Vztahy

Babičky mi kazí výchovu. Co s tím?

Jak říkám, mám opravdu o hlídání postaráno.
Je to velice příjemné, jelikož dcera je hyperaktivní, a po pěti všedních dnech s ní strávených ji s radostí odvezu na víkend k babičce.  
Mám tak spoustu času na domácnost, psaní článků a své přátelé. Přes víkend se zregeneruju a naberu síly na další dny plné otázek a vycházek na pískoviště. Mám tkz. dobité baterky a na dceru více trpělivosti.

Znám i případy, že prarodiče nehlídají vůbec.
Tyto věci nechápu a kamarádek, které se díky tomu nemohou od dětí hnout, je mi upřímně líto. A jejich dětí taky, jelikož láska prarodičů je pro dítě potřebná a nezapomenutelná.  
Mluvila jsem o této lásce k vnoučatům s maminkou a ptala se jí, jaké to je vlastně být babičkou. "Je to tak silné a hezké jako láska ke svému dítěti?"
Máma odpověděla ihned a bez rozmyslu. "JE TO DALEKO HEZČÍ!"
Vyjádřila se, že je příjemné se s dítětem potěšit, dělat mu radost a za dva dny zase odevzdat. Odpadá i zodpovědnost za výchovu. A jsem u toho.

Občas babičkám řeknu nějaká pravidla, podle kterých by se podle mých představ mělo s dcerou jednat. Vždy mi vše odkývou, někdy i dají za pravdu a já odkráčím v klidu domu. Mám dobrý pocit, že jsem si řekla o své. Příklad:

Před dlouhým časem jsem je obě požádala, aby nedávaly dceři dudlík. Maximálně na spaní. Obě přislíbily, odkývaly. 
Před týdnem si pro dceru přijeli oba moji rodiče a já také musela někam zajet. Odcházeli jsem tedy společně a následně zastavili auty za sebou na semaforu. Ve zpětném zrcátku jsem viděla dceru, jak dudlá..

Anebo -

Našim známým se stala velice nepřijemná věc.
Jejich malá dcerka vdechla rozkousaný oříšek. Důsledkem toho strávila mnoho dní v nemocnici a prodělala tři operace. Rozdrcený oříšek způsobil ošklivý zánět.

Dohodli jsme se s manželem, že oříšky prozatím vynecháme. Rozhodnutí, spolu s vysvětlením, jsme oznámili oběma babičkám. Souhlasily, odkývaly.
Včera mi dcera říká: "A mami, babička mi večer dává oříšky do mističky!"
Tchýně u toho seděla, celá se zarděla.

Mohla bych uvést ještě další příklady. Je to pořád stejné. Dcera je na pokraji obezity a oni do ní doslova tlačí jídlo horem dolem. A pak mi i přes mé výhrady stále informují o tom, jak ta moje holčička krásně papala. Jdou na mě mrákoty.

Už uvažuji o tom, že jim dceru nebudu tolik dávat.
Je opravdu čím dál silnější a o tom, že je vždy po příjezdu od prarodičů nezvladatelná, ani nemluvím. Dělají, co jí na očích vidí, a ona mi doma celé pondělí kňourá a vůbec neposlouchá.

Ale co mám tedy dělat?
Ve hře je zdraví dcery, více či méně její vychování a mé pohodlí.  
A nakonec i ta babičkovská láska.

Co s tím?

