Bulvár

Bejvávalo... dobře nebo špatně?

Sobota ráno. Spalo by se, ale musím si přivstat. V sámošce mají sice až do jedenácti, je mi ale jasný, že když sebou nemrsknu, nedostanu už ani chleba, natož rohlíky. V Pramenu už je rušno, obě pokladny rachotí a cinkají, beru drátěný košíček a vyrážím na lov mezi regály. Půlka chleba, kostka másla, no né, mají dokonce i hvězdičky! V košíku mizí dva pytlíky mléka (červeného, ať se máme dobře), konzerva lančmítu a balíček rýže. Cenu ani značky neřeším, proč taky, když mají od všeho jen jeden druh.
Ještě nějakou mňamku – přihazuji oplatky Duo, hořické trubičky a několik žvýkaček Pedro. U pultu s ovocem a zeleninou si nechám navážit tři kila brambor. Jsou plné hlíny a částečně nahnilé, ze zkušenosti vím, že tak polovina nákupu skončí v odpadu, ani mě ale nenapadne se nad tím pozastavovat. Nabídka končí jablky a mrkví – banány budou před spartakiádou, mandarinky před Vánoci. Ještě zkusmo nahlédnu do masny – kromě sádrové vepřové hlavy, umělého asparágusu na stěně, plátů sádla a kelímků hořčice tam nemají nic.

 

Vzpomínáte? Už to dá docela práci vybavit si, jak vypadal život v sedmdesátých a osmdesátých letech. Nenakupovalo se, ale „shánělo“. Kvetl směnný obchod a protekce – výhodou byli příbuzní na strategických místech, tedy na OPBH, v zelenině, masně, elektru. V televizi byly jen dva programy, a ani jeden nevysílal celý den. Vycházely asi jen troje noviny a ve všech se psalo to samé, skoro doslova. Jediné, co se dalo číst, byly časopisy pro děti (Ábíčko) a Mladý svět. Každý čtvrtek se stály fronty na knížky, v podstatě na jakékoli, třeba i na detektivky. Džíny bylo možné koupit jedině v Tuzexu, kde zájemci nebo jejich rodiče stávali frontu celou noc. Vynaložené úsilí ovšem stálo za to – kdo měl „rifle“, byl absolutní král. 
 
Na zřízení telefonní linky se čekalo deset, patnáct let. Pořadníky byly i na auta a automatické pračky. O devizový příslib pro vycestování do kapitalistické ciziny někteří lidé žádali rok co rok, třeba deset let, a nikdy ho nedostali. Jiní to nezkoušeli vůbec. Zvláštní postavení měla Jugoslávie, malý ráj, odkud se vozily nevídané západní výdobytky. Dostat se tam ale bylo skoro stejně těžké jako „na západ“, platil pro ni speciální šedý pas. Není divu, přes Jugošku se zhusta utíkalo do Itálie.

Vzpomínáte… na kubánské pomeranče, které se nedaly oloupat, takže se krájely na dílky a „vykusovaly“? Na skládaný toaletní papír, z jedné strany lesklý, který se nedal použít, dokud ho člověk v rukou pořádně nepromnul a nezměkčil? Na arogantní meloucháře, kteří nezačali s prací, dokud nedostali luxusní svačinku s vychlazeným pivem? Na Puškinův památník a soutěž O zemi, kde zítra již znamená včera? Na pracovní soboty? Na povinnou účast v průvodu na 1. máje?

Když jsem byla dítko školou povinné, podařilo se mojí babičce vycestovat do USA, kde měla příbuzné. Pobyla tam asi měsíc a byla to obrovská událost pro celou rodinu. Mimo jiné přivezla i barevné plastové příbory na jedno použití, které dostali v letadle. Babička je samozřejmě pečlivě schovala a v naší rodině jsme pak tuto vzácnou relikvii opatrovali řadu let. Přivezla také několik igelitových tašek s anglickými nápisy. Podlepila jsem je leukoplastí a vytahovala se s nimi, dokud se úplně nerozpadly.

