Přečtěte si příběh jedné „čupr babičky“, která nečekaným činem svým blízkým doslova vytřela zrak. A kdoví, možná jim, i mnohým ostatním, ukázala ten správný životní směr.

vdavky

Na vesnici, kde máme chalupu, bydlí o pár ulic dál taková zvláštní rodinka. Babička, dcera a vnučka. Přiznám se, že k nejstarší obyvatelce tohoto seskupení mi ovšem označení „babička“ moc nesedí. Vůbec nepřeženu, když řeknu, že vypadá lépe než její vlastní dcera, které je něco málo přes čtyřicet, je rozvedená a moc o sebe nedbá. Vnučka, to je zase takové dvacetileté třeštidlo, které pořád hledá svůj styl a toho pravého. Jednou je šíleně zamilovaná a týden nato už skáče do řeky Moravy, že to tak není.

Ale zpátky k „babičce“. Tato dáma je trnem v oku mnoha starousedlicím. Už sedm let je vdovou, její manžel, o kterého se do poslední chvíle starala, zemřel na rakovinu, ale na rozdíl od své rozvedené dcery na život nezanevřela. Je milá, veselá, dobrosrdečná, nepomlouvá, nezávidí, a co některé sousedky špatně tráví: hodně o sebe dbá. Cvičí, pravidelně každým rokem jezdí do lázní, nelituje času zajet si do nedalekého města do kina nebo do divadla, kostýmky, ve kterých chodí do kostela, by jí mohla závidět i Charlesova Camilla. A ono jí to vlastně sluší i v tom pracovním oblečení, ve kterém ji vídám doma nebo na zahrádce, když si k ní přijdu pro domácí vajíčka.

Mám ji moc ráda, zatímco její dcera při mém příchodu ani nevyleze z pokoje, s její maminkou proklábosíme celé hodiny. Než odešla do důchodu, pracovala jako kulturní referentka, a pořád se živě zajímá o kulturní dění.

Nedávno mi volala na mobil.

„Dobrý den, Svatuško, copak, došly vajíčka?“ ptala jsem se z legrace.
„Ale kdepak,“ odpověděla, „ale nejste daleko od pravdy, budu jich tentokrát sama potřebovat o něco víc, na svatební koláče.“
„Jé, vnučka konečně našla toho pravého?“
„Ale kdepááák,“
zasmála se.
„Tak dcera?“  
„Ale to už vůbec ne,“
zasměje se „babička“. „Já se budu vdávat.“
„Teda, vy tajnůstkářko,“
byla první slova, kterými jsem zareagovala. 

Na svatební obřad jsem nešla, proběhl jen v úzkém rodinném kruhu, ale večer jsem byla pozvána na menší posezení. Nevěsta byla jako růžička. Ve starorůžovém kostýmku s kloboučkem na hlavě jí to moc slušelo. Se svým milým se seznámila už před lety v lázních v Luhačovicích, ale nechtěli nic „uspěchat“, dokud se lépe nepoznají. Pan Jaroslav je velmi noblesní pán, o sedm let mladší. Na své nevěstě mohl oči nechat. Moc jsem jim to oběma přála, ale zřejmě jsem byla u stolu jediná. Když jsem si k nim totiž přisedla, tak si mně nevěsta postěžovala.

„Dcera se mnou nemluví, je naštvaná, že se chci stěhovat k manželovi, ale copak nemám ještě kousek práva na štěstí? Copak už jsem tak stará?“

Než jsem stačila odpovědět, že není, „novomanžel“ mě předběhl.  

„Ty nikdy nebudeš stará, jsi ta nejkrásnější žena na světě.“

Paní Svatušce je 65 let a letos v říjnu to bude rok, co se vdala. Je moc šťastná. A přitom stačilo tak málo. Pozitivní přístup k životu a sem tam pohled do zrcadla... v každém věku.

Čtěte také:

Reklama