Rodina

Babičce je osmdesát let a stěžuje si, že je pořád sama

Život ve stáří nebývá snadný. Člověku už nejde všechno tak jako dřív, přibývají zdravotní problémy a různé bolesti, někdy člověk zůstane sám. V dnešní době mají ale naštěstí senioři víc možností, jak si život zpříjemnit.

Někteří tyto možnosti ovšem neumí využít. Nebo o nich možná neví? Nedávno jsem se bavila se svou kamarádkou, která má osmdesátiletou babičku. Ta je čtyři roky vdovou a bydlí v domku na vesnici, ne zrovna blízko většímu městu. A vnučce si občas stěžuje, že je pořád sama...

Přečtěte si také:

„Nevím, co mám s babičkou dělat. Jezdím za ní tak jednou za čtrnáct dní, občas tam zajede taky mamka a strejda, rozhodně na ni jako příbuzní nekašleme. Mamka si ji bere i k sobě, voláme jí, aby neměla pocit, že je sama.

babička

Stejně mi ale připadá, že už se trochu vykašlala na život, pořád sedí doma a kouká na televizi, ven moc nechodí, jen na nákup do místní jednoty. Chtěla bych ji nějak povzbudit, pomoct jí, aby ten život nevzdávala, vždyť může mít před sebou ještě deset let života, který by mohla nějak využít.

Babička je totiž docela čilá, nemá žádnou vážnější nemoc, jen takové ty běžné, co starší lidi mívají - vyšší tlak, někdy ji bolí nohy. Kdyby sama chtěla, mohla by třeba chodit aspoň na procházky nebo do knihovny, nebo zajet do divadla. Zjišťovala jsem, jak to u nich na vesnici chodí a jaké jsou tam možnosti. Mají tam nějaké zahrádkáře, kteří asi třikrát ročně pořádají zájezd do divadla nebo nějaký výlet na zámek nebo tak. Když to ale babičce říkám, odpovídá mi, že ji to nezajímá, že je radši doma. Procházky ji prý nebaví, stejně špatně vidí na čtení, tak proč by chodila do knihovny, kterou tam taky mají?

Snad zabere počítač s internetem

Je to tedy otázka chtění, ne možností. Nevím, jestli se babičce třeba už nechce po dědově smrti žít... Žila s ním celý život. Vlastně jediné, kam chodí, je na hřbitov, snad každý druhý den.

Ale teď doufám, že se situace zlepší. Můj přítel dělá správce sítě v jedné firmě, tak jsme babičce sehnali k narozeninám počítač a nechali jí tam připojit internet. Pokaždé, když k ní přijdu, něco jí ukážu, snažím se ji navnadit, že tam najde spoustu užitečných věcí, i její oblíbené křížovky a další hry. A taky si tam může pouštět svoje oblíbené staré filmy, které jsem jí stáhla. A taky jsem jí našla kontakty na některé její staré známé, tak se snad odhodlá napsat jim mail. Uvidíme, snad to zabere!“

Pár dobrých rad od zkušených:

 • Zaměstnejte babičku jakýmkoliv způsobem - ideální je hlídání vnuků, pravnuků... nebo nějaký nákup (nutně potřebuju...) nebo upéct koláč. Bude mít pocit, že je ještě užitečná.
 • Pořiďte internet - může tam získat nejen užitečné informace, ale i nové kontakty, nebude si připadat sama. Co takhle naučit babičku používat facebook?
 • Berte babičku na výlety - samotné mezi cizí lidi se jí nechce, ale s vámi určitě pojede ráda, i když bude třeba nadávat.
 • Často jí volejte a co nejvíc navštěvujte - nebude mít pocit, že je sama.