A co vy, milé ženy-in? Věřím, že velká část z nich tyhle doby ještě pamatuje, a ty, které ne, si o nich možná rády něco přečtou.

 

Jak vzpomínáte na normalizační léta? S nostalgií, nebo odporem?
Měly jste potíže s režimem, nebo jste si žily po svém?
Chodily jste do Pionýra, jezdily na chmel a na brambory?
Taky jste mlsaly žvýkačky Pedro a Sevak a lízaly Vitacit?
A co Magion a Dietlovy seriály?

Víte, k čemu sloužily tuzexové bony?
Je něco, po čem se vám stýská?
Chybí vám něco
ze zmizelých výrobků?

Napište nám o tom na redakce@zena-in.cz, odměna vás nemine!
   
12.04.2007 - Společnost - autor: Eva Jedelská

Další příspěvky

Komentáře:

 1. [321] Valošková Hana [*]

  doba byla jaká byla a za 20 let se to stejné bude říkat o dnešní době.Teď je všeho přebytek ,ale je otázka kolik lidí nemusí počítat jestli ty banány za 40Kč koupí nebo ne.A to červené mléko pominuli jeho výživovou hodnotu si taky často nekupoupí.Vrátit bych to nechtěla ale na nákup s 20 korunami už jít nemůžu

  superkarma: 0 15.04.2007, 21:20:26
 2. avatar
  [320] SARI [*]

  Jo, jo,tak tohle fakt pamatuju....Ale zase ne tak dlouho. Akorát vzpomínám na to, že jsem byla členkou kulturní komise při SSM a to bylo naprostý žůžo!Jezdili jsme na ostatní střední školy kontrolovat, jaké tam mají kulturní vyžití a měli jsme nacyklostylované omluvenky přímo od Svazu s razítkem a podpisem tajemníka SSM, takže jsme je houfně využívali pro naši školu a tím pádem si pěkně užívali volna, oficiálně potvrzeného omluvenkou a jelikož byla od SSM, tak si nikdo nedovolil šťourat.Samozřejmě jsme se na kontroly vyprdli a užívali si, teda alespoň já, se svým klukem a nynějším manželem. Po téhle stránce fakt SUPER.Kdyby komouši vydrželi, tak jsem to určitě dotáhla hóóódně daleko

  superkarma: 0 13.04.2007, 22:19:44
 3. [319] mamoch [*]

  Já měla na základce kamarádku, co měla babičku ve Vídni. Ještě teď přesně vím, jak úžasné byly rakouské žvejky a s obrázkem. Tady naprosto nevídané. Já neměla z Tuzexu nikdy nic, ale až tak mi to nevadilo.

  superkarma: 0 13.04.2007, 21:38:50
 4. avatar
  [318] martulda [*]

  Ja si myslim že dřiv si lidi vic všeho važili,ted je všeho všude hodne a i deti se k tomu tak chovaji.Vždyt hračky jim vydrži chvili,šak co,oni dostanou nove.A s jidlem je to taky tak.To jim nevoni.to jim nechutna a nejradši by jen to nejdražši.

  superkarma: 0 13.04.2007, 15:54:35
 5. avatar
  [317] cmelda [*]

  tomáš: jo, ale ted je moznost zajit o ulici dve vedle .. coz tehdy nebyla

  superkarma: 0 13.04.2007, 15:40:23
 6. avatar
  [316] tomáš [*]

  Betty9:a platí i na naši minisámošku (Praha 9,předměstí).Mají sice do 18, ale pečivo a chleba - hahaha - jim v podvečer rozhodně nezbývá.

  superkarma: 0 13.04.2007, 14:47:32
 7. [315] Betty9 [*]

  Jen poznámka:

  "V sámošce mají sice až do jedenácti, je mi ale jasný, že když sebou nemrsknu, nedostanu už ani chleba, natož rohlíky."

