Vztahy

Beltine: Křesťané nám svátky odlidštili

Dříve, než se na mě rozzlobíte za pomlouvání jednoho z nejrozšířenějšího náboženství, zkuste si to se mnou porovnat.

Já jen, aby bylo patrno, jak lze snadno změnit myšlení celé masy lidí tím, že věcem dáme jiná jména.

sam1. listopad: Dušičky

„Máme určitou autoritu žádat za mrtvé o odpuštění jejich hříchů a pochybení, aby mohli najít cestu k Bohu,“ říkají křesťané.

No není to škoda, že zrovna 31. října se slavil Samhain?

Svátek, kdy hranice mezi světem živých a mrtvých byla tak tenká, že bylo možno se s nimi setkat. U ohňů lidé nechávali jedno místo volné. Ponechávali za okny dary a vůbec celé se to mělo k úctě k těm, kteří odešli.

23. prosinec: Vánoce

Naši předkové si připomínali návrat Bohyně, zimní slunovrat. Dávali si drobné pozornosti, zdobili stromy. Ovšem živé, protože mrtvý strom by těmto lidem závislým na darech přírody byl jaksi k ničemu.

Mimochodem, v této době se poražení stromu a donesení ho do domu rovnalo hrubému znesvěcení celého svátku!

Nám se ale najednou narodil Ježíšek...

2. únor: Imbolc

Svátek bohyně Brigit, která byla patronkou ohně, inspirace, poezie, kovářství a uzdravování. Byla symbolem plodnosti, ženskosti a lásky.

Najednou tu máme Hromnice a pro jistotu i svatou Brigitu. Rychle jsme zapomněli…

20.-23. březen: Ostara

Jeden z nejkrásnějších a nejbarevnějších svátků. Byly velebeny první květiny a Bohu a Bohyni je děkováno za návrat do šťastnějších časů pro všechny. Lidé se družili, do ohně vhazovali první sousto jako poděkování bohům a oslavovali návrat barev do přírody.

V křesťanském kalendáři se pro tyto dny ale dočteme, že se jedná o poslední dny a znovuzrození Ježíše, ačkoli podle historiků zemřel spíše v červnu.

To bylo jen na úvod, pro lepší pochopení jednání těch, kterým je prostě skutečný důvod svátků poněkud bližší. Změněné svátky prostě postrádají to lidské.

Z přírody jsme se přesunuli do kostelů, kde za nás někdo něco odříká a my své problémy hodíme na krk zpovědníkovi.

To všechno by mělo přece jít především z nás samých...

Beltine, nebo Čarodějnice?

maj30. duben je ve skutečnosti ohromný obřad života a plodnosti, začínající za soumraku 30. dubna a pokračující do úsvitu 1. května.

Ze zcela přirozeného spojení Boha a Bohyně přichází zplození slunečního dítěte. Tedy Slunce. Pro naše předky životadárného.

Slavná májka byla zde symbolem spojení k stvoření života. Samotná tyč není nic jiného než falický symbol, zatímco lidé tančící kolem ní se stuhami nebo květinami představují plodné lůno bohyně, které pojímá bohův falus do sebe a přijímá jeho semeno, aby vznikl nový život.  

Beltine je tedy svátkem vitality, začátku nového života a lásky tělesné. Oslavuje plodnost a rovnost sil mužského a ženského principu v přírodě.

Co tedy z pohledu církve se svátkem, jehož sílu nelze „přetřít“? Nemohu si to odpustit, musím to připomenout.

Upalování čarodějnic? Fuj!

Půjdeme-li  za tři dny večer k ohni s představou oslavy upalování čarodějnic, měli bychom si uvědomit, že šlo o realitu.

Místo zrození jara a návratu teplých dnů bychom vzývali nepředstavitelné, reálné utrpení lidí, kteří zaplatili životem za lidskou hloupost, pýchu, tmářství a zvrácenost všech pánů Heinrichů Bobligů a jim podobných lidských zrůd. 

Radovali bychom se z období fanatismu a temna, kdy na hranicích v plamenech končily celé rodiny i docela malé děti.

belRituál: Při Beltinu víme, co děláme

Před setměním na začátku slavnosti zapálíme dva ohně. V každé hranici by mělo zahořet 9 druhů dřeva.

Jeden oheň je mužský – černý, a druhý ženský – bílý.