Další články v našem magazínu:

   
07.11.2013 - Rodina - autor: Lucie Paličková

Komentáře:

 1. avatar
  [29] k.minarice [*]

  Ja jsem u sve babicky denne...,hodne mi na ni zalezi a rada s ni travim cas...

  superkarma: 0 10.11.2013, 22:11:06
 2. avatar
  [28] mmysulka [*]

  také souhlasím

  superkarma: 0 07.11.2013, 22:22:56
 3. avatar
  [27] peetrax [*]

  datura — #18 tak to se ani nedivím. Sml14 Přeju oběma hodně elánu a zdraví na další vernisáže a podobné zajímavé akce. Sml16

  superkarma: 0 07.11.2013, 20:19:03
 4. [26] Alina [*]

  cilani — #17 Máš pravdu v tom, že většinou nikoho nebaví mluvit o nemocech, ale na to není čas, pokud se něco v klubu děje. Ale to je o tom, jací lidé se sejdou, u nás je více klubů, tedy i možnost výběru.  Věřím, že na vesnici to není tak jednoduché a v pečovatelském domě též to není jednoduché. I já jsem raději někdy sama na zahradě, ale do klubu také chodím.

  superkarma: 0 07.11.2013, 19:26:34
 5. avatar
  [25] gerda [*]

  datura — #24 s tou dechovkou je to opravdu divný. Já si samozřejmě ráda zazpívám - klidně i Kolíne Kolíne nebo Pode mlejnem nade mlejnem, ale určitě si nebudu pouštět dechovku, abych si spravila náladu. NIKDY mi nezpůsobovala husí kůži. To je totiž osobní barometr úspěšnosti hudební tvorby. Já dechovku samozřejmě snesu, ba dokonce jsem hrda na to, že českou dechovku jen tak leckdo nepřekoná. Ovšem....není to hudební žánr, kvůli kterému ztrácím hlavu. To už je stokrát lepší pravá lidovka, čardáš, verbuňk, cikáni.... a tak....

  superkarma: 0 07.11.2013, 18:38:05
 6. avatar
  [24] datura [*]

  gerda — #13 moje řeč, nebudu přece v domově důchodců vzpomínat na pracovní úspěchy Sml30Sml30Sml30, to se raději utancuju / ale ne při dechovce/.

  1. na komentář reaguje gerda — #25
  superkarma: 0 07.11.2013, 18:13:55
 7. avatar
  [23] samecka [*]

  My měli to štěstí, že jsme bydleli v místě - babičkám nejvíc dělalo dobře, když jsme "byli" s nimi, to bylo nejhezčí a taky jsme si uvědomovali, že tu nebudou věčně a každá chvilka s nimi strávená je to nejlepší,co můžeme pro ně i pro sebe udělat.

  superkarma: 0 07.11.2013, 14:37:16
 8. avatar
  [22] samecka [*]

  Jindriska8 — #1 Požehnaná žena Sml16Sml16Sml16Sml67

  superkarma: 0 07.11.2013, 14:34:23
 9. avatar
  [21] gerda [*]

  A napadlo mi, k tomu internetu a vůbec novotám, na které senioři nebyli zvyklí. Oni se do toho možná i vpraví. Ale nikdy si nebudou jistí. Každý si dobře pamatuje své začátky: stačilo zapomenout nebo poplést jediný krok, a bylo to celé v háji. Někam to zmizelo, něco jsem pokazila, co mám dělat??? Zpočátku bude senior neustále volat o pomoc po celé rodině a bude se stydět za to, že je tak tupý a už mu nic nejde. A tak sklapne dekl na monitor, vezme si deku a zapne televizi. Tu zná. Pokud tedy není rodina hned ve vedlejším pokoji, nemá cenu lámat odpor a domnívat se, že musí být z internetu a Facebooku každý unešený. Může to obtěžovat, je to další starost. (a výdajSml57)

  superkarma: 0 07.11.2013, 14:24:09
 10. avatar
  [20] gerda [*]

  datura — #18 já jsem měla to štěstí, že jsem byla celý život v práci s děckama o generaci mladší. Naprosto jsme si sedli. Až poslední zaměstnání jsem měla kolegy vrstevníky...a to bylo sakra nastavené zrcadlo!Sml52  Dřív jsem na to nestačila myslet. Ještěže jsem pracovala hlavně se studenty, to bylo opravdu osvěžující. Nene, nikdo mi nenamluví, že pro seniora je nejlepší kolektiv spolužáků a spolužačekSml23. Stačí jednou za uherský rok setkání po letech a je to fakt děsSml34. Jenom a jenom ty samé vzpomínky. Děkuji, nechci. To radši zvíře a knížku.

