Domácnost

Barevné kontejnery - modrý je na papír a žlutý na plast..

Málokdy se dívám na televizi a když už, tak se snažím vybrat pořad, který mne o něčem poučí, či mi trochu otevře mé ochablé obzory. I naše televizní společnosti se po revoluci začaly zajímat o ekologii. Nevím, kdy jsem si uvědomila co slovo ekologie vůbec znamená, ale myslím, že v dobách mého dětství snad ani neexistovalo. Ještě zřejmě nebylo tak aktuální. Anebo bylo málo používané.

Tedy po shlédnutí několika ekologických pořadů, které mi přiblížily situaci ohledně stavu ovzduší, ozónové díry, kyselých dešťů, ubývajících pralesů a jiných blížících se katastrof, jsem o tomto, bohužel, nevýdělečném (v tom bude asi ten největší problém) a neatraktivním tématu začala přemýšlet.

Je jasné, že ze dne na den se nic změnit či zachránit nedá.
Pomalu jsem ale začala docházet k názoru, že i když se nám stále žije dobře a pohodlně na této planetě, mým dětem už by se zde tak hezky žít nemuselo.
Nejsem žádná aktivní ekoložka a moje zaměstnání jsou dokonce většinou ekonomického rázu, ale zvolila jsem si svou malou ekologickou pomoc.

Všechen odpad pečlivě třídím a spolu s dětmi ho chodím vyhazovat do barevných kontejnerů.
Děti už vědí, že modrý je na papír a žlutý na plast……

Ptáte se, jak jsem na to přišla?
Nemůžu totiž zabránit znečisťování ovzduší ani mýcení pralesů a ozónovou díru také těžko slepím. A tak je to to jediné, co já jednotlivec udělat můžu.
Možná to někomu přijde směšné, i mne to kolikrát přijde jako pramálo užitečné, ale vždy si říkám, že kdyby to tak dělal každý, tak už to tak málo není.

Když vidím kohokoliv zahazovat cokoliv na zem, ihned se ozvu a nejsem k těmto věcem lhostejná. Nepřála bych vám vidět můj výraz, pokud vidím něco takového přímo někde v přírodě.

Nedávno mi udělala radost herečka Klára Issová. Přečetla jsem si s ní rozhovor v jednom časopise, který byl převážně o její úspěšné kariéře. Ke konci článku se zmiňovala o svém soukromí a nenechala si ujít příležitost popsat „to své“ třídění odpadu.
Doslova tam uvedla, že dokonce odtrhává plastová okénka z papírových dopisních obálek. A položila tam dotaz, zda někdo neví co se doopravdy s roztříděným odpadem děje dál. „Nerada bych to dělala zbytečně“, dodala.

Neví  snad někdo z vás co se děje s roztříděným odpadem?

A tak se moji potomci už teď ode mne dozvídají, co slovo ekologie znamená.
Chci, aby pochopili, že nárůst populace je obrovský a logicky stále rychlejší. A jestli se přibývající miliardy lidí nezačnou k přírodě chovat jinak, tak nás ta příroda se svými produkty nebude brzy schopna všechny uživit.

Je důležité aby věděli, že je třeba se vším šetřit a neničit půdu, vzduch a vodu odpadky, protože bude na nich, jak dlouho se na naší planetě ještě bude dát žít. A také bude na nich, jak to oni zase vysvětlí svým dětem.

Tak jsem vás tímto chtěla požádat, zda byste také nemohli poučit to vaše potomstvo. Protože to už by nás bylo víc………….  

