Styl

Barvím si vlasy sama


Vlasy si barvím sama... A moje kadeřnice se vždycky trochu zlobí. Ale jak to udělat, když mi na hlavě svítí šedivé odrosty a ona má nacpaný diář? Nezbývá než se spolehnout na koupené barvy a vlastní šikovnost.

Doby, kdy mi stačil k osvěžení barvy jen color šampon, jsou už bohužel nenávratně pryč. Dnes už se bez barvy, která kryje šediny, neobejdu.
S domácím barvením mám přece jenom už trochu zkušenosti a zatím se mi nestala žádná katastrofa.
Horší to měly ženy ve středověku - k barvení vlasů používaly směsi síry a kamence, které škodily jak pokožce a vlasům, tak i samotným kořínkům. Dokonce ještě na počátku století bylo barvení vlasů spojené s riziky když ne zdravotními, tak alespoň estetickými. Nemohu nevzpomenout na slavnou scénu z filmu Smrt v Benátkách, v níž hlavnímu hrdinovi stékají černé potoky z barvených vlasů po bledě nalíčených tvářích.
Ale nechme historii a vraťme se do současnosti.

Dnes máme naštěstí k dispozici bezpečné barvicí prostředky. A to nejenom profesionální, ale i pro domácí použití. K dostání je mnoho přípravků s různě dlouhým barvicím efektem, od šamponů, které vydrží na vlasech jen pár umytí, přes vymývací přelivy až po permanentní barvy. Také škála dostupných barev je široká, takže si tu svou najde skutečně každý. Domácí barvení má však několik důležitých zásad.


Ještě než začnete

Patřičnou pozornost věnujte už výběru vhodné barvy. Řiďte se nejenom svým přáním, ale také přirozeným odstínem vašich vlasů a tónem pleti. Obecně se při domácím barvení doporučuje zesvětlovat či ztmavovat vlasy maximálně o čtyři stupně.

Záleží také na tom, zda už máte vlasy barvené či ne, a chcete-li je zesvětlovat nebo ztmavovat. S již několikrát zesvětlenou kšticí je lepší obrátit se na odborníka, protože tady si můžete způsobit více škody než užitku. Barva barvu nikdy nezesvětlí a výsledkem bude jen nesouměrný odstín a zničené vlasy - zatímco odrosty budou světlé, konce zůstanou stejné, v horším případě s oranžovým nádechem. Návrat k přijatelné barvě pak dá vlasům pěkně zabrat a bude také finančně a časově náročnější.

Toužíte-li naopak po tmavším odstínu, neměla byste mít problém. Pozor dávejte jedině tehdy, máte-li vlasy zesvětlované a chcete je radikálně ztmavit - vaše hříva by mohla získat nazelenalý odstín.


Na co si dát pozor
Aby
 byl výsledek co nejlepší, asi týden před barvením nepoužívejte vlasové kúry ani masky. Uzavírají povrch vlasů, takže barva do nich hůře proniká a výsledný odstín pak může být méně intenzivní. Hodně poničené, ztrvalené nebo vyšisované vlasy naopak „sají" více pigmentu a po obarvení by vás mohla zaskočit jejich sytější barva.

Barvu nechte vždy působit předepsanou dobu. Pokud ji zkrátíte, výsledek nebude odpovídat dané intenzitě. Necháte-li ji na hlavě příliš dlouho, uškodíte tak jedině svým vlasům - barva se vpíjí do vlasů jen určitou dobu, pak už je jen zbytečně ničí. Pokud se barvíte poprvé nebo chcete zkusit novou značku, udělejte si test citlivosti. Naneste malé množství barvicí směsi do loketní jamky a počkejte dvě hodiny. Objeví-li se jakákoli alergická reakce, jako je svědění či zčervenání, barvu nepoužívejte.


Jak na to

Připravte si oblečení, u kterého nevadí, když se zašpiní, a přes ramena si dejte starý ručník. Navlékněte si rukavice, barvu smíchejte podle návodu a nanášejte ji - využijte buď aplikační lahvičku, která bývá součástí balení, nebo použijte štětec na barvení vlasů.

Máte-li dlouhé vlasy, pořiďte si raději dvě balení. Není-li v návodu uvedeno jinak, aplikuje se barva na suché, neumyté vlasy. Začněte od krku směrem k čelu, kde jsou vlasy jemné a při delším působení barvy by mohly trpět. Aby se barva dostala ke všem místům, nakonec ji do vlasů vmačkejte" rukama a pročešte hřebenem. Nechte ji působit a poté vymývejte, dokud z vlasů nebude stékat čirá voda. Pak naneste regenerační masku a umyjte vlasy šamponem pro barvené vlasy, jenž zabraňuje ztrátě pigmentu a udrží barvu déle intenzivní.