  superkarma: 2 07.11.2013, 14:19:31
 11. [19] Rikina [*]

  Mívala jsem pratetu, a ta v době, kdy jí už bylo kolem 80, si pořídila francouzského buldočka. A příšerně ho rozmazlovala. Vařila mu, pekla sušenky, spal ve vlastní posteli, kterou bylo dlužno udržovat čistou, chodila s ním na pravidelné procházky, protože jí veterinář řekl, že nemůže cpát psa sušenkama, že by byl tlustý. Odepřít mu domácí sušenky nechtěla, tak s ním holt musela o to víc chodit venku. A tím se zabavila, a s ostatníma babkama sice sem tam slovo prohodila, ale že by jejich společnost nějak vyhledávala... každý má prostě nějaký svůj způsob. Ani mě jednou nejspíš nebude přitahovat žádný spolek důchodců, ať už zahrádkářů nebo filatelistů. Sml80

  superkarma: 0 07.11.2013, 13:26:06
 12. avatar
  [18] datura [*]

  peetrax — #15 Já bych s manželem na zábavu seniorů už nešla . Zkusili jsme to jednou a fakt bychom tam omarodili. Nic jiného, než nemoci se tam neprobíralo. Raději chodíme na plesy, vernisáže a nedávno jsme byli až do rána na country bále. Mezi mladšími nám je daleko líp. /je nám 70 + 65 /. Před důchodem jsem seděla v kanceláři s 8 mladými děvčaty, bylo to fajn,  strávila jsem mezi nimi 10 let a zrovna včera jsem je byla zase navštívit.

  1. na komentář reaguje gerda — #20
  2. na komentář reaguje peetrax — #27
  superkarma: 4 07.11.2013, 13:20:31
 13. [17] cilani [*]

  Alina — #10 Problém je v tom, že ne každý důchodce stojí o společnost ostatních důchodců. Babička bydlí v domě s peč.službou, ale ostatním se více méně vyhýbá.. Nebaví ji poslouchat to věčné stěžování si, jak sama říká.. Poslouchat furt o nemocech, problémech.. prej by z toho jeden rovnou onemocněl.. Babička byla vždycky hodně aktivní, ale po dědově smrti ztratila úplně chuť žít...

  1. na komentář reaguje Alina — #26
  superkarma: 1 07.11.2013, 12:53:02
 14. [16] zlá teta [*]

  mojí mamince je také osmdesát, ale celý den se nezastaví. Ne, že by toho tolik udělala, po zlomenině kyčle už jí vše dlouho trvá, ale stále se snaží vše zvládnout. A raděj než ve společnosti je sama. To je přemlouvání, aby šla k nám alespoň na zimu, aby nemusela sama topit. Přeju jí i sobě, aby to ještě dlouhá léta vydrželo.

  superkarma: 0 07.11.2013, 12:45:02
 15. avatar
  [15] peetrax [*]

  gerda — #13 Sml30 Ale v podstatě máš asi pravdu. Každý člověk je jiný a věřím, že ne všem seniorům harmonika sedne. Sml54

  1. na komentář reaguje datura — #18
  superkarma: 0 07.11.2013, 12:31:24
 16. avatar
  [14] gerda [*]

  chanahd — #12 záleží, kolik jim je a co v životě dělali za povolání. Manžel se internet naučil celkem v pohodě (má 70+), jenže ho děsně nebaví!! Tak mám výhodu, že se o něj nemusíme přetahovatSml57

  superkarma: 0 07.11.2013, 12:10:05
 17. avatar
  [13] gerda [*]

  těm, co radí všem seniorům aktivitu a společnost, bych ráda sdělila, že někomu vážně vyhovuje být sám! Nemusí se přizpůsobovat, odpovídat na hloupé dotazySml30, prostě dělá si co chce! A nejhorší ze všeho (tedy pro mě) by bylo zaškatulkovat se do kategorie DŮCHODCE a začít chodit do klubu. Děs, kolem samí geronti, dechovčička, harmonika....jsem senior, prožívám své "jaro smrti" a jsem moc ráda, že nejsem v nějakém ghetu. Představa, že mě odstěhují do nějakého domova, kde kolem sebe uvidím jen staré ksichty (pardon), tak to ať mě to radši klepne při jízdě na kole!Sml52

