Domácnost

Barvy v bytě podle FENG-SHUI

 

Co je FENG SHUI?

Feng shui (čínské slovo FENG znamená “vítr” a SHUI znamená “voda”) je starobylé čínské umění, které nám ukazuje, jak uspořádat předměty, abychom dosáhli harmonie, zdraví, štěstí, lásky a bohatství. Učí nás, jak najít rovnováhu v našich vztazích k předmětům kolem nás a jak je umísťovat, aby se lidé a prostředí harmonicky sjednotili a posilovali pokrok.

Podle starých Číňanů je rozmístění předmětů v prostoru velmi důležité. Poloha našeho domu, kanceláře a umístění všech předmětů, kterými se obklopujeme, ovlivňuje naše postoje, a dokonce i naši duši. Tyto vlivy utvářejí naše chování a celkový pohled na všechno pozitivní i negativní, přátelské i nepřátelské, harmonické i škodlivé.

Nevíme přesně, kdy a kdo Feng shui založil. Převládá však názor, že vzniklo v době vynálezu kompasu, který byl údajně vynalezen Žlutým císařem, knězem a vládcem starověké Číny, který žil přibližně 2 700 let před Kristem. Je mnoho různých škol Feng shui, ale všechny musí určovat světové strany a polohu jim příslušejících sektorů a všechny mají podobná pravidla umísťování předmětů.

Barvy mohou kromě ovlivňování naší nálady a pocitů také výrazně ovlivnit a změnit atmosféru místnosti i celého bytu. Z hlediska Feng  Shui jsou určeny přímo i barvy více či méně vhodné pro jednotlivé místnosti domu. Zkuste porovnat barvy svého prostředí s barvami doporučenými a případně je vyzkoušejte.

Nezapomeňte, že barvy můžete svému bytu dodat také pomocí koberců, závěsů a dalších doplňků. Je vhodné kombinovat spíše světlejší a veselejší barvy v jemných odstínech. Pokud je to možné, vyvarujte se přemíry sytých odstínů barev - používejte je spíše jako zvýraznění drobných detailů - například jako polštáře, malé koberečky, keramika.

Barvy v domácnosti

Ložnice - nedoporučují se jasné, syté barvy, zvláště červená a oranžová. Jejich silně aktivní energie může narušovat klid, potřebný ke spánku. Doporučují se - matné odstíny modré barvy, dále šedá, béžová a jiné neutrální barvy, které mají uklidňující účinky a podporují spánek

Pracovna, studovna - nedoporučují se syté odstíny barvy červené, oranžové a zlatožluté, jež narušují soustředění a myšlenkovou činnost, potřebnou při jakékoliv tvůrčí práci, studiu nebo četbě. Doporučují se - barvy matné a neutrální, v Číně pak hlavně barva zelená, která je uklidňující pro oči, jež během práce a studia vyžadují dostatek oddechu.

Obývací pokoj - doporučují se všechny barvy, které jsou uživatelům příjemné. Protože se v něm často zdržují lidé i ve větším počtu, což vytváří silně pozitivní energii, kterou negativní síly zvenčí narušují jen dosti obtížně, nevyžaduje tato místnost žádnou zvláštní ochranu prostřednictvím barev.

Jídelna, jídelní kout - nedoporučují se barvy chladné a tmavé, zvláště pak černá, která podle čínského přesvědčení jídlo spíše znechucuje. Doporučují se barvy světlé, syté, teplé - lososová, broskvová, meruňková, které optimalizují chuť k jídlu a vytváří příjemnou pohodu.

Kuchyně - nedoporučují se opticky chladné barvy jako modrá a šedá, jež snižují chuť k jídlu a tedy i k vaření. Příliš vhodné nejsou ani odstíny červené a oranžové, zbytečně v kuchyni zesilují energii ohně. Doporučuje se světlá, matná, teplá barva - perfektní je bílá barva - barva čistoty.

