Už pro svou  přírodní krásu, pro kterou se jím zdobí i adventní věnce, je pro mě badyán jednou z vánočních hvězd. Badyán je ale kromě svého dekoračního významu i nezastupitelným pomocníkem právě při pečení cukroví, ale také jako přísada např. do tolik oblíbeného svařeného vína.

Tyto dřevité hvězdice znali již naši dávní předci. Orientálci žijící dávno před naší civilizací badyánu dokonce přisuzovali euforické účinky. A moudří druidové jeho sílu užívali v lidovém léčitelství. Pro zlepšení trávení radili žvýkat po jídle semena badyáníku, při kolikách či revmatismu pak z již zmíněných semen vařili léčivý čaj. Ten pak užívali i při křečích a žaludečních nevolnostech, při potížích s menstruací a na podporu tvorby mateřského mléka. Odvar z badyánu umí odstranit nespavost, kdy se badyán s dalšími kořenícími složkami přidává do mléka. A mast z tohoto koření zbavuje svrabu a také vší!

Dávní Kelti badyán pálili a Japonci sázejí tento stromek, který je podle nich rostlinou posvěcení a ochrany, kolem chrámů a na hroby…

Z hlediska moderní medicíny je badyán skvělý podpůrný prostředek u mnoha neduhů:

  • podporuje imunitu
  • má antiseptické účinky
  • odstraňuje plynatost
  • obnovuje střevní mikroflóru
  • podporuje a urychluje trávení
  • uvolňuje bolesti břicha
  • odstraňuje kloubní potíže

Jelikož podle moudrosti našich předků i podle současných odborných názorů badyán zajišťuje čistou pokožku, je jeho využití zastoupené i v krášlící kosmetice. Na trhu můžeme tak nalézt pleťovou vodu z badyánu, badyánové pleťové mléko či badyánové tonikum k čištění pleti.

Čaj z badyánu se používá jako výborná prevence při bolestech kloubů, zažívacích potížích, průjmu, chřipce, rýmě nebo zahlenění. Tento prastarý aromatický plod se používá i při vaření - tedy v kulinářské magii. Zvláště pak orientálci s badyánem přidaným k masovým pokrmům umí vytvořit doslova kouzelné kombinace chutí…

V našich končinách se však používá spíše na sladké pokrmy, při konzervování ovoce, do koláčů nebo jako koření do alkoholu.

Přečtěte si i o tomto koření:

Uložit

Uložit

Uložit

Uložit

Uložit

Reklama