Domácnost

Belgický ovčák – elegantní honák


Pastevecký honácký pes původem z Belgie upoutá svojí ušlechtilou krásou. Mimořádně oddaný a věrný pes, který se liší od ostatních honáckých a pasteveckých psů velkou bystrostí a zájmem o dění kolem sebe. S klasickým německým ovčákem ale nemá pranic společného. Byl spojením dokonalého pracovního rychlého a hbitého psa, kterého belgičtí honáci potřebovali. Až kolem roku 1890 se začíná pomalu krystalizovat plemeno, které vznikalo dlouhá desetiletí pečlivým křížením nejschopnějších ovčáckých psů. O deset let později se stávají národní rasou.

V Čechách měli milovníci psů možnost prvně vidět belgického ovčáka až v roce 1989 v Hradci Králové při předvádění různých disciplin. Prý nejlepší pes pro pracovní využití – temperamentní, ale přemýšlivý a klidné mysli.

Svému pánovi neustále dokazuje lásku a oddanost. Je klidný, ale hrdý a bystrý, inteligentního vzezření. To je však výsledek i trpělivé chovatelské práce, bez lidské lásky a výchovy by se jeho povaha snadno zvrtla kamsi jinam. Povaha štěňat je po narození víceméně stejná, ale lidský přístup udělá své. Pes pocházející ze samoty se stane bázlivým a kousavým, pokud se setká s fyzickými tresty, je náprava jeho pošramocené duše velmi těžká.

Je to ideální ochranářský pes. Nejedná  jen na přímé povely svého pána, ale s vědomím, že chrání svůj majetek i svoji lidskou smečku, umí rozhodovat a jednat sám svým vlastním rozumem. Je to pozůstatek jeho původního poslání – pastevectví.

Obecně platí: Nezradíte-li jeho důvěru, nikdy on nezradí vás.

Existují v různých barevných variantách, jejich rozebírání by bylo nekonečné, takže jen stručně. Od černých psů s bílými znaky po čistě hnědé nebo s výraznou černou maskou… Vybrat si můžete psa krátkosrstého, dlouhosrstého nebo hrubosrstého.

Je to nenáročné plemeno. Není náročný na kvalitu krmení ani na péči o srst, kterou stačí jednou týdně pročesat. Je to zdravé, odolné plemeno bez zátěže genetických vad (například dysplazie kyčelních kloubů, tak častá u velkých plemen, se u belgického ovčáka vyskytuje jen velmi zřídka), je odolný vůči klimatickým podmínkám a otužilý.

Nejnáročnější na péči o srst jej samozřejmě dlouhosrstá forma,  a to zejména v době línání. Krátkosrstým psům stačí občasné vyhřebelcování gumovým hřbílkem.

Samozřejmě musíte občas prohlédnout zuby, vyčistit uši a zkontrolovat, zda si pes při pohybu správně obrušuje drápky, případně mu je zkrátit speciálními kleštičkami.

Je vhodný do bytu, na zahradu i do kotce. Je spokojený, má-li dostatek pohybu a hlavně lásku svých majitelů…

Jako pracovní plemeno nelze přehlédnout jeho profesionální uplatnění. Je vhodný pro služební vrcholový výcvik, zde jsou úspěšní zejména krátkosrstí ovčáci, využívají je policisté, celníci a pohraničníci, záchranáři či jako společníky zdravotně postižených. Pro jejich klidnou povahu je lze používat i při canisterapii. Je nadmíru všestranný, co říkáte?

Při jeho výchově nesmíte zapomenout na jednu věc. Je to pes, který se učí láskou. Nesnáší tvrdé příkazy, dril a stereotyp. Nejdůležitější je ovšem pěstování kladného vztahu k životu  od útlého mládí. Noví majitelé by také měli vědět, že belgický ovčák velmi lpí na „svém“ člověku a těžce nese změnu majitele. Není to tedy vhodný pes pro lidi, kteří milují úplnou oddanost, tvrdé výcvikáře a lidi, kteří si na zvířatech vybíjejí své negace.

K cizím lidem je nedůvěřivý a odměřený, ale nereaguje negativně. Je to prostě jeho přirozená nedůvěra ve vše nové a cizí. Svého majitele a svou rodinu ovšem bezmezně miluje.

Jeho cena je poměrně vysoká, rozhodně to není pes z nejlevnějších. Cena se pohybuje v rozmezí od 6 do 15.000,-Kč v závislosti na kvalitě chovu, pořizovacích nákladech, ceně krytí a podobně.

V České republice najdete pro toto plemeno dva chovatelské kluby - klub Berger BelgeKCHBO - Klub Australského a Belgického ovčáka.