  Přesně takhle to je dodnes v sámošce, kde máme chalupu. A to není žádná samota u lesa, ale obec je nejméně 30let součástí okresního města. Do nedávna byly mléčné výrobky aspoň v základním výběru jen ve středu, neboť "je vozí v úterý odpoledne".

  superkarma: 0 13.04.2007, 10:43:20
 8. [314] mindulinka [*]

  Já si myslím, že tak jak vzpomínáme my na "naše" hry, tak vzpominaly naše babičky, a tak budou vzpomínat jednou i naše děti. Je to nostalgie mládí. A s režimem toho moc společnýho nemá.

  superkarma: 0 13.04.2007, 10:26:17
 9. avatar
  [313] Stonožka1 [*]

  Salyna: dík

  superkarma: 0 13.04.2007, 08:20:11
 10. avatar
  [312] Salyna [*]

  Stonožka1:

  superkarma: 0 12.04.2007, 21:54:36
 11. avatar
  [311] Salyna [*]

  Na chmel se snad jezdí i ted ne? Tedy já jsem byla asi před 10 ti lety... Pedro, Sevak

  superkarma: 0 12.04.2007, 21:53:54
 12. avatar
  [310] Stonožka1 [*]

  IMI: Jak to po sobě čtu, vypadá to, že jsem obhájce komunismu:o) To fakt nejsem, ale mám potřebu obhájit i to hezký co tenkrát bylo. Nelíbí se mi, když tu většina na tu dobu nadává a píše jak jim bylo ouvej a těžko. Některým asi ano, ale přijde mně to přehnaná reakce od těch, co sem píšou a byly v té době hodně malé děti. Nikdy v životě bych komunisty nevolila, cinkala jsem klíčema, měla radost z převratu. V každé době jsou věci dobré a špatné, to je všechno co jsem chtěla napsat.

  superkarma: 0 12.04.2007, 21:15:53
 13. avatar
  [309] Stonožka1 [*]

  IMI: Nechci vracet dobu, spousta lidí byla perzekuovaná. A zbytečně. Ale naše rodina s ničím takovým do styku nepřišla, soudím subjektivně. Měli jsme oblečení z Tuzexu, byť se na něj šetřilo. Měli jsme ovoce vždycky, mandarinky i banány, neměla jsem nedostatek v ničem. Byly jsme 3 děti, mamka byla od mých 12 rozvedená a přesto peněz bylo dost. Jasně že bych dobu nevracela, ale nezatracuju jí. Například co se týče zaměstnanosti, vyšli ti zaměstnavatelé vstříc. Prodavačka mohla mít jen dopolední směnu. To dneska nejde. Nechci tu dobu zatracovat jako většina tady. Nám fakt nic nechybělo, snad jen Kryla jsme nepouštěli tak nahlas

  superkarma: 0 12.04.2007, 20:59:40
 14. avatar
  [308] tomáš [*]

  na modrý trencle,bílý tričko a jarmilky taky nezapomínám...ale k tomu ještě senzační bavlněnej trikot, co jsem nosila na gymnastiku - ó jé!To jsm si připadala jako Čáslavská :-) Na zimu gumový lyžáčky a lyže s kandahárem,hůlky bambusačky, brusle "džeksny" a kolo...po dědovi, jezdili jsme "pod rámem" a pak vestoje :-)

  superkarma: 0 12.04.2007, 20:07:40
 15. [307] Karolina* [*]

  IMI: ja mam na banany a mandarinky zcela jine vzpominky. Nebyvaly porad, ale kdyz uz se objevily, tak samozrejme kazdy koupil. To se nam pak stalo, ze jsme se sesli vecer doma ctyri nakupci se sedmi kily bananu a ctyrmi kily mandarinek. Kdyz se pak znovu objevily za pul roku, bylo to tak akorat.

  superkarma: 0 12.04.2007, 19:42:09

Další příspěvky

Z předchozí stránky:

 1. avatar
  [306] Blueberry [*]