Koupelna - nedoporučují se výrazně temné a chladné barevné odstíny, mimo jiné námořnická modř, lesní zeleň, ocelová šeď. Doporučují se světlé matné barvy, zvláště bílá, signalizující čistotu, také je vhodná mandarinková a žlutozelená barva.


zdroj: cakry.cz

 
   
01.09.2005 - Dům a byt - autor: Klára Němečková

Komentáře:

 1. avatar
  [37] *Kotě* [*]

  Taková zajímavost: prodávali jsme náš starý byt dámě, která právě velice dá na feng šuej, a její zásadní - a v podstatě jedinou starostí bylo, zda nejsou vstupní dveře naproti výtahu. Když zjistila, že nejsou, byt bez dalších podmínek koupila.

  Vysvětlila nám pak, že kdyby byly dveře naproti výtahu, rozhodně by do koupě nešla, neboť podle feng šuej by z takového bytu utíkala energie.

  superkarma: 0 04.09.2005, 23:32:57
 2. avatar
  [36] *Kotě* [*]

  Mickey Mouse: pravidla feng šuej se mi líbí, ale na byt ve 4. patře velkého domu mi přijdou fakt těžce uplatnitelná. Především proto, že mám omezené možnosti, co kam v bytě dát - na rozdíl od Číňanů, kteří svými papírovými nebo bambusovými příčkami mohou šoupat, kam chtějí a jak chtějí. Takže když bude mít pod mou ložnicí soused herní zónu, můžu si s feng šuej škubnout, protože ji prostě nemám kam jinam přemístit.

  Totéž platí pro volbu barev - jsem přesvědčená, že se musí volit i s ohledem na místo, kde se příbytek nachází. Do moderního bytu v moderním rezidenčním centru se nehodí příliš syté nebo zemité přírodní barvy.

  superkarma: 0 04.09.2005, 23:30:40
 3. avatar
  [35] Radka27 [*]

  Já se přikláním k názoru, že prostředí na nás působí. Strašně špatně snáším skutečnost, že do obýváku nám svítí slunce jen v době kdy jsme v práci a tak, přestože mám ráda tmavé přírodní dřevo, jsem ho musela prosvětlit světlým a oranžovou stěnou. Nejsem žádný odborník přes estetiku a Feng Shui, je ale pravda, že některé předměty mně na některých místech zkráátka HROZNĚ rozčilují a nepůsobí na mně dobře a musím je dát jinam, protože se na to nemůžu dívat a to je asi princip Feng S. Prostě cítím, když to není ono. Navíc máme v domě ve třech bytech kolem nás velice negativní lidi (jedni se pořád hádají, druzí pomlouvají celý dům, třetí jsou si nevěrní, rozhádaní a v rozvodovém řízení) taže samé "daračí žíly" jak je nazýváte. Tyto negativní aspekty nevyváží ani výhled do zeleně, ani barvy v místnostech Vážně přemýšlím o stěhování a rozhodně nepůjdu do bytu (nebo stavby) kde nebude obývací pokoj a jídelna směrem na jihozápad a pohodoví sousedi (i když to nevím, jak zjistím). Někdo energie zkrátka vnímá více.

  superkarma: 0 04.09.2005, 11:35:12
 4. avatar
  [34] Mickey Mouse [*]

  Rikina: Staří číňané chytře do pojmu dračí žíly zahrnuli jakýkoliv zdroj negativního působení (např. zbraně zavěšené nad místem k sezení, místo něčí násilné smrti), stejně jako patogenní zóny v zemi.
  Sousedovo PC na tebe působí především tím, že soused u něj sedící vytváří mnoho neklidu a napětí (třeba úplně potichu) tam, kde ty potřebuješ klid a mír. Nepovažuji to za násilné roubování, mám vyzkoušené, že to funguje. Asi to je na delší povídání. Sám se Feng Šuej teprve učím používat.

  superkarma: 0 01.09.2005, 16:01:59
 5. [33] Rikina [*]