   
   
28.06.2004 - Láska a vztahy - autor: Jindřiška Kleknerová

Další příspěvky

Komentáře:

 1. avatar
  [139] Andula [*]

  essence: naše děti jedou k babičce tak jeddou za rok, takže by mi asi připadalo přehnané je ještě před návštěvou vážit

  superkarma: 0 07.07.2004, 20:47:23
 2. [134] Jana 01 [*]

  Naše babička zase přes můj zákaz opaluje syna a to bez krému - prý je moc bílý... Takže ještě jako batolátko od ní přišel dvakrát spálený, plakal. Druhý den jsme měli jít zrovna k lékaři a dost jsem se tam styděla. babička říkala, že ho spálit nechtěla, ale sluníčko potřebuje... nepotřebuje ale podle ní léky na alergii (občas příjde s dechovými obtížemi)a to, jak jsem se musela jako malá přehnaně opalovat a teď se teprve ukazují následky...

  superkarma: 0 30.06.2004, 21:18:11
 3. avatar
  [133] Andula [*]

  tánina: skoro všechny ani zdaleka ne

  superkarma: 0 29.06.2004, 16:32:51
 4. avatar
  [132] Andula [*]

  Eva_Fl: druhý dítě už se myje samo

  superkarma: 0 29.06.2004, 16:32:13
 5. avatar
  [131] Clerenc [*]

  aa chybicka se vloudila, samozrejmneze "nebylo"

  superkarma: 0 29.06.2004, 13:02:41
 6. avatar
  [130] Clerenc [*]

  tánina za nasich skolnich let se rikalo, ze jsme bud roztekany, nebo jako z divokejch vajec. Slovo hyperaktivni, jeste nebo moderni

  superkarma: 0 29.06.2004, 13:02:04
 7. avatar
  [126] Eva_CZ [*]

  Andula: vy myjete deti na stridacku? Jako ze v pondeli 1, v utery druhej....

  superkarma: 0 28.06.2004, 23:57:36
 8. avatar
  [125] Andula [*]

  Jeremi: tak nějak. Tedy, náš tatínek se dneska vyskytuje celý den doma, ale po 7 pracovních dnech v kuse je poněkud jetý a jako tatínek se vzmohl pouze na krátké blbnutí, umytí jednoho dítěte a večerní čtení.

  superkarma: 0 28.06.2004, 23:09:42
 9. avatar
  [124] Jeremi [*]

  Andula: Jo, na tatínka jsem taky myslela. Ale možná má ta rodina jiný rytmus žití a tatínek se vyskytuje v průběhu týdne doma i přes den. A ne (jak tak bývá oblíbeným zvykem tatínků) až v pozdních večerních hodinách.

  superkarma: 0 28.06.2004, 23:02:03
 10. avatar
  [123] Andula [*]

  Jeremi: me taky, to velmi, byt mozna to neni az tak zvlastni pokud ta maminka nepracuje a je s ditetem celych tech pet vsednich dni, nicmene, jak k tomu prijde tatinek?

  superkarma: 0 28.06.2004, 22:54:14

Další příspěvky

Z předchozí stránky:

 1. avatar
  [122] Jeremi [*]

  Andula: No, já to pochopila jako reakci na článek a s tím bych se docela i ztotožnila - posílat dítě na víkend k babičkám pravidelně mi přijde velmi zvláštní.

  superkarma: 0 28.06.2004, 22:50:32
 2. avatar
  [121] Andula [*]

  Jeremi: kazdy vikend urcite ne, samozrejme
  asi jsem to cetla jen letem svetem, ja to minila jako na nejaky vikend obcas a pochopila jsem, ze ona mini, ze by dite na cely vikend nedala jinam
  Mea culpa

  superkarma: 0 28.06.2004, 22:40:58
 3. avatar
  [120] Jeremi [*]

  Andula: Já bych se Suzanne zastala - odložit občas dítě k babičce a vyrazit někam jen ve dvou, je super, ale každý víkend?

  superkarma: 0 28.06.2004, 22:25:45
 4. avatar
  [119] Andula [*]

  _Lucky: já myslím nedělám z rodičů nesvéprávné idioty, jak říkám, mám dojem, že dětičky by se týden klíďo vyrovnaly s výchovou odlišnou od té mé a já taky, zase takový fanatik nejsem, byť se naše představy rozcházejí. Z toho, že bych mámě vyčítala, že jim dává po ránu na pití jen kakao, už jsem vyrostla (oni to zkritizují sami a vodu si taky uměj natočit )
  Bohužel, dědeček - můj táta naše kluky (starší je hyperaktivní) hlídat nechce, dal najevo, že mu vadí a já sama vidím, že to s nimi neumí. Tím celkem padá možnost, aby je hlídala babičřka, když bydlí spolu.
  Asi tak.

