Další pozvánku k dnešnímu tématu zaslala čtenářka Heather. Místo, které nesmíte minout, je barokní zámek nedaleko Vranovské přehrady - Vranov nad Dyjí. Jde prý o jeden z nejkrásnějších zámků u nás!

Cestování po naší vlasti pokračuje. Na další zajímavé místo vás chce pozvat čtenářka Heather: Krásný zámek Vranov nad Dyjí!


Přeji krásný dobrý den!
Ráda bych Vás pozvala na krásný barokní zámek - můj ze všech nejoblíbenější.
Je to Vranov nad Dyjí.

vranov

Vyrazte na cestu - směr jižní Morava. Záchytným bodem se pro Vás může stát Znojmo. A odtud už Vás navedou ukazatele, protože Vranov patří mezi nejoblíbenější turistická místa u nás.
Po příjezdu do stejnojmenného městyse odhoďte auto kamkoliv, třeba u Zámeckého hotelu, za kterým je odbočka vedoucí k zámku, a vydejte se nahoru po svých. Ano, nahoru. U zámku netypické. Ty totiž bývají v úrovni města, nevedou k nim klikaté lesní cesty, ani se nešplhá do kopce. Ne tak tady.
Původně šlo totiž o hrad (první zmínka je už v Kosmově kronice), který byl po zničení během 30-leté války přestavěn na zámek.
Dalším typickým rysem této památky je největší, oválná část, tzv. Sál předků, kde začíná prohlídka zámku. Zvlášť je také možné navštívit zahradu nebo krásnou zámeckou kapli.
Komu se nechce zámek procházet, může se jen usadit na lavičku ke kašně na nádvoří a nasávat atmosféru nebo se kochat výhledem na celé městěčko a okolní lesy.
A koho by zmáhalo horko, zlobivé děti nebo jen chuť po dalším relaxu, stačí pod zámkem nasednout na malý silniční vláček a nechat se dopravit až přímo k přehradě na vranovskou pláž.
Pro mě je toto místo citovou záležitostí. Na Vranovskou přehradu jsem jezdila od malička - jak na chatu, tak na tábor - až do dospělosti. Pro mě má toto místo tedy jiný význam než pro „obyčejné“ turisty, ale i s odstupem objektivně musím říct, že Vranov je jeden z nejkrásnějších zámku, které jsem kdy navštívila, a myslím, že skutečně stojí zato ho poznat a odnést si v sobě kousek z jeho kouzla.

S pozdravem,
Heather

Pozn. red.: Příspěvek neprošel jazykovou korekturou.

Téma dne (které jste chtěly) 16. srpna 2011: Hrady a zámky, kde to frčí!

Posílejte mi své tipy na hrady a zámky, kam byste chtěla pozvat ostatní čtenářky na výlet, nebo třeba na nějakou konkrétní akci.

Pozvánka musí obsahovat...

  • Jméno hradu či zámku
  • Stručný popis cesty
  • Důvod, proč tam čtenářky zvete
  • Doušku z historie místa

Otištěn bude vždy pouze jeden tip na jedno konkrétní místo. Zasílat příspěvky na toto téma můžete dnes (16. 8. 2011) do 15.00 hodin.

Vaše pozvánky očekávám na e-mailové adrese redakce (viz níže). Jednu z přispěvatelek ocením krásným dárkem: krásné publikace Na cestě po České republice 1. a 2. díl (nakladatelství JOTA).

na cestěna cestě

Reklama