Společně poděkujeme za život, úrodu, plodnost, zdraví a vše dobré, co nás potkalo během roku. Popřejeme Zemi dostatek vláhy a přislíbíme ochranu jí i všem živým tvorům, kteří po ní chodí. Zároveň požádáme o přízeň Bohyně Matky a její ochranu pro nás.

Pijeme černé pivo, rituální svařené červené víno a jíme koláčky z ovsa a také červené maso.

Během rituálu si všichni zúčastnění, kteří chtějí, na kousky březové kůry napíší svá přání a na jiné kousky kůry to, čeho by se rádi zbavili. (Samozřejmě, že ne jméno protivného souseda.)

bel2Do černého ohně pak vhazují kůru s negativními věcmi a do bílého svá přání. Černý oheň se nakonec uhasí a muži i ženy již slaví jen u bílého.

Milující dvojice se také políbí s větvičkou kozlíku lékařského v ústech. To proto, aby jim láska vydržela. Také mohou skládat symbolický „slib manželský“.

Tady je dobré říci, že pohané uzavírali sňatek na dobu určitou. Buď od Beltinu k Beltinu (aby jej za rok obnovili), nebo „dokud láska trvá“.

A další malebné beltinové zvyky

 • Kdo si večer natrhá větvičky jeřábu a jimi ozdobí svůj dům, tomu se dostane ochrany bohů.
 • Kdo ráno 1. května vyběhne na kopec a uvítá vycházející slunce, tomu ono požehná zdravím na celý rok. (Letos to zvládnu, loni jsem zaspala.)
 • Dívky vstávají za svítání a rosou z hlohu si omyjí obličej. Do vlasů si zapletou větévku jeřábu. Boha a Bohyni pak poprosí o dar krásy.
 • Kdo během obřadu 3x obejde po směru hodinových ručiček menhir a závěrem se pokloní, ten si zajistí bohatou úrodu.
 • Nemocnému dítěti, které v tento den bude proneseno otvorem v kamenech, se vrátí zdraví.

K ránu se o Beltinu dvojice milovaly na poli, aby mu ukázaly, jak má plodit. No není to roztomilé?

Kdo si o půlnoci proskočí nahý ohněm, tomu se dostane celý rok krásy a zdraví. Ve chvíli, kdy je člověk v tzv. mrtvém bodě nad ohněm, může jej uslyšet, jak šeptá.  

bel3Je vcelku jedno, zda člověk těmto věcem věří, či nikoli. Jde přece o rituál lásky a poděkování.

Jeho smyslem by mělo být přijetí vědomí, že život zdaleka není samozřejmostí a že všechno, čeho se nám dostává z přírody, je to, co nám dovoluje žít. A že si přejeme, aby to tak zůstalo. 

Letošní Beltine bude první, který budeme slavit v novém domově.

Když půjdete tu noc kolem, klidně se stavte, jste vítáni…

Až do dne Beltinu se budeme zabývat kouzly a rituály, které o této noci můžete vyzkoušet. Keltský kříž z tarotu, vrhání run, věštění z ohně, z čajových lístků i tvorbu amuletů, které vyrobeny v tuto dobu mají dvojnásobnou sílu...

   
27.04.2009 - Láska a vztahy - autor: Michaela Kudláčková

Další příspěvky

Komentáře:

 1. avatar
  [57] Baraka [*]

  Tento článek mě úplně nadchl, sice jsem si ho přečetla dosti pozdě:) ale už jsem si myslela, že jsem snad jediná, která to jak ty svátky dopadly vidí ( mamka pochází z velmi pobožné rodiny) a asi jen já se u nás v rodině vymykám zažitému přesvědčení o Ježíškovi. Moc děkuji

  superkarma: 0 01.06.2009, 12:48:26
 2. [56] FAXÍK [*]

  už se některé svátky neslaví a tradice nedodržují,upadá to

  superkarma: 0 31.05.2009, 14:38:25
 3. [55] libuno [*]

  Veškeré svátky, které si dnes někdo upřednostňuje musejí vycházet od Keltů. Církev si je bere za své, a v to nemám pocit věřit.