  superkarma: 0 28.06.2004, 22:04:03
 5. avatar
  [117] _Lucky [*]

  Je taky zvláštní, jak se k dětem chová děda (už je sám) - vždycky dostane instrukce, co a jak, a těch se docela dobře drží, zatímco babička (taky už sama), podniká s dětmi, co ji napadne. Není to v tom, že by je neměla ráda (no, popravdě by si mohla odpustit jednoznačnou oblibu vnučky na úkor vnuka). 5.Léthé: Zajímavé je, že postižená husa se vždycky ozve..

  superkarma: 0 28.06.2004, 19:35:05
 6. avatar
  [115] _Lucky [*]

  Sorry, ale přijde mi, že z prarodičů děláte nesvéprávné idioty, mentálně na úrovni svěřených dětí. Já mám naivní představu, že např. matce samoživitelce babička dobrovolně pohlídá na některý víkend děti.(závidím Vám ostatním, které s dětmi nemáte problémy, ale nepřeju Vám hyperaktivní, nedej bože postižené dítě) Jestli se vykrmované děti ani nedostanou od televize, tak takový pra"rodič" patří do 24h péče, protože je nesvéprávný. Přece je v jeho primárním zájmu jednat ve prospěch dětí..

  superkarma: 0 28.06.2004, 19:22:27
 7. avatar
  [114] _Lucky [*]

  Nevím, já se musím zastat autorky příběhu. Člověk by čekal, že babičkám zůstal nějaký rozum, ale ne, zdětinští a ví všechno nejlíp. Já jsem ten proces nazval "Tchynizace". Z normální chytré a pohotové ženy se stane zapšklá bába, která všechno dělá nejlíp, všechno viděla a ke všemu má klíče. To se pak člověk nemůže divit, že si v Americe raději někoho pronajmou na hlídání, když vlastní krev na to s..e. Prostě zapomněly, jaké to je, mít trochu zodpovědnosti. Opravdu pomoct, to pro ně není. Moje tchýně to povýšila ještě o stupeň výš. Když se něco neděje podle jejích představ, snaží se v vyvolat cílenými narážkami depresi (věřte tomu nebo ne, má to nacvičené). Ale každý by si měl uklidit na svém dvorečku...

  superkarma: 0 28.06.2004, 19:09:21
 8. avatar
  [113] Eva_CZ [*]

  Meryl: nechtela bys cast leta stravit s Andulcinymi chlapecky?

  Anduli - ja tohle znam... Byla jsem s klukama sama a nanejvys byl zajem o starsiho, ten jel k mori a malej trcel na dvorku v Praze...

  superkarma: 0 28.06.2004, 18:52:49
 9. avatar
  [111] Andula [*]

  Meryl: my máme právě navíc jen jednu babičku, druhá byla super a hlídala naše kluky i v době, kdy už byla nemocná a to ani nebyla jejich vlastní, tu jsem ani nikdy nepoznala.

  superkarma: 0 28.06.2004, 17:38:05
 10. avatar
  [109] Andula [*]

  Meryl: naštěstí máme i kamarády jednoho si bere v době tábora toho staršího slečna, kterou jsme měli původně na žehlení (my ale v té době pracujem, takže z toho, že budem slamění, moc mít nebudem), druhého si chce na kousek v srpnu půjčit moje kamarádka s pěti dětma, že se mezi nima šestý na pár dní ztratí
  Ale mě je jich i líto, ostatní děti jedou v jejich věku k babičce třeba i na ten měsíc s tím, že je tam rodiče navštěvují, (což ani nevyžaduju, tak dlouhý pobyt), a naše děti se ptaj, proč nemůžou jet k babičce. Navíc to teď měli slíbené alespoň na pár dni a zrušilo se to, protože jsou prostě příšerný, hlavně starší...

