V lesích dozrávají poslední borůvky a ostružiny. Stromy se halí do pestrobarevných tónů, stěhovaví ptáci se chystají ke své cestě na jih. Nastává léto svatého Václava, tak naše babičky a prababičky říkávali babímu létu. Meteorologický slovník vysvětluje babí léto jako období suchého, málo větrného, slunného a přes den velmi teplého počasí. K jeho neřestem však připisuje chladné noci a stále častější ranní mlhy. Inu prázdniny skončily a dny začínají být kratší, to však ještě nic neznamená. U nás v Jeseníku začíná další krásné roční období.

babileto

Že jsou tato chladná rána nepříjemná? Ta jesenická jsou jiná. Nad hřebeny hor se převaluje hustá mlha, a ne tak ledajaká, ta pravá jesenická, kterou nikde jinde nenajdete, taková nebelovská. Nemusíte ji okusit na vlastní kůži, stačí ji pozorovat z okna při šálku ranní kávy. A později, až se sluneční paprsky rozběhnou po obloze, se můžete vydat objevovat jesenická tajemství.

Za čerty, horníky a hledači pokladů

vyhlidka

Můžete se s dětmi vydat za čerty. Nevěříte, že tady nějaké máme? Nad Jeseníkem uprostřed lesa jsou skály, kterým se odpradávna říká Čertovy kameny, místní jim neřeknou jinak než „Čerťáky“.
Občerstvit se můžete hned pod kameny, v místní stejnojmenné chatě Čertovy kameny.

rozhledna

Odtud už je to kousek na rozhlednu Zlatý Chlum. A když vystoupáte nahoru, naskytne se vám pohled k polským jezerům, k Niskému a Otmuchovskému, na Praděd nebo k Obřím skalám. Budou si vaše děti myslet, že tam žili obři? V lesích pod Zlatým Chlumem se můžete vydat po stopách starých hledačů pokladů. Ve středověku se zde těžila zlatá ruda a na své dobrodružné výpravě za zlatokopy objevíte pozůstatky těžby, jámy a zavalené štoly. V poznání, jak se dolovalo zlato, vám pomůže Hornická naučná stezka Zlatý Chlum.

lanove

Chtělo by to snad ještě více pohybu a zábavy? Dovádět tedy můžete v lanovém centru, vyzkoušet lezeckou stěnu, zaskákat si na bungee trampolíně, nebo se ponořit do atmosféry Divokého západu a projet se na koni, zastřílet si z luku.

Poznejte jesenické tradice a obyčeje!

Slezská lidová kultura Jesenicka je fenoménem, který dosud čekal na své objevení. Do jejího vývoje se zapsaly války o dědictví rakouské v polovině 18. století, vytvářelo ji obyvatelstvo, které bylo po druhé světové válce odsunuto.

obyvatele

Ovlivnily ji zvyky a obyčeje nových příchozích ze všech koutů českých zemí, ale i z Rumunska a Řecka. Lidová kultura Jesenicka je tak pestrou a zajímavou kapitolou života našich krásných hor i podhůří. Objevit její tajemství můžete na unikátní výstavě „Lidová kultura na Jesenicku“. Při této příležitosti se možná nejenom pánové nechají zlákat další výstavou jesenického podzimu. Výstava „Pívávali naši, pijme my taky“ je věnována historii jesenických hospod a pivovarů. A abyste nemuseli zůstat jen u teorie, na svátek sv. Václava budeme slavit 1. výročí založení rodinného Minipivovaru Jeseník, který na tradici vaření piva v Jeseníku navazuje. A že minipivovar není ledajaký! Může se chlubit speciály, mezi něž patří první pivo v Česku s certifikovanou biokvalitou.

mlhy

Přijeďte tedy za námi do Jeseníku, města v srdci přírody. Přijeďte si vychutnat jesenické babí léto, přijeďte relaxovat, bavit se a poznávat. Těšíme se na vás.

Více na: www.jesenik.org
Foto: Aleš Tálský a WooX.cz, SOkA Jeseník, fotobanka města

Čtěte také:

Balneopark v lázních Priessnitz

Reklama