Bulvár

Babička v Ypsilonce vás šokuje!

Slíbili jsme vám, že se s vámi podělíme o zážitky z premiéry inscenace Babička se vrací čili Dichtung und Wahrheit (vybásněná a pravdivá) v podání divadla Ypsilon, v režii Arnošta Goldflama. V hlavní roli babičky exceluje herečka Jana Synková, kterou znáte například jako tetu Kateřinu z filmu Saturnin, role pana Proška se ujal v tomto představení herec Jiří Lábus.

Nečekejte venkovskou idylku

představení BabičkaKultovní román Boženy Němcové se proměnil a z poklidné venkovské atmosféry zbyly jen střípky. Pokud máte idylické vyprávění o životě na venkově v paměti ze školní povinné četby, připravte se na realitu, jíž představení rozhodně nešetří.

Představitelka babičky není stará kouzelná dáma, ale velice energická, chvílemi až nesnesitelná padesátnice (jak tomu ve skutečnosti opravdu bylo), která se s ničím nemazlí. Prošek v podání Jiřího Lábuse se nesympatií k této osobě netají a mnohokrát za představení dokáže svůj postoj k babičce, své tchyni, dát jasně najevo. Přesně jeho vztah dokreslují opakované úvahy o nekonečném setrvání této osoby na tomto světě...

Během představení vystupuje z děje představitelka Barunky, jejíž komentáře uvádí diváka do mnohdy drsné reality. Dozvíme se tak například, že skutečná Viktorka přežila autorku Babičky Boženu Němcovou o několik desítek let. „To je trapas, co!?“ komentuje překvapivě sarkasticky tuto skutečnost Barbora Vyskočilová v roli Barunky.

Celý příběh je protkán názorovými střety generací, během kterých se určitě budete bavit a které nestárnou...

Naše dojmy...

„Chvíli mi trvalo, než jsem si zvykla na představitelku osoby babičky tak, jak ji ztvárnila Jana Synková. Často jsem si vybavovala nesnesitelnou tetu Kateřinu ze Saturnina. Po čase jsem ale přijala realistické pojetí inscenace divadla a dobře se bavila. Idylický příběh života na Starém Bělidle mi v paměti ale zůstane, nezávisle na pojetí tohoto příběhu v podání divadla Ypsilon."

Linda Wimmerová

„Já jsem si představení opravdu užila a všem, kdo mají rádi klasickou idylickou Babičku v podání Boženy Němcové, ale i těm, kteří ji třeba neznají nebo ji odsuzují jako haraburdí naší literatury, vřele doporučuji, aby se šli do Yspilonky podívat, skutečně to stojí za to! Po premiéře jsem z několika úst slyšela, že představení je příliš dlouhé, já jsem se ale bavila každou minutu a myslím, že by byla škoda cokoli z umné mozaiky tohoto příběhu vynechávat. Režisérovi Arnoštovi Goldflamovi tleskám za odvahu a všem hercům děkuji za skvělý zážitek!“

Klára Milošová

Zajdete se do Ypsilonky podívat? Četli jste Babičku?

   
19.03.2010 - Kultura - autor: Linda Wimmerová

Komentáře:

 1. [10] Bubuhlubla [*]

  na Babičku do Ypsilonky bych šla,ale jinak jsem tu knihu nesnášela a film v televizi taky.Božena si tam pěkně vymýšlela a ty ,,moudra" babky...hrůza.

  superkarma: 0 21.03.2010, 23:59:51
 2. [9] MarieMonika [*]

  Sml59Díky děvčata za povedený článek o dojmech při shlédnutí představení Babičky v Ypsilonce.Byla bych tam ráda s Vámi,abych mohla diskutovat.Určitě by bylo o čem.Babičku,jako klasiku miluji od ranného dětství a ta její "moudra" kéž by platila i v dnešní moderní době.

  superkarma: 0 20.03.2010, 06:23:58
 3. avatar
  [8] Eva_CZ [*]

  Dana Svobodová — #4 Sml67 Zajima, Dano. Mnohem vic, nez jak v cem ktera vypada.Sml22

  superkarma: 0 19.03.2010, 19:50:42
 4. avatar
  [7] Suzanne [*]