  superkarma: 0 02.05.2009, 22:18:18
 4. [54] hakaška

  On je dnes svátek Beltine spletí tolika druhů oslav a inormací, že s tím nejpříšernějším způsobem slavení, upalováním čarodejnic, to má pramálo společného. Původ může souviset jak s upalováním Morany tak s vyhazováním zapálených košťat do výšky(pro lepší přehlednost kolem letících strig). To, že si moderní a většinou neinformovaný jedinec na sebe navlékne hadry, popadne koště a cítí se pohanem, je jen výsledkem doby :-) Koneckonců, svátek práce se dá z jistého zvráceného úhlu chápat i jako svátek plodnosti.

  superkarma: -2 02.05.2009, 14:58:27
 5. [53] canya

  Co se mne osobně týče - tak já už jsem v Telči teď. Ve čtvrtek s večerem tady začíná oslava Beltine ( bel=jasný, zářivý, tine=oheň ) a ta je s Bratrstvem Keltů vždy se vším všudy.

  Dnes jsem na webu našla zajímavý postřeh. Víte proč " pálení čarodejnic"? Tedy jeden z možných ...

  Na kopcích se zapalovaly velké ohně také proto, že když čarodejnice na ono místo přilétla, mohla být okamžitě upálena ...

  Křesťanství se snažilo tuto přirozenou oslavu svátka jara překrýt "filipojakubskou nocí" a to už vůbec nelze mluvit o komunistech, kteří to měli jako 1.máj a mávátky a transparenty ...

  canya

  superkarma: -2 29.04.2009, 17:45:46
 6. [52] Vikki [*]

  Koukám, že je to všude stejné Sml20

  Míšo ještě stále platí kontakt (mail), Který jste na sebe nechávala na stránkách Osobnosti.cz v té malé diskuzi?

  superkarma: 0 29.04.2009, 04:32:58
 7. avatar
  [51] shb [*]

  Michaela Kudláčková — #42 jen takovou poznámku- jsem původem z moravy a nikdy se čarodějnice u nás neslavili, poznala jsem to až v čechách a řeknu tak cca 8-10 let po revoluci to začínalo...nějak to u nás nemá kořeny Sml80

  superkarma: 0 28.04.2009, 14:56:11
 8. avatar
  [50] Quentinová z Montargis(Kentánová) [*]

  ToraToraTora — #47 toť )))

  Nestyda — #46 chacháááá)))) taky tě miťulije)))

  superkarma: 0 28.04.2009, 07:27:02
 9. [49] Rikina [*]

  borovice — #23 Mírové ohně byly i v dalších uvědomělých městech, také je pamatuji, i s kulturním programem a následně navazující lidovou veselicí na 1.máje. Dlužno poznamenat, že ale měly přece jen  o cosi vyšší úroveň než současné pálení čarodějnic, které postrádá jakoukoli myšlenku kromě té udělat bugr a pořádně se ožrat. Jako by se lidi už neuměli bavit jinak. Sml80

  superkarma: 1 28.04.2009, 00:05:15
 10. avatar
  [48] kebulkaevulka [*]

  Tak jsem to ženy dneska vymyslela,z dcery udělám čerodejnici a ze syna takéa pošlu je s tatínkem na Ladronku,já radši zůstanu doma a budu si užívat klidu,je mi líto že nebydlím na vesnici tam je to takové lidové ožralý se válejí v ohni,manželky objíždí místní záchytky a hledají manželi,tu a tam najde někdo souseda v pangejtu a odvede ho domu(zazvoní opře ho o dveře a utíká)a je zase o čem mluvit.Tady v Praze když skončíš v pangejtu,tak tě ještě okradou.O jak vám závidím.Sml36

  superkarma: 0 27.04.2009, 19:57:25
 11. avatar
  [47] ToraToraTora [*]

  Quentinová z Montargis(Kentánová) — #44 ..koukám, že to funguje skoro všude prakticky stejněSml52

  1. na komentář reaguje Quentinová z Montargis(Kentánová) — #50
  superkarma: 0 27.04.2009, 18:24:05
 12. [46] Nestyda [*]

  Quentinová z Montargis(Kentánová) — #44 musím Ti něco říct, ale je to strašně tajný... Já Tě asi miluju... ale určitě miluju Tvý hlášky :D a Tvý historky :D

  1. na komentář reaguje Quentinová z Montargis(Kentánová) — #50
  superkarma: 1 27.04.2009, 17:29:04
 13. avatar
  [45] kebulkaevulka [*]

  monacha — #41 Nebydlíme náhodou ve stejném domě?

