.

Barvy do dětského pokoje? Dávno neplatí, že růžová je pro holčičky a modrá pro kluky?

Domácnost

Barvy do dětského pokoje? Dávno neplatí, že růžová je pro holčičky a modrá pro kluky?

deti

Dětský pokoj je multifunkčním prostorem, který je zároveň ložnicí, pracovnou, či hernou, takže výběr vhodných barev není zrovna jednoduchý. Ideálním řešením by bylo barevné rozdělení do zón, ale každé dítě nemá k dispozici tak velký pokoj, aby se takový záměr dal uskutečnit. Čím se tedy řídit při výběru správných barev? Poradíme vám.

V minulém článku jsme se seznámili se správným zařízením dětského pokoje ZDE a dnes si můžeme pohrát s jeho estetickou stránkou. Důležitou roli hrají barvy a není žádným tajemstvím, že mohou do jisté míry ovlivňovat i psychiku. Některé působí rušivě, jiné naopak uklidňují, další mají vliv na soustředění. Při výběru barev vhodných do dětského pokoje je potřeba myslet nejen na estetickou stránku, ale i na temperament dítěte.

Jaké barvy jsou vhodné do dětského pokoje?

Pastelovými barvami nic nezkazíte

pastelky

„Pastelky“ působí neutrálně a přívětivě a pro dětský pokoj jsou jako stvořené. A nemusí to být zrovna růžová, či bleděmodrá. Každá barva má své pastelové odstíny a vy se je můžete namíchat sami přidáním bílé, nebo se obrátit na odborníky v obchodech.

Teplé barvy dokážou zvednout náladu

teple

Pod pojmem „teplé“ barvy si představíme především odstíny červeného spektra od oranžové po žlutou, ale jejich paleta je mnohem širší. Záleží jen na vás, jakou intenzitu těchto barev zvolíte. V každém případě uděláte dobře, protože teplé barvy obecně zlepšují náladu, takže se v nich vaše děti budou cítit příjemně a svůj pokoj budou vnímat velmi pozitivně. Univerzální „teplou“ barvou je žlutá, která se hodí jak do dívčího, tak chlapeckého pokoje.

Ale pozor na červenou! Je příliš „agresivní“ a mohla by působit rušivě. Pokud po ní vaše dítě vyloženě touží, zkuste ji na lůžkovinách a doplňcích.

Nebojte se zelené

zelena

Zelená je barvou přírody a proto navozuje pocit vyrovnanosti a harmonie – tedy přesně to, co naše děti po náročném dni potřebují. I když má tato barva příznivý vliv na psychiku, nemusí se líbit každému. Ale jako každá barva má mnoho odstínů, které mezi sebou můžete kombinovat.

Slaďte různé odstíny zelené – od poklidných tlumených odstínů až po zářivě svěží barvy.

Modrá dodá dětem řád a soustředění

modra

Ze všech barev dokáže člověka nejvíc uklidnit – je prokázáno, že pobyt v modře vymalované místnosti snižuje krevní tlak a tepovou frekvenci.

Modrá není jen oblíbenou barvou pro kluky. Krásně barevné schéma získáte, když vymalujete dívčí pokoj svěží modrou a doplníte ho polštářky a lůžkovinami červené a žluté barvy.

Rady, které se můžou hodit

 • Rozhodně bychom se měli poradit s dítětem, nebo dětmi. Je to přece jejich „území“, kde tráví hodně času a měly by se v něm cítit dobře. Nezanedbatelný je i pocit, že se na „výzdobě“ svého pokoje samy podílí. Cítí se důležití, a to jim zvyšuje sebevědomí.
 • Pokud měníme bydliště, je dobré vymalovat stejnými barvami, jaké měly děti v původním pokoji, radí psychologové. Děti si tak lépe zvyknou a nebudou si připadat vykořeněné.
 • Obliba barev se u dětí věkem mění.

Malé děti dávají přednost spíš jasným a výrazným barvám, ti starší můžou mít dost nekonvenční představy o tom, co je hezké. A ty se můžou od těch našich výrazně lišit. To je třeba příklad černých stěn, na kterých náš potomek trvá, ale my z nich máme husí kůži. Tady je každá rada drahá. Buď jsme tolerantní rodiče a vyhovíme, nebo na to půjdeme diplomaticky a najdeme společný kompromis. Třeba v podobě tmavě modré, nebo šedé.

Podívejte se další inspirace do fotogalerie.

/users/1/galerie/files/img/detibarvy1/middle_detimale.jpg
/users/1/galerie/files/img/detibarvy1/middle_detidvebarv.jpg
/users/1/galerie/files/img/detibarvy1/middle_detidivci2.jpg
/users/1/galerie/files/img/detibarvy1/middle_detimodra.jpg
/users/1/galerie/files/img/detibarvy1/middle_deti9.jpg
/users/1/galerie/files/img/detibarvy1/middle_deti1.jpg
/users/1/galerie/files/img/detibarvy1/middle_detsky.jpg
/users/1/galerie/files/img/detibarvy1/middle_deti3.jpg
/users/1/galerie/files/img/detibarvy1/middle_deti8.jpg
/users/1/galerie/files/img/detibarvy1/middle_deti6.jpg
/users/1/galerie/files/img/detibarvy1/middle_deti7.jpg
/users/1/galerie/files/img/detibarvy1/middle_detidivci.jpg
 

Zdroj foto: Facebook Dulux

Čtěte také:

   
23.02.2016 - Dům a byt - autor: Dana Haklová

Komentáře:

 1. avatar
  [14] kobližka [*]

  Modrá barva,hlavně ta hodně sytá,se mě nelíbí a nedala bych jí do žádného pokoje,natož do dětského.Působí hrozně studeným a neútulným dojmem.

  superkarma: 0 23.02.2016, 17:36:01
 2. avatar
  [13] Lídy [*]

  Líbí se mi dnešní možnosti, jinak dávám přednost taky spíš světlejším pastelovým barvám.

  superkarma: 0 23.02.2016, 17:22:37
 3. avatar
  [12] SNÍŽEK [*]

  jemné pastelové barvy jsou nejlepší,syté ne Sml23

  superkarma: 0 23.02.2016, 16:41:46
 4. [11] bobani [*]

  Sml67

  superkarma: 0 23.02.2016, 13:29:49
 5. avatar
  [10] chanahd [*]

  Ty světlé barvy jsou příjemné. A z těch sytých by mě kleplo. V tom bych vydržela tak hodinu, víc ne.

  superkarma: 0 23.02.2016, 12:30:58
 6. avatar
  [9] Jandywoman [*]

  Jsou to všechno moc hezké kombinace. Nejvíce se mi líbí obrázky 1-5-10-12. Vše se pochopitelně musí odvíjet od věku děcka, jeho pohlaví, zálib, atd., ale nevidím zde nic, co by se mi vyloženě nelíbilo. Prostě hezké!Sml67

  superkarma: 0 23.02.2016, 11:53:29
 7. [8] Rikina [*]

  Dana Haklová — #7 Noo, čtyřka, sedmička a desítka jsou barevné hodně. Zvlášť ta čtyřka, toho chlapečka je mi skoro líto, je tam takovej ztracenej v tom barevném chaosu. Sml80 Zelená z článku je příšerná, a taky ta růžová, kterou maluje paní na úvodní fotce. To bych utekla. Sml16 Jo, je to věc názoru, a proto jsem taky nechala synky, až povyrostli, ať si vymalují sami. Dokud měli společný pokoj, bylo to u nich podobně modré, jako to č.4, ale to jim vydrželo jen rok. Pak už měli každý svůj pokoj, a u jednoho zvítězila bílá a u druhého světlý pastelový odstín, nazývaný v obchodě "banánová". Do barevných kreací už nešli. Ale znala jsem domácnost, kde měli v dětském pokoji na zdech namalované stromy, na stropě obláčky a na podlaze trávu. Kupodivu to nevypadalo špatně a jejich potomstvu se to líbilo. Sml80 Ostatně taky si ty mráčky malovali sami...

  superkarma: 0 23.02.2016, 11:50:42
 8. [7] Dana Haklová [*]

  Rikina — #5To jste asi neviděla "divoké"barvySml30 Z těchto mi nepřijde ani jedna vyloženě divoká, snad jen ta zelená na fotce v článku.

  Ale jinak je to samozřejmě věc názoru, každému se líbí něco jiného

  1. na komentář reaguje Rikina — #8
  superkarma: 0 23.02.2016, 09:17:02
 9. [6] Dana Haklová [*]

  lidicka — #1asi je mu sympatickáSml16

  superkarma: 0 23.02.2016, 09:14:05
 10. [5] Rikina [*]

  Z výběru na fotkách by se mi líbila maximálně tak č.8, ale to mi zas nepřipadá jako dětský pokoj. Sml80 Jinak nejsem přítelem sytých divokých barev na zdech, ono se to rychle okouká a komu by se chtělo malovat každé dva roky...

  1. na komentář reaguje Dana Haklová — #7
  superkarma: 1 23.02.2016, 08:27:25
 11. [4] zzandaa [*]

  Líbí se mi hnědá a žlutá. Růžový pokoj néé.

  superkarma: 0 23.02.2016, 08:24:04
 12. avatar
  [3] elly [*]

  lidicka — #1u nás je to stejné Sml16 Desetiletá dcera i na oblečení nosí nejraději modrou, černou, zelenou, tyrkysovou. Občas vezme na milost něco lehce růžového nebo kombinaci růžové a černé. Pokojíček jsme teď předělávali z růžovo-zeleného na modrý, námořnický :-D

  superkarma: 0 23.02.2016, 07:45:00
 13. [2] Darmovzalova [*]

  Dcera měla pokoj vždy do modra ,a pak přešla na fialovou.

  superkarma: 0 23.02.2016, 07:25:03
 14. [1] lidicka [*]

  Dcera "nenáviděla" růžovou, měla ráda zelenou, modrou a fialovou. Oblečení v růžové měla naposled jako dvouletá. Pak už nic co bylo růžové nechtěla na sebe, ale ani do pokojíčku. Teď má synka, má 4 roky a ten právě má rád růžovou, ale taky zelenou a modrou.Dokonce i paní učitelky ve školce říkají, že je na růžovou, rád kreslí s růžovými pastelkami, vodovkami, zkrátka kde může použije růžovou barvu.Sml16

  1. na komentář reaguje elly — #3
  2. na komentář reaguje Dana Haklová — #6
  superkarma: 1 23.02.2016, 05:42:57

Profil uživatele
Registrace nového uživatele | Zaslat heslo

Komerční tipy

Novinky

Dnešní vydání

Nové v rubrice

Nejčtenější články

Poslední komentáře

Fotogalerie

Partner rubriky

Ankety

Výzkum žena-in.cz – téma bolest, horečka a nachlazení
Trápí vás exém? Zapojte se do testování RadioXar

Náš tip

Doporučujeme