  superkarma: 0 28.06.2004, 17:29:59
 11. avatar
  [107] Andula [*]

  anitech: když já mám někdy pocit, že si to nemůžu užít pro samou únavu a vyčerpání, nikoli pracovní

  superkarma: 0 28.06.2004, 17:20:33
 12. avatar
  [106] anitech [*]

  No jo, když ty děti tak strašně rychle vyrostou a člověk si to pro samý shon ani neužije. Pořád všechno odkládá až budou větší a najednou jsou z domu a není pro koho vařit ,smažit, tak si to člověk musí nějak vynahradit na vnoučatech. A taky se to krásně rozmazluje, a ten nádherný pocit, že ty děti může vrátit rodičům. Vlastní děti nikde člověk reklamovat nemůže a v porodnici Vám dají akorát očkovací průkaz a žádný záruční list

  superkarma: 0 28.06.2004, 17:09:52
 13. avatar
  [105] Andula [*]

  Suzanne: dávat děti na víkend bys nechtěla? Já nevím, my máme naše hošíky rádi, ale jsme někdy z nich unavení a myslím že by prospělo jim i nám s manželem, kdyby občas na víkend vyrazili, nepovažuju to za nic špatného.

  superkarma: 0 28.06.2004, 16:58:26
 14. avatar
  [104] Andula [*]

  Meryl: celej červenec nádhera.
  Naše dětičky ale nikdo nechce
  Druhý děda je loni hlídal, ale letos má suebe na chalupě svoji o hodně starší nemocnou sestru takže taky nic.
  Takže vypadám jako krkavčí matka, jenže mít dovolenou celé léto fakt nemůžem, takže naše děti budou kus prázdnin chodit i do školky , i když bych jim ráda dopřála prázdniny mimo Prahu. Ale to až s náma v srpnu, kromě tábora v červenci.

  superkarma: 0 28.06.2004, 16:56:53
 15. avatar
  [103] Ladia [*]

  Jo a kdyby si jednou vzali na víkend nebo i na týden nechám je s klidným svědomým "kazit" moji výchovu a nabourávat jídelníček

  superkarma: 0 28.06.2004, 16:55:57
 16. avatar
  [102] Ladia [*]

  ad.astra: já to myslela dobře pro babičku, maminka si doma vklídku relaxuje a babička lítá kolem plotny a dítka
  Jinak já s tímhle problém nemám, babička nebo děda naše dětičky nehlídali dýl jak 4 hodiny a to většinou u nás doma a najedený

  superkarma: 0 28.06.2004, 16:53:12
 17. avatar
  [100] Andula [*]

  Hm, taky bych poslala chlapce k babičce a dědovi, abych si odpočinul a přiznávám, dopřála abych jim i týden rozmnazlování, ale smůla, babička s dědou si je k sobě na prázdniny vezmou možná až v srpnu, na pár dní a každého zvlášť.
  Dědeček naše divočiny špatně vydejchává a nechce je tam

  superkarma: 0 28.06.2004, 16:49:18
 18. avatar
  [99] Lesana [*]

  Ááá, koukám, že některé z vás dávají děti k babičkám i s kastrůlkem :o) Přiznávám, že když je k nim posílám JÁ, tak doufám, že si zas jednou daj pořádně do nosu :o) Kdybych jim posílala mnou navařené jídlo, babičky by jim ho stejně nedaly. A kdybych navíc přidala i kastůlek pro babičky a dědečky, vystavuju se riziku, že by příště dítko nechtěli v hrůze, aby s ním nedostali i kastrůlek :o)

  superkarma: 0 28.06.2004, 16:14:34
 19. avatar
  [97] Danuna [*]