Máte-li pleť s chladným podtónem, narůžovělou nebo do olivova, oči šedé, šedomodré, modrozelené, tmavě modré či hnědé a vaše vlasy mají popelavý podtón, pak jsou pro vás vhodné stříbřité či platinové odstíny nebo o tón tmavší barva.

Máte-li pleť světlou se zlatavým nádechem nebo broskvovou, oči světle nebo sytě modré, šedozelené, oříškové a vlasy většinou plavé se zlatým podtónem, pak při barvení zachovejte zlatý podtón.
Ideální
je žlutá, medová či měděná.

Barvíte si vlasy sama, nebo to necháváte na odbornících?
Už jste si zkoušela účes nebo barvu na počítači?
Kdy jste si poprvé obarvila vlasy a proč?
Zažila jste nějakou barvící „katastrofu“?
Napište! 

   
23.01.2008 - Krása - autor: Dana Svobodová

Další příspěvky

Komentáře:

 1. [165] dasad [*]

  vlasy mi barvi kadernice. Sama jsem to nikdy nezkousela a ani se na to nechystam

  superkarma: 0 27.01.2008, 19:26:13
 2. [164] maccy [*]

  Já raději svěřuji se kadeřnici a jsem spokojená. Je pravda, že to není laciné, ale za nezničené vlasy to stojí.Protože moje kadeřnice jezdí na různé soutěže,tak je třeba se 2 měsíce objednat dopředu a tak se hned pri návštěvě objednám na príště.

  superkarma: 0 26.01.2008, 16:08:40
 3. [163] kubišek [*]

  Barvím si vlasy sama,koupím si barvu a jdu na to.U holiče to moc stojí.

  superkarma: 0 26.01.2008, 07:33:09
 4. avatar
  [162] Ťapina [*]

  hladce

  superkarma: 0 24.01.2008, 11:29:01
 5. avatar
  [161] Ťapina [*]

  Meander: Mně přišlo jednou zlozvíře zladce oholené a taky se mi to nelíbilo. Ale vousy dorůstají rychle a podruhý už ho to nenapadlo

  superkarma: 0 24.01.2008, 11:28:50
 6. avatar
  [160] Meander [*]

  Ťapina: Jojo. Ale když tam člověk nadhodil, jak by se asi tvářily, kdyby se jejich hladce oholený a na krátko ostříhaný chlap proměnil v zarostlé zlozvíře , tak to se jim nelíbilo, mulám.

  superkarma: 0 24.01.2008, 11:25:23

Další příspěvky

Z předchozí stránky:

 1. [159] majdka [*]

  vlasy si barvim asi tak od 13 let ted mi je patnact a mela sem uz jak blondatou coz byl dosela dost ulet tak rezavou a cervenou ve kterejch sem vypadala dobre no a nakonec jsem s tou blondatou zasla poprve za kadernikem at mi s tim neco udela . a povedlo se ji to ted je mam zas skoro jako svoje no ne ze bych si byla uplne jista jakou ze to mam puvodni barvu ale tahle se podoba odrostum dobre tak neni co resit

  superkarma: 0 23.01.2008, 20:08:39
 2. avatar
  [158] Eva Randová [*]

  Vlasy si barvím sama už od 24 let-po poslednbím komplikovaném porodu se mě udělala přes noc šedivvá patka ze strachu o dítě-takže 33let.Ostatní šediny se daří celkem dobře skrýt.

  superkarma: 0 23.01.2008, 19:59:02
 3. avatar
  [157] fructia [*]

  Já jsem na černo asi rok a jsem nadmíru spokojená a nikdy už nechci jinou barvu, maximálně barevnej pruh. Přivedl mě k tomu přítel - mamka mi vždycky říkala, že bude pro mě moc tmavá, původní vlasy mám tmavě hnědý a vyzkoušela jsem červené, fialové a i blond melír. Tak jsem strašně ráda, že jsem se k tomu touto cestou dostala.

  superkarma: 0 23.01.2008, 19:56:41
 4. avatar
  [156] micinka.juli [*]

  Ťapina: ten článek sice nepamatuju,ale připomnělo mi to jeden můj zážitek,když jsem v 18 chodila s jedním klukem,měla delší vlasy (taková panenka,fuj),pak se nechala na ježka,trochu taky do zrz a moje matka mi pak dlouho předhazovala,že se se mnou kvůli vlasům rozešel...
  to můj bejvalej se mnou zažil různý vlasy,od hodně dlouhých,po celkem krátké (mám v profilu),od mahagonů,po pruhy,co dělám dosud,i když na mnohem delších vlasech

  superkarma: 0 23.01.2008, 19:52:34
 5. avatar
  [154] Kassy [*]