  IMI: No ja nevim - muj tata utekl do Kanady v roce 1966 a ja jsem se dostala na stredni i na vysokou bez problemu a ven jsem jezdila taky casto, i kdyz bez penez (mela jsem pratety ve Vidni). Jednou mi dokonce dali i devizak! I do Kanady me pustili v roce 1983 bez problemu. To uz jsem se ovsem nevratila .

  superkarma: 0 12.04.2007, 19:19:10
 2. [305] Karolina* [*]

  Z dva dny tri ypsilony, si placam na rameno

  superkarma: 0 12.04.2007, 18:15:26
 3. [304] Karolina* [*]

  Nyotaimori: Bylo nekolik zpusobu jak prijit k bonum legalne. Treba muj otec, az nevyhovujiciho puvodu, mohl vystudovat na technice a ve svem oboru byl dobry. Diky tomu se dostal ven pomerne casto. V zapadni cizine skudlil na dietach a bony se taky dostavaly za praci na montazich v SSSR a zrejme i jinde mimo pravou zapadni cizinu.
  Potom se vyskytovaly i regionalni zvlastnosti napriklad vychodni Slovensko, kde byl Tuzex v kazde trochu vetsi dire. Byl tradicne chudy kraj a za prvni republiky, zvlast po krizi, odtamtud odeslo mnoho lidi za praci, nekteri se vratili a pobirali kapitalisticky duchod, jini meli venku hodne pribuzenstva, ktere je, chudaky za zeleznou oponou, podporovali.

  Diky tatovi jsme taky nakupovali v Tuzexu casto. Bylo tam sice vic toho imperialistickeho pozlatka , ale vyber byl rovnez velice omezeny a podpultovky se vedly i tam. To uz byl takovy folklor.

  superkarma: 0 12.04.2007, 18:12:33
 4. avatar
  [303] Vivian [*]

  Vzpomínky na dětství mám nádherné, ale tu dobu bych nechtěla zpátky za nic na světě. Svoboda je nenahraditelná.

  superkarma: 0 12.04.2007, 17:55:01
 5. [302] Karolina* [*]

  sanvean: Nic z toho, co minuly rezim sliboval, nesplnil, az na jednu vec - vychoval noveho cloveka, s novymi neotrelymi nazory, schopnostmi a zrucnostmi . Ty jsou bohuzel predavany dalsim generacim, jinak by nebylo mozne, aby nektere holky ted dvacetilete a tricetilete tady prezentovaly postoje, z kterych az zrak prechazi. A v tom me pro mne hruza socializmu.

  superkarma: 0 12.04.2007, 17:53:42
 6. avatar
  [301] IMI [*]

  Stonožka1: vzpomínky na dětství jsou nalakovaný na růžovo vždycky, ale dovedeš si představit, že bys žila teď, když máš svoje děti a živobytí už není o tom, hrát skákanou přes gumu tak, jako se žilo v dobách reálného socialismu? MMCh my jsme nejvíc hráli šlapku neboli skákanou :-)

  Mmch - já když se ptala, proč jezdíme maximálně na Vltavu, tak mi rodiče řekli, že my prostě nesmíme. Až po revoluci jsem zjistila, že nám utekl prastrýc do ameriky. Větší problémy jsme neměli jedině díky tomu, že táta šel pracovat k policii. Ale i tak si pamatuju jak jsme na mikuláše loupali mandarinky po dílečcích a šetřili si je, protože to byla naprosto vyjímečná příležitost a jindy nebyly. A jak jsme plínky na dvojčata prali ve vířivce a máchali ručně, protože na automatickou pračku si vždycky vystál pořadí někdo s většími konexemi.

  Není to o tom, mít ty věci a ty mandarinky atd. ale o tom, že někdo za tebe rozhodoval, jak jsi hodný či nehodný člověk a jeslti máš nebo nemáš nárok. Jak to tu někdo psal - pokřivené to bylo.

