřme jim, že brzy budeme jezdit velice levně a nebudeme se muset fackovat s hadicí u stojanu.

Doma si dám na záchod prostě jenom kanystr a pánové, ti to budou mít už úplně jednoduché.

Tedy, ti urostlejší...

zdroj: http://therumpus.net/topics/garardine-botte/

Reklama