  superkarma: 0 27.04.2009, 17:02:46
 14. avatar
  [44] Quentinová z Montargis(Kentánová) [*]

  Mám 30.dubenec spojený s lampionovým průvodem, v naší obci se dodržuje dodnes, pro malé dětičky.Jde se od zámečku ke staré škole, kde se staví májka,opijí se spoluobčané, pomluví se spoluobčanky, taky sem přijede kolotoč s jedněma labutěma,jednou střelnici a malým řetězákem pro nejmenší parchoše.Víc se na hřišťátko nevejde.Kolotáři tady byvakují do 1.6. Střelnici otevřou na čarodějnice,prgomáj a víkend,pak zavřou, měsíc odpočávají,perou prádlo,opravujou atrakce a pilujou puškám mušky....Otevřou zas na Kindrtág a pak odfrčej)

  1. na komentář reaguje Nestyda — #46
  2. na komentář reaguje ToraToraTora — #47
  superkarma: 0 27.04.2009, 15:48:42
 15. avatar
  [43] borovice [*]

  Michaela Kudláčková — #42 Asi tak nějak!!!!Sml33

  superkarma: 0 27.04.2009, 15:25:40
 16. avatar
  [42] Michaela Kudláčková [*]

  borovice — #23 Kristova noho!!Sml28Sml30

  1. na komentář reaguje borovice — #43
  2. na komentář reaguje shb — #51
  superkarma: 0 27.04.2009, 15:06:07
 17. avatar
  [41] monacha [*]

  OlgaMarie — #38 taky dobrý, nase sousedka si stezuje na to, ze maji lidi v baraku deti, a kdyz jsou moc dlouho na chodbe, vyhrozuje policii.

  1. na komentář reaguje kebulkaevulka — #45
  superkarma: 0 27.04.2009, 14:53:24
 18. avatar
  [40] shb [*]

  Sml67Sml16

  superkarma: 0 27.04.2009, 14:22:34
 19. avatar
  [39] borovice [*]

  Nestyda — #37 FUUJ...Je vidět, že si poradíš za všech okolností Sml59

  superkarma: 0 27.04.2009, 14:17:26
 20. avatar
  [38] OlgaMarie [*]

  kebulkaevulka — #12 Já si dovedu představit, jak vyletí jeden mudr-oň, že si nepřeje, aby mu šel do baráku čoud a dá na radhaus stížnost. Postupem let ji dal už na všechny sousedy mimo mě. Jinak dal stížnost i na to, že jedni sousedé mají kozu a ona mečí, druzí že mají kohouta a všichni kolem mají psi! Jeden mladej pán mu už několikrát řekl, že si neměl stavět barák na okraji města a že tam mají lidé kozy, slepice, kohouty i psi věděl, když začal stavět.

  1. na komentář reaguje monacha — #41
  superkarma: 1 27.04.2009, 14:15:04
 21. [37] Nestyda [*]

  borovice — #36 posypat kořením a doškvařit a pak samozřejmě nabídnout přihlížejícím :D

  1. na komentář reaguje borovice — #39
  superkarma: 0 27.04.2009, 14:04:41
 22. avatar
  [36] borovice [*]

  Nestyda — #31 Bych uškvařenýho Pepíka nechala u vatry, co taky s ním, že...Sml24

  1. na komentář reaguje Nestyda — #37
  superkarma: 0 27.04.2009, 14:02:50
 23. [35] Nestyda [*]

  Athenais — #34  to je bomba, to mě nenapadlo :D

  superkarma: 0 27.04.2009, 13:59:21
 24. avatar
  [34] Athenais [*]

  Nestyda — #31 Dneska přece dělá Pepu na grilu kdekdo Sml30

  1. na komentář reaguje Nestyda — #35
  superkarma: 0 27.04.2009, 13:56:59
 25. avatar
  [33] ToraToraTora [*]

  Nestyda — #31 alespoň si zapamutuje, že když se to neumí, tak se chlastat nemá Sml24

  superkarma: 0 27.04.2009, 13:56:11
 26. avatar
  [32] Athenais [*]

  kebulkaevulka — #29 No něco na tom je. Tenkrát to upalování páchali povětšinou muži, tak teď by se jim to aspoň symbolicky vrátilo Sml39

  superkarma: 0 27.04.2009, 13:56:03
 27. [31] Nestyda [*]