  A v manželovo rodině to bylo ještě markantnější - tam utekl strýc do austrálie a kluci se málem nedostali na střední školy, rodiče museli podplácet, aby ze synů (kteří teď mají VŠ) nebyli horníci a celé roky jezdili na dovolenou v říjnu nebo v jiný takový zajímavý termín, protože byli politicky nevhodní. Jako to bylo v Pupendu - vaše jméno cestuje dost

  superkarma: 0 12.04.2007, 17:44:42
 7. avatar
  [300] sanvean [*]

  Hehe, dneska nám prof. říkala, že u nás severoamerické společnosti testují hazardní hry, protože Češi vynikají v umění, jak něco ošulit. Prý to není ani tak naší povahou, ale 40letou praxí socialismu.

  superkarma: 0 12.04.2007, 17:25:18
 8. avatar
  [299] Amálie [*]

  Krvavý koleno jsme hrávali v parku u krematoria. A školku s gumou, míčem a švihadlem jsme mastili neustále. Přebíranou občas hrajem i dnes.

  chuanita 258: My taky, akorát už si nepatuju přesně, kdy to bylo. Tušim, že u trojek, vejš by to nešlo uskákat.

  superkarma: 0 12.04.2007, 17:05:46
 9. avatar
  [298] mirienka [*]

  teda, čtu si ty vaše příspěvky a tiše vám závidím, že jste asi všechny z Prahy. Stálo by to za to, kdyby jste se všechny sešly a podnikly takový malý výlet do minulosti a dětských let. Věřte, že by vám ledaskdo záviděl a určitě i přidal. Myslím, že by to byla akce roku a záběry by vysílaly všechny TV. Určitě by na této akci bylo hodně legrace. Uspořádejte takové setkání těch, kdo si to chtějí zopakovat a zavzpomínat. Našlo by se dost takových krásných "bláznů".......

  superkarma: 0 12.04.2007, 17:01:59
 10. avatar
  [297] Cinderela [*]

  Nevím,který ročník je pisatelka článku,ale souhlasím s každým slovem,pochopitelně větou,kterou napsala. Nebyla jsem "soudružka", i když to mé povolání vyžadovalo,ale měla jsem kolem sebe kolegy,kteří ode mě vyslechli kdeco, dělala jsem potíže na politických školeních,ze všeho si dělala jen legraci,ale nikdo mě nikdy "neprásknul". Akorát mně jediné,byť tenkrát nejmladší,nikdy nenabídli vstup do "Strany". A to jsem si ještě dopisovala se třemi bývalými kolegyněmi a kamarádkami,které emigrovaly! Až po "sametce",když vraceli veškeré osobní dokumenty,jsem zjistila,že neustále sledovali a prověřovali mého manžela v zaměstnání (taky u "nich" nebyl!)a vyptávali se u sousedů v místě bydliště.Asi jsem měla štěstí na správné lidi kolem sebe a své povolání vykonávám ddnes.

  superkarma: 0 12.04.2007, 16:52:01
 11. avatar
  [294] Salazarka Zmijozelová [*]

  Sweeney: a samozřejmě si od ted az do srazu neholim nohy ani podpaží!

  superkarma: 0 12.04.2007, 16:31:56
 12. avatar
  [291] Salazarka Zmijozelová [*]

  A JARMILY!!!!!

  superkarma: 0 12.04.2007, 16:22:36
 13. avatar
  [289] Salazarka Zmijozelová [*]

  jo a děvenky, doufám že vám je jasný , že sraz bude v modrých trenclích a bílých tílkách!!!!

  superkarma: 0 12.04.2007, 16:21:22
 14. avatar
  [288] Vladunka [*]

  Sweeny: tak to by fakt byl mazec. Už vidím, jak na tom ztihlým Jižnáku, kde děti venku vidíš jen vzácně, bude banda ženskejch blbnout s gumou a balonem...si piš, že by nás brzy přišla hlídat Městská policie, jestli to není nějaká provokace...:o)))

  superkarma: 0 12.04.2007, 16:20:48
 15. avatar
  [287] femme [*]

  Sweeney: už to raději zapíchnu a půjdu poplkat s kámoškama, než dostanu z těch rudých kopřivku měj se

  superkarma: 0 12.04.2007, 16:20:19
 16. avatar
  [286] Salazarka Zmijozelová [*]