  Mickey Mouse: staří Číňané patrně nemysleli herní PC, když byla řeč o dračích žilách. Tohle učení mohlo mít cosi do sebe v době a místě svého vzniku. Do střední Evropy dnešních časů bych to násilím nepřesazovala. Nicméně uznávám, že mít přímo pod postelí sousedovu herní zónu je k vzteku, už jenom pro ty zvuky linoucí se přes panely... a přemístěním postele se zajisté dosáhne zlepšení. Pokud ovšem soused nepřemístí též

  superkarma: 0 01.09.2005, 15:22:38
 6. [32] xenie [*]

  Nyo: tak jsme koukla na net, kdože je to Marilyn Manson - ve srovnání s tímto exotem byli mí favorité Jim Morrison a J.Joplin nudní páprdové ... a barvu zdí v podnájmu fakt neřeším :)

  superkarma: 0 01.09.2005, 15:14:08
 7. avatar
  [30] Mickey Mouse [*]

  Rikina: Patogenní zónou může být herní PC souseda o poschodí níž umístěné přesně pod tvojí postelí.
  A skutečně se rozmístěním předmětů v bytě (včetně použití barev) dá účinek té zóny na tvé spaní zhoršit nebo zeslabit.

  superkarma: 0 01.09.2005, 15:01:30
 8. [29] Rikina [*]

  Ylang Ylang: stane se, to já jen, že to byla taková pěkná nahrávka jinak se snažím okolo pravopisu moc neprudit. Ale ohledně patogenních zón si myslím, že v 7.patře paneláku se už asi neprojevují, leda by to působení zesilovali negativní sousedi... a i kdyby se zóny projevovaly, tak s tím stejně nic nemůžu udělat.

  superkarma: 0 01.09.2005, 14:30:26
 9. avatar
  [28] Amálie [*]

  už to maaaaaaam, meruňková optimalizuje chuť k jídlu a já jí mam v obývákoložnici...aha, proto mě u čtení prohání taková mlsná Teď se můžu chlácholit, že nejsem rozežraná , ale že za mou mlsnou můžou zdi

  V kuchyni mam banánovou žlutou a dvě protilehlé zdi v barvě asi jako tahle zelená stránka, jen světlejší a je fakt, že se mi tam moooc dobře pracuje

  superkarma: 0 01.09.2005, 14:26:05
 10. [25] Rikina [*]

  imma: no ale teď zde Ylang Ylang právě napsala, že v barvách to není. Tak já nevím, nějak se domluvte, mně je to celkem jedno, doma mám natřeno všechno na modro, a jsem spokojená

  superkarma: 0 01.09.2005, 13:53:11
 11. avatar
  [24] imma [*]

  Rikina: Tak právě podle feng šuej to ty barvy vytrhnou. Můžeš tím zesílit nebo zeslabit působící vlivy.

  superkarma: 0 01.09.2005, 13:49:42
 12. [23] Rikina [*]

  Ylang Ylang: ale taky se píše "pro vrtaly"

  superkarma: 0 01.09.2005, 13:21:21
 13. avatar
  [20] Odemětobě [*]

  Já vím,že míchám jabka s hruškama,ale teď jsem přišla od švadleny,nabídla mi čokoládově hnědý manšestr na kalhotový kostým a do toho rezavou a fialovou halenku.S tím se asi nepoperu.Prostě kombinace,které já bych obešla velkým obloukem.Závidím lidem,kteří mají cit pro barvy.

  superkarma: 0 01.09.2005, 13:16:40
 14. [19] Rikina [*]

  To je všechno hezký, ale jelikož nemůžu ovlivnit polohu, umístění a světové strany ani u paneláku, ani u kanceláře, barvama to patrně nevytrhnu. Jo, Žlutý císař, tomu se to vybíralo místo pro nemovitost podle feng - něco... Já umisťuju předměty podle toho, kam se to vejde, a kde to nejmíň překáží, a na barvy mám vliv nejvýš doma, v kanceláři rozhodně ne...