  ToraToraTora — #30 fuj, a pak si z mírové vatry přivést domu uškvařenýho Pepíka :D

  1. na komentář reaguje ToraToraTora — #33
  2. na komentář reaguje Athenais — #34
  3. na komentář reaguje borovice — #36
  superkarma: 0 27.04.2009, 13:53:57

Další příspěvky

Z předchozí stránky:

 1. avatar
  [30] ToraToraTora [*]

  kebulkaevulka — #29 Pálí se čarodějnice, aby se chlapi zlinkovali levným rumem ze samé radosti, jak s námi vyběhli a opilí tam do ohně v závěru večera sami napadají

  ...nevidíš skrytý význam

  1. na komentář reaguje Nestyda — #31
  superkarma: 0 27.04.2009, 13:51:52
 2. avatar
  [29] kebulkaevulka [*]

  Ted mě napadá proč čarodejnice,proč né čerodejníci,kdysi se snad upalovali i muži tak proč né ted.Ten můj by šel jako zlatý hřeb večera.Vatra míru dobrýSml30

  1. na komentář reaguje ToraToraTora — #30
  2. na komentář reaguje Athenais — #32
  superkarma: 0 27.04.2009, 13:49:46
 3. avatar
  [28] ToraToraTora [*]

  borovice — #26 gymnastky by na seniory i juniory zabraly možná ještě teď...

  ale do pionýrek už leda na dožínky nebo sáňkovat:)

  superkarma: 0 27.04.2009, 13:47:43
 4. [27] Pavla_b [*]

  Míšo, moc pěkný článekSml59, díky moc

  superkarma: 0 27.04.2009, 13:45:23
 5. avatar
  [26] borovice [*]

  ToraToraTora — #25 Jojo, to byly časy, vrcholem vatry bylo vystoupení skupiny moderních

  gymnastek na improvizovaném pódiu, což u přítomných pánů všeho věku

  vyvolávalo nebývalou pozornost....A druhý den ráno nástup na povinný

  prvomájový průvod, ze kterého jsme zdrhali do Pionýrských sadů, kde

  veselice pokračovala a byly zde v obležení stánky s nedostatkovým

  zbožím (banány, trička, slabé roláky...) a lid se veselil na atrakcích

  v lunaparku. Holt každá doba má své rituály a posvátné obřady...

  1. na komentář reaguje ToraToraTora — #28
  superkarma: 0 27.04.2009, 13:43:51
 6. avatar
  [25] ToraToraTora [*]

  borovice — #23 Vatra míru, jo?Sml52 tak to mě mrzí, že jsem tenkrát v Hradci nežila...

  Dnes jo a radši na čarodějnice prcháme

  1. na komentář reaguje borovice — #26
  superkarma: 0 27.04.2009, 13:31:53
 7. avatar
  [24] Aja [*]

  Tak docela bojuju sama se sebou, jestli ten článek nemám vytisknout a podstrčit tchýniSml52Z falického symbolu by byla jistě na mrtvici...a jen věta o přesunutí do kostela, hození podfuků nějakýmu drmolovi, by ji velice pohoršila!Sml52

  superkarma: 0 27.04.2009, 13:30:00
 8. avatar
  [23] borovice [*]

  Já si pamatuju, jak se za totáče nechodilo na čarodějnice, alébrž se pracující lid shromažďoval u tzv. Vatry míru spojené s kulturním programem (oficiální název, tak tomu alespoň bylo u nás, v třídně uvědomělém Hradci Králové)? Tím veškeré rozdíly skončily a pracující lid se ožral stejně jako tomu je nyní.Sml3 Kromě oficiální vatry si stejně lidi dělali své soukromé čarodějnice, což bylo fajn a mám na to moc hezké vzpomínky....

  Takže je zajímavé sledovat ten vývoj - oslava života a plodnosti-čarodějnice-vatry míru-opět čarodějnice... copak asi bude dál, třeba za sto let????