  Aja:moje tchyne se jich vzdycky o prazdninach i jindy ptala jakej bude jidelnicek.sestavila ho podle nich a dodnes nic nezerou ale to maj smulu hosi.A bylo furt babicka rikala,babicka dela knedliky mensi,babicka kraji zeleninu na drobno atd..asi budu taky takova ale reknu to snase a ne detem.

  superkarma: 0 28.06.2004, 15:35:02
 20. avatar
  [96] Aja [*]

  Danuna: Naše bába prohlašuje, že máme na chlapečka špatný vliv! Že je hodnej a pomůže se vším...Jenže ona po něm chce jen věci, který ho baví... A mezi ně určitě nepatří jakákoli příprava do školy, utírání nádobí, uklízení aspoň po sobě..., vynášet smetí, krájení salámu na prkýnku...

  superkarma: 0 28.06.2004, 15:30:47
 21. avatar
  [95] ad.astra [*]

  Ladia: a co takhle babičku s dědou na víkend k sobě, to bys měla jistotu, že děti jedí to co navaříš a nedej bože, kdyby děda s babi začaly s rozmazlováním, hned bys je mohla v počátku pěkně uměrnit...? Holky, neblázněte, pokud není babička vyloženě proti vám, není důvod ji děti nedávat, vždyt své děti taky vychovala, a to bud vás...a jste rozumné, nebo vaši drahou polovičku a s tou jste také spokojené, takže myslím si, že postarat o děti se umí..

  superkarma: 0 28.06.2004, 15:20:01
 22. avatar
  [94] Danuna [*]

  moje mamka i moje tchyne mi deti rozmazlovaly ale vedela jsem ,ze je o ne perfektne postarano.Taky jsi clovek chce jednou zacas odpocinout.No bez babicek si to neumim predstavit.Taky jsem nadavala,ze mi je rozmazlujou ale oni si je chtej jen uzit.Taky budu takova to uz vim.Ale vety typu:to maminka nedela dobre-kdyz rikaly babicky o me se mi nelibily.At to rekne me ale ne detem.Matka pak ztraci autoritu.

  superkarma: 0 28.06.2004, 15:16:06
 23. avatar
  [93] Suzanne [*]

  kubikm: Co maminka řekne, to platí. A v tom to je
  Mně nebude vadit, když prarodiče učí děti sprosté básničky a mají z toho bžundu - i já to ve zdraví přežila. Mně vadí, když si někteří prarodiče v skrytu duše myslí, že maminka to dělá špatně, tak my to u nás budeme dělat úplně jinak. Já osobně dítě "nepůjčuji" častěji, než si řekne. Hlídání jsem měla vždycky zajištěné "zvenku" - snad jednou jsem požádala tchyni. Bylo to v pohodě, ale nestalo se z toho pravidlo. Když naši berou vnoučata jednou do roka k moři, jsem nadšená, syn taky. Ale výchovu jako takovou bych nikomu jinému nesvěřila. Teď plánujeme s manželem mimi. Tentokrát budeme na výchovu dva (předtím jsem se rozvedla velmi záhy). Ale výchova bude na nás a v případě, že by mi druhá babička vysloveně házela klacky pod nohy, tak si s ní promluvím, popřípadě omezím styky na společné zájmové aktivity. Ale dávat děti na víkend bych nechtěla. Už proto, že to může být fajn příležitost pro tu nejužší rodinu jako takovou - máma, táta, děti.