Foto: http://www.mal-gro.unas.cz/

 

   
22.11.2006 - Dům a byt - autor: Renata Petříčková

Komentáře:

 1. [30] Lydia001 [*]

  Malinaka doma mame a sestra si s nim uzila hodne trablu, ale ted je velice kvalitni, ac ma citlivy zaludek a trpel castymi prujmy.

  superkarma: 0 17.08.2012, 00:08:01
 2. [29] r1911 [*]

  Malíňáci se mi moc nelíbí,a le na závodech patří mezi ty nejúspěšnější. Belgičtí ovčáci z našeho okolí jsou bezvadně vycvičení a prý to oproti jiným rasám nedalo tolik práce. Vzhledově tedy z mého pohledu nic moc, pracovně a inteligencí však

  superkarma: 0 23.11.2006, 13:04:39
 3. avatar
  [28] Ťapina [*]

  pajda: Máša mě klidně třískne přetahovadlem po noze, když ji ignoruju. Ale občas musím, to bych nic jiného nedělala

  superkarma: 0 22.11.2006, 17:25:08
 4. avatar
  [27] carrom [*]

  Tihle Malinois, jak jsou na obrázku, se mi moc nelíbí. Ani Laekenois, ale Groenendael a obzvlášť Tervueren jsou nádherný pejsci

  superkarma: 0 22.11.2006, 17:14:12
 5. avatar
  [22] pajda [*]

  Ťapina: ingoruj Buffa, když číhá za závěsem s přetahovadlem v hubě a s nadějí v očkách mrská tím svým zakrouceným ocáskem Ani značné otrlé návštěvy a psy nesnášející návštěvy neodolají a "zatáhnou" si, natož pak my...

  superkarma: 0 22.11.2006, 13:16:56
 6. avatar
  [17] Kelly [*]

  papáček: ... možná má svou strategii a případného zloděje by láskou sněd

  superkarma: 0 22.11.2006, 11:21:45
 7. [14] papáček [*]

  my tomu našemu belgičákovi žádnej speciální výcvik nedopřáli,jen běžný povely jsem ho učili.takže třeba podá packu a vzápětí druhou a já ho musím držet aby neupadl hodnější a bláznivější zvíře jsem neviděla

  superkarma: 0 22.11.2006, 10:45:15
 8. avatar
  [13] Ťapina [*]

  pajda: Spolužačka měla fenku od štěněte při škole, takže na ni asi moc času nebylo. Bydlela ve školním kotci s borderkou, cvičili agility a byla v pohodě. Když jsme končily školu, tak s ní chtěla udělat canisterapeutické zkoušky, ale to už nevím, jak dopadlo. On se dá pes (teda normální pes ) i naučit, aby furt neotravoval, občas je ho potřeba i ignorovat, aby si nezvykl, že bude vždycky po jeho.

  superkarma: 0 22.11.2006, 10:34:40
 9. avatar
  [12] pajda [*]

  Ťapina: mě by spíš zajímalo, kolik to potřebuje zábavy a práce, aby s ním bylo k vydržení. Ti mí dva pošuci jsou děsní - pořád si chtějí hrát nebo aspoň cvičit a nedají chvilku pokoj...

  superkarma: 0 22.11.2006, 10:31:37
 10. avatar
  [11] Lilinka [*]

  krásnej

  superkarma: 0 22.11.2006, 10:03:57
 11. avatar
  [6] Ťapina [*]

  Karolka: Měla Ovčáci se cvičí snadno, takže není až takový problém cvičit ho s láskou a nenásilně. Se psem, který je oddaný majiteli je radost pracovat, protože je to pro něj potěšení.

  superkarma: 0 22.11.2006, 09:25:15
 12. [3] papáček [*]

  no toho mám,dlouhosrstá bílokrémová varianta.jako hlídač je bezvadnej,zloděje by ulízal k smrti

  superkarma: 0 22.11.2006, 08:03:09
 13. avatar
  [2] ještěrka.ehp [*]

  Měla jsem kříženku belgičana malenois, ve dvou letech vzatou z útulku a šílenějšího psa jsem nikdy neviděla. Absolutně anarchistickej hyperaktiv s neodnaučitelnými sklony vymetat popelnice Máme na ni celá rodina nehynoucí vzpomínky ale věřím tomu, že byla zkažená z útulku a toulání, pač toulavá byla velmi. ak moc, že se jednoho dne odtoulala nadobro

  superkarma: 0 22.11.2006, 07:49:06
 14. avatar
  [1] jull [*]

  Ve skutečnosti to může být hezký pes, ale na fotce mi to přijde jako "karikatura" vlčáka. Prostě hlava k tělu moc nesedí.Ale jinak povahově je velmi zajímavý. My bychom si rádi pořídily rotwajlera. Napište prosím taky něco o tomto plemenu. Díky.

  superkarma: 0 22.11.2006, 07:12:37

Profil uživatele
Registrace nového uživatele | Zaslat heslo

Komerční tipy

Novinky

Dnešní vydání

Nové v rubrice

Nejčtenější články

Poslední komentáře

Fotogalerie

Partner rubriky

Ankety

Výzkum žena-in.cz – téma bolest, horečka a nachlazení
Trápí vás exém? Zapojte se do testování RadioXar

Náš tip

Doporučujeme