  1. na komentář reaguje ToraToraTora — #25
  2. na komentář reaguje Michaela Kudláčková — #42
  3. na komentář reaguje Rikina — #49
  superkarma: 0 27.04.2009, 13:23:56
 9. avatar
  [22] DanaD [*]

  Juana — #20 tak abys ten ohynek nedelal zbytecne tak muzes povetrnostni  a destove podmiky sledovat tadyhle

  Radar - Aktuální radarová data (vyžaduje JavaScript)

  http://www.chmu.cz/meteo/rad/index.html

  Druzice - Snímky ČR z družic MSG po 15 minutách 

  http://www.chmu.cz/meteo/sat/

  superkarma: 0 27.04.2009, 13:15:21
 10. avatar
  [21] ToraToraTora [*]

  Juana — #20 To je ta potíž vesnických zábav. Ale na druhou stranu, když chci, aby si to trochu děti užily, tak radši jedu k našim na vesnici, kde jsou jen ti ožralí hasiči. Tady ve městě jsou i zhulení výrostci

  superkarma: 0 27.04.2009, 13:05:39
 11. avatar
  [20] Juana [*]

  U nás na vesnici organizují čarodejnice taky místní hasiči. Pálí tam staré palety, prodává se tam předražené pivo a brzo se všichni ožerou. Děkuji, ale takovou zábavu nechci. Byla jsem tam jednou a stačilo mi to. Manžel tam pak šel ještě před dvěma lety se sousedem, dopadlo to tak, že ve dvě ráno mi ho opilej soused dovezl domů jeho Avií se zlomenou nohou, přičemž dodnes to nemá ještě úplně v pořádku. To ho myslím od podobných akci vyléčilo, aspoň to říkal.

  Když se kouknu na předpověď počasí, tak mám oprávněné obavy, že letos nebude ani grilovačka na zahradě, jediné, co jsem ochotna rodině povolit, je oheň na vlastním pozemku. Mezi ty ožraly chodit nechci.

  1. na komentář reaguje ToraToraTora — #21
  2. na komentář reaguje DanaD — #22
  superkarma: 0 27.04.2009, 12:47:25
 12. avatar
  [19] ToraToraTora [*]

  kebulkaevulka — #18 Neboj, zaúkoluji babičku, aby šla s vnoučatama a já se někde uleju.

  superkarma: 0 27.04.2009, 12:43:55
 13. avatar
  [18] kebulkaevulka [*]

  ToraToraTora — #16 Tak si dávej bacha a když budeš skákat tak počkej až to troch vyhoří,abychom tě tady po těch Sml24čarodejnicích ještě našli mezi přihlášenými.JO?

  1. na komentář reaguje ToraToraTora — #19
  superkarma: 0 27.04.2009, 12:35:34
 14. avatar
  [17] kebulkaevulka [*]

  Nestyda — #14 Co myslivec,ale takovej úchyl,i když možná lepší úchyl aspon by jsi si užila s myslivcem bys takové štěstí neměla.Taky se chystám někam s kuřátkama na ohen jen se bojím,aby mě tam manžel jako omylem nestrčil

  superkarma: 0 27.04.2009, 12:31:51
 15. avatar
  [16] ToraToraTora [*]

  Čarodějnice u Míši vypadají zajímavě. Ale my, co kolem zrovna nepojedeme, nám nezbyde než je oslavit jinak  tradičně. Sejdeme se večer u zapálené vatry z jednoho druhu dříví, které se nashromáždilo na obci po každoročním jarním kácení obecní zeleně maskované statickými posudky. Hranici vybuduje místní sbor dobrovolných hasičů od samého rána již řádně hašený donesenými lahváči. Ohně budou dva, ne černý a bílý. Ale jeden malý pro děti na opékání špekáčků a druhý velký, řádně prohnojený petrolejem neboť ani opilý náčelník hasičů nevěří, že by mokré dřevo jinak chytlo. Výrobu amuletů omezíme na lidovou tvořivost, která dokáže s kelímkem od piva divy. Věřím, že až padne šero a stoupnou promile, tak někteří i proskočí ohněm...nehledě na symboliku či jeho výškuSml24

  1. na komentář reaguje kebulkaevulka — #18
  superkarma: 0 27.04.2009, 12:16:14
 16. avatar
  [15] Michaela Kudláčková [*]

  kebulkaevulka — #12 Sml30 ne, ne - ten chlápek na židli je pan Zloun. Zlobil, tak jsem ho o Samhainu rituálně zpopelnilaSml54.

