Styl

Běháte? Dobré boty jsou základ

Běhám už tři roky, po celý rok. Moje začátky byly nesmělé, měla jsem radost z uběhlých pěti kilometrů. Časem jsem přestala řešit kilometry a prodlužovala délku běhu. Až přišlo prvních deset kilometrů, po nich několik půlmaratonů. Prostě to tak přišlo. Dnes běhám pravidelně a je mi jedno, jestli je léto, prší nebo mrzne, najednou ke mně přichází výzvy.

Proč si nezkusit uběhnout delší běh? Proč se nepřihlásit na nějaký běžecký závod? Tak to tak dělám. Vyberu si několik závodů v průběhu roku, a najednou mám ještě větší motivaci: Nejen že jdu běhat, protože mne to baví a potřebuju relaxovat a odpoutat se od stresu v práci, ale také nechci být v závodě mezi posledními. Blížící se závod mne také utvrzuje v pravidelnosti, kterou před startem potřebuji, abych měla „naběháno“.

boty

Po těchto naběhaných kilometrech, závodech, ve mně najednou začaly vidět kamarádky „zkušeného běžce“. A přišly s dotazy, jak začít běhat? Jakou běžeckou obuv koupit? Jakou zvolit techniku běhu? Já ale nejsem odborník, moc odborných rad jim dát nemůžu. Většinou odpovídám „Chceš běhat? Tak si kup dobré boty a běž… na tom přece není žádná velká věda. A s botami ti poradí ve specializovaném obchodě. Stejně je to ještě o tom, aby ti boty na běhání také dobře seděly a běh s nimi byl požitek, ne trápení s tím, že mám sice úžasné boty, ale neběhá se v nich dobře.“ Já sama mám zkušenost, že v takových obchodech většinou prodavač této problematice rozumí a poradí vám. Stačí mu dát zadání a společně vyberete takové boty, které vám budou vyhovovat.

Přiznám se, že letos jsem také dala na rady zkušenějších kamarádů, se kterými běhám, a začala jsem o botách více přemýšlet. Jak začal podzim, přece jen je terén, kde běhám, náročnější a potřebuji boty, které mne na blátivém povrchu lépe udrží, nenasají vodu a dobře zafixují nohu. A co teprve až nasněží a budu se při běhu trápit s rozbředlým, nebo naopak s namrzlým sněhem… takové podmínky vám dají zabrat při chůzi, co teprve při běhu. Proto jsem se na zimu a bláto připravila. Můj kamarád Michal běhá trochu víc než já, je tedy zkušenější „běžec“, také miluje běhy v přírodě, na polních cestách, lesem, na tratích, kde je minimálně asfaltu. Když jsem se s ním bavila o botách, které jsou pro tyto podmínky vhodné, doporučil mi boty od značky INOV8.

Velkou inspirací pro mne byla stránka s popisem INOV8 konceptu a také o tom, jaké boty INOV8 jsou a podle čeho se rozhodnout – co od těchto bot čekáte a jaké máte v plánu běhy, po jakém povrchu a za jakých podmínek (čti zde). boty

Co já od takové boty čekám?

 • Prostor pro chodidla, která mají dostatečný prostor k přirozené práci
 • Bezpečně chrání chodidla proti různým nakopnutím, odřeninám, naraženinám
 • Chrání paty při seběhu (například po kamenném povrchu)
 • Je lehká a dobře sedí na noze, je pevná,
 • Díky dobře tvarované podrážce dobře „čte“ povrch, po kterém běžím
 • Odolává vlhkosti a vodě
 • Díky vlastnostem, jaké bota má si můžu užít maximálně svůj běh

A ptáte se, jak dopadl můj test INOV8 Trail 246?

botyS botami jsem zatím velmi spokojená. Zpočátku to byl pro mne nezvyk, přece jen přechod od klasických, hodně odtlumených běžeckých bot velkých značek byl znát. Zatím jsem z náročného terénu vyzkoušela bláto, kluzké kameny, mokré kořenové spleti, seběhy v popsaných podmínkách. Překvapila mne vlastní jistota došlapu, boty drží opravdu dobře. Sama se zrovna při sebězích do rychlosti moc nepouštím a běžím většinou opatrně (před rokem jsem si při rychlém běhu a pádu na kluzkém železném roštu zlomila nos). Tyto boty mi dávají větší pocity jistoty – dobře reagují na nečekané terénní změny. Také dobře izolují od vody a vlhkosti – i když mně tyto situace nevadí a klidně běžím s mokrými ponožkami. Myslím, že tyto vlastnosti ocením hlavně v zimě, kdy budou na cestě mrazivé louže nebo rozbředlý sníh. Zatím takové podmínky ale venku nejsou. Myslím, že pokud běháte v přírodě a máte rádi výzvy, jsou tyto boty INOV8 Trail dobrým tipem. Sama jsem zvědavá, jaké další běhy v zimním počasí s nimi zažiji a jak se zachovají.

Myslím ale, že na jaře se začnu poohlížet po nových běhacích botách INOV8, které budou určeny zase na letní běhání. :)

Sportu zdar a běhání zvlášť! :)

O značce INOV8 a jejím vývoji si více přečtete zde: inov-8.blogspot.cz/2012/06/inov-8-story.html

   
19.11.2013 - Sportem ke kráse - autor: Klára Křížová

Komentáře:

 1. [8] JohaDlo15 [*]

  Já běhám v těhle botách http://www.eobuv.cz/polobotky-nike-rosherun-511882-802-hot-lava-white.html od Nike a TOP!

  superkarma: 0 23.02.2015, 22:00:31
 2. [7] karolina78 [*]

  Mnoho lidí neklade důraz na dětské boty a je to škoda, protože u nich je potřeba dát extra pozor na zdravotní nezávadnost

  superkarma: 0 12.12.2013, 23:19:07
 3. [6] karolina78 [*]

  Já na běhání používám jedině obuv asics, protože z nekvalitní obuvi by mě akorát tak bolely nohy

  superkarma: 0 20.11.2013, 10:03:15
 4. avatar
  [5] Gloria [*]

  Rada chodim a chodim hodne, poradne boty je opravdu treba, na botech nikdy nikdy nesetrim!!!

  superkarma: 0 19.11.2013, 23:18:58
 5. [4] ova9 [*]

  ani ne.......spis kdyz dobiham nekdy autobus

  superkarma: 0 19.11.2013, 16:18:14
 6. avatar
  [3] Claire [*]

  Pravidelně běhám, boty mám dobré, ve slevě, účel plní

  superkarma: 0 19.11.2013, 10:25:12
 7. [2] magic11 [*]

  začala jsem s běháním tepre letos na jaře, pořád mě to moc nebaví, ale motivují mě kilometry zapsané do tabulky Sml30 Dobré boty, to je základ Sml67

  superkarma: 0 19.11.2013, 08:32:14
 8. avatar
  [1] Věrulinka [*]

  Sml52jsem ráda, že chodím, natož běhat Sml52Sml52Sml52Sml52

  superkarma: 0 19.11.2013, 05:50:55

Profil uživatele
Registrace nového uživatele | Zaslat heslo

Komerční tipy

Novinky

Dnešní vydání

Nové v rubrice

Nejčtenější články

Poslední komentáře

Fotogalerie

Partner rubriky

Ankety

Hledáme čtenářky, které rády čtou knihy
Anketní otázky pro čtenářky, které chtějí testovat Canesten Intim Gel
Anketa: Bolí vás záda?

Náš tip

Doporučujeme