Život ve stáří nebývá snadný. Člověku už nejde všechno tak jako dřív, přibývají zdravotní problémy a různé bolesti, někdy člověk zůstane sám. V dnešní době mají ale naštěstí senioři víc možností, jak si život zpříjemnit.

Někteří tyto možnosti ovšem neumí využít. Nebo o nich možná neví? Nedávno jsem se bavila se svou kamarádkou, která má osmdesátiletou babičku. Ta je čtyři roky vdovou a bydlí v domku na vesnici, ne zrovna blízko většímu městu. A vnučce si občas stěžuje, že je pořád sama...

Přečtěte si také:

„Nevím, co mám s babičkou dělat. Jezdím za ní tak jednou za čtrnáct dní, občas tam zajede taky mamka a strejda, rozhodně na ni jako příbuzní nekašleme. Mamka si ji bere i k sobě, voláme jí, aby neměla pocit, že je sama.

babička

Stejně mi ale připadá, že už se trochu vykašlala na život, pořád sedí doma a kouká na televizi, ven moc nechodí, jen na nákup do místní jednoty. Chtěla bych ji nějak povzbudit, pomoct jí, aby ten život nevzdávala, vždyť může mít před sebou ještě deset let života, který by mohla nějak využít.

Babička je totiž docela čilá, nemá žádnou vážnější nemoc, jen takové ty běžné, co starší lidi mívají - vyšší tlak, někdy ji bolí nohy. Kdyby sama chtěla, mohla by třeba chodit aspoň na procházky nebo do knihovny, nebo zajet do divadla. Zjišťovala jsem, jak to u nich na vesnici chodí a jaké jsou tam možnosti. Mají tam nějaké zahrádkáře, kteří asi třikrát ročně pořádají zájezd do divadla nebo nějaký výlet na zámek nebo tak. Když to ale babičce říkám, odpovídá mi, že ji to nezajímá, že je radši doma. Procházky ji prý nebaví, stejně špatně vidí na čtení, tak proč by chodila do knihovny, kterou tam taky mají?

Snad zabere počítač s internetem

Je to tedy otázka chtění, ne možností. Nevím, jestli se babičce třeba už nechce po dědově smrti žít... Žila s ním celý život. Vlastně jediné, kam chodí, je na hřbitov, snad každý druhý den.

Ale teď doufám, že se situace zlepší. Můj přítel dělá správce sítě v jedné firmě, tak jsme babičce sehnali k narozeninám počítač a nechali jí tam připojit internet. Pokaždé, když k ní přijdu, něco jí ukážu, snažím se ji navnadit, že tam najde spoustu užitečných věcí, i její oblíbené křížovky a další hry. A taky si tam může pouštět svoje oblíbené staré filmy, které jsem jí stáhla. A taky jsem jí našla kontakty na některé její staré známé, tak se snad odhodlá napsat jim mail. Uvidíme, snad to zabere!“

Pár dobrých rad od zkušených:

  • Zaměstnejte babičku jakýmkoliv způsobem - ideální je hlídání vnuků, pravnuků... nebo nějaký nákup (nutně potřebuju...) nebo upéct koláč. Bude mít pocit, že je ještě užitečná.
  • Pořiďte internet - může tam získat nejen užitečné informace, ale i nové kontakty, nebude si připadat sama. Co takhle naučit babičku používat facebook?
  • Berte babičku na výlety - samotné mezi cizí lidi se jí nechce, ale s vámi určitě pojede ráda, i když bude třeba nadávat.
  • Často jí volejte a co nejvíc navštěvujte - nebude mít pocit, že je sama.

Další články v našem magazínu:

Reklama