  Radek je hodnej. Po tom Samhainu ještě hodnějšíSml57

  superkarma: 1 27.04.2009, 11:35:29
 17. [14] Nestyda [*]

  kebulkaevulka — #13 já spíš budu šmejdit po lese a hledat nějakýho toho nadpřirozenýho chlapíka.. při mém štěstí se ale z křovisek vynoří myslivec a navíc si mě splete s vepřem a trefí mě přímo na komoru :D

  1. na komentář reaguje kebulkaevulka — #17
  superkarma: 0 27.04.2009, 11:10:50
 18. avatar
  [13] kebulkaevulka [*]

  Nestyda — #9 Taky budeš tančit?

  1. na komentář reaguje Nestyda — #14
  superkarma: 0 27.04.2009, 11:07:19
 19. avatar
  [12] kebulkaevulka [*]

  Moc se mi to líbilo,ale nedokážu si představit,jak ne zahradě skáču nahá přes ohen,máme totiž zahradu obklopenou domya zvědavými důchodkyněmi,určitě by na mě zavolali ty pány s těmi kazajkami.Jinak husí kůže proběhla.Míšo ještě otázka,ten pán na té židli byl tvůj Radek,moooc hezký chlápek,sluší vám toSml48Sml36

  1. na komentář reaguje Michaela Kudláčková — #15
  2. na komentář reaguje OlgaMarie — #38
  superkarma: 0 27.04.2009, 11:06:22
 20. avatar
  [11] Louisa [*]

  Moc hezké, pravdivé.

  superkarma: 0 27.04.2009, 11:03:11
 21. avatar
  [10] Michaela Kudláčková [*]

  2kleo — #7 Sml30

  superkarma: 0 27.04.2009, 10:57:57
 22. [9] Nestyda [*]

  DĚKUJU, Míšo 

  1. na komentář reaguje kebulkaevulka — #13
  superkarma: 0 27.04.2009, 10:31:21
 23. avatar
  [8] Athenais [*]

  Hezký článek Míšo Sml67

  Ty původní svátky jsou krásné, i způsob, jakým se slavily.

  O tom, že současné křesťanské svátky jsou převzaté z těch původních jsem už někde četla. Pro mně je to další důvod, proč tomuto náboženství nevěřím.

  superkarma: 1 27.04.2009, 10:22:49
 24. avatar
  [7] 2kleo [*]

  Už se těším na další články... Je to moc pěkné!!!

  ˇˇSkoda, že jste tak daleko, klidně bych se stavila do příjemného a kouzelného prostředí...Sml60

  Pěkně si to užijte! U nás by se daly pálit jedině parkety, ale dost pochybuju, že by byly z 9 druhů dřeva.Sml30

  1. na komentář reaguje Michaela Kudláčková — #10
  superkarma: 0 27.04.2009, 10:15:34
 25. avatar
  [6] Juana [*]

  Míša opět nezklamalaSml59

  Živě si ji představuju, jak tancuje v dlouhých šatech kolem ohně Sml30

  superkarma: 1 27.04.2009, 09:05:49
 26. [5] Monina [*]

  Zajímavé Sml59

  superkarma: 0 27.04.2009, 08:56:08
 27. avatar
  [4] dalma [*]

  Zajímavý článek. Sml22 Už se těším na další. Sml59

  superkarma: 0 27.04.2009, 08:45:05
 28. avatar
  [3] kuty [*]

  krásný článekSml35

  superkarma: 0 27.04.2009, 08:39:14
 29. avatar
  [2] dajdada [*]

  hezké počteníčkoSml59

  superkarma: 0 27.04.2009, 08:20:38
 30. avatar
  [1] OlgaMarie [*]

  Ano,velmi snadno lze změnit myšlení lidí. Přesně jako vnutit lidem, že Václav byl zabit bratrem jako Abel Kainem a máme patrona České republiky a státní svátek a dnes je jedno, zda a kdy  a jak to bylo.

  superkarma: 0 27.04.2009, 07:26:20

Profil uživatele
Registrace nového uživatele | Zaslat heslo

Komerční tipy

Novinky

Dnešní vydání

Nové v rubrice

Nejčtenější články

Poslední komentáře

Fotogalerie

Partner rubriky

Ankety

Výzkum žena-in.cz – téma bolest, horečka a nachlazení
Trápí vás exém? Zapojte se do testování RadioXar

Náš tip

Doporučujeme