Advent v Ratibořicích

Na dveře klepou Vánoce, nastalo adventní období. Příležitost užít si před svátky trochu klidu v pohodě stranou shonu se nabízí celá řada. Co se třeba vypravit o víkendu i s celou rodinou do Ratibořic? Jak asi vypadaly Vánoce, které tu prožívala malá Barunka Panklová, jinak Božena Němcová?

Co se třeba podívat na zámek, kde čekali paní kněžnu? Nebo se zastavit ve mlýně a také v chalupách, jak vypadal předvánoční čas v rodinách, kde nebylo peněz na zbyt? Z čeho se vyráběly ozdoby, anebo dárečky? Jak vypadalo takové vánoční menu? Nesměl v něm například chybět černý kuba nebo hubník…

„Ctíme tu Boženu Němcovou a její nesmrtelnou Babičku. Proto chceme předat tyto lidové tradice dalším generacím,“ říká pořadatelka Anna Řeháková, která svůj život zasvětila Babiččině údolí. Dala dohromady na šest desítek kamarádů a přátel. Jsou mezi nimi divadelní ochotníci, lidé milující historii, lidové tradice a zvyky z dob Barunky Panklové. V tomto počtu se scházejí dvakrát do roka. Jednou před prázdninami, kdy také Ratibořické údolí ožije postavami z knihy Babička a podruhé právě v době adventu.

Advent v Ratibořicích

Návštěvníci Babiččina údolí tak mají možnost se dozvědět, jak se dříve slavily Vánoce, ale i jak probíhaly přípravy po celou dobu adventu v podání postav z knihy Babička od Boženy Němcové. Ve vánočně vyzdobeném mlýně každého hosta přivítá mlynář s mlynářkou, Babička, Barunka, selské slečinky i několik sousedů z ratibořických chaloupek. Každý vypráví něco z historie vánočních zvyků obyčejných lidí, co která výzdoba znamenala a co na Štědrý večer jedli. Všichni zpívají a radují se.

Nádherná atmosféra panuje také na nedalekém zámku. Tam je výzdoba honosnější, hlavně květinová. Každá komnata má jinak ozdobený vánoční stromek. Z úst správce a komorné se také dozvíte, jak takové panstvo trávilo Štědrý večer, pokud se ovšem právě nehašteří o to, co kdo připravil špatně, nebo co ubylo ze špíže, která byla plná vánočních dobrot připravených pro příjezd kněžny a jejich hostů.

V budově vodního mandlu se můžete zahřát u grogu nebo svařeného vína. Každoročně se tady konají u příležitosti akce Advent v Babiččině údolí vánoční trhy, a tak si kromě krásného zážitku můžete odvézt i nějaký pěkný vánoční dárek.

Zámek Ratibořice

Státní zámek Ratibořice, Ratibořice 01, 552 03 Česká Skalice, www.zamekratiborice.cz, tel.: 491 452 123, info@zamekratiborice.cz

Během adventu otevřeno denně kromě pondělí, od 10 do 17 hodin. Vstupné 50 Kč, zlevněné 30 Kč, rodinné 150 Kč.


OMLUVA!

Jak nás upozornila čtenářka Sapita (viz níže v diskuzi), tato akce již proběhla o víkendu 3. až 6. prosince. Akce na zámku Ratibořice ale probíhají celoročně a pokud byste se chtěli na tuto krásnou památku podívat, neváhejte navštívit stránky: www.zamekratiborice.cz, kde najdete podrobně zpracovaný přehled.

Sapito, díky!

Reklama