  Dana Svobodová — #4 ano, ano, ano! Jsem pro článek!

  superkarma: 0 19.03.2010, 14:40:22
 5. avatar
  [6] Klára Wimmerová [*]

  Bugy — #3 Hm, docela by mě zajímalo, jak se v tom taková paní herečka, jako je Vlasta Chramostová, cítí... Sml15

  superkarma: 0 19.03.2010, 14:01:39
 6. avatar
  [5] Klára Wimmerová [*]

  Zajímá a moc! Přimlouvám se za to, aby ses tomu podívala „na zoubek“. :)

  superkarma: 0 19.03.2010, 13:59:57
 7. [4] Dana Haklová [*]

  Na to není jednoduchá odpověď. Abych mluvila za sebe jako za kostýmní výtvarnici, také mám raději dobovku a násilné převádění "výtvarna" do současnosti, mi u mnohých děl dělá problém. Ale režisér je pán a pokud má takovou koncepci, musím se přizpůsobit. Všechno by ale mělo mít logiku. Naštěstí nespolupracuji s nikým, kdo by na "modernizaci" trval jen za cenu senzace. Pokud ano, a mně se jeho představa příčí, mám možnost to odmítnout.

  Podle mého názoru to jde udělat tzv.moderně a nenaštvat diváka. Třeba zachovat dobový tvar a použít soudobé, třeba netradiční materiály, stylizaci. Vždycky se bude na co dívat(od toho je přece divadlo) a neutrpí moje výtvarná "ješitnost".Když navrhujete kostýmy na Lazebníka Sevillského potřetí, nechcete to dělat stále stejně. Vymyslet něco jinak, je vždycky výzva.

  Dalším problémem je kritika. Když uděláte třeba Shakespeara v dobových kostýmech, zdrbne vás, že je to fousaté, a že jste nepřinesla nic nového. Když ho "prsknete" do civilky, zamotáte jim hlavu a napíšou přinejmenším, že to bylo zajímavé pojetí. Ale o tom by se dala napsat diplomová práce a jestli vás to téma zajímá, můžu vás obšťastnit samostatným článkem.

  1. na komentář reaguje Suzanne — #7
  2. na komentář reaguje Eva_Fl — #8
  superkarma: 0 19.03.2010, 13:56:03
 8. avatar
  [3] Bugy [*]

  Klára Milošová — #2 v představení Babičky v ND, chodí herci v něčem, co vypydá jako potažený sud.

  Sama babička měla na sobě nějakou mikynu, nebo co to bylo, a na prsou velké růžové srdce!

  1. na komentář reaguje Klára Milošová — #6
  superkarma: 0 19.03.2010, 13:49:42
 9. avatar
  [2] Klára Wimmerová [*]

  S Národním divadlem mám obecně problém - a to si myslím, že nejsem nějaký s odpuštěním zaprdnutý „staromil“, který očekává, že klasika je nedotknutelná a bude v nezměněné podobobě a s původními kulisami fungovat sto padesát let. :) To bych asi Babičku v Ypsilonce nepochválila. Ale v Národním už jsem viděla několik rádobymoderních zpracování klasiky, například operu Aida, které mě doslova nadzdvihávaly ze sedadla. Scéna jako by vypadla z hororu, kostýmy jakbysmet... musím se zeptat naší odbornice na módu a shodou okolností také kostymérky Dany Svobodové, kde se to v těch hlavách režisérů, nebo koho, proboha bere.

  1. na komentář reaguje Bugy — #3
  superkarma: 0 19.03.2010, 13:31:37
 10. avatar
  [1] Bugy [*]

  Do Ypsilonky bych se podívat šla.

  Mě hodně šokovala Babička v Národním divadle. Režie Pitínský. Zůstali jsem do konce představení jenom kvůli paní Chramostové. Jinak  to  byl děs.

  superkarma: 0 19.03.2010, 13:19:36

Profil uživatele
Registrace nového uživatele | Zaslat heslo

Komerční tipy

Novinky

Dnešní vydání

Nové v rubrice

Nejčtenější články

Poslední komentáře

Fotogalerie

Partner rubriky

Ankety

Výzkum žena-in.cz – téma bolest, horečka a nachlazení

Náš tip

Doporučujeme