Bazalkové pesto s parmezánem či rajčatový salát s mozarellou, olivovým olejem a čerstvou bazalkou! I tak může vonět a chutnat léto. Tato voňavá bylinka k nám doputovala až z exotické Indie a v tropickém pásmu jí roste na 60 druhů včetně křovinaté odrůdy z Jižní Ameriky. Bazalka ale není rozhodně módním výstřelkem posledních několika let, které tolik fandí středomořské kuchyni. Dříve se u nás totiž hojně pěstovala nejen jako kořenina, ale i jako léčivka, a dokonce i  jako okrasná rostlina v okenních truhlících, kde plnila nejen úkol estetický, ale i jemně deratizační, odpuzovala svým nezaměnitelným aroma nepříjemný hmyz. 

 

Trocha bazalkové historie nikoho nezabije

Bazalka byla nalezena poblíž Kristova hrobu a některé ortodoxní církve ji používají při přípravě svěcené vody a kadidla. V Řecku bývají květináče s bazalkou rozestaveny pod kostelními oltáři. Staří Řekové věřili, že setbu bazalky je nutné provázet prozpěvováním (nebo alespoň mumláním) nadávek, jinak prý rostlina nevyklíčí. Věnce z této poměrně nenápadné byliny byly nalezeny i v egyptských pyramidách. Není divu, protože právě v Egyptě byla bazalka považována za pohřební bylinu a hojně se využívala v pohřebních rituálech. Jinde se zase věřilo, že chrání před otravami jídlem i před následky uštknutí hadů, štírů a jedovatého hmyzu.

 

Bazalka přichází, neduhy odchází 

V n i t ř n í   u ž i t í: Vnitřně se užívají buď čerstvé lístky, nebo nálev ze sušené rostliny (1 čajová lžička sušené drogy na šálek vody, drogu spaříme vodou, stejně jako se zalívá čaj). Bazalka podporuje chuť k jídlu a činnost žaludku. Má blahodárný vliv na trávicí trakt, působí lehce desinfekčně, pomáhá při plynatosti a zácpě, uklidňuje podrážděný žaludek a je pomocnicí při kolikách a nevolnosti. Možná i pro své mírně antibiotické účinky se doporučuje při zánětech urogenitálního systému.

Bazalka pravá je podobně jako levandule lékařská tišitelkou nervového napětí, je velmi vhodná při nespavosti, migréně, úzkosti a vůbec u nejrůznějších stavů nervového vypětí. Bazalka je prostě bylinkou dobré nálady!

Nezvykle aromatický čaj též usnadňuje odkašlávání a působí mírně antisepticky. Lze jím i kloktat při bolestech v krku i aftách a vyplachovat ústa v případě bolestivých a zanícených dásní.

Konzumace bazalky a pití bazalkového čaje stimuluje tvorbu mateřského mléka – podporuje laktaci.

Z e v n í   p o u ž í t í: Ve fytoterapii se šťáva z čerstvé bylinky aplikuje do uší jako lék při zánětech středouší. Antisepticky působící látky obsažené v rostlině ji předurčují k obkladům při opruzeninách (intertrigo) a na těžko se hojící rány. Šťávu z rozmačkaného lístku nebo přímo jemně pomnutý list oceníte v první pomoci tehdy, stanete-li se obětí bodavého hmyzu. Stejný postup se nerozpakujte zvolit i v případě malých oděrek a drobných poranění.

V aromaterapii se esenciální bazalkový olej inhaluje při nervozitě, bolestech hlavy, prý dokonce napomáhá koncentraci, podporuje pocení a velmi účinně odpuzuje hmyz. Aromaterapeutové nedoporučují používání esenciálního oleje během těhotenství.

 

Jak pečovat o bazalku v květináči

Bazalka má ráda sluníčko, jen pozor na prudké polední slunce.

Bylináři radí - rostlinu zalévejte jen v poledne, nikdy ne večer.

Nepřehánějte to se zaléváním, bylina má sklon v nadměrném vlhku uhnívat, listy odpadávají.

V horkých a suchých dnech rostlinu roste.

Bazalku lze s úspěchem pěstovat celoročně i v bytě, musíte jí však zajistit dostatek světla.

V případě, že jste šťastnými majiteli zahrady, a nejste tedy odkázaní pouze na pěstování v květináči či jiné nádobě, zasaďte bazalku poblíž okurek, ty údajně chrání před tzv. padlím. Také se říká, že bazalka rostoucí poblíž rajčat zlepšuje jejich aroma.

 

 

Zdroj: BREMNESSOVÁ, L., Bylinář. Praha: Fortuna Print, 1995

          KARBELÁŘ, J., ENDRYS Z., Naše rostliny v lékařství. Praha: Avicenum, 1985  

          VLAŠÍNOVÁ, H., Zdravá zahrada. Praha: Era, 2006

Reklama