Líbí-li se vám bavorský barvář, měli byste počítat s tím, že s tímhle psiskem strávíte mnoho hodin v lese. Tedy pokud budete chtít zachovat jeho přirozenost. Barvář je v lese prostě spokojený. Více v našem Atlasu psích plemen...

Země původu: Německo
Použití: pes pro dosledy na barvě (barvář)
Klasifikace podle FCI:pes

  • Skupina 6 honiči, barváři a plemena příbuzná
  • Sekce 2 barváři (psi pro dosledy na barvě)
  • S pracovní zkouškou
  • Celý standard FCI: Bavorský barvář (klikni)

Hmotnost: 20 až 25 kg
Velikost (kohoutková výška):

  • Psi: 47–52 cm
  • Fenky: 44–48 cm

Dožívá se: průměrně 12 let
Chovatelský klub: Českomoravský klub chovatelů barvářů (www.barvar.eu)

Historie plemene...

Všichni stopaři a barváři pocházejí z prapůvodních loveckých psů, honičů (brakýřů). Všichni čistokrevní honiči jsou v lovecké akci hlasití, s velmi vyvinutou schopností pronikat terénem, mají velmi jemný nos a jsou velmi jistí při sledování stopy, ať už drobné či velké zvěře.

Původně se ze smečky vybrali ti nejspolehlivější a nejjistější honiči, aby na řemeni dohledali ztracené stopy lovené zvěře.

Z těch nejposlušnějších a nejklidnějších honičů (brakýřů) byli vyšlechtěni tzv. vodící psi (kteří pracovali výhradně na studené stopě zdravé zvěře) a barváři (kteří pracovali výhradně na pobarvené stopě poraněné zvěře a byli považováni za „zkažené vodící psy“). Postupným křížením s plemeny geneticky blízce příbuznými vznikl na konci 18. a na začátku 19. století dnešní hanoverský barvář. Po roce 1848, tzn. po zániku velkých loveckých revírů a po zřeknutí se původních způsobů lovu ve prospěch lovu na čekané a při šoulání a po zkvalitnění palných zbraní, ke kterému v této době došlo, bylo třeba mít psy, kteří pracují „po výstřelu“. Ale především v obtížných podmínkách horských loveckých terénů bylo nezbytností mít psy, kteří při schopnosti pracovat na dlouhé šňůře zůstali dostatečně odolní, ostří a hlasití při pronásledování zraněné zvěře. V těchto oblastech se potvrdilo, že hanoverský barvář je příliš těžkopádný. Aby docílil potřebných výsledků v obtížných horských revírech, baron Karg-Bebenburg z Reichenhallu vyšlechtil po roce 1870 psa výrazně lehčího, který vznikl křížením hanoverského barváře s lehkými plavě zbarvenými horskými honiči. Tito psi postupně nahradili ostatní plemena v horských loveckých revírech, a to takovým způsobem, že dnes se tam bavorský barvář stal klasickým pomocníkem myslivců a lesníků. V roce 1912 byl založen „Klub bavorského barváře“, jehož sídlo bylo v Mnichově. V Německu tento klub zůstal dodnes jediným klubem, zodpovědným za chov tohoto plemene.

Vzhled psa...

Je to celkově harmonický, lehčí, velmi pohyblivý, svalnatý pes střední velikosti. Trup je poněkud delší než je kohoutková výška a hřbetní linie se mírně zvedá směrem k zádi; je postaven na ne příliš vysokých končetinách. Hlava je nesena vodorovně nebo mírně nad linií hřbetu; ocas je nesený vodorovně nebo šikmo spuštěný směrem k zádi.

Povaha...

Je to pes klidný a vyrovnaný; je oddaný svému pánovi, vůči cizím se chová rezervovaně; je dávána přednost psům s pevnou povahou, kteří jsou si jisti sami sebou, jsou nebojácní a učenliví a nejsou ani bázliví, ani agresivní.

Jak o něj pečovat?

Je to pes vitální, bez potřeby nějaké speciální péče. Výživové dávky odpovídají velikosti a pracovnímu nasazení. Dobře snáší pobyt v kotci.

Není dvakrát vhodný do města, byl vyšlechtěný jako pomocník myslivce při dohledávání raněné zvěře. Les je jeho přirozeným teritoriem. Ke spokojenému životu potřebuje klidné vedení a dostatek práce. Má vynikající čich.

Pokud už si ho pořídíte jako domácího mazlíčka, rozhodně s ním podnikejte dlouhé výlety do přírody. Trvale zavřený v bytě jen s občasnými procházkami kolem domu, bude nešťastný.

Koláž názorů na bavorského barváře

Pro koho je barvář vhodný?

Lucka: „Je to pes, který se po x generací chová podle své přirozenosti. Důležité je, že se s ním bude něco dělat – aby si náhodou laik nemyslel, že takový pes bude spokojený na gauči nebo při agility. Nic proti agility, ale lovecké plemeno prostě potřebuje do lesa. Barvář na stopu, honič na naháňky, ohař do pole, teriér nebo jezevčík do nory.“

Jak ho správně cvičit?

Lucka: „Barvář - navzdory jménu plemene - se necvičí na pobarvené stopě, to je práce pro teriéry, jezevčíky, slídiče. Barvář se zásadně cvičí a na zkouškách zkouší na nepobarvené, šlapané stopě. Ta se zakládá spárky z divočáka. Barvář na naháňce je velké riziko, jsou velcí a těžcí, x jsem jich už viděla rozpáraných, neuhnou dost rychle a jdou do kontaktu. Barvář je velmi přísně specialistou na dosled především jelení zvěře. Má smysl ho držet v horských honitbách, kde je této zvěře dostatek. Práce na dosledech černé je až druhotná, naháňky jsou nevhodné - chcete-li psa na naháňky, přemýšlejte třeba o kopovovi...“

Je to pes pro vás?

Matěj: „Bude to jistě dobrý společník, škoda jen, pokud nebude žít s myslivcem, že se nebude moct ukázat v tom co má rád a k čemu je určen.“

Alena: „Kupte si barváře, třeba na gauč a občas mu nakapejte barvu a berte ho stopovat, je to jen a jen vaše věc, pes se bude mít u určitě dobře, už vzhledem k tomu, že se aspoň zajímáte a budete se s ním něco snažit dělat. Kolik je chudáků barvářů u myslivců a sedm dní v týdnu jsou mimo loveckou sezonu zavřeni v kotci, a když se loví, tak možná jednou do týdne se dostanou ven.“

Výzva!

Chcete, aby se také váš pes objevil v našem psím atlasu? Máte šanci! Pokud ještě v našem atlasu není rasa vašeho psa uvedena, potom ji teprve plánujeme. Pošlete nám jednu (tu nejkrásnější) fotku vašeho psa a k tomu jeho popis v cca pěti větách na e-mailovou adresu: jakub.koci@zena-in.cz. Kdo pošle svého mazlíčka v dané rase jako prvního, dostane se do článku - tak neváhejte. Zajímá nás vaše osobní zkušenost s konkrétním plemenem, příklad, jak svého mazlíčka popsat, si můžete vzít již z publikovaných plemen.

Reklama