  1. na komentář reaguje peetrax — #15
  2. na komentář reaguje datura — #24
  superkarma: 1 07.11.2013, 12:08:34
 18. avatar
  [12] chanahd [*]

  K tomu "je to tedy otázka chtění, ne možností".

  Každý má prostě jiné zájmy. Takže pokud má babička potíže se zrakem, těžko bude pravidelným návštěvníkem knihovny. A pokud ji nebaví památky, těžko bude jezdit po zámcích.

  Nějak si nedovedu představit, že i kdybych se cítila osamělá, jela bych třeba po výstavách známek či na burzu náhradních dílů k automobilům veteránům (to jen pro příklad, aby to bylo zase mimo mých zájmů).

  Ono těch možností ale pro seniory moc není, s výjimkou větších měst. U nás je 1x za rok je pro ně dechovka a jednou za rok představení ochotníků. A konec.

  Jediné štěstí, že k to k babi a dědovi nemáme daleko a každý týden se s nimi vidíme. Jinak naši staroušci tedy rádi čtou, tak se zabaví. Ale dlouho to kvůli očím také nevydrží.

  Babi se také naučila s mobilem pro seniory. Děda ne.

  Ale s počítačem bych je asi nenaučila. I s mobilem to trvalo dlouho. A musí mít u sebe psaný návod.

  Ale třeba máš štěstí a babi je technický talent a naučí se to.

  1. na komentář reaguje gerda — #14
  superkarma: 0 07.11.2013, 11:42:40
 19. [11] Alina [*]

  Ještě bych doplnila, mluvím ze zkušenosti, nemám rozhodně moc času, chodím s důchodci na různé akce, spolupracuji se Svazem postižených civilizačními chorobami, s klubem žen, s klubem přátel Elinky,jezdím na závody v orientačním běhu a pod. Mám také zahradu i domácnost, ale času tedy nemám nazbyt, protože je tu také internet a samozřejmě žena-in.

  superkarma: 1 07.11.2013, 11:37:01
 20. [10] Alina [*]

  Této babičce bych jen mohla doporučit, aby nezůstávala doma a něco podnikala. Určitě je tam více takových babiček ve věku důchodců a není přece problém se někde scházet a něco dělat. U nás je několik klubů, každý se zaobírá něčím jiným a jsou tam ženy od čerstvých důchodců do 90 let a rozhodně se necítí sami. Chodí společně na procházky, háčkují či pletou, luští křížovky či sudoku, ale každopádně se jednou za týden sejdou a hezky si popovídají u kafíčka či čaje. Nelze vždy spoléhat jen na své příbuzné - chodí do práce nebo studují a nemají tolik času, ale je třeba něco podnikat sama. A nějaká místnost? Ta se také najde, třeba pro začátek v hospodě nebo u jedné z důchodkyň. Takže si myslím, že i na vesnici něco udělat jde, musí se ovšem pro to něco udělat a aspoň není čas myslet třeba jen na procházky na hřbitov.

