Sloní jeskyně a lázně jsou dalším z tipů na výlety v okolí města Ubud pro milovníky památek. Přečtěte si další díl našeho cestovatelského seriálu.

Bali

Cesta k jeskyni a lázním je velmi jednoduchá: Vyrazte z Ubudu směrem na východ do města Gianyar. Pokud nepojedete s cestovní kanceláří, pak sem dojedete úplně v pohodě na vypůjčené motorce nebo i na kole, pokud se nebudete obávat horkého počasí. Goa Gajah (Sloní jeskyně) leží na okraji města Ubud.

Bali

Sloní jeskyně údajně už v 11. století sloužila jako pustevna hinduistickým mnichům. Dnes je to oblíbené místo návštěvníků a obdivovatelů památek. Díky tomu, že jsme sem přijeli kolem osmé hodiny ráno a ještě tady nikdo nebyl, mohli jsme být svědky ranního rozjímání mnichů a tradičního náboženského rituálu.

Bali

Bali

Vchod do jeskyně je poutavý – je to vlastně otevřená tlama, orámovaná horní čelistí obrovské hlavy vytesané do kamene se spoustou reliéfů. Vypadá jako stvůra, nejspíš se podle odborníků jedná o bytosti Bhomu nebo čarodějnici Rangu, případně jakýsi hybrid obou. Tato stvůra určitě sloužila jako ochránkyně před zlými duchy a jako předělem mezi skutečným a jiným světem. Vstupem do jeskyně se člověk dostává do jiného světa… Hlava dříve mnoha lidem připadala jako hlava slona, proto dostala název Sloní jeskyně.

Bali

Kousek od jeskyně jsou lázně, které se dříve stavěly u posvátných pramenů nebo jak je to tady – v blízkosti posvátných míst, aby se věřící mohli před modlitbou nebo před položením obětin očistit. Lázně lemují nádherné starobylé vzrostlé stromy a keře, je to zajímavé místo, které můžete při cestách po Bali navštívit.

Bali

Důležité informace:

Zdroj fotek: Klára Křížová, Shutterstock

Jak se nejlépe dostat na Bali? My jsme letěli s leteckou společností KLM (www.klm.cz) . Přestupovali jsme v Amsterdamu, odkud jsme téměř hned pokračovali do balijského Denpasaru. Z Prahy je možné volit mezi nejméně 5 lety denně. Pokud zvolíte kombinaci letů tak, abyste měli delší čas na přestup v Amsterdamu, můžete stihnout „na skok“ i návštěvu centra města. Spojení mezi letištěm Schipol a městem je velmi snadné a rychlé.

Cesta zpátky byla přes noc, což je výhodou, kterou mají tyto evropské letecké společnosti,  nepřestupujete někdy o půlnoci, tak se stihnete i trochu vyspat. Přiletěli jsme do Amsterdamu ráno a na přestup jsme měli skoro devět hodin. KProto jsme na amsterdamském letišti Schipol využili služeb salónku, konkrétně KLM Crown Lounge. Bylo to bezva, hlavně možnost po dlouhém letu se vysprchovat, v klidu najíst, nebo využít relaxační křeslo. Při tak dlouhých letech, kdy navazuje čekání na letišti, je toto zázemí naprosto ideální. KLM Crown Lounge má otevřeno od brzkého rána do posledního večerního letu KLM. Vstup stojí od 25-45 EUR, platí se kreditní kartou. Nebo je možné platit nasbíranými mílemi, pokud jste členy věrnostního programu Flying Blue.

Další články Cestopis Bali:

Reklama