 
   
23.05.2003 - Dům a byt - autor: Jindřiška Kleknerová

Komentáře:

 1. [15] karolina78 [*]

  Je to dobrá věc, tyhle kontejnery. My v práci máme skladové kontejnery na sklo, je to prakticky obdoba těchto.

  superkarma: 0 24.04.2014, 08:36:06
 2. avatar
  [14] Ťapina [*]

  Tak prý se bohužel ještě někde sesypává tříděný odpad dohromady. doufám, že u nás ne

  superkarma: 0 03.12.2003, 16:14:55
 3. avatar
  [13] Ťapina [*]

  Já třídím jenom plastové flašky a novinový papír. Jo a sklo, ale toho už moc doma není.

  superkarma: 0 28.11.2003, 21:09:03
 4. avatar
  [10] werka [*]

  Ťapina: Pro našeho už sbírá půlka kolegů a většiny kolegyň mých, pak ještě pochopitelně celá rodina . Od začátku šk. roku jsme jich nadli dohromady přes 6000 ks (nekecám - fakt je počítáme, protože ve škole soutěží, kdo jich nasbírá nejvíc )

  superkarma: 0 23.05.2003, 21:15:32
 5. avatar
  [9] Ťapina [*]

  mirrea: To sbírá hodně škol a taky všichni skauti v republice - to už je pěkných pár víček

  superkarma: 0 23.05.2003, 14:04:54
 6. avatar
  [8] emma [*]

  medved: teda ten Václavák ... to je představa a nespočítal někdo, kam až by byl cítit ten smrad z toho (při bezvětří)
  škoda, že sem ještě někdo nenapíše, kolik kanalizačního odpadu Praha vyprodukuje!

  superkarma: 0 23.05.2003, 12:47:18
 7. avatar
  [7] mirrea [*]

  ve škole, kam chodí moje dcera, sbírají barevná víčka od PET lahví, prý z toho někde dělají hračky pro děti. Docela zajímavé, ne? Já vím, ono takové jedno víčko je malé, ale kapka ke kapce...

  superkarma: 0 23.05.2003, 12:01:04
 8. avatar
  [4] medved [*]

  a jeste dodatek...mnozstvi vytrideneho odpadu dramaticky v praze roste, v prvnim pololeti 1998 se vybralo 1085 tun skla, 1735 tun papíru a 211 tun plastu, v prvnim pololeti 2002 uz to bylo 3520 tun skla, 6094 tun papiru a 2499 tun plastu
  a jeste perlicka...vite kolik praha rocne vyprodukuje odpadu ? moc ...tim mnozstvim by se dal vaclavak zaplnit po cele plose do vysky petrinske rozhledny tedy cca 60 metru

  superkarma: 0 23.05.2003, 11:22:13
 9. avatar
  [3] medved [*]

  vzhledem k tomu, ze se ted odpady zabyvam profesionalne, tak muzu dat na otazku, co se deje s tridenymi odpady docela dobrou odpoved...ale jen za Prahu, kazde mesto si to ridi samostatne
  je pravda, ze uplne na zacatku se skutecne svazely na skladku k ostatnimu odpadu...kontejnery na trideny odpad byly totiz rozmisteny driv, nez se domyslelo, co se s nim bude delat...z toho pak vznikla ta fama
  uz dlouho je to ale jinak...auta na ruzne druhy odpadu jezdi a vybiraji "svoje kontejnery"(muzete je videt, jsou mensi a je na nich napis papir, plasty...). papir se tridi v tridirne papiru a odevzdava se dal jako druhotna surovina, sklo vykupuji od svozove firmy firmy, ktere z toho znovu delaji sklo (musi se to predtim vytridit), plasty taky zpracovavaji nektere firmy...dela se z nich treba drt , ktera se dava do zakladu silnic
  obcane v praze neplati naprimo za trideny odpad nic, magistrat hradi rozdil mezi naklady za svoz a trideni a vynosy z prodeje z rozpoctu mesta

  superkarma: 0 23.05.2003, 11:15:12

Profil uživatele
Registrace nového uživatele | Zaslat heslo

Komerční tipy

Novinky

Dnešní vydání

Nové v rubrice

Nejčtenější články

Poslední komentáře

Fotogalerie

Partner rubriky

Ankety

Výzkum žena-in.cz – téma bolest, horečka a nachlazení
Trápí vás exém? Zapojte se do testování RadioXar

Náš tip

Doporučujeme