  superkarma: 0 01.09.2005, 13:10:25
 15. avatar
  [18] krumi [*]

  hancze: Děkuji Ti moc za odpověď. Jsem z ČR, takže se po tom mrknu. Měj se krásně

  superkarma: 0 01.09.2005, 12:28:23
 16. avatar
  [17] Žábina [*]

  já mám žlutý dětský pokoj a ložnici, obývák světle hnědý, ale chtěla bych meruňkový a kuchyni bílou

  superkarma: 0 01.09.2005, 12:26:37
 17. [16] Pavla_b [*]

  Jak tak pročítám příspěvky, začínám si připadat trapně usedlá:-))Všude máme bílé stěny, koupelnu a záchod světlebéžové kachlíky s ozdobnou lištou, v obývací kuchyňojídelně dubové parkety a světlý smrkový nábytek:-))další dvě místnosti se utvářejí..:-))barevný bude asi někdy až dětský pokojík

  superkarma: 0 01.09.2005, 12:07:58
 18. avatar
  [15] Suzanne [*]

  Ježíši, všechno naopak Mám oranžovou ložnici, tmavě modré židle v jídelním koutě, šedomodrou kuchyni a černou koupelnu Ale je nám v tom moc dobře

  superkarma: 0 01.09.2005, 11:58:45
 19. avatar
  [14] catcat [*]

  stejně mám doma pořád stažené žaluzky, po většinu roku šero a na stěny nekoukám...

  superkarma: 0 01.09.2005, 11:53:39
 20. avatar
  [13] tyrkys [*]

  Nyotaimori: hancze: také plánuji malování a přesně přemýšlím o kombinaci rudá/terakota/oranžová. Něco jako západ slunce. Také mám jen jednu místnost a tak jsem uvažovala, jak opticky rozdělit spací, PC a sezecí část . Představa bledě modré, nebo zelinkavé mě upřímně děsí, tak se asi vykašlu na feng-shui (i když jinak nic proti) a zkusím to podle citu, i s rizikem, že pak nebudu moci spát. Ale to myslím nehrozí.

  superkarma: 0 01.09.2005, 10:18:41
 21. avatar
  [12] Adi [*]

  Já jsem někde četla, že se nedá jednoznačně říct, která barva se kam hodí a kam ne. Záleží na tom určitém bytě, místnosti a i na lidech, kteří v tom bytě žijou.

  superkarma: 0 01.09.2005, 10:07:37
 22. avatar
  [7] krumi [*]

  hancze: Tak já mám představu jasnou. Ložnice světle hráškově zelinkavá s kombinací světle modré (doplňky), Obývák světle žlutý se zelenými doplňky, kuchyň s jídelnou meruňková, koupelna světle růžová, nebo meruňková. Dětský pokoj jednou bude světle žlutý a budou tam obrázky od Anny Geddes. Takhle je to správně??? Jinak tohle téma mě moc zajímá, mám moc ráda věci týkající se interiéru, tady je ta poradna s panem Smejkalem, škoda, že na každý druhý dotaz odpoví, podívejte se na naše onternetové stránky...... a tam je 3d místnost....to mě ale moc nepomůže. Jinak máte někdo dobrý tip na knihy o této tématice?? Děkuji předem..

  superkarma: 0 01.09.2005, 09:12:25
 23. avatar
  [6] Odemětobě [*]

  hancze: dcera si malovala pokoj letos:bílý strop,který hnědě orámovanou vlnovkou přechází do tmavě červené-sytá fasádní barva.Podlahu má z tmavě červeného dřeva.Je to podle mě doupě,ona je spokojená.Já si neumím poradit s kuchyní,na podlaze ořech,linka z javoru.Okno má na východ.Poradíš barevné řešení?

  superkarma: 0 01.09.2005, 09:00:27

Profil uživatele
Registrace nového uživatele | Zaslat heslo

Komerční tipy

Novinky

Dnešní vydání

Nové v rubrice

Nejčtenější články

Poslední komentáře

Fotogalerie

Partner rubriky

Ankety

Výzkum žena-in.cz – téma bolest, horečka a nachlazení
Trápí vás exém? Zapojte se do testování RadioXar

Náš tip

Doporučujeme