Bulvár

Belgie – na čele kandidátek mnoho žen

 
Včera se konaly v Belgii komunální volby. Celý měsíc jsem pozorovala volební kampaň. Hned na počátku jsem byla mile překvapena tím, že na čele mnoha kandidátek, které soutěží o získání přízně voličů, jsou ženy všech věkových kategorií, různých profesí a různých národností.
 
Druhým příjemným zjištěním bylo pro mě to, že celá volební kampaň se nesla v duchu soutěže myšlenek, tolerance, ale hlavně zájmu o občana. Na vyhrazených plochách nás oslovovala stručná a výstižná hesla, z představovaných tváří vyzařovala pohoda, laskavost a zájem. Ne, že by společnost v Belgii anebo Brusel neměly problémy, koneckonců každá země je má. Každý den jsem do schránky v domě dostávala řadu letáků, pozvání a volebních novin. Samozřejmě jak ve francouzštině, tak ve vlámštině. Hovořilo se v nich o čistotě města, ve kterém bydlím, o životním prostředí, stejně tak jako o možnostech, které jsou určené dětem, sportu, ale i místní dopravě.

Všechna tato oslovení, ale i náměty na řešení, měla jedno společné: nebyly v nich arogance a napadání protivníka. Nebylo v nich ohlupování lidí, ale nápad a  jiskra. Soutěž myšlenek se nevedla na úkor protivníka, i když vedle sebe soupeří kandidátka pravicová, levicová, kandidátka zelených a další. Jde spíše o to ukázat občanovi zájem o jeho potřeby, a pokud jsem slyšela některá vystoupení, nechyběl jim vtip, trocha nadsázky, nadhledu, ale vše na seriózním základě. Nejde o to svého protivníka zesměšnit, ale zvítězit nad ním důvtipem, tolerancí a znalostmi.

Belgie je malá země, která žije svými dennodenními problémy, některé jsou i historicky dané. Patří sem především vzájemné soužití Vlámů a Valonů, ale i jiných národnostních menšin. Nicméně, volební kampaň, tak jak ji zde prožívám i jako rezidentka, které byla nabídnuta možnost volit ve své městské čtvrti, je pro mne poučením, že se dá před volbami bojovat o přízeň voličů korektně, o vážných věcech lze hovořit i s humorem a ku prospěchu řešení věci.


Při srovnání s volební kampaní v České republice, která již trvá mnohem déle, je mi trochu smutno, a to nejen proto, že mi zde chybí větší počet kandidujících žen, ale zejména je to její malá nápaditost a to, že občan stojí v podstatě mimo, jak by se od něj žádal pouze jeho hlas, nikoli spoluúčast na správě věcí.

tisková zpráva 08.10.2006 13:08 | TA gitA; www.ta-gita.cz


 

   
10.10.2006 - Společnost - autor: Markéta Breníková

Komentáře:

 1. avatar
  [8] Vivian [*]

  Eva_Fl: poslankyně v evropském parlamentu

  superkarma: 0 10.10.2006, 20:32:06
 2. avatar
  [7] pohodova [*]

  Nemohla by pani poslankyne "zapracovat" v kauze o "odvedenych deti z republiky" ??? V popisu jeji cinnosti na www.ta-gita.cz ma napsano,ze se zaobira pravy zen. Tak sem s ni,ne???

  superkarma: 0 10.10.2006, 13:11:24
 3. [6] Rikina [*]

  Hmm - v tomhle městě, pokud jsem si správně povšimla, jsou na kandidátce zelených čtyři ženy na předních pozicích, další pak u modrých ptáků. Naopak komunisté a oranžoví téměř žádné ženy na čelná místa svých kandidátek nestaví... o lidovcích nemluvím, to snad ani není politická strana.

  superkarma: 0 10.10.2006, 11:26:20
 4. [5] Vlád [*]

  Souhlasím, taky mě překvapilo, že za spoustou oken domů a automobilů byly propagační fota toho či onoho kandidáta. To by v ČR měli asi sklenáři spoustu práce ...
  PS denodenní s jedním n

  superkarma: 0 10.10.2006, 08:45:43
 5. avatar
  [4] Eva_CZ [*]

  europoslankyně KSČM

  KDO?

  superkarma: 0 10.10.2006, 01:19:01
 6. avatar
  [3] bonda [*]

  Nyotaimori: Ne, myslela jsem minulé komunální volby.

  superkarma: 0 10.10.2006, 00:56:02
 7. avatar
  [1] bonda [*]

  Komunální nebo všeobecné volby, je to vždy o tom stejném: dostat se k moci a získat známosti, pak mají zajištěno, že se bude někdo udcházet o jejich přízeň s obálkou v ruce nebo pomáhat s podnikáním. Taky jsem v minulých volbách byla na kandidátce a pomáhala v kampani zeleným, ale jak jsem byla naivní! Jen jsem dopomohla k moci lídrovi, kterému byly pak proklamované zásady ukradené.

  superkarma: 0 10.10.2006, 00:32:55

Profil uživatele
Registrace nového uživatele | Zaslat heslo

Komerční tipy

Novinky

Dnešní vydání

Nové v rubrice

Nejčtenější články

Poslední komentáře

Fotogalerie

Partner rubriky

Ankety

Anketa na téma osteoporóza
Anketa na téma: Zubní zdraví

Náš tip

Doporučujeme