  Sweeney: a jo .... tak aspon pivko v kelímu, prosíííím a můžeme pak dělat frontu na banány....

  superkarma: 0 12.04.2007, 16:19:45
 17. avatar
  [283] Salazarka Zmijozelová [*]

  já už vidim, jak někomu vykopnu zuby .... a nebo jak se zmastíme ještě dřív než načneme

  superkarma: 0 12.04.2007, 16:15:58
 18. avatar
  [282] Salazarka Zmijozelová [*]

  Sweeney: OK ja bydlim kousek od Jižňáku v Horních Měcholupech, takže no problemo...ale nechala bych to květen, tak začatek května..

  superkarma: 0 12.04.2007, 16:14:36
 19. avatar
  [281] Vladunka [*]

  Stonožka1: tak to jsme na tom skoro stejne, me bude letos 37...a taky s moji současnou tělesnou šikovností bych byla po hodině her jedno velký krvavý koleno...:o)

  superkarma: 0 12.04.2007, 16:14:26
 20. avatar
  [279] femme [*]

  Sweeney: o tom mi ani nemluv, ještě teď to ve mně bublá ale mrknout se na to musím

  superkarma: 0 12.04.2007, 16:07:44
 21. avatar
  [278] Stonožka1 [*]

  Voda šla myslím brát pavoukem.
  Salazarka Zmijozelová: Je mně 35. No jsem pro, zajdem na pivko, a pak budem přebírat.
  S mým vyšším tlakem zvládnu skákat tak dvojky a při krvavým kolenu si tak vymknu kotník, ale jdu do toho

  superkarma: 0 12.04.2007, 16:07:27
 22. avatar
  [276] Salazarka Zmijozelová [*]

  Vladunka: no já jsem takový tele neohrabaný, že se při skákání gumy, jsem schopna i zabít

  superkarma: 0 12.04.2007, 16:07:08
 23. avatar
  [275] femme [*]

  a já budu dvorní fotograf a pak ty fotky umístíme na ž-i

  superkarma: 0 12.04.2007, 16:07:00
 24. avatar
  [273] Salazarka Zmijozelová [*]

  Sweeney: já jsem taky pro turnaj!!!!

  superkarma: 0 12.04.2007, 16:04:27
 25. avatar
  [272] Vladunka [*]

  Salazarka: klidně se připojím, ale musí někde poblíž stát záchranka, aby urychleně ošetřovala zraněné z této nevinné hry...:o)))

  superkarma: 0 12.04.2007, 16:04:22
 26. avatar
  [271] Salazarka Zmijozelová [*]

  Stonožka1: přebíračka nejhorší byla takzvaná voda

  superkarma: 0 12.04.2007, 16:03:44
 27. avatar
  [270] femme [*]

  Sweeney: názory máš dobrý

  superkarma: 0 12.04.2007, 16:03:02
 28. avatar
  [268] Salazarka Zmijozelová [*]

  Stonožka1: já už vidim jak stojíme na Jižňáku a řveme kdo má rád kdo má rád tak až bude pořádný teplo tak klidně! a zajdem před tim na pivko! mimochodem kolik je ti? mě bude 28...

  superkarma: 0 12.04.2007, 16:02:32
 29. avatar
  [267] Stonožka1 [*]

  Sweeney: no jo, přebíračka!

  superkarma: 0 12.04.2007, 16:00:43
 30. avatar
  [266] Salazarka Zmijozelová [*]

  Sweeney: akorat nevim jak se svoji nadvahou a nemotorností budu skákat

  superkarma: 0 12.04.2007, 16:00:24

Profil uživatele
Registrace nového uživatele | Zaslat heslo

Komerční tipy

Novinky

Dnešní vydání

Nové v rubrice

Nejčtenější články

Poslední komentáře

Fotogalerie

Partner rubriky

Ankety

Anketa na téma osteoporóza
Anketa na téma: Zubní zdraví

Náš tip

Doporučujeme