Běháte rádi? Věnujete se aktivně nějakému pohybu? Budeme rádi, když nám o tom napíšete! Protože se aktuálně věnujeme běhání, poprosila jsem naší redakční spolupracovnici Radku, aby nám napsala o své lásce k běhání.

run

V mých11 letech se moje máma začala domnívat, že trpím nějakou kožní nemocí anebo mám blechy. Ano, čtete správně, nebyla jsem schopna posedět chvíli na jednom místě, neboť jsem se škrábala po celém těle. Když ale dermatolog vyvrátil její domněnky s úsměvem na rtech a slovy „holka potřebuje pohyb“, máma neváhala. Navštívila pionýrsky dům mládeže :)), kde jí nabídli dva kroužky, šachy a atletiku. Nemusím psát, co vyhrálo... Nastoupila jsem do místního atletického oddílu. Trenér si při prvním pohledu na mne zachrochtal, že právě získal nadějnou skokanku do dálky nebo do výšky. Moje dlouhé hubené nohy byly totiž jak dělané pro skoky. Opak byl ale pravdou. Mé nekoordinované pohyby a téměř nulový odraz neměly s atletikou moc co dělat :-). Trenér tomu pořád nechtěl věřit, trápil mne a na závodech nasazoval na skok do výšky či dálky. Až jsme se všichni jednou povinně dostavili k přespolnímu běhu, v rámci tréninku. Vyhrála jsem. Poté druhý, třetí, čtvrtý, až mu konečně docvaklo, že jsou to dlouhé běhy, které mně vynesou do atletického nebe. A vynesly... první výhry v rámci okresních, krajských přeborů, republikových... reprezentace. Musím říct, že běhání mne bavilo, ale byl v tom i kus dřiny, odříkání. Sníh, déšť, 35 st. C, bolest nebolest, pokaždé jsem se oblékla do sportovního a vyběhla. I přesto mne běhání bavilo víc a víc, úspěchy mne hnaly kupředu.

Běhání mne dostalo až na FTVS a do Prahy, kde jsem byla blíže svému reprezentačnímu trenérovi a super podmínkám. Běhání pro mne začalo být prvořadým, na obzoru i větší výdělky, které mne mohly začít i živit. S tím ale i větší dřina skloubena s ostatními sporty na fakultě, které se ne vždy „kamarádily“ s mýma postahovanýma svalama a uvolněnýma kotníkama z běhání. Přišla první větší zranění a následně konec. Konec mé sportovní kariéry. Po ní jsem byla ráda, že mi doktoři dali dohromady achilovku a já si mohla jít aspoň pomalu rekreačně zaběhat. Pravda, k tomu jsem musela najít ty správné boty, které by mi „novou“ achilovku aspoň trochu odlehčily. Našly se, hurááá! Ale má nová kariéra, pracovní, mi nenechávala tolik volného času, abych mohla chodit pravidelně běhat.

Po dvou porodech jsem ale zjistila, že běhání, které jsem tak milovala, mně chybí. Začala jsem proto alespoň rekreačně běhat. Tohle běhání je totiž oáza na psychiku matky na mateřské dovolené. Vypotit ze sebe veškerý adrenalin, získaný z celého dne s dětmi, je nejlepší lék, jak si zachovat duševní, ale i fyzické zdraví! Sluchátka s oblíbenou hudbou do uší na max. a hurá běhat. Můžu s jistotou říct, že teď už běhám jen pro radost!

Díky redakci Žena-in, se kterou spolupracuji, jsem mohla vyzkoušet běžecké boty Nike LunarGlide+ 2 iD a náramek Sport band. Jako bývalá profesionálka musím uznat, že boty jsou opravdu super. Náramek je také dobrým doplňkem pro všechny, co sledují svůj běh a čas, za který uběhli danou vzdálenost.

Reklama