Novinky

Baby tábor

Přečtěte si zkušenosti čtenářky Bondy, která v loňském roce přijala nabídku jedné cestovky, aby dělala vedoucí na tak zvaném Baby táboře. Jak to dopadlo?

Můj syn byl od malička nejedlík a nespavec, proto ho babička nechtěla hlídat. Taky proto, že si vyžadoval velmi důrazně maminku a všechny domácí vymoženosti. 

Tábor jsme zkusili jen jednou, v devíti letech, s pobytem rodičů. Pořádal ho karate klub, kam chodil bývalý manžel, v nějakém starším neudržovaném objektu ROH. Ale po prvním dnu trenér řekl, že je mokro, a jinde než na louce se cvičit nedá. Veškerý program pak nechal na rodičích. Divím se, že se mu ty děti, které tam byly bez rodičů, mezitím co on griloval se svými příbuznými, někde nezabily. Jediným programem byl povinný polední klid a karneval, který pořádal sousední tábor.

Loni jsem se  na stará kolena zbláznila a přijala nabídku jedné cestovky, abych dělala hlavní vedoucí na týdenním takzvaném Baby táboře, kam mohou jezdit děti od 4 let se svými rodiči. Já jsem se měla starat o program těch rodičů a vymyslet celotáborovou hru a program vedoucím.

Až po příjezdu jsem zjistila, že tam dorazila tříletá dvojčata s pětiletým bratříčkem bez rodičů, kteří neuměli spávat sami, pětiletý chlapec jen se starší sestrou, čtyřletá holčička, která se neuměla ani vykakat sama, natož na společném sociálním zařízení mimo chatku. Manažer cestovky dělal, jako že to vůbec není mimo pravidla. Ještě k tomu maminy, které tam měly starší dítě, chtěly mít klid i od těch dvouletých a strkaly nám je na hlídání spolu s těmi staršími dětmi. Navíc nám jedni rozhádaní rodiče předali dítě už s průjmem po dovolené v Egyptě a nechtěli si pro něj dojet, přestože to nařídil zdravotník, neboť hrozilo, že budou tři tábory v tom středisku pos.ané.

Moje vedoucí stávkovaly, protože tam nejely proto, aby dělaly opair-ky, pucovaly děckám zadky a spaly s nimi v chatce. Já jsem celý týden nespala hrůzou, jestli najdeme ráno všechny dětičky v chatkách, jestli se neutopí v řece, která tekla přímo neohrazeným prostorem tábora. O vybavení tábora ani nemluvím, cestovka do něho moc neinvestovala, sportovní potřeby byly poztrácené a rozbité a postele a prádlo pamatovaly doby ROH. No po nadlidském úsilí všechno dopadlo dobře, tábor se vydařil a děti na něj vzpomínají v dobrém.

Když jsem po týdnu předávala malou holčičku nemocnou mamince, ptala se jen na to, jestli ji může na ten tábor dát i příští rok. No pomyslela jsem si jen něco o krkavčí matce a raději jsem mlčela. Těch pár tisíc za tu práci mi fakt nestálo za ten měsíc, co jsem se z toho stresu dostávala.

Proto radím maminkám, že si mají raději po známých zjistit, jaká je skutečnost, a nedat se ošálit krásnými reklamami. Nejlepší jsou tábory těch organizací, kde pracují s těmi dětmi celý rok. 

Bonda

Text nebyl redakčně upraven


Dnes magazínu vévodilo téma : Co děláte s dětmi o prázdninách? 

V 16.00 jednu z vás za příspěvek, který mne nejvíce zaujal odměním. A protože ženě nejen v létě sluší kytice, tak ji jedné z vás ještě dnes pošlu.

