Rodina

Bébina: Kapesné mě naučilo škudlit

Kapesné jsem dostávala co pomatuju pravidelně každý měsíc a poměrně velké. Koncem 80. let to byly stokoruny, později kapesné přesáhlo 1000Kč. Ovšem nedostávala jsem kapesné na to, abych si za ně kupovala co chci a utratila vše za blbosti, ale abych se naučila hospodařit s penězi.

Moje kapesné sloužilo na placení obědů ve školní jídelně, kdy jsem si asi od 12 let chodila sama na poštu platit složenky. Dále na jízné na MHD, školní potřeby, učebnice, kino nebo divadlo ve škole. Z toho co zbylo jsem pak šetřila na dárky pro rodiče a sestru k narozeninám a k Vánocům, případně i něco malého pro sebe.

Ale jelikož byl obnos jasně daný a poměrně velký, neexistovalo, abych chodila škemrat k rodičům ještě o další peníze a mě to snad nikdy nenapadlo. Prostě jsem se naučila vyjít s tím co mám a když jsem chtěla něco dražšího, musela jsem si na to ušetřit. Později na střední jsem od 17 let měla pravidelnou brigádu, takže se můj měsíční příjem vyšplhal někam ke 2-3tis., nepamatuji si přesně. Ale to jsem si z kapesného a vydělaných peněz platila už úplně všechno, kromě bydlení a stravy doma.

Tedy opět jízdné, učebnice a další výdaje spojené se školou, oblečení, kosmetiku a protože jsem si v té době pořídila kočku, tak i krmení, veterináře, poplatky za výstavy atd. Nakonec jsem si sama koupila i šaty na maturitní ples. Kapesné mě nenaučilo šetřit ale doslova škudlit každou korunku, takže si někdy musím dávat pozor a nebýt tak přísná. Stává se mi, že bych třeba něco chtěla, ale jelikož to nutně nepotřebuju, tak si to nekoupím. Někdy si musím opakovat, že je lepší mít danou věc, než peníze na účtě, protože ty ztrácejí časem hodnotu. Zkrátka jsem takový strýček Skrblík, co obrací i desetník a bez dostatečné finanční rezervy se neobejde.

Bébina

Text nebyl redakčně upraven.

Tohle je někdy výhoda a někdy ne.

Dnešní téma je kapesné.

 • Dáváte svým dětem kapesné?
 • Jakou formu preferujete? Měsíční kapesné, odměny za známky a úklid nebo dáváte peníze, když si o ně řeknou?Jaké výdaje si ze svého kapesného hradí samy?
 • Kolik je podle vás ideální výše kapesného?
 • Dostávala jste kapesné vy?

Tohle a vše ostatní, co vás ke kapesnému napadne, pište už teď na adresu

redakce@zena-in.cz

   
24.08.2010 - Děti - autor: Eva Soukupová

Komentáře:

 1. avatar
  [4] Lucimo [*]

  enka1 — #1 Já jsem si za stravné a jízdné kupovala cigarety a pivo.Sml57 A kapesné jsem dostávala pouze na střední škole, v letech 1994-1999 a to celých závratných 25 kč týdně. Se pak divte, že jsem neobědvala a jezdila načerno.Sml57

  superkarma: 0 24.08.2010, 15:23:38
 2. [3] Čírina [*]

  Já to měla stejně jako Bébina (jsem trochu pozdější ročník, dostávala  jsem tedy 1500 - 2000) a taky jsem škudlil.Sml22

  Co nepotřebuju, oželím, jsem schopná ušetřit velké částky z prakticky ničeho a vždycky mám železnou zásobu....

  superkarma: 0 24.08.2010, 14:38:19
 3. avatar
  [2] Francaise [*]

  Já tedy nepovažuji za kapesné peníze na nutné výdaje, jako je jízdné do školy, rozumný kredit a školní potřeby. To musí rodiče zaplatit tak, jako tak. Kapesné je podle mne částka na útratu za věci, které nejsou nezbytně nutné, ale udělají radost: zmrzlina při cestě ze školy, drobná hračka, u holek nějaká malá paráda atd. Pak je na děcku, jestli peníze utratí nebo se okamžitého požitku vzdá ve prospěch spoření na něco většího.

  superkarma: 0 24.08.2010, 12:50:41
 4. avatar
  [1] enka1 [*]

  To je dobré, když se k tomu člověk umí postavit. Můj syn by asi oželel obědy, jízdné a koupil si blbosti aniž bychom o tom věděliSml22

  1. na komentář reaguje Lucimo — #4
  superkarma: 0 24.08.2010, 11:40:13

Profil uživatele
Registrace nového uživatele | Zaslat heslo

Komerční tipy

Novinky

Dnešní vydání

Nové v rubrice

Nejčtenější články

Poslední komentáře

Fotogalerie

Partner rubriky

Ankety

Anketa na téma osteoporóza
Anketa na téma: Zubní zdraví

Náš tip

Doporučujeme