  1. na komentář reaguje cilani — #17
  superkarma: 0 07.11.2013, 11:32:40
 21. [9] Nikar [*]

  Jé, to moc pěkný nápad, tak se snad babička chytne :-). Fandím tomu.

  superkarma: 0 07.11.2013, 10:54:07
 22. [8] petulinka_2012 [*]

  ma babicka je take sama a verim ze ji je smutno:-(

  superkarma: 0 07.11.2013, 08:14:26
 23. [7] Draco [*]

  Jedna z mých babiček je věrnou kopií té z článku, takže myslím, že v 99% internet nezabere. My koupili babičce seniorský mobil, snažili jsme se ji naučit jen 2 základní funkce (volání a SOS tlačítko), napsala jsem i jednoduchý postup, marně. Byla zvyklá, že za ni vždy všechno řešil děda a po jeho smrti na život prostě rezignovala. To ji nebaví, tamto se jí nechce... Snažili jsme se ji přesvědčit, aby šla do domova důchodců, protože už několikrát upadla a tam by bylo o ni postaráno + měla by blíže do města a byla by mezi lidmi. Nechce ani za nic. Oproti tomu má druhá babička (81) s dědou (89) ještě před 2 lety obhospodařovávali chalupu s obrovskou zahradou a hosp. zvířaty. Pak jsme je bohužel museli přestěhovat do města,protože chalupa byla hodně z ruky, pádů přibývalo, zdraví se horšilo. Ale nestěžují si, choí s pejskem do parku, babička "oběhne" celé město, prostě stále "žijí". Myslím tedy, že to záleží na každém člověku individuálně. Pokud byl pohodlný a zvyklý nechat za sebe jednat druhé (viz 1. babička), neví pak co si s životem počít. Pokud celý život pracoval a žil naplno, bude tak žít až do konce života, jak jen mu zdravotní stav dovolí.

  superkarma: 0 07.11.2013, 06:41:04
 24. avatar
  [6] PBD [*]

  časté navštevy u babiček byly samozřejmostí...dnes už tak časté nejsou,protože už jde jen o zapálení svíčky:(

  Já si ale hlavně myslím,že babičky nepotřebují internet..dědové také ne..prostě potřebují cítit,že jsou milovaní,a že nejsou naobtíž,ba naopak,že jsou prostě potřební:)

  superkarma: 0 07.11.2013, 06:37:43
 25. avatar
  [5] Věrulinka [*]

  Samota je děsná, neumím si to představit Sml23Sml15

  superkarma: 0 07.11.2013, 06:33:43
 26. [4] lidicka [*]

  Starý člověk, pokud mu to zdraví dovolí, potřebuje nějakou aktivituSml22

  superkarma: 0 07.11.2013, 06:25:25
 27. avatar
  [3] gerda [*]

  Chudák babička, nepřipadá mi, že je to právě ten typ, co bude surfovat po internetuSml15 Jestli je nejradši doma, pak by jí možná spíš vyhovoval nějaký zahrádkářský časopis, jestli ráda vaří, tak třeba prosba o upečení její speciality. Já taky špatně vidím na čtení, ale spravily to brejle. To bude asi taky důvod, že nebude chtít koukat na monitor, oči kazí tuplovaně. Se seniory to není snadné, maminku mám ještě starší, ale ta je naopak docela ráda sama a samostatná. Baví ji zahrada a pokud jí zdraví dovolí, je tam každou chvilku. Moje babička zas, když už nemohla chodit, krásně vyšívala, ve devadesáti ještě bez brýlí.

  superkarma: 0 07.11.2013, 06:11:34
 28. avatar
  [2] denkas [*]

  Jindriska8 — #1 To je super.Sml59

  superkarma: 0 07.11.2013, 00:53:22
 29. avatar
  [1] Jindriska8 [*]

  Mojí mamce je 90 a pořád říká,že nemá na nic čas!Hodně čte,stará se o malou zahrádku a chodí na procházky!Sml22

  1. na komentář reaguje denkas — #2
  2. na komentář reaguje samecka — #22
  superkarma: 0 07.11.2013, 00:35:15

Profil uživatele
Registrace nového uživatele | Zaslat heslo

Komerční tipy

Novinky

Dnešní vydání

Nové v rubrice

Nejčtenější články

Poslední komentáře

Fotogalerie

Partner rubriky

Ankety

Výzkum žena-in.cz – téma bolest, horečka a nachlazení
Trápí vás exém? Zapojte se do testování RadioXar

Náš tip

Doporučujeme