Protipól dobra a zla, světla a tmy, dnu a noci, východu a západu. Tím vším byli slovanští bohové Bělobog a Černobog, které vám představíme v dalším díle seriálu o božstvech našich dávných předků.

ČernobogNepříliš známí bohové Bělobog a Černobog jsou pro současné religionisty pořád velkou záhadou. Měli svoje pevné místo mezi ostatními bohy, nebo byli jen personifikací principů dobra a zla bez vlastní pevné identity? Na tuto otázku zatím nedokázal nikdo jednoznačně odpovědět.

V dnešní době se pak čím dál častěji objevuje názor, že byli tito bohové slovanskou reakcí na příchod prvního křesťanství, tedy že vznikli jako prolnutí křesťanského Boha a Ďábla se slovanskou mytologií.

Mohlo by vás zajímat...

...že co do kompetencí si Běloboh s Černobohem trochu zasahovali s:

Ovšem ať už tomu bylo jakkoli, jisté je, že černý a bílý bůh byli našimi slovanskými předky uctíváni, a to i na našem území. Ostatně i mnozí novopohané jim neváhají obětovat kus své večeře k zajištění spokojeného a naplněného života.

Bělobog

Bělboha zmiňuje ve své kronice z 12. století kronikář Helmold, mnich v kláštěře Bosau v Holštýnsku. Je to bílý bůh ztělesňující dobro a světlo. Často bývá ztotožňován se samotným Sluncem, proto sídlí na východě a svou mocí končí „zlou“ tmu.

  • Také mu říkali: Bělbog, Běloboh, Baga, Bhaga, Bělovít, Bělun, Bialbog, Bjelobog a Bylun

V době zimního slunovratu vždy porazil Černoboga a převzal vládu nad světem. V lidské podobě je Bělobog zobrazován jako stařec s dlouhým bílým vousem, kterému se u nohou plazí černý had – Černobog.

Černobog

Jakožto pravý protipól Běloboga je Černobog nositelem zla, zkázy a temnoty. Sídlil na západě a přinášel tak po jasném dni zákeřnou a děsivou tmu. V době letního slunovratu vždy porazil Běloboga a usedl na vládnoucí trůn. Přesto jej staří Slované uctívali a dokonce mu nosili četné obětiny. Černobog totiž mohl změnit osud člověka, který mu však za to musel darovat vlastní krev.

  • Říkali mu také: Černoboh, Czorneboh, Czernebog, Czarnobóg, Crnobog, Meles

Animální podobou černého boha je nejčastěji vlk nebo had. Mezi lidmi se pak pohybuje jako mladík s havraními vlasy v dlouhé černé sutaně, jehož pohled současně pálí i mrazí. Družkou Černoboga byla Morana, se kterou dokonce zplodil několik démonů.

Kde je najdete v Česku?

Uzemí naší země bylo vždy místem střetávání se a mísení kultur a náboženství. Tak i Běloboh s Černobohem hráli roli ve všedním životě dávných obyvatel u nás. Běloboh se nesmazatelnou zapsal do jména obce Bělobožice ležící v okrese Rakovník.

Černoboha najdete už jen v literatuře. O jeho oltáři informuje v knize z roku 1857 Poslední božiště Černoboha s runami na Skalsku, v kraji Boleslavském, v Čechách páter, spisovatel a archeolog Václava Krolmuse.


belobogIlustrační foto: Držkraj ze Švihova a jeho průvodce časem ČERNOBOG, Oživlé noční prohlídky na hradě Švihov, www.vyletiky.cz

Přečtěte si také...

Reklama