Pokud milujete věhlasné památky, pak vás na Bali určitě bude zajímat i starověký chrámový komplex Besakih. Jedná se o nejuctívanější chrám na ostrově, který najdete na jižním úbočí sopky Gunung Agung, nejvyšší hoře ostrova.

Bali

Chrám je opravdu velmi rozsáhlý a krásny. Díky své slávě přitahuje tisíce návštěvníků, takže něž se dostanete za samotné vstupní brány, projedete minimálně tři kilometry místy, kde jsou odstavná parkoviště, stánky a restaurace.

Bali

Bali

Bohužel s proslulostí místa se pojí i aktivity různých podnikavců. Tady jako by zmizela milá tvář Bali, sesype se na vás horda agresivních prodavačů obětinek, vnucovačů sarongů, suvenýrů a jiných produktů, které je třeba nacpat turistům. Vše jen s vidinou výdělku. Nestačí se tvářit odmítavě a slušně odpovídat, že o nabízené věci nemáte zájem. Musíte nasadit stejnou razanci, jakou používají místní prodavači nebo nabízeči služeb průvodcovství. Jinak se jich nezbavíte. Tento první dojem vám může celou prohlídku tak znepříjemnit, že si ji neužijete.

Bali

Bali

Chrámový komplex Besakih se skládá z 22 chrámů. Každý chrám má své jméno, stavby jsou rozesety do délky tří kilometrů. Ústřední chrám je Pura Penataran Agung. Je třeba vědět, že i když máte sarong a vše podle náboženských pravidel, pokud se nemodlíte a nepřinášíte oběti, nesmíte vstoupit do žádného z chrámů. U každého vchodu je tabulka s tímto upozorněním. Může to být pro mnohé návštěvníky zklamání, protože procházku musíte směrovat pouze po označených chodnících a do zahrad chrámů jen nakukovat přes zdi a ploty. I tak ale vidíte krásné stavby a nádherné sochy.

Bali

Bali

Můj tip – pokud půjdete úplně nahoru a dozadu, po cestě, dostanete se ke starým rozpadlým chrámům, kde již náboženské ceremonie neprobíhají. Zde se můžete volně pohybovat a prohlížet si krásnou architekturu. Udělat si krásné fotky, stojíte na kopci a pod vámi se rozprostírají stavby a dřevěné pagody, vlají vlaječky, barevné stuhy… prostě krása. Taky je tu velmi málo turistů, málokdo dojde až dozadu. Jen dejte pozor a buďte opatrní – my jsme narazili na rojící se hnízdo sršňů, naštěstí včas jsme se otočili a místo jsme urychleně opustili.  Musím říci, že otravní nabízeči a prodavači byli opravdu velmi agresivní, na ženy vnucující obětinky jsme museli i odmítavě křičet. Což je na tak posvátném místě opravdu škoda.

Bali

Bali

Zdroj fotek: Klára Křížová, Shutterstock

Jak se nejlépe dostat na Bali? My jsme letěli s leteckou společností KLM (www.klm.cz). Přestupovali jsme v Amsterdamu, odkud jsme téměř hned pokračovali do balijského Denpasaru. Z Prahy je možné volit mezi nejméně 5 lety denně. Pokud zvolíte kombinaci letů tak, abyste měli delší čas na přestup v Amsterdamu, můžete stihnout „na skok“ i návštěvu centra města. Spojení mezi letištěm Schipol a městem je velmi snadné a rychlé.

Cesta zpátky byla přes noc, což je výhodou, kterou mají tyto evropské letecké společnosti,  nepřestupujete někdy o půlnoci, tak se stihnete i trochu vyspat. Přiletěli jsme do Amsterdamu ráno a na přestup jsme měli skoro devět hodin. Proto jsme na amsterdamském letišti Schipol využili služeb salónku, konkrétně KLM Crown Lounge. Bylo to bezva, hlavně možnost po dlouhém letu se vysprchovat, v klidu najíst, nebo využít relaxační křeslo. Při tak dlouhých letech, kdy navazuje čekání na letišti, je toto zázemí naprosto ideální. KLM Crown Lounge má otevřeno od brzkého rána do posledního večerního letu KLM. Vstup stojí od 25-45 EUR, platí se kreditní kartou. Nebo je možné platit nasbíranými mílemi, pokud jste členy věrnostního programu Flying Blue.

Další články Cestopis Bali:

Reklama