   
09.08.2012 - Čtenářské příspěvky - autor: Jakub D. Kočí

Komentáře:

 1. [12] Trefa [*]

  Trefa:rodice jsou opravdu nezopovedne vuci svym detem.je jim jedno jestli deti umi vse,hlavne kdyz se jich zbavi,aby sama si mohla uzivat.vam patri podekovani za to ze jste se o ne starala.

  superkarma: 0 09.08.2012, 22:55:03
 2. [11] Roland [*]

  bonda — #10 Máte můj obdiv. Já s moji povahou bych to nezvládla.Chvili jsem hlídala malou roční holčičku, abych si nějakou kačku vydělala a bála jsem se jít i na toaletu, byla hodně živá a já měla  strach, aby se jí nic nestalo. Asi to zase až přeháním.Ale oblibila si mě a měla mě pak ráda.

  superkarma: 0 09.08.2012, 20:06:36
 3. avatar
  [10] bonda [*]

  Roland — #9 A to mám trénink ze školy, kde taky zodpovídám za svěřené děti. Člověk je připraven na to, že se může něco stát i při dobrém dozoru. Jenže na tom táboře jsem moc nemohla ovlivnit podmínky. A čtyřleté dítě je individualista, zapojit ho do společné činnosti je velice těžké a jde to jen chvíli. Neměli tam ani pískoviště, kde by si ty malé děti samy chtěly hrát. Klidně bych dělala hlavní vedoucí na táboře, který si organizačně připravím podle všech pravidel. Už nikdy ne ve spolupráci s cestovkou, která chce jen vydělat.

  1. na komentář reaguje Roland — #11
  superkarma: 0 09.08.2012, 19:58:28
 4. [9] Roland [*]

  Věřím, že jste z toho musela být hodně vystresovaná, peníze za ty nervy, aby se nikomu nic nestalo ani nestály.

  1. na komentář reaguje bonda — #10
  superkarma: 0 09.08.2012, 19:42:36
 5. avatar
  [8] Hanula [*]

  Sml16to je síla

  superkarma: 0 09.08.2012, 19:36:58
 6. avatar
  [7] hubajda [*]

  carmi — #1 to me hned nadlo kdyz jsem clanek cetla to je teda sila cacorka nebyla ani sama v nemocnici kdyz ji bylo 6

  superkarma: 0 09.08.2012, 17:50:43
 7. [6] dadma [*]

  Naprosto souhlasím.Moje dcera měla také takovou zkušenost i když to bylo pod záštitou VZP a jmenuje se to Mořský koník.Říkala, že po tom co zažila by,tam dítě sama nikdy neposlala.Je to již 10 let možná se poměry zlepšily? Souhlasím, že rodiče by si měli zjistit o táboře co nejvíce.Další zkušenost měla dcera z tábora z jižních Čech a také negativní.Vedoucí chlastali vždy do rána a pak se o děti staraly děvčata, které tam byly jako pomocnice a některým ještě nebylo ani 18 let.Na dceru byli ještě naštvaní ,že s nimi nepařila.My jsme se tam byli za ní a za vnukem podívat,tak nás vzala k chatkám vedoucích o poledním klidu,odkud se ozývalo neskutečné chrápání a děti lítaly sami po objektu.Přitom hned za táborem tekl potok.

  superkarma: 0 09.08.2012, 16:53:26
 8. [5] FAXÍK [*]

  malé děti by měly být s rodiči a od školního věku můžou zkoušet jezdit samy třeba na tábor

  superkarma: 1 09.08.2012, 16:26:53
 9. avatar
  [4] ladouch [*]

  To byla teda síla, kloubouk dolů, že jsi to ustála.Sml22Sml22

  superkarma: 0 09.08.2012, 16:20:26
 10. avatar
  [3] SNÍŽEK [*]

  no to byl záhul Sml31

  superkarma: 0 09.08.2012, 15:49:54
 11. avatar
  [2] ToraToraTora [*]

  Sml15 No mazec teda.

  superkarma: 2 09.08.2012, 15:39:39
 12. avatar
  [1] carmi [*]

  To je hrozné, jak můžou dát rodiče tak malé děti na táborSml15. Chudáci děti, ale i vedoucí Sml68

  1. na komentář reaguje hubajda — #7
  superkarma: 2 09.08.2012, 15:38:42

Profil uživatele
Registrace nového uživatele | Zaslat heslo

Komerční tipy

Novinky

Dnešní vydání

Nové v rubrice

Nejčtenější články

Poslední komentáře

Fotogalerie

Partner rubriky

Ankety

Náš tip

Doporučujeme