  superkarma: 0 28.06.2004, 15:00:46
 24. avatar
  [90] Ladia [*]

  risina: a co kdyby autorka článku navařila i babičce a dědečkovi, když už se jí celej víkend starají o ratolest, tak aby alespoň nemuseli vyvářet

  superkarma: 0 28.06.2004, 14:51:49
 25. avatar
  [89] Kelly [*]

  risina: málokteré dítě na otázku "CHCEŠ?" odpoví "NE", i kdyby bylo právě po vydatném jídle.
  Mé děti byly také jako kukačky. I když právě dojedly a bříška měly nacpané k prasknutí, tak musely také mít právě to, co měl na talíři jejich tatínek, když přišel z práce, byť to bylo úplně to samé, co měly před chvílí. A mám pocit, že ani nešlo tak o to jídlo, jako o ten pocit, být právě s tím člověkem, který je jim vzácnější (než právě máma, co je u dětí stále) a navíc ještě u plného stolu. Já jsem vždy, když jsem chystala talíř pro manžela, vytáhla automaticky ještě další pro děti a dala jim malou symbolickou porci. Naštěstí toto období rychle přešlo, kolikrát jsem měla pocit, že nás ty děti jednou sež*rou ...

  superkarma: 0 28.06.2004, 14:50:58
 26. avatar
  [88] Nanet [*]

  Pavluska: Pepenkaa: a spokojenost na obou stranách

  superkarma: 0 28.06.2004, 14:49:56
 27. avatar
  [87] Danuna [*]

  xenie:ty jses taky rebel jako ja vid?

  superkarma: 0 28.06.2004, 14:45:54
 28. avatar
  [86] risina [*]

  Pavluska: To by si ale autorka článku mo cneodpočala, kdyby musela v pátek chystat jídlo na celý víkend, že Ale vážně - umíte si představit, že dáte dítě k babičce na víkend, aona kromě vaření pro sebe (a třeba dědu) ohřívá to, co jste mu daly s sebou? to díte by zaručeně chtělo právě to druhé, co mají prarodiče.

  superkarma: 0 28.06.2004, 14:42:46
 29. [85] xenie [*]

  MonikaW: baví tě tak opruzovat ? běž s tím někam, jo ?

  superkarma: 0 28.06.2004, 14:41:45
 30. avatar
  [79] Kelly [*]

  Já vyrůstala bez dědečků a babiček, rodiče měli jiné starosti, než mě hladit a rozmazlovat a o moje ději se také nikdo u našich dveří nepřetrh.
  Ale když jsme přišli na návštěvu, tak jsem poslouchala rady, jak krmit mimi, protože "ONA" krmila své už ve 4. měsíci knedlíkem se zelím, a co mám dělat správně, protože já to správně nedělám . Proto mě článek také nadzved, ale jinak. Hned se mi vyjevily jinak v paměti už zasunuté nepříjemné vzpomínky, které mi tehdy tak pily krev. (Tenkrát jsem neměla odvahu ani roky poslat někoho někam s těmi řečmi.)
  Je třeba rozlišovat rozmazlování a rozmazlování. Někdy jsou babičky zlaté (ten cumlík je spíš k pousmání), ale některé jsou hluché, slepé a pro ně maminky blbé a nakonec babičky někdy dělají to, co by svým dětem nikdy nedělaly. V konečném důsledku to vypadá jako "na vztek" snaše.
  Jsem ráda, že tyhle starosti už nemám.
  Dnes mít , tak se zase spolehnu jen na sebe. Tenkrát to bylo z nouze, ale dnes jsem tomu vděčná. Sice to vláčení se s kočárkem a plínkami atd. bylo o duši a večer jsem byla zralá padnout únavou na h*bu, ale nelituji. Děti jsme vychovali s sami a dnes nám to úsilí děti začínají vracet. Jsou hodné a spolehlivé, bez mindráků a je s nimi spousta legrace. Už jsou velcí a nikdo jim už hlavu jen tak nezblbne.

  superkarma: 0 28.06.2004, 14:22:25

Profil uživatele
Registrace nového uživatele | Zaslat heslo

Komerční tipy

Novinky

Dnešní vydání

Nové v rubrice

Nejčtenější články

Poslední komentáře

Fotogalerie

Partner rubriky

Ankety

Anketa na téma osteoporóza
Anketa na téma: Zubní zdraví

Náš tip

Doporučujeme