  EdithP: Ale jo, ať navrhne, řekne svůj názor, jak by mi to slušelo víc (když jsem vybírala barvu, taky jsem se s přítelem radila), ale když řeknu, že se mi to nelíbí a nechci se tak odbarvit, předpokládám, že to bude respektovat a přestane o tom mlít. Protože takové poznámky jsou skutečně psychický nátlak. Být tebou, dala bych si na to pozor, aby ti jednou nezačal tvrdit třeba "Mně nevadí, že chodíš do práce, ale myslím si, že v domácnosti bys byla spokojenější" nebo "Mně nevadí že se kamarádíš s XY, ale podle mě je to kráva a má na tebe špatný vliv". Neříkám, že se s ním máš okamžitě rozejít, ale být tebou dobře bych si zapamtovala, že má sklon k takovému chování.

  superkarma: 0 23.01.2008, 18:50:10
 6. [153] menhet [*]

  Já zase byla jeden čas černovláska a dostat to na blond byla taky fuška.
  Jinak jako blondýnce mi to služí víc, nikdo mě do toho nenutil. :)

  superkarma: 0 23.01.2008, 18:48:09
 7. avatar
  [152] arwen1 [*]

  Vlasy si sama barvím už asi tak 10let a žádná větší katastrofa se mi nestala.Vždycky si vybírám tmavší odstín a funguje to.Účes ani barvu jsem si na počítači nezkoušela,ale láká mě to.Jednu menší katastrofu jsem zažila u kadeřnice.Dávala mi melír a strašně mi to chválila jaké to budu mít krásné.No,vypadala jsem hrozně.

  superkarma: 0 23.01.2008, 18:18:13
 8. avatar
  [151] Ťapina [*]

  Meander: A taky tam byl ten chlap propírán coby nejhorší zrůda, když nechtěl mít doma úplně jinou ženskou, než jakou si tam přivedl

  superkarma: 0 23.01.2008, 18:01:39
 9. avatar
  [150] Meander [*]

  Ťapina: Byl A pak se s drobnými úpravami objevil myslím na fialovém serveru a asi i na šž.

  superkarma: 0 23.01.2008, 18:00:57
 10. avatar
  [149] Ťapina [*]

  chuanita: Tak to souhlasím, ale taky to beru tak, že když mě zbalil jako dlouhovlasou tmavovlásku, tak má právo na svou dlouhovlasou tmavovlásku a ne že mu ze dne na den přijdu s oranžovým ježkem a budu se divit, že se mu to nelíbí. Takový článek tu taky byl

  superkarma: 0 23.01.2008, 17:58:33
 11. avatar
  [148] EdithP [*]

  chuanita: tak,škoda diskuze,už mě to taky neba, změna tématu.....

  superkarma: 0 23.01.2008, 17:41:55
 12. avatar
  [146] EdithP [*]

  Meander: Oki,věc názoru...

  superkarma: 0 23.01.2008, 17:37:27
 13. avatar
  [145] EdithP [*]

  Evikus: Jo,ale různými a častými poznámkami k černým x blond vlasům a ne výhružkami typu, že se se mnou rozejde,když se neobarvím nebo tak něco,to hrotíte vy....to bych ho rovnou poslala někam...

  superkarma: 0 23.01.2008, 17:34:32
 14. [144] manch [*]

  Barvím se sama, protože jsem z kadeřnic už totálně otrávená. Naposledy jsem šla ke kadeřnici na barvu s tím, že mi vlasy obarví odborně, tj. tak jak je to ve všech návodech - nejdřív dobarvít odrůsty a pak teprve dobarvit zbytek. Ale ona mi prostě barvu naplácala najednou, odrůsty, neodrůsty. To jsem ale nemusela platit 700 Kč, ale zvládla bych to doma s kvalitním Lorealem za 200! Takhle to umím taky! Když jsem chtěla melír, nechala mi ho na hlavě příliš dlouho, takže výsledek byl děsný, doma jsem to musela napravovat. Kadeřnice tvrdí, že jejich barvy jsou lepší než z obchodu, ale já takovou zkušenost nemám. Dokonce jsem byla svědkem toho, jak jedna kupovala ve velkém barvy v akci a kamarádce kadeřnice tvrdila, že jí dává kvalitní barvu a zatím vzadu míchala Palette. A pak jim věřte.

  superkarma: 0 23.01.2008, 17:33:26
 15. avatar
  [143] Meander [*]

  EdithP: Já bych ti napsala, že ti to nesluší, ale nechci tě ranit. I když ti to dle mého skromného názoru fakt nesluší.
  Evikus: Nikdy tohle nepochopím. Kdyby mi chlap začal po nějaké době předhazovat, že se mu líbí holky s malým poprsím a kudrnatými vlasy, tak spíš, než na plastiku a ke kadeřnici, půjdu pro tu násadu a vyšťouchám ho s ní z bytu a z života.

  superkarma: 0 23.01.2008, 17:32:46
 16. avatar
  [142] Evikus [*]

  EdithP: Psala jsi o psychickém nátlaku, tak se nediv

  superkarma: 0 23.01.2008, 17:29:09
 17. avatar
  [141] Evikus [*]

  Meander: No vzhledem k počtu obětem domácího násilí jsou ženy schopné zajít hodně daleko a klesnout hodně hluboko.

  superkarma: 0 23.01.2008, 17:27:50
 18. avatar
  [140] EdithP [*]

  Ne,nic jiného bych neudělala,jsem spokojená tak jak to je a on taky.Děláte ze mě nějakou submisivní chudinku bez názoru,ale tak to není, holt jsem se nechala ukecat,mám klid a rozhodně toho teď nelituju samotné se mi to víc líbí....

  superkarma: 0 23.01.2008, 17:27:12
 19. avatar
  [139] Meander [*]

  Mě by opravdu zajímalo, kam až je holka schopná zajít, aniž by toho chlapa napíchla na násadu od mopu...

  superkarma: 0 23.01.2008, 17:23:17
 20. avatar
  [138] Meander [*]

  Evikus: Nebo s obrovským poprsím...
  EdithP: Šla bys do silikoz?

  superkarma: 0 23.01.2008, 17:21:28
 21. avatar
  [137] Evikus [*]

  EdithP: Kdyby ti řekl, že se mu líbí holohlavé holky, taky bys do toho šla?

  superkarma: 0 23.01.2008, 17:20:41
 22. avatar
  [136] EdithP [*]

  Evikus: třeba by prudil,to se nedozvím ;-)

  superkarma: 0 23.01.2008, 17:19:13
 23. avatar
  [135] tyrkys [*]

  * znamená. Blbne mi klávesnice

  superkarma: 0 23.01.2008, 17:15:31
 24. avatar
  [134] Evikus [*]

  EdithP: Tys to tady ale napsala stylem, že tě donutil blbejma kecama změnit si barvu vlasů. A že pokud by sis ji nezměnila, tak tě bude celej život prudit a nebo tě vymění za blondýnu

  superkarma: 0 23.01.2008, 17:15:18
 25. avatar
  [133] tyrkys [*]

  breberka: a proč by neměla?
  EdithP: to P v nicku znameá co?

  superkarma: 0 23.01.2008, 17:14:51
 26. avatar
  [132] EdithP [*]

  Já mu naoplátku od základu postupně změnila šatník a taky se přizpůsobil....něco za něco

  superkarma: 0 23.01.2008, 17:11:00
 27. avatar
  [131] breberka [*]

  Naposledy jsem byla u kadeřnice loni na jaře, kopila jsem si sebou 2barvy(jedna by mi určitě nestačila) a paní kadeřnice mi měla akorád vlasy trošku zastřihnout a dát do nich pár pramínku melíru a za tyhle dvě položky jsem platila skoro 800,- .To by mě zajímalo, kolik by po mě chtěla, kdybych si ty 2barvy musela koupit u ní.
  Takže si vlasy nadále barvím doma.

  Mimo téma by mě zajímalo, jestli si nějaká barví vlasy i nějaká těhule

  superkarma: 0 23.01.2008, 17:09:56
 28. avatar
  [130] EdithP [*]

  kdepak vlasy stačily Přítel za to stojí a změna mi prospěla, tak proč ne?!

  superkarma: 0 23.01.2008, 17:09:47
 29. avatar
  [129] Meander [*]

  Evikus: Aha. Já jen, že jestli to neudělala, přítel by se mohl zlobit. A třeba by jí domů vodil pravé blondýnky, aby jí ukázal, jak to má správně vypadat.

  superkarma: 0 23.01.2008, 16:58:47
 30. avatar
  [128] Evikus [*]

  Meander: Tu si obarví až jí to řekne její přítel

  superkarma: 0 23.01.2008, 16:56:56

Profil uživatele
Registrace nového uživatele | Zaslat heslo

Komerční tipy

Novinky

Dnešní vydání

Nové v rubrice

Nejčtenější články

Poslední komentáře

Fotogalerie

Partner rubriky

Ankety